PDA

Zobacz pełną wersję : Dystrybucja ciepłego powietrza ze splita



Matiszyna
30-06-2023, 22:21
Witam serdecznie po zakończonym pierwszym sezonem grzewczym a przed rozpoczęciem kolejnego wpadłem na pewien pomysł jak usprawnić ogrzewanie domu za pomocą klimatyzatora.

W celu grzewczym do grzania mojego domu 85m2 wykorzystywałem tylko klimatyzator typu split umieszczony w salonie, jestem bardzo zadowolony z rachunków ale trochę mniej z rozprowadzenia ciepła w domu.

W związku z tym wpadłem na pewien pomysł jak poprawić zaistniałą sytuację. Teraz już trochę za późno żeby wymieniać sprzęt i z splita przejść na kanałówkę ale pomyślałem, że może chociaż trochę uda się poprawić komfort cieplny w oddalonych pokojach za pomocą kanałów wentylacyjnych.

Pomysł jest taki, w podwieszanym suficie nad jednostka wewnętrzną wyciąć otwór i wstawić kratkę wentylacyjna w celu czerpania ciepłego powietrza wydmuchiwanego z jednostki wewnętrznej w salonie,w przestrzeni między regipsami a wełną ocieplającą strop mam trochę miejsca i chciałbym właśnie w tej cieplej strefie poprowadzić przewody, za pomocą których jakiś wentylator kanałowy transportowałby do oddalonych pomieszczeń ciepłe powietrze, w tych pomieszeniach zrobić otwór w suficie założyć anemostat i podłączyć rury z ciepłym powietrzem.

Czy taki system ktoś z Was testował, zrobił? Z góry dziękuję za konstruktywne komentarze.

Dodam jeszcze zdjęcie z lokalizacja splita oraz miejscami gdzie chciałbym doprowadzić to Ciepłe powietrze
465546

goguś
02-07-2023, 07:22
Zostaw tak jak masz a kup klimatyzację kanałową koszt nie za duży a rozprowadzisz po mistrzowsku.

Matiszyna
02-07-2023, 21:01
Hej, też o tym myślałem tylko że jest jedno ale. Pomimo że moja obecna klima to 3.5kw i była jedynym źródłem ciepła to podczas jej pracy często pojawia się taktowanie ponieważ jednostka nie potrafi zejść niżej z mocą. Moduluje do 500W i zamiast zjechać niżej zaczyna taktować. Przerwy między praca powodują że w domku w dalej położonych miejscach temperatura odczuwalna jest niższa i zanim się znowu uruchomi jednostka komfort cieplny spada. Dołożenie dodatkowej klimy spowoduje według mnie jeszcze większe taktowanie....

goguś
02-07-2023, 21:29
No taktuje z tego właśnie względu że ogrzeje tylko to co ma poblisku natomiast kanałówka omiecie ci cały dom , zgaduję że klimę masz Gree lub klon innova co ?

Matiszyna
02-07-2023, 21:40
Posiadam Gree Amber Prestige 3.5kw używalem jej dopiero 1 sezon grzewczy więc jeszcze się nie zwróciła inwestycja, mam też w posadzce kable grzewcze we wszystkich pomieszczeniach ale też ich nie używam. Teraz zamontowanie kanałowki z niższymi parametrami niż moja gree wydłuży zwrot z inwestycji nie wiem czy nie taniej będzie zamiast kanałowki to dogrzewac podłogówką i pieniądze, które wydałbym na kanałowka przeznaczyć na rachunki za prąd. Dlatego urodził się pomysł by rozbudować obecną instalację niskim nakładem finansowym a uzyskaniem lepszego komfortu i może dzięki dystrybucji tego ciepłego powietrza zapotrzebowanie na energię się zwiększy co spowoduje zmniejszenie zjawiska taktowania.

gondoljerzy
02-07-2023, 22:59
W związku z tym wpadłem na pewien pomysł jak poprawić zaistniałą sytuację. Teraz już trochę za późno żeby wymieniać sprzęt i z splita przejść na kanałówkę ale pomyślałem, że może chociaż trochę uda się poprawić komfort cieplny w oddalonych pokojach za pomocą kanałów wentylacyjnych.

Pomysł jest taki, w podwieszanym suficie nad jednostka wewnętrzną wyciąć otwór i wstawić kratkę wentylacyjna w celu czerpania ciepłego powietrza wydmuchiwanego z jednostki wewnętrznej w salonie,w przestrzeni między regipsami a wełną ocieplającą strop mam trochę miejsca i chciałbym właśnie w tej cieplej strefie poprowadzić przewody, za pomocą których jakiś wentylator kanałowy transportowałby do oddalonych pomieszczeń ciepłe powietrze, w tych pomieszeniach zrobić otwór w suficie założyć anemostat i podłączyć rury z ciepłym powietrzem.


Dlaczego ludzie ciągle zapominają o fizyce? Grzać należy od dołu, a chłodzić od góry. Pomysł jest fajny, ale ciepłe powietrze trzeba rozprowadzić po budynku i sprowadzić w dół, a nie podawać go od góry.

Juan
03-07-2023, 20:33
Witam serdecznie po zakończonym pierwszym sezonem grzewczym a przed rozpoczęciem kolejnego wpadłem na pewien pomysł jak usprawnić ogrzewanie domu za pomocą klimatyzatora.

W celu grzewczym do grzania mojego domu 85m2 wykorzystywałem tylko klimatyzator typu split umieszczony w salonie, jestem bardzo zadowolony z rachunków ale trochę mniej z rozprowadzenia ciepła w domu.

W związku z tym wpadłem na pewien pomysł jak poprawić zaistniałą sytuację. Teraz już trochę za późno żeby wymieniać sprzęt i z splita przejść na kanałówkę ale pomyślałem, że może chociaż trochę uda się poprawić komfort cieplny w oddalonych pokojach za pomocą kanałów wentylacyjnych.

Pomysł jest taki, w podwieszanym suficie nad jednostka wewnętrzną wyciąć otwór i wstawić kratkę wentylacyjna w celu czerpania ciepłego powietrza wydmuchiwanego z jednostki wewnętrznej w salonie,w przestrzeni między regipsami a wełną ocieplającą strop mam trochę miejsca i chciałbym właśnie w tej cieplej strefie poprowadzić przewody, za pomocą których jakiś wentylator kanałowy transportowałby do oddalonych pomieszczeń ciepłe powietrze, w tych pomieszeniach zrobić otwór w suficie założyć anemostat i podłączyć rury z ciepłym powietrzem.

Czy taki system ktoś z Was testował, zrobił? Z góry dziękuję za konstruktywne komentarze.

Dodam jeszcze zdjęcie z lokalizacja splita oraz miejscami gdzie chciałbym doprowadzić to Ciepłe powietrze
465546
Spróbować jak najbardziej warto. Problem gdzie dać początek rury zasysający ciepłe powietrze. Nad jednostką wewnętrzną splita nie, bo strumień powietrza z niej idzie na wprost i trochę w dół. Najlepiej byłoby pod sufitem naprzeciwko, ale tam jest kuchnia, więc roznoszenie zapachów po całym domu w pakiecie. Może sterczące z sufitu naprzeciwko klimatyzatora coś na kształt nawiewnika ze starych statków:
465562
A bardziej serio, to poeksperymentuj z ustawieniami żaluzji klimatyzatora i szukaj miejsca, gdzie pod sufitem, ale poza kuchnią, najbardziej zbiera się ciepłe powietrze. Tam kratka w suficie, sonodec z cichym wentylatorem, skrzynka rozprężna i z niej rury do anemostatów w obu sypialniach. Wentylator może być np. Vents Quietline Duo. Na niskim biegu weźmie 4,5 wata i przepompuje po jakie 20-30 m3 ciepłego powietrza na godzinę do każdej sypialni. Jak będzie za mało, to na szybszym (7,5 W) po 40-45 metrów.

Klimatyzatory kanałowe pompują około 300 m3 na godzinę na kilowat grzania. Czyli te 30-45 metrów przeniesie ze 100-150 watów do każdej sypialni. Jeśli dom jest dobrze ocieplony to może wystarczy. Jeśli nie, to można dać dwie rury i dwa wentylatory, dla każdej sypialni osobny. Wtedy do każdej trafi 70-90 m3 na godzinę, przenosząc po około 200-300 watów. To już naprawdę powinno wystarczyć. Przy okazji te kilkaset watów wypompowywane ze strefy dziennej może zmniejszyć taktowanie klimatyzatora.

Cała instalacja będzie kosztować mniej niż tysiąc złotych, a jest duża szansa że załatwi problem albo przynajmniej mocno go zmniejszy.

Pytanie jeszcze jak masz zrobioną wentylację, żeby nie popsuć przy okazji jej działania.

swierol
03-07-2023, 20:55
Pomysł, który opisujesz będzie najtańszy w realizacji i pewnie zadziała. Ja bym kratkę wyciągową zamontował w okolicach drzwi do środkowej łazienki (oczywiście nie nad samymi drzwiami). Tam masz pewnie zasilanie do wentylatora i droga do pokoi będzie najkrótsza, zapachów z kuchni też będzie mniej.
Wcześniej jednak pokombinuj z ustawieniami podłogówki w pokojach a czujnik temperatury powietrza zasysanego jeśli możesz przenieś pod jednostkę. Trzeba go troszkę oszukać aby działał możliwie jak najdłużej.
Rozwiązanie radykalne: ściągnij gree, sprzedaj i kup inne urządzenie.

Matiszyna
09-07-2023, 22:56
Spróbować jak najbardziej warto. Problem gdzie dać początek rury zasysający ciepłe powietrze. Nad jednostką wewnętrzną splita nie, bo strumień powietrza z niej idzie na wprost i trochę w dół. Najlepiej byłoby pod sufitem naprzeciwko, ale tam jest kuchnia, więc roznoszenie zapachów po całym domu w pakiecie. Może sterczące z sufitu naprzeciwko klimatyzatora coś na kształt nawiewnika ze starych statków:
465562
A bardziej serio, to poeksperymentuj z ustawieniami żaluzji klimatyzatora i szukaj miejsca, gdzie pod sufitem, ale poza kuchnią, najbardziej zbiera się ciepłe powietrze. Tam kratka w suficie, sonodec z cichym wentylatorem, skrzynka rozprężna i z niej rury do anemostatów w obu sypialniach. Wentylator może być np. Vents Quietline Duo. Na niskim biegu weźmie 4,5 wata i przepompuje po jakie 20-30 m3 ciepłego powietrza na godzinę do każdej sypialni. Jak będzie za mało, to na szybszym (7,5 W) po 40-45 metrów.

Klimatyzatory kanałowe pompują około 300 m3 na godzinę na kilowat grzania. Czyli te 30-45 metrów przeniesie ze 100-150 watów do każdej sypialni. Jeśli dom jest dobrze ocieplony to może wystarczy. Jeśli nie, to można dać dwie rury i dwa wentylatory, dla każdej sypialni osobny. Wtedy do każdej trafi 70-90 m3 na godzinę, przenosząc po około 200-300 watów. To już naprawdę powinno wystarczyć. Przy okazji te kilkaset watów wypompowywane ze strefy dziennej może zmniejszyć taktowanie klimatyzatora.

Cała instalacja będzie kosztować mniej niż tysiąc złotych, a jest duża szansa że załatwi problem albo przynajmniej mocno go zmniejszy.

Pytanie jeszcze jak masz zrobioną wentylację, żeby nie popsuć przy okazji jej działania.

Dzięki za dużo informacji.

Jeżeli chodzi o wentylację Ti w obu łazienkach mam zamontowane wentylatory aventa fi100 z czujnikiem wilgoci i timerem podłączony do oświetlenia(gdy użytkuje ktoś łazienkę włącza światła i powoduje uruchomienie wentylatora na 10min gdy czujnik wykryje wilgotność w łazience powyżej 55procent sam wentylator się uruchamia)

Co do wspomnianej przeze mnie instalacji to wielki problem sprawia mi znalezienie odpowiedniej kratki, która będzie pełniła funkcje wyciągu ciepłego powietrza najlepiej gdyby miała już w sobie filtr kurzu by nie różności go do sypialni.

Jeżeli chodzi o lokalizację to wydaje mi się, że najrozsądniej zainstalować przy ścianie między kuchnia a korytarzem ponieważ gdy klima dmucha to część powietrza z klimatyzatora trafia w tę ścianę i pewnie w tym miejscu sufit jest bardzo ciepły.

Dodatkowo na tej ścianie mamy bio kominek 120cm, który też lubimy rozpalać w sezonie grzewczym i generuje on bardzo dużą ilość ciepła.

Poniżej fotki z lokalizacją bio kominka oraz moim pomysłem na umiejscowienie kratki wyciągowej. Serdecznie Pozdrawiam.

465618

Juan
13-07-2023, 11:22
Dzięki za dużo informacji.
Co do wspomnianej przeze mnie instalacji to wielki problem sprawia mi znalezienie odpowiedniej kratki, która będzie pełniła funkcje wyciągu ciepłego powietrza najlepiej gdyby miała już w sobie filtr kurzu by nie różności go do sypialni.
465618
Daj zwykłą kratkę i za nią skrzynkę filtracyjną do DGP za dwie stówki. Do łapania kurzu domowego wystarczy.

Matiszyna
13-07-2023, 18:05
Daj zwykłą kratkę i za nią skrzynkę filtracyjną do DGP za dwie stówki. Do łapania kurzu domowego wystarczy.

Problem w tym, że wentylator i rozdzielacz chciałbym zrobić pod płyta osb i wełna na stropie żeby był w cieplej strefie co wiąże się z utrudnionym dostępem dlatego szukam jakiegoś rozwiązania z filtrem dostępnym od strony sufitu kratki wentylacyjnej wyposażonej w filtr