PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie podłogowe - wątpliwości



Gacek123
19-06-2023, 10:36
Dzień dobry,

Mam zaprojektowane w domu ogrzewanie podłogowe, gdzie będą tylko rozłożone rurki w podłodze nie będzie żadnych dodatkowych grzejników naściennych.
Źródłem zasilania będzie kocioł elektryczny podłączony tylko do podłogówki,
Ilość obwodów będzie wynosić 15 pętli rozdzielona na dwa rozdzielacze odpowiednio na jednym rozdzielaczu 7 pętli a na drugim 8 pętli,
Będzie sterowanie strefowe - pętle będą sterowane przez elektrozawory,
Ilość rurek jaka będzie zużyta to ok. 1000m oczywiście fi16,

Mam pytania:
Jakiej średnicy rurą zasilić rozdzielacze, rozdzielacze mają zazwyczaj przyłącza 1" czy jest sens dawać większą rurkę np. o średnicy 32mm?
Czy jeśli mamy zasilanie z kotła elektrycznego i tylko obwodów podłogówki to czy jest sens dawać grupy pompowe z zaworem mieszającym przy rozdzielaczach?
Czy jest sens dawać w takim układzie sprzęgło hydrauliczne?

Mareks77
19-06-2023, 15:28
Jakiej średnicy rurą zasilić rozdzielacze, rozdzielacze mają zazwyczaj przyłącza 1" czy jest sens dawać większą rurkę np. o średnicy 32mm?
?

Do obu rozdzielaczy rura miedziana nie więcej niż 25.



Czy jeśli mamy zasilanie z kotła elektrycznego i tylko obwodów podłogówki to czy jest sens dawać grupy pompowe z zaworem mieszającym przy rozdzielaczach?


Grupa pompowa jest uzależniona od sprzęgła.
Dla 15 pętli najlepiej aby oba rozdzialacze obsługiwały osobne pompy.
Dodatkowy mieszacz jest tu zbędny.




Czy jest sens dawać w takim układzie sprzęgło hydrauliczne?

Jeśli zastosujemy dwie pompy to sprzęgło niezbędne

Gacek123
19-06-2023, 19:13
Do obu rozdzielaczy rura miedziana nie więcej niż 25.



Grupa pompowa jest uzależniona od sprzęgła.
Dla 15 pętli najlepiej aby oba rozdzialacze obsługiwały osobne pompy.
Dodatkowy mieszacz jest tu zbędny.



Jeśli zastosujemy dwie pompy to sprzęgło niezbędne

Sprawdziłem jaka pompa jest zamontowana w piecu i spokojnie ona jedna wystarczy aby zasilić te dwa rozdzielacze. To czy przy jednej pompie potrzebne jest sprzęgło?

Mareks77
19-06-2023, 20:18
Dobrze policz przepływy
W skrajnym przypadku kiedy wszystkie pętle grzeją a elektrozawory są otwarte licząc przepływ średnio na poziomie 2 l / min. czyli 120l / h przy 15 pętlach daje 1800 l / h

Drugi skrajny przypadek to wszystkie elektrozawory zamknięte.
Dla takiego stanu rozdzielacze powinny być wyposażone w tzw. BY-PASS ciśnieniowy.
Dlatego stosujesz albo to albo sprzęgło i pompę z elektronicznym sterowaniem stałociśnieniowym,

Gacek123
19-06-2023, 21:41
Drugi skrajny przypadek to wszystkie elektrozawory zamknięte.
Dla takiego stanu rozdzielacze powinny być wyposażone w tzw. BY-PASS ciśnieniowy.
Dlatego stosujesz albo to albo sprzęgło i pompę z elektronicznym sterowaniem stałociśnieniowym,
Jeśli będzie listwa sterująca do sterowania kotłem i elektrozaworami to nie jest tak że w przypadku gdy wszystkie elektrozawory będą zamknięte to sterownik daje sygnał do kotła i kocioł przestaje grzać a pompa w nim przestaje pracować i nie ma zagrożenia wzrostu ciśnienia i wtedy by-pass nie jest potrzebny?

Reku1
20-06-2023, 07:42
Nie istnieje rura miedziana 25 Nigdy nie wystąpi skrajny przypadek 2l/min we wszystkich petlach.Nie ma projektu OP więc trudno powiedzieć czy pompa w kotle da rady.Autor tematu pisząc rura fi 32 nie bierze pod uwagę rur Cu tylko albo PEX albo PP

asolt
21-06-2023, 08:33
Nie istnieje rura miedziana 25...

Istnieje, ale jest bardzo rzadko spotykana tak jak i kształtki do niej, stosowana głownie w klimatyzacji ACR i ma dokladnie wymiar 1".

Mareks77
21-06-2023, 09:49
Jeśli będzie listwa sterująca do sterowania kotłem i elektrozaworami to nie jest tak że w przypadku gdy wszystkie elektrozawory będą zamknięte to sterownik daje sygnał do kotła i kocioł przestaje grzać a pompa w nim przestaje pracować i nie ma zagrożenia wzrostu ciśnienia i wtedy by-pass nie jest potrzebny?

Masz rację tu trochę ze skrajnością przesadziłem bo kocioł faktycznie się wyłączy, ale co będzie w przypadku gdy kocioł działa tylko i wyłącznie dla jednego otwartego elektrozaworu i pętli?
Tu chodzi o ochronę pompy w kotle.



...........Nigdy nie wystąpi skrajny przypadek 2l/min we wszystkich petlach.Nie ma projektu OP więc trudno powiedzieć czy pompa w kotle da rady.Autor tematu pisząc rura fi 32 nie bierze pod uwagę rur Cu tylko albo PEX albo PP

:confused::confused: Rzecznik prasowy autora wątku ?

Napisałem że to skrajny przypadek. Jakiż to przepływ uważasz za skrajny skoro ten jest nieosiągalny?
2 l / min nie jest jakiś szczególnie duży tym bardziej że zazwyczaj rotametry mają podziałkę do 5.
W 15 pętlach taki przepływ to dużo ale pompa powinna mieć możliwość choć zbliżenia się do 2/3 tej wartości.


............Autor tematu pisząc rura fi 32 nie bierze pod uwagę rur Cu tylko albo PEX albo PP

Ta wiedza tajemna to skąd