PDA

Zobacz pełną wersję : MPZP szerokość działki dla zabudowy bliżniaczej



mastodont
18-07-2023, 23:56
W MPZP mam:

1. ustala się lokalizację zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej w formie wolnostojącej lub bliźniaczej z zastrzeżeniem, że na jednej działce budowlanej może być zrealizowany jeden budynek mieszkalny;

2. szerokość frontu nowo tworzonej działki budowlanej nie może być mniejsza niż:
a) 20m dla zabudowy wolnostojącej;
b) 16m dla zabudowy bliźniaczej.

Czy z tego wynika, ze jak mam działkę z frontem o szerokości 18m to mogę tam zbudować na niej bliźniaka, czy też raczej potrzebuje mieć działkę o froncie szerokim 2x18 by w ogóle o tym myśleć?

Kaizen
19-07-2023, 01:09
Czy z tego wynika, ze jak mam działkę z frontem o szerokości 18m to mogę tam zbudować na niej bliźniaka, czy też raczej potrzebuje mieć działkę o froncie szerokim 2x18 by w ogóle o tym myśleć?

To chcesz dzielić działkę (o tym jest ten przepis) czy na niej budować?

mastodont
19-07-2023, 08:00
To chyba na jedno wychodzi, bo zgodność z tymi samymi przepisami warunkuje zarówno zgodę na podział, jak i budowę. Na tę chwilę załużmy, że działka ma 19 metrów szerokości frontu, długa jest na ponad 150 metrów i chcę się na niej budować.

Toty
19-07-2023, 08:17
To chyba na jedno wychodzi, bo zgodność z tymi samymi przepisami warunkuje zarówno zgodę na podział, jak i budowę. Na tę chwilę załużmy, że działka ma 19 metrów szerokości frontu, długa jest na ponad 150 metrów i chcę się na niej budować.

Zależy czy twórca tego zapisu miał na mysli -podział działki czy też za "tworzenie" rozumie przekształcenie działki ornej na budowlaną co odbywa się w chwili oddania budynku do uzytkowania. W tym drugim przypadku nie postawisz tam wolnostojącego budynku ani blizniaka bo wymóg to 20/16m od frontu.
Takie pytania to do urzędnika a nie na forum....

Mareks77
19-07-2023, 08:47
W MPZP mam:

1. ustala się lokalizację zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej w formie wolnostojącej lub bliźniaczej z zastrzeżeniem, że na jednej działce budowlanej może być zrealizowany jeden budynek mieszkalny;

2. szerokość frontu nowo tworzonej działki budowlanej nie może być mniejsza niż:
a) 20m dla zabudowy wolnostojącej;
b) 16m dla zabudowy bliźniaczej.

Czy z tego wynika, ze jak mam działkę z frontem o szerokości 18m to mogę tam zbudować na niej bliźniaka, czy też raczej potrzebuje mieć działkę o froncie szerokim 2x18 by w ogóle o tym myśleć?

No skoro jeden budynek na jednej działce to w przypadku bliźniaka dwie działki o minimalnej szerokości frontu 16mb lub jedna działka Twoja a druga sąsiada i budowa bliźniacza razem.
Zabudowa bliźniacza w sensie prawnym to nic innego jak dwa jednakowe budynki ze wspólną ścianą .
Drugi budynek może być np. lustrzanym odbiciem pierwszego.

Chcesz budować bliźniaka sam czy chciałeś postawić jedną połówkę bliźniaka ....... na to drugie raczej nie pozwolą.

mastodont
19-07-2023, 10:00
A na pierwsze? Bliźniak wszak nie musi stać frontem do drogi

Toty
19-07-2023, 12:32
Ale przecież tam jest mowa o froncie dzialki a nie froncie budynku. A front działki to bok styczny do drogi dojazdowej. Nic ci nie da obracanie budynku.

Elfir
19-07-2023, 13:03
Zabudowa bliźniacza w sensie prawnym to nic innego jak dwa jednakowe budynki ze wspólną ścianą .



Nie. Zabudowa bliźniacza to dwa domy, na dwóch niezależnych działkach, z dwoma niezależnymi ścianami zewnętrznymi, które stykają się ze sobą we wspólnej granicy.

To co opisałeś to dom jednorodzinny dwulokalowy.

mastodont
19-07-2023, 15:53
Czyli to, pod każdą z połówek bliźniaka trzeba mieć osobą działkę? Czy można wystąpić o pozwolenie na budowę tylko jednej połówki bliźniaka, czy też działa to jak ubieganie się o pozwolenie na budowę domu wolnostojącego, z tą różnicą że jedno pozwolenie dotyczy naraz dwóch budynków na dwóch działkach. O i do licha, czy te działki muszą obie mieć po 16 frontu, czy starczy jak np. jedna działka będzie miała 16 frontu, a druga będzie ulokowana bezpośrednio za nią?
;

Bertha
19-07-2023, 16:01
Chłopie! To może nad nią albo pod nią? Front działki ->Google, enter, czytaj, zrozum:wtf:

mastodont
19-07-2023, 18:14
Serio? A jaki front ma działka wydzielona w procedurze warunkowego podziału przeprowadzonego zgodnie z art 99 ugn? Wiesz, nie wiesz?

Elfir
19-07-2023, 20:27
Czyli to, pod każdą z połówek bliźniaka trzeba mieć osobą działkę? Czy można wystąpić o pozwolenie na budowę tylko jednej połówki bliźniaka, czy też działa to jak ubieganie się o pozwolenie na budowę domu wolnostojącego, z tą różnicą że jedno pozwolenie dotyczy naraz dwóch budynków na dwóch działkach. O i do licha, czy te działki muszą obie mieć po 16 frontu, czy starczy jak np. jedna działka będzie miała 16 frontu, a druga będzie ulokowana bezpośrednio za nią?
;

Bliźniak to dom wolnostojący, tyle, ze stoi w granicy działki i MPZP zakłada dobudowanie drugiego domu przylegającego również do granicy.
Oczywiście każdy właściciel swojej działki buduje niezależnie. Domy nie muszą być takie same.

W sumie nie ma definicji: dom bliźniak. Jest działka do zabudowy bliźniaczej, czyli działka na której można postawić dom w ostrej granicy.

Działka jest wąska ale długa. Pewnie sąsiednie działki są podobne. Jeśli nie sa zabudowane to jedyną sensowną rzeczą powinno być zespolenie działki z sąsiednią w porozumieniu z sąsiadem i podział na nowo na foremne działki z nowo wytyczoną drogą.

Mareks77
19-07-2023, 20:47
Nie. Zabudowa bliźniacza to dwa domy, na dwóch niezależnych działkach, z dwoma niezależnymi ścianami zewnętrznymi, które stykają się ze sobą we wspólnej granicy.

To co opisałeś to dom jednorodzinny dwulokalowy.

Masło maślane.
Dom kilkulokalowy na jednej działce o nazwie bliźniak to za niemca w czasie wojny w którym mieszkały rodziny pracujące na gospodarstwie pana.
Może przeczytaj cały opis.


No skoro jeden budynek na jednej działce to w przypadku bliźniaka dwie działki o minimalnej szerokości frontu 16mb lub jedna działka Twoja a druga sąsiada i budowa bliźniacza razem.
.

Dom jednorodzinny dwulokalowy jest na jednej działce........więc to raczej oczywista oczywistość że bliźniak w sensie o którym pisze autor to dwa domy na dwóch działkach mające wspólną ścianę przez co możliwe jest zbliżenie do granicy.

Bertha
19-07-2023, 20:58
Pytanie nie jest do mnie. To jest pytanie do urzędu który wystawi decyzję zatwierdzającą podział. Tam pytaj jak oni interpretują tę konkretną sytuację. Mapa syt-wys z proponowanym proj. podziału, pismo: Prosze o wydanie postanowienia dotyczacego podziału (obręb, nr działki) , bla, bla , dokładny opis , powierzchnie i sposób dojazdu (trzecia działka czy służebnośc). Można spróbować ustnie zasięgnąć informacji, z mapą w ręku. Mogą paśc sugestie np. w kwestii dojazdu.

Elfir
20-07-2023, 19:14
M
Dom jednorodzinny dwulokalowy jest na jednej działce........więc to raczej oczywista oczywistość że bliźniak w sensie o którym pisze autor to dwa domy na dwóch działkach mające wspólną ścianę przez co możliwe jest zbliżenie do granicy.

Jak możesz na dwóch odrębnych działkach wybudować dwa osobne domy, które mają wspólną ścianę? Wówczas to nie są dwa odrębne domy tylko jeden na dwóch działkach. Jak dom ma części wspólne to jest budynkiem wielolokalowym (np. dom jednorodzinny dwulokalowy).

Domy w zabudowie bliźniaczej (czyli budowane w ostrej granicy) muszą mieć własne, niezależne ściany oddzielenia p.poż.