PDA

Zobacz pełną wersję : Czym jest beton



asaledr
18-05-2023, 09:54
Witam,

Pytanie takie filozoficzne ale bardzo mnie nurtuje. Powiedzmy na podstawie słupka do ogrodzenia. Słupek betonujemy, ale po co? Wiadomo, żeby był stabilny i się nie krzywił, nie chodzi mi o dyskusje nad słusznością tego bo sam wiem, że tak trzeba. Tylko zastanawia mnie co powoduje że jest on stabilny?

Bo beton to nie jest jakiś magiczny klej on się przyklei do słupka ale do ziemii się chyba nie przykleja? Czy może chodzi tylko o masę, że betonujemy słupek i nagle waży on np 40 kg i dlatego się nie krzywi i nie rusza bo jest ciężki? Czyli jakby słupek profiowy 8x8 ważył z 40 kg bo załóżmy istniałby taki materiał co tyle waży to nie trzeba byłoby go betonować? Czy może coś innego jeszcze powoduje beton że zpewnia stabilność

adam_mk
18-05-2023, 10:43
Ten beton tworzy stopę słupka.
Działa trochę jak korzenie drzew.

Adam M.

Gik
18-05-2023, 10:54
Dodam jeszcze, że działa antykorozyjne dla stali. Zwiększając jej trwałość w gruncie.
Tak jak zauważyłeś masa zwiększa stabilność, dodatkowo jeszcze powierzchnia. Z gruntem zwiększy jego opór na przechylanie.

Juan
18-05-2023, 11:40
Masa jest bez znaczenia. No prawie, bo zabezpiecza przed wyjęciem słupka z ziemi przez złomiarzy albo sąsiada co potrzebuje działkę ogrodzić. :D
Stabilizuje powierzchnia oparta o grunt wokół. Porównaj wbitą w ziemię łopatę z wbitym obok samym styliskiem od tej łopaty. Albo tę samą łopatę spróbuj najpierw przechylić w poprzek blachy, a potem wzdłuż. Równie stabilny byłby słupek z dwiema grubymi blachami na krzyż zakopanymi w ziemi, ale beton tańszy, łatwiejszy w wykonaniu i nie rdzewieje.