PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa ciepła wątpliwości co do działania



Dom-pompa
30-07-2023, 20:51
Dzien dobry!
Piszę z prośbą o pomoc w związku z bardzo wysokimi rachunkami za prąd i wątpliwościami w stosunku do działania pompy ciepła. Kupiliśmy segment od dewelopera z pompą ciepła Bosch compress 3000 AWS 6 E, segment skrajny, oddany do użytku w 2021, wentylacja mechaniczna z rekuperacja, sprzęty AGD kupowane w 2021, a rachunek za pół roku za prąd przyszedł rzędu 7000zl.
Wg wskaźników na pompie zużycie energii od stycznia do czerwca 4350kWh z czego sprężarka to 2517kWh a dogrzewacz elektryczny 1833kWh. Czy mogę prosić o podpowiedź, czy taki rząd zużycia energii jest prawdopodobny? Dodam, że w domu 4 osoby, dwoje dzieci w wieku przedszkolnym, więc pralka i suszarka chodzą codziennie, ale w dni powszednie między 8:00 a 18:00 jesteśmy poza domem.
Szukam punktu zaczepienia, co należy sprawdzić.

magdaseb
31-07-2023, 09:36
A co to ten dogrzewacz elektryczny? Czy to są grzałki w pompie ciepła? Ten rachunek na 7000zł to za jakie zużycie w kWh? taryfa G11, czy G12?

siinski
31-07-2023, 10:47
Pompa odpala Ci grzalki notorycznie.Sprawdź w ustawieniach punkt biwalentny .Powinien być ustawiony na -8 ' C . Niektórzy ustawiają go jeszcze niżej . Jeżeli masz go np. ustawiony na + 2'C . to poniżej tej temp . pompa może załączać grzałki.Sprawdź także temp. podgrzewania CWU . Być może jest taka wysoka np. 70 'C że pompa ciepła złącza grzałki aby ją do tej temp dogrzać ( np.mały zasobnik CWU i pompa ustawiona na grzanie CWU do wysokich temp. aby po rozcieńczeniu zimną wodą w bateriach było wystarczająco ciepłej wody dla wszystkich.Nie wiem jak masz zrobioną podrozdzielnicę pod PC . U mnie poza podlicznikiem pompy są także bezpieczniki w tym osobne do grzałek którymi mogę je wyłączyć.Coś ewidentnie z tym załączaniem grzałek jest nie halo.U mnie PC Stiebel Eltron 8 kW w wolno stojącej parterówce z jeszcze w 2/3 nieocieplonym stropem ( będzie rozkładana zaraz rekuperacja na stropie ) zużyła od 10 stycznia do dzisiaj 3800 kWh. Dom 175 m użytkowej , oddany do użytku w ub .roku. Całe AGD też kupowane 2021/2022 r , też rodzina 2+ 2 , dzieciaki przedszkolno i wczesnoszkolne. Zużycie miesięczne ok 250 kWh z tym że w domu wszystko na prąd łącznie z oczyszczalnią ścieków która 40 kWh dokłada . PC grzeje raz dziennie zasobnik 250 l. CWU do 46-48 'C i zużywa na to obecnie 10 kWh / tydzień. Na ponad 5 tyś godzin pracy od 25 sierpnia ub. roku do teraz załączyła grzałki na 2-3 godziny. ( zużycie z grzałek 16 kWh ) .