PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa powietrzna do małego domku



VCG
15-07-2023, 18:16
Domek ma lacznie z poddaszem 70m2 (40+30) co z dobra relacja cena do jakości by się nadawało jako Uwaga - główne ogrzewanie do takiego domku?

Kaizen
15-07-2023, 20:12
Domek ma lacznie z poddaszem 70m2 (40+30) co z dobra relacja cena do jakości by się nadawało jako Uwaga - główne ogrzewanie do takiego domku?

To nie m2 zużywają energię. Podaj OZC (tylko nie CW bo to nie OZC).

d7d
15-07-2023, 20:32
Jakiego typu ma być to ogrzewanie?
Podłogowe wodne?

VCG
16-07-2023, 15:36
Jakiego typu ma być to ogrzewanie?
Podłogowe wodne?

Elektryczne oczywiście.

OZC nie wiem. Nowy maly, budynek z ociepleniem 20cm.

d7d
16-07-2023, 16:39
Pompa powietrzna w rozumieniu klimatyzacja czyli PC PP ?

VCG
16-07-2023, 18:33
Pompa powietrzna w rozumieniu klimatyzacja czyli PC PP ?

To sugerował budowlaniec - grzanie i klimatyzacja w jednym. Ale dużo ważniejsza jest funkcja grzewcza.
Bo podłogowe będzie tylko na 14m2 na dole elektryczne (tam gdzie płytki).

d7d
16-07-2023, 19:05
Chcesz założyć na dole i na górze?
Multisplit czy dwa splity?
Masz jakieś preferencje co do firmy, głośności specjalnych funkcji i ceny?
Domek całoroczny i dobrze ocieplony

swierol
16-07-2023, 21:17
Domek ma lacznie z poddaszem 70m2 (40+30) co z dobra relacja cena do jakości by się nadawało jako Uwaga - główne ogrzewanie do takiego domku?

Tylko klimatyzator. Mitsubishi seria AP, niezbyt drogi a naprawdę ma dobre parametry i niskie zuzycie energii, opisywane w innym poście przez użytkownika.
Ogrzewam klima 2,5kw 70m2 ale w parterze. Mam inne urządzenie ale trochę droższe.

d7d
17-07-2023, 22:00
Ile kosztuje taki niezbyt drogi Mitsubishi AP ?

swierol
18-07-2023, 09:12
Ile kosztuje taki niezbyt drogi Mitsubishi AP ?

Koło 5500 zł brutto z montażem. Ale podejrzewam, że jak się poszuka dystrybutora i jest się osobą zdecydowaną i więdzącą czego chce to wyrwie się napewno taniej. Ceny katalogowe są dostępne a jeśli ktoś che znaćv rabaty +/- to tylko na priv.

d7d
18-07-2023, 19:36
Na alle widzę MITSUBISHI MSZ-AP 3,5kW kosztujący 5.800 zł z montażem czyli z 8% VAT.

Taki dobry jest ten MITSUBISHI MSZ-AP 3,5kW ??

swierol
18-07-2023, 20:26
Moim zdaniem jest bardzo dobry. Kosztuje jak te najwyższe modele chińczyków ale moim zdaniem i tak warto.

marvinetal
18-07-2023, 21:39
W moich wycenach MSZ-AP kosztował więcej nie tylko niż najwyższe modele chińczyków ale nawet niż najwyższe modele Fujitsu (KG) i Panasonic (Etherea) z klasą a+++ na grzaniu. A to najniższy model Mitsu i katalogowo szału nie robi.

swierol
19-07-2023, 06:17
W moich wycenach MSZ-AP kosztował więcej nie tylko niż najwyższe modele chińczyków ale nawet niż najwyższe modele Fujitsu (KG) i Panasonic (Etherea) z klasą a+++ na grzaniu. A to najniższy model Mitsu i katalogowo szału nie robi.

Najniższym modelem Mitsubishi jest HR i jest rzeczywiście nie wiele droższy od tanich chińczyków. Ja nie wierze w te katalogowe treści chińczyków. Z resztą wystarczy poczytać na temat Gree amber prestige, jak po kilku dniach użytkowania pewne treści z katalogu można wsadzić sobie miedzy bajki . Pisałem założycielowi wątku, żeby prześledził ostatnie kilkanaście stron wątku o grzaniu klimatyzacją. Tam jeden z użytkowników ma AP 5,0kW, wstawia zużycia i możliwości modulacyjne, o których inne urządzenia mogą zapomnieć. Dziwię się, jeszcze ktokolwiek zwraca uwagę na te wszystkie plusy przy klasie energetycznej.
Ja tylko napisałem jakiego urządzenia bym szukał.
A co do wycen. Ktoś mógł być dystrybutorem Fujitsu a urządzenia Mitsubishi kupować z 3 lub 4 reki. Każdy dołożył po 400zł i cena gotowa.

glemp
19-07-2023, 11:33
Najniższym modelem Mitsubishi jest HR i jest rzeczywiście nie wiele droższy od tanich chińczyków. Ja nie wierze w te katalogowe treści chińczyków. Z resztą wystarczy poczytać na temat Gree amber prestige, jak po kilku dniach użytkowania pewne treści z katalogu można wsadzić sobie miedzy bajki . Pisałem założycielowi wątku, żeby prześledził ostatnie kilkanaście stron wątku o grzaniu klimatyzacją. Tam jeden z użytkowników ma AP 5,0kW, wstawia zużycia i możliwości modulacyjne, o których inne urządzenia mogą zapomnieć. Dziwię się, jeszcze ktokolwiek zwraca uwagę na te wszystkie plusy przy klasie energetycznej.
Ja tylko napisałem jakiego urządzenia bym szukał.
A co do wycen. Ktoś mógł być dystrybutorem Fujitsu a urządzenia Mitsubishi kupować z 3 lub 4 reki. Każdy dołożył po 400zł i cena gotowa.

Kolego który to wątek bo tyle tego....
szykuje mi się to do grzania
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?366092-Tania-energooszcz%C4%99dna-stalowo-warstwowo-szkieletowa-stodo%C5%82a-DIY-)&p=8196619#post8196619
84m na dole plus trochę antresoli ale ją pomijam... 5 metrów wysokoscie w srodku juz pominąć nie sposób
Pozdrawiam

swierol
19-07-2023, 12:50
To jest ten wątek: https://forum.muratordom.pl/showthread.php?245730-Tanie-ogrzewanie-domu-klimatyzatorem-od-splita-po-kana%C5%82%C3%B3wk%C4%99

Czyli na szybko licząc masz około 370m3 kubatury. Ja na ok 215m3 przy 70m2 mam klimę do grzania 2,5kW (3,4kW), połowa domu na wysokości 4m. Poczytaj wątek a później powiedz jaki masz pomysł "na siebie" :)

glemp
19-07-2023, 13:14
z "ciepła właściwego" wychodzi mi minimalne zapotrzebowanie, mam ściany z PIRu 22 cm... podglądam Twoją robotę gratki :)

swierol
19-07-2023, 17:02
z "ciepła właściwego" wychodzi mi minimalne zapotrzebowanie, mam ściany z PIRu 22 cm... podglądam Twoją robotę gratki :)

Dzięki. W którymś momencie zaprzestałem wklejania zdjęć bo był wieczny problem z tym.
To ile Ci wyszło z tego ciepła właściwego?

glemp
20-07-2023, 11:39
https://cieplo.app/wynik/1er06

swierol
20-07-2023, 14:33
Chwile, chwila. Domek miał mieć 70m2 na dwóch kondygnacjach a tutaj Ci wyszło 150m2 !

marvinetal
20-07-2023, 22:54
Najniższym modelem Mitsubishi jest HR i jest rzeczywiście nie wiele droższy od tanich chińczyków.

Z jakiegos powodu Mitsu nie chwali sie nim w katalogu.



Dziwię się, jeszcze ktokolwiek zwraca uwagę na te wszystkie plusy przy klasie energetycznej. Ja tylko napisałem jakiego urządzenia bym szukał..

klasa energetyczna wynika z COPu. COP jest odmieniany na tym forum przez wszystkie przypadki wiec chyba duze sie dziwisz czytajac. :)



A co do wycen. Ktoś mógł być dystrybutorem Fujitsu a urządzenia Mitsubishi kupować z 3 lub 4 reki. Każdy dołożył po 400zł i cena gotowa.

Rozmawiałem z różnymi instalatorami poszczególnych marek. Mitsu się tu wyraźnie wybijało cenowo ale moze to instalator tak cenił swoją prace.

swierol
23-07-2023, 05:13
Jeżeli Twoi instalator porównywał Mitsubishi do chinczykow to nie dziwie się ze wyszło bardzo drogo. Co do cen pisałem już wyżej.
Sam przykład gree który przytoczyłem wyżej. Gdyby w obliczaniu brali pod uwagę grzałki z trzech plusów zostałby się może jeden. Każdy …uj na swoi stryj liczy te współczynniki. To samo się odnosi PC PW. Praktyka (a chyba po to jest forum) wskazuje na coś innego. Możesz spojrzeć na coś innego, np Fuji KGTB to tez fajny model.

glemp
23-07-2023, 07:53
Chwile, chwila. Domek miał mieć 70m2 na dwóch kondygnacjach a tutaj Ci wyszło 150m2 !

wszystko przez to ze nie da się tam wprowadzić antresoli... program wziął sobie po obrysie zewnętrznym 12x8 co po odliczeniu ścian daje około 80 m2 parteru i zamiast nad połową około 40m2 antresoli dodał następny poziom i wyszło mu tez nie wiedzieć czemu 150m2 a nie 160m2... chyba ze wiesz jak mam tam wprowadzić antresole...
Z punktu widzenia obliczeń ta kubatura przecież istnieje więc uznałem,, że wyniki są prawidłowe, choć z domku 80m2 z antresolą zrobił się dom 150m2 :)

465772
465773
465774

to dodawanie zdjęć to faktycznie jakiś koszmar...

d7d
23-07-2023, 11:07
Może usuń z programu drugi poziom i daj powierzchnię parteru i odpowiednią wysokość pomieszczeń.
Dach skośny bez poddasza użytkowego, wysokość ścian > 4,0m
https://cieplo.app/wynik/1prp0

swierol
23-07-2023, 11:59
Ja robiłem tak, ze wpisywałem 70m2 ze średnia wysokością pomieszczeniem 3m a w rzeczywistości połowa ma prawie 4 a druga 2,7.

VCG
23-07-2023, 18:10
Chcesz założyć na dole i na górze?
Multisplit czy dwa splity?
Masz jakieś preferencje co do firmy, głośności specjalnych funkcji i ceny?
Domek całoroczny i dobrze ocieplony

No chyba 2 klimatyzatory rzeczywiście. Dwie jednostki zewnętrzne.

Pompy strasznie drogie i się już nie opłacają podobno.

Gree? Rotenso?

d7d
23-07-2023, 20:37
Trudno jest montować PC nie mając wodnego ogrzewania podłogowego.
Pozostała PC PP czyli klimatyzacja. Pewnie teraz każda ma funkcję grzania.

glemp
24-07-2023, 09:03
Może usuń z programu drugi poziom i daj powierzchnię parteru i odpowiednią wysokość pomieszczeń.
Dach skośny bez poddasza użytkowego, wysokość ścian > 4,0m
https://cieplo.app/wynik/1prp0

coś to zmieni? kubatura zostanie ta sama

d7d
24-07-2023, 17:06
coś to zmieni? kubatura zostanie ta sama
Zmienią się wskaźniki liczone na m2 powierzchni użytkowej / całkowitej.
Kubatura, powierzchnie ścian i dachu mają być takie jakie są w rzeczywistości.

glemp
25-07-2023, 09:41
Zmienią się wskaźniki liczone na m2 powierzchni użytkowej / całkowitej.
Kubatura, powierzchnie ścian i dachu mają być takie jakie są w rzeczywistości.


Zmienią się wskaźniki liczone na m2 powierzchni użytkowej / całkowitej.
Kubatura, powierzchnie ścian i dachu mają być takie jakie są w rzeczywistości.

zrobiłem jak napisałes :)
jedyna różnica to moje dobre samopoczucie że dom jest energooszczędny a nie średnioenergooszczędny bo zmieniły się wskaźniki na m2...
56kWh/m2 rocznie wskaźnik zapotrzebowania na energię - z poddaszem użytkowym
96kWh/m2 rocznie wskaźnik zapotrzebowania na energię - z wysokim parterem...
nawet licząc "na piechotę" tą antresolę czyli połowę powierzchni poddasza użytkowego wychodzi 66kWh/m2 czyli dalej energooszczędny hehehe

nie zmienia to faktu, że koszty i zapotrzebowanie pozostaje na takim samym poziomie
4,0kW – maksymalna potrzebna moc grzewcza
2,0kW – przeciętna moc grzewcza
2,6kW – moc w temperaturze biwalentnej -5°C (dla pracy równoległej)

czyli mam rozumieć że mam szukać pompy o mocy poniżej 3kW?
przecież nie ma takich chyba....

swierol
25-07-2023, 12:33
zrobiłem jak napisałes :)
jedyna różnica to moje dobre samopoczucie że dom jest energooszczędny a nie średnioenergooszczędny bo zmieniły się wskaźniki na m2...
56kWh/m2 rocznie wskaźnik zapotrzebowania na energię - z poddaszem użytkowym
96kWh/m2 rocznie wskaźnik zapotrzebowania na energię - z wysokim parterem...
nawet licząc "na piechotę" tą antresolę czyli połowę powierzchni poddasza użytkowego wychodzi 66kWh/m2 czyli dalej energooszczędny hehehe

nie zmienia to faktu, że koszty i zapotrzebowanie pozostaje na takim samym poziomie
4,0kW – maksymalna potrzebna moc grzewcza
2,0kW – przeciętna moc grzewcza
2,6kW – moc w temperaturze biwalentnej -5°C (dla pracy równoległej)

czyli mam rozumieć że mam szukać pompy o mocy poniżej 3kW?
przecież nie ma takich chyba....
Akurat są:) Panasonic takie robi, albo napewno robił:) Jeśli chciałbyś iść w podłogówkę to 5-6kW nie więcej. Przy klimatyzatorze jedna 5-tka w miejscu gdzie podmuch nie będzie przeszkadzał lub dwa maleństwa. Większa jednostka teoretycznie może być ciut głośniejsza ale tez mieli zdecydowanie więcej powietrza.

glemp
25-07-2023, 12:59
pewnie na ta zimę będę chciał założyć klimatyzator, żeby dotrwać do programu dopłat z Gminy w przyszłym roku do pomp ciepła i wtedy podłogówka....
który klimatyzator polecałbyś?

goguś
25-07-2023, 14:51
pewnie na ta zimę będę chciał założyć klimatyzator, żeby dotrwać do programu dopłat z Gminy w przyszłym roku do pomp ciepła i wtedy podłogówka....
który klimatyzator polecałbyś?

Ja nawet bym się nie zastanawiał tylko kupiłbym klimatyzator np gree amber prestige lub titanium innova 3,5kw do tego wymiennik cieczowo gazowy o pow ok 1,3 m2 ok 1000-1200 zł dwa przekaźniki po 15 zł sterownik cwu ok 25 zł skrzynkę elektryczną ok 80 zł zawór 3 drogowy przełączający ok 300 zł filtr magnetyczny ok 300 zł dwa dni dziubaniny i masz gotową pompę ciepła za max 7 tys zł bez ceregieli a działa jak miodzio a wiem bo też mam , nie wiem poco ludzie chcą wydawać kilka razy więcej niż potrzeba hm za jedną taką pompę mogę zrobić trzy i dwie mam w zapasie .

swierol
25-07-2023, 15:22
Ja nawet bym się nie zastanawiał tylko kupiłbym klimatyzator np gree amber prestige lub titanium innova 3,5kw do tego wymiennik cieczowo gazowy o pow ok 1,3 m2 ok 1000-1200 zł dwa przekaźniki po 15 zł sterownik cwu ok 25 zł skrzynkę elektryczną ok 80 zł zawór 3 drogowy przełączający ok 300 zł filtr magnetyczny ok 300 zł dwa dni dziubaniny i masz gotową pompę ciepła za max 7 tys zł bez ceregieli a działa jak miodzio a wiem bo też mam , nie wiem poco ludzie chcą wydawać kilka razy więcej niż potrzeba hm za jedną taką pompę mogę zrobić trzy i dwie mam w zapasie .

Nie chce być złośliwy ale zapytam za ile przyjedziesz i to złożysz? Ile czasu zajmie Ci dojazd w razie awarii bo mam rozumieć ze gwarancja jakaś jest?
Przeróbka jest fajnym pomysłem dla osób które chcą się w to bawić. Widziałem dużo takich instalacji choćby na FB na grupie i z całym szacunkiem dla właścicieli ale pewnie jakbym wywalił kubel śmieci to kest duża szansa ze nikt się nie zorientuje.
Bardzo ładnie wszystko opisałeś ale jakby się kończyło na samym zakupie to tez bym w to wszedł.

goguś
25-07-2023, 15:35
Nie chce być złośliwy ale zapytam za ile przyjedziesz i to złożysz? Ile czasu zajmie Ci dojazd w razie awarii bo mam rozumieć ze gwarancja jakaś jest?
Przeróbka jest fajnym pomysłem dla osób które chcą się w to bawić. Widziałem dużo takich instalacji choćby na FB na grupie i z całym szacunkiem dla właścicieli ale pewnie jakbym wywalił kubel śmieci to kest duża szansa ze nikt się nie zorientuje.
Bardzo ładnie wszystko opisałeś ale jakby się kończyło na samym zakupie to tez bym w to wszedł.

A w czym ty widzisz problem ? opisz go ja sobie zrobiłem i nie mam problemów żadnych bo niby co miałoby się stać ? te urządzenia latami działają i nagle mają same z siebie się psuć ? handlujesz ? czy pracujesz w tej branży ? bo coś mi to tak pachnie.

swierol
25-07-2023, 18:59
A w czym ty widzisz problem ? opisz go ja sobie zrobiłem i nie mam problemów żadnych bo niby co miałoby się stać ? te urządzenia latami działają i nagle mają same z siebie się psuć ? handlujesz ? czy pracujesz w tej branży ? bo coś mi to tak pachnie.

Tak, handluje izolacjami i rurami do klimy. Ty musisz mieć wyjątkowe szczęście bo tam (na grupie FB) wszyscy, którzy sobie zmontowali taką pompę, na pytanie "czy warto" odpowiadają, że jak masz czas na majsterkowanie to owszem ale jak liczysz na święty spokój to warto kupić gotowca.
Ja Cię w żaden sposób nie atakuje tylko mówię, że takie rozwiazanie nie jest dla wszystkich.
Ja z pompami czy klimą na codzień mam nie wiele wspólnego ale za to Ty kiedy tylko możesz polecasz gree amber prestige....

d7d
25-07-2023, 20:11
Przykładowa pompa ciepła Samsung EHS MONO - Standard 5,0 kW 1-faz kosztuje ok. 14.300 PLN z 23% VAT.

goguś
25-07-2023, 21:16
Tak, handluje izolacjami i rurami do klimy. Ty musisz mieć wyjątkowe szczęście bo tam (na grupie FB) wszyscy, którzy sobie zmontowali taką pompę, na pytanie "czy warto" odpowiadają, że jak masz czas na majsterkowanie to owszem ale jak liczysz na święty spokój to warto kupić gotowca.
Ja Cię w żaden sposób nie atakuje tylko mówię, że takie rozwiazanie nie jest dla wszystkich.
Ja z pompami czy klimą na codzień mam nie wiele wspólnego ale za to Ty kiedy tylko możesz polecasz gree amber prestige....

Bo są bardzo wydajne dlatego w największe mrozy mają 80 proc wydajności a to już coś i niekoniecznie amber są też innova titanium praktycznie to samo ,nie potrzeba żadnych grzałek .