PDA

Zobacz pełną wersję : Piece akumulacyjne + klimatyzator grzanie algorytm współpracy.



kurt76
18-06-2023, 13:21
Witam.
Mieszkam w budynku energooszczędnym, od kilkunastu lat ogrzewam piecami akumulacyjnymi w taryfie G12, do tego instalacja PV 9,4 kWp w trybie net metering, rekuperacja.
Do wyzerowania rachunków za prąd brakuje mi 10-15% wolumenu konsumpcji przy moim trybie użytkowania. Z istotnych informacji dodam, że jestem w trakcie wdrażania Home Assistanta i przerobiłem piece akumulacyjne na załączanie przełącznikami WI-FI, dostępne są parametry temperaturowe i wilgotność w każdym pomieszczeniu, jest również czujnik temp i wilg. na zewnątrz.
Za chwilę będę montował klimatyzator w celu grzania w okresach przejściowych i tutaj wszystko jest oczywiste, urządzenie również będzie komunikowało się z Home Assistentem.
Natomiast zastanawiam się w jaki sposób używać tego urządzenia zimą przy współpracy z grzejnikami akumulacyjnymi, silnie preferowana praca w taniej strefie. Dopuszczam pewne obniżenie temperatury w nocy.
Macie Państwo jakieś swoje doświadczenia i algorytmy?

Pozdrawiam

kurt76
18-06-2023, 16:12
Tak, być może spadek konsumpcji energii spowoduje możliwość przejścia na G11, co rozwiąże moje dylematy co do krzywej grzewczej pieców. Jednak po pierwsze najpierw muszę układ przetestować w sezonie 23/24, a po drugie zaraz napiszę o pozostałych uwarunkowaniach, które będą miały wpływ na to pierwsze.....

Zamierzam zainstalować urządzenie o mocy grzewczej 2,8-3,0 kW, a powierzchnia oddziaływania to parter, czyli salon i częściowo dwie sypialnie usytuowane naprzeciw klimatyzatora (po drugiej stronie salonu), szacunkowo 30-35% pow. uż. Reszta pomieszczeń zostaje bez zmian (tylko piece).
Tak jak widać po mocy klimatyzatora, mamy tu charakter stricte pomocniczy w sezonie zimowym.
Moje największe obawy dotyczą sytuacji gdzie pracujący razem układ klima + piece, powoduje szybszy wzrost temperatury do zadanej i w związku z tym następuje sztucznie wywołana (z punktu widzenia pieców) mniejsza akumulacja co może mieć duże znaczenie przy większych mrozach.
Na dzień dzisiejszy doszedłem do tego (teoretycznie), że klimę ustawiam na temperaturę o jakąś wartość wyższą niż piece, do tego wymuszenie w pewnych przypadkach grzania w przedziale czasowym.