PDA

Zobacz pełną wersję : Skrzynka elektryczna sąsiadów przy mojej działce



rabarbar1
31-07-2023, 22:59
Cześć.

Kilka dni temu postawiono przy mojej granicy (dosłownie na niej) skrzynki elektryczne, które będą zasilały działki sąsiadów.
Wszystko fajnie, tylko mierzi mnie to, że skrzynka stoi między moją granicą a rowem melioracyjnym i drogą publiczną (po jej drugiej stronie jest słup energetyczny z którego zostaną zasilone skrzynki), który muszę utrzymywać w porządku czyli kosić. Jest to trudne, zwłaszcza że prawie zawsze jest w nim woda.
Ja tej skrzynki nie potrzebuję, tylko sąsiedzi w 2 i 3 linii zabudowy.
Jeśli obrócić skrzynki o 90* to znajdą się w drodze wewnętrznej dojazdowej do działek sąsiadów oraz na mojej drugiej granicy działki. Wtedy będę miał dostęp do rowu a sąsiedzi też będą widzieć swoje skrzynki choćby codziennie przejeżdżając tą drogą (choć po części będą mieli to w swojej strefie nieruchomości). Pomijam już fakt dlaczego te skrzynki nie mogły się znaleźć obok ich posesji (bo czemu ja mam patrzeć na ich skrzynki przy mojej działce).

Nie chcę nikomu utrudniać życia, ale mnie to wnerwiło, że taką wątpliwą architekturę ktoś sobie postawił przy mojej granicy, nie pytając mnie o zgodę a ja będę na to patrzył i to ja będę miał problem podczas stawiania ogrodzenia. Sąsiedzi będą mieli problem z głowy i żadnych niedogodności przy wykonaniu drogi dojazdowej. Wydaje mi się to nie w porządku.
Być może nawet oni o tym nie wiedzieli, tylko pracownicy Tauronu tak sobie to zaprojektowali - nie wiem.

Czy ktoś się orientuje, czy mogę wymusić na Tauronie zmianę lokalizacji skrzynek? Najlepiej do posesji właścicieli działek, jeśli nie to chociaż na drodze wewnętrznej do tych posesji (czyli tak naprawdę jej obrócenie o 90*)?

Skrzynki jeszcze nie zostały podłączone do zasilania. Dzisiaj napisałem do Tauronu ale czyjeś doświadczenia lub wiedza mogą się okazać przydatne, bo z pewnością nie będzie łatwo.

Działka zielona moja, w jej lewym narożniku czerone skrzynki elektryczne, żółta to działka sąsiada który również nie potrzebuje tych skrzynek. Działki czerwone to sąsiedzi zainteresowani podłączeniem. Filoteowa to droga wewnętrzna do działek które potrzebują łącza. Od góry jest rów melioracyjny i droga publiczna (nie oznaczone na rysunku).
465844

Kaizen
31-07-2023, 23:33
Chciałbyś, żeby ktoś się wtrącał, co stawiasz na działce? Bo Ty chyba chcesz się czepiać co sąsiad postawił na swojej.

rabarbar1
01-08-2023, 04:25
Chciałbyś, żeby ktoś się wtrącał, co stawiasz na działce? Bo Ty chyba chcesz się czepiać co sąsiad postawił na swojej.
Wiem i rozumiem, że to nie moja działka. Jednak z mojego punktu widzenia, to jest trochę tak jakbym ja miał wybór: postawić kompostownik w pobliżu domu sąsiada lub na końcu działki, gdzie nikomu to nie wadzi. Zawsze wybieram drugą opcję i oczekuję podobnych działań z drugiej strony. Tutaj niestety, drugą stroną jest ZE gdzie on ma to głęboko w poważaniu, bo liczą się centymetry kabla, którego trzeba zużyć do podpięcia skrzynki.

Bertha
01-08-2023, 20:41
Wyjaśniłes punkt widzenia inwestora sieci, grunt nie jest twój i o co ta gównoburza? Rządzisz na swoim, kompostownik ma ustawowe odległości, więc o co kaman?

giman
01-08-2023, 20:45
Przepraszam za wtrącenie, offtopic czy jak to zwą. Wydaje się jednak, że główny temat został wyjaśniony.
A zatem..

kompostownik ma ustawowe odległości
ooo jakie, nie znam, może mi się przydać.

Kaizen
01-08-2023, 21:36
ooo jakie, nie znam, może mi się przydać.

Ustawowych nie ma. Duże mają w rozporządzeniu w sprawie WT:

§ 36.
[...]
3. Odległości pokryw i wylotów wentylacji z dołów ustępów nieskanalizowanych o liczbie miejsc większej niż 4 oraz zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe i kompostowników o pojemności powyżej 10 m3 do 50 m3 powinny wynosić co najmniej:

Mniejsze stawiasz gdzie chcesz (a na działce mieszkaniowej 10m3 to trudno zapełnić przez lata nie zużywając).
Powyżej 50m3 oczywiście jeszcze "ostrzejsze" wymagania - ale to już jakieś kompostowniki gminne czy sporych gospodarstw rolnych muszą być.

giman
01-08-2023, 22:27
Mniejsze stawiasz gdzie chcesz
Dzięki. To mi pasuje.

Bertha
01-08-2023, 22:39
OK, źle się wyraziłem - miało byc obornik = płyta składowania obornika. Temat przerabiałem rok temu https://www.tygodnik-rolniczy.pl/pieniadze/jakie-sa-wymagane-odleglosci-przy-budowie-plyty-obornikowej-2376469

Kaizen
01-08-2023, 23:21
OK, źle się wyraziłem - miało byc obornik = płyta składowania obornika. Temat przerabiałem rok temu https://www.tygodnik-rolniczy.pl/pieniadze/jakie-sa-wymagane-odleglosci-przy-budowie-plyty-obornikowej-2376469

Ups.
Drobna pomyłka. Jak zamiast pić w Szczawnicy to ...... w piwnicy... ;)

A zacytujesz te przepisy obowiązujące rok temu co do odległości płyty od granicy działki?
Bo te z '97 to zamierzchła przeszłość wielokrotnie zmieniane.

Toty
02-08-2023, 06:04
Cześć.

Kilka dni temu postawiono przy mojej granicy (dosłownie na niej) skrzynki elektryczne, które będą zasilały działki sąsiadów.

Zgodnie z przyjętymi zasadami.



Wszystko fajnie, tylko mierzi mnie to....,

No właśnie - tu jest problem. Idź na spacer po lesie, pogadaj z ludźmi, zrelaksuj się.

Bertha
02-08-2023, 12:20
Mieliśmy wytyczyć obiekt na zgłoszenie + szkic lokalizacji z podanymi odległościami. Urząd nie wniósł sprzeciwu w ustawowym terminie, to trafiłem na forum rolników. Jak założę biuro detektywistyczne to będę drążył temat. Na razie mam co robic zakresie zapisanym w EKD.