PDA

Zobacz pełną wersję : Ratujcie moje słupki



asaledr
09-06-2023, 20:02
Witam,

Zakupiłem słupki betonowe do siatki leśnej dużo bo duża działka 100 sztuk
Nie robiłem tego pierwszy raz bo już ogradzałem tak kilka działek, miałem pomocników.

Problem jest taki że ponad połowa słupków nagle się rusza. Nie chodzi mi że się rusza w ziemi, tylko ruszą się po prostu sam słupek. Część w ziemi rusza się od tej części nad ziemią. Nie widziałem nigdy czegoś takiego. Wydałem kupe pieniędzy na to i na robicizne, a słupki się ruszają...

Rozbiłem jeden słupek żeby zobaczyć co się dzieje. W środku niby są 4 druty, wszystko jest ok. Ale normalnie chodzą jak galareta. Nie widać nigdzie pęknięć, druty są w całości w słupku, 4 długie druty po prostu.

Nie wiem czy za świeże były żeby robić z nich ogrodzenie, bo miały może tydzień od czasu jak mi wyprodukowali w produkcji.

No ale jestem załamany, wydałem tyle pieniędzy i wszystko...

Nie wiem jakoś da się to wzmocnić? Czymś je jakoś smarować. Ktoś powie reklamować. Ale co mi z tej reklamacji jak robocizna więcej warta niż te słupki...
Da się uratować?

samotnik
10-06-2023, 12:57
Dalej nie rozumiem - co się rusza względem czego? Że niby słupek się ugina w miejscu gdzie wychodzi nad ziemię?

jajmar
10-06-2023, 15:14
Ja również nie rozumiem problemu. Beton wiąże 28 dni ale po tygodniu już jest na tyle twardy ze nie rusza sie jak galareta. Można dokladnijszy opis problemu prosić?

asaledr
10-06-2023, 21:10
Dalej nie rozumiem - co się rusza względem czego? Że niby słupek się ugina w miejscu gdzie wychodzi nad ziemię?

Tak dokładnie. Słupek się ugina w miejscu gdzie wychodzi nad ziemię. Tego nie widać, ale to czuć jak się nim rusza.
Czyli mówiąc krótko jakbym sznurkiem złapał na górze słupek i przywiązał go kilka słupków dalej do innego słupka na górze to by się tak jakby wygięły do środka te słupki

Mareks77
11-06-2023, 10:21
Tak dokładnie. Słupek się ugina w miejscu gdzie wychodzi nad ziemię. Tego nie widać, ale to czuć jak się nim rusza.
Czyli mówiąc krótko jakbym sznurkiem złapał na górze słupek i przywiązał go kilka słupków dalej do innego słupka na górze to by się tak jakby wygięły do środka te słupki

Jeśli rusza się sam słupek to musi być pęknięcie w betonie. Wtedy rusza się bo beton był za mało zawibrowany więc druty mają swobodę.
Odkopać słupek 10 - 15cm od powierzchni gruntu i po nagięciu słupka druga osoba niech obserwuje powierzchnię.
W innym przypadku to musi być złudzenie i całość słupka rusza się w gruncie.

asaledr
11-06-2023, 10:51
Na pewno nie jest złudzenie bo tym słupkiem można obecnie ruszyć paluszkiem i on się będzie tak gibał. Te słupki są na tyle cięzkie ze nie da się tak zrobić zdrowego słupka nawet jakby stał w otworze o średnicy 2x większej od siebie
Jeśeli jest takie gdzieś niewidoczne pęknięcie jak mówisz to da się uakoś uratować słupek? Może beton jakoś dojrzeje i się usuną luzy? Albo jakieś inne metody żeby nie robić ogrodzenia raz jeszcze?

U nas przez miesiąc nie padał deszcz i one tak leżały po odebraniu z produkcji na sloncu. Może to źle bo przecież fundamenty się polewa wodą a słupki może też trzeba było?

Mareks77
11-06-2023, 11:11
Beton o ile jeszcze nie dojrzał to nawet gdy dojrzeje ze względu na za wczesny montaż i ruszanie, ( czyli pręty zrobiły sobie miejsce w betonowej otulinie ) nawet po tych 28 dniach nadal będą się ruszać.
Leżały na podwórku w słońcu bez polewania to nawet skurcz betonu mógł przyczynić się do takiej sytuacji.
Nic z tym obecnie nie zrobisz.
Możesz próbować reklamować ze względu na sprzedaż świeżego betonowego niesezonowanego wyrobu bez instrukcji dalszego postępowania.
Można uznać to za brak należytej wibracji lub słaba zaprawa ( oszczędzali na cemencie )

Zamieść zdjęcia..... jaki kolor słupka?
Film jak ruszasz.

Jeśli pęknięcie jest poniżej powierzchni gruntu to po odkopaniu należało by słupki osadzić w betonie tak aby po związaniu zaprawa uniemożliwiła swobodny ruch.
Jeśli pęknięcie jest nad ziemią to w grę wchodzi albo rozpięcie drutu stalowego w trzech wysokościach ( dół, środek i góra ) i związanie słupków z sąsiednimi a następnie siatka, lub szalowanie 20 - 25 wysokości nad ziemią ( 10 cm pod ) i betonowanie podmurówki

asaledr
11-06-2023, 13:10
Wrzuce filmik potem bo to troche dalej odemnie i muszę podjechać.

A co masz na myśli związania słupków ze sobą drutem stalowym?
W sensie przeciągnąć 3 druty jak do siatki i co dalej?

Mareks77
11-06-2023, 13:29
A co masz na myśli związania słupków ze sobą drutem stalowym?
W sensie przeciągnąć 3 druty jak do siatki i co dalej?

Co dalej. ...Mocowanie słupka do drutu.
To w zależności od siły napięcia drutu trochę ograniczy jego swobodne ruszanie, przynajmniej prostopadle do drutu a całkowicie wzdłuż drutu.

asaledr
11-06-2023, 14:23
Co ciekawe słupki ruszają się jedynie w płaszczyźnie słupek do swojego słupka obok. Żaden nie rusza się jakby do sąsiada albo do wewnątrz mojej działki.

tomasziolkowski
13-06-2023, 10:12
Tak nieśmiało zapytam - a co na to producent słupków?
To chyba od niego powinieneś zacząć.