PDA

Zobacz pełną wersję : Fotowoltaika na nowych zasadach a rosnące ceny prądu



anjanisze
13-06-2023, 16:26
Przeglądam te fora od kilku lat, były bardzo pomocne na etapie budowy poprzedniego domu dlatego postanowiłam zasięgnąć Waszej opinii i teraz :)
4 lata temu zakupiłam dom wybudowany w 2012 roku. Dom 270 m , w każdym pomieszczeniu ogrzewanie podłogowe elektryczne plus w większości pomieszczeń oprócz kuchni ogrzewanie podłogowe wodne na gaz ( podejrzewam że 3 pętle wokół każdego pomieszczenia więc takie raczej szczątkowe - ale da się z tym funkcjonować zimą bez załączania mat elektrycznych). Oprócz tego domek 90 m gdzie mieszka mama z siostrą - wszystko na prąd bez możliwości doprowadzenia gazu, ogrzewanie elektryczne podłogowe w każdym pomieszczeniu , terma elektryczna, płyta indukcyjna , pralka , zmywarka, telewizor itp.
Zużycie prądu za 2022 r - 16.000 kw
Po ostatnich podwyżkach rachunki kosmiczne ... a to raczej nie koniec.
Zastanawiam się nad założeniem fotowoltaiki... na dachu od strony południowej wejdzie 10 kwp
Otrzymałam kilka ofert od 44.000 do 55.000 zł w zależności od komponentów.
O ile ceny paneli czy inwerterów są dla mnie jasne o tyle nie mogę sobie poradzić ze zrobieniem jasnej symulacji czy na nowych zasadach czyli netbilingu w ogóle to tykać ... wiadomo najwyższe rachunki są w okresie zimowym kiedy instalacja nie produkuje prądu. Natomiast rozważam opcję uśrednienia rocznego rachunku przez założenie instalacji 8-10 kwp. Tylko ... no właśnie jak zrobić jakiekolwiek sensowne wyliczenia nie mając dokładnych danych.
nowe stawki to :
styczeń - 2600 zł
luty - 2700 zł
marzec - 2600 zł
kwiecień - 1600 zł
maj - 900 zł
podejrzewam ,że czerwiec , lipiec , sierpień i wrzesień będzie też ok. 900 zł potem znowu około 2500 zł za zimowe.
Dajcie proszę jakieś sensowne info co myślicie ... z góry dziękuje za jakiekolwiek merytoryczne sugestie :)

Rupicapra
14-06-2023, 06:37
A możesz założyć dwie instalacje?
Ja bym proponował właśnie w tę stronę - tam gdzie masz zużycie stałe podczas dnia pakujesz panele wschód+zachód, tam gdzie możesz to zużycie skumulować, tam panele na południe.

Jeśli możesz sobie pozwolić na większą inwestycję, to może mały tracker?

No i pytanie jak bardzo chcesz korzystać z netbillingu?

Toty
14-06-2023, 07:47
na twoim miejscu to zmieniłbym ogrzewanie na PC a panele to może pozniej. Tymbardziej że teraz dają sporą sumkę na montaż takich pomp. Co ci dadzą te panele w zimę kiedy prawie nic nie produkują a ty pewnie z tych 16MWh ze 12ście zużywasz na ogrzewanie domu i CWU.
Pewnie nie ma szans na wodną podłogówkę we wszystkich pomieszczeniach - ale zawsze mozesz zalożyć parę grzejników tam gdzie masz teraz maty elektryczne.
Swoją drogą masz bardzo dziwną instalację mieszaną (elektryczne + gaz)
O netbillingu i opłacalnosci jest osobny długi wątek i nie ma sensu zaczynać takiego samego...
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?379386-Net-billinng-op%C5%82acalno%C5%9B%C4%87

Kolega wyżej dobrze ci radzi - zawsze warto mieć przynajmniej kilka paneli skierowanych mocno na zachód - takie ustawienie bardzo sprzyja autokonsumpcji która przy netbilingu ma kluczowe znaczenie.

Chris Zielonka
14-06-2023, 08:03
Przy zużyciu 16 Mwh i instalacji 10 kwp duży odsetek produkcji pochłonie autokonsumpcja a co za tym idzie niekorzystne rozliczenie netbillingu będzie miało mały wpływ na ekonomie inwestycji. Mam podobne zapotrzebowanie na energię i prawie 10 kwp na dachu od wiosny 2023 . Działanie instalacji widać na przykładzie zuzycia -Podaję od marca bo wtedy do gry weszła pompa ciepła a styczeń i luty grzałem węglem.
2022 - marzec 993 kwiecień 1431 maj 1103 czer 927
2023 Marzec 851 kwiecień 697 maj 380
Jak widać spadło znacznie zużycie - dodam że prąd z kwietnia oddany do Tauronu obnizył rachunek za maj o 137 zł a majowy za czerwiec powinien być mniejszy o ponad 300zł . Energii pobranej w czerwcu do dzisiaj mam w e-liczniku 170 kwh oddanej 450. Oddanej czyli nadwyzka nad konsumpcją. Może pomogłem zobaczyć jak to może wygladać. Myslę że warto zamontowac nawet 20 kwp o ile nie ma przeszkód formalnych.Dodam jeszcze że moim zdaniem najlepiej wydane pieniądze na ogrzewanie to zakup styropianu potem paneli. Rozważyłbym tez na okresy przejściowe klimatyzatory - pięknie grzeją i jedzą mniej pradu niż maty.

anjanisze
14-06-2023, 11:53
Niestety możliwość wykonania instalacji od południa do 10 kwp , wschód jakieś max 4kwp , zachód zacieniony odpada.
Trudno powiedzieć czy chciałbym korzystać z netbilingu itp ... nowy w tym temacie jestem a niewiadomych bardzo dużo :)

Chris Zielonka
14-06-2023, 12:12
Jak już montować PV to netbilling jest nieunikniony bo innego systemu rozliczeń nie ma, a przy tak duzym zapotrzebowaniu nie da się w sensownej kwocie zbudować magazynu bo musiałby być ogromny . Pozostaje wykokorzystać maksymalnie produjcje własną i pogodzić się z tym że oddamy prad latem za 40 groszy a odkupimy zimą za 120 .

Kaizen
14-06-2023, 12:33
Dajcie proszę jakieś sensowne info co myślicie ... z góry dziękuje za jakiekolwiek merytoryczne sugestie :)

Rekuperacja, używana koza (albo i kilka), PV, termoizolacja, uszczelnienie. Od najbardziej opłacalnej inwestycji - do najmniej.

sito
14-06-2023, 14:28
Rekuperacja, używana koza (albo i kilka), PV, termoizolacja, uszczelnienie. Od najbardziej opłacalnej inwestycji - do najmniej.

Jeszcze rozważyć można klimę a najlepiej kilka

Toty
14-06-2023, 18:18
PC i klimy w pomeiszczeniach gdzie nie ma podlogówki. Inaczej nie zbijesz kosztów grzania. PV niewiele pomoże a koszt inwestycji ogromny jesli ma być powyzej 10KW. Do tego boli brak paneli na zachód - autokosmupcja będzie niska.

Kaizen
14-06-2023, 18:53
Jeszcze rozważyć można klimę a najlepiej kilka

Klima wcale tak dużo nie zaoszczędzi względem podłogówki, jak mogłoby się wydawać, bo:
1. znikoma bezwładność powoduje, że więcej prądu trzeba zużyć w drogiej strefie
2. przez gorszy rozkład temperatur średnia temperatura w pomieszczeniu musi być wyższa, żeby uzyskać ten sam komfort a to oznacza większe straty przez przenikanie
3. przez to, że najcieplejsze powietrze jest pod sufitem, czyli w tym samym miejscu, co wywiewy wentylacji, straty na wentylacji są większe.

Owszem, te same wady dotyczą kozy/kominka, choć w mniejszym stopniu bo więcej ciepła oddaje przez promieniowanie (znacznie wyższa temperatura grzania). Do tego kWh z kozy jest tańsza nawet, jak ktoś kupuje drewno.

d7d
14-06-2023, 19:00
Klima wcale tak dużo nie zaoszczędzi względem podłogówki, jak mogłoby się wydawać, bo:
1. znikoma bezwładność powoduje, że więcej prądu trzeba zużyć w drogiej strefie
2. przez gorszy rozkład temperatur średnia temperatura w pomieszczeniu musi być wyższa, żeby uzyskać ten sam komfort a to oznacza większe straty przez przenikanie
3. przez to, że najcieplejsze powietrze jest pod sufitem, czyli w tym samym miejscu, co wywiewy wentylacji, straty na wentylacji są większe.

Owszem, te same wady dotyczą kozy/kominka, choć w mniejszym stopniu bo więcej ciepła oddaje przez promieniowanie (znacznie wyższa temperatura grzania). Do tego kWh z kozy jest tańsza nawet, jak ktoś kupuje drewno.

Ile kosztuje kWh uzyskanego z kupionego drewna ?
Znacznie wyższa temperatura grzania to znacznie wyższe straty przez przenikanie ...
Do tego dochodzi słaba sterowalność ogrzewania kozami i mnóstwo pracy.

Policzyłeś koszty ogrzewania kablami COP=1 i klimatyzacją? :)

Gik
14-06-2023, 20:02
Rekuperacja, używana koza (albo i kilka), PV, termoizolacja, uszczelnienie. Od najbardziej opłacalnej inwestycji - do najmniej.

PV na 3ci miejscu? Piorun Cie uderzył? Jak były korzystne zasady to się Ci nie opłacało... a teraz się odmieniło? Masz już w końcu swoją instalację? Zdecydowałeś się na coś?

Jak dla mnie...
potwierdzam instalacja PV wciąż się opłaca - optymalizuj autokonsumpcję i samo to będzie już bonusem.
Nie licz na profity ze sprzedaży... . A nawet w ogóle tego nie brać pod uwagę.
Założyć tyle PV aby wystarczyło na bierzące zużycie. Tzn. CWU + pralka + zmywarka... + bytowy. Nie musi być zużycie na raz... Czyli 4~6kWp średnio statystycznie. Większa instalacja traci sens.

Rupicapra
15-06-2023, 06:42
Jak już montować PV to netbilling jest nieunikniony bo innego systemu rozliczeń nie ma.

Jak nie? Każdy sprzedawca coś oferuje swojego...
Od odkrywców Ameryki, przez orangutana po sunvival.

Anerg_
09-05-2024, 11:27
Obecnie, z uwagi na niższe ceny akumulatorów, warto zainwestować dodatkowo w magazyn energii

goguś
09-05-2024, 20:09
Magazyny to strzał w kolano ale i fotovoltaika zniszczono ją i niszczą dalej co szło zepsuć już zepsuto teraz poczekajmy jeszcze z 2-4 lata i pewnie wprowadzą podatki akcyzy i czegoś jeszcze ,komuna Europejska to dno dnów.

Rupicapra
10-05-2024, 10:31
Obecnie, z uwagi na niższe ceny akumulatorów, warto zainwestować dodatkowo w magazyn energii

Jak ktoś może z dobrego źródła ściągnąć rozbiórkowe ogniwa z samochodu, to fajna sprawa... Ale ja po dłuższych rozkminach budowy małego off-grida stawiam na zakup regenrowanego UPS'a na wszelki wypadek, gdyby mi prądu zabrakło...