PDA

Zobacz pełną wersję : Tynk cementowo-gipsowy



tomcio.13
03-08-2023, 08:27
Proszę o pomoc w porównaniu tynku cementowo gipsowego a gipsowy twardy. Wykonawca poleca ten pierwszy. Nowo budowany dom.

Mareks77
03-08-2023, 09:03
Po pierwsze to tynk cementowo-wapienny a nie cementowo-gipsowy.
Po drugie to lepiej gipsowe.
Gładsze, tańsze wnoszą mniej wilgoci do pomieszczeń więc można szybciej kontynuować dalsze prace.
Stabilizują wilgotność pomieszczeń poprzez wchłanianie nadmiaru i oddawanie jej kiedy wilgotność spadnie.
Nad cementowo wapiennymi możesz się zastanowić jedynie w garażu.

nikos33
03-08-2023, 10:49
Po pierwsze jest taki tynk cementowo-gipsowy

https://www.dolina-nidy.com.pl/produkt/thm-tynk-hybrydowy-maszynowy/

Sam mam takim zrobione. Jestem zadowolony. Na pietrze tylko go przeszlifuje. Miałem trochę zmian oraz zabudowę sufitów na parterze, dlatego żeby uzyskać jednakową strukturę salon jednak będzie szpachlowany.

tomcio.13
03-08-2023, 11:15
Ja mam tylko parter cały ściany i sufity do tynkowania. Czyli nie ma się co obawiać do domu tego rozwiązania. Jakoś byłem nastawiony na gipsowy twardy ale ja się nie znam.

nikos33
03-08-2023, 15:41
Poproś wykonawcę o namiary gdzie już wykonał takie tynki. Najlepiej zobaczyć na żywo i wówczas podjąć decyzję. Tak przynajmniej było w moim przypadku.

budamator
14-08-2023, 21:04
Ja mam gipsowe i nie polecam - wyjątkowe dziadostwo. Na etapie budowy jak była duża wilgoś w pomieszczeniach, pojawiała się pleśń w rogach ścian. Tynk jest bardzo miękki i przy każdym delikatnym uderzeniu zostaje wgniotka / rysa, którą owszem, łatwo jest wypełnić jakąś szpachlą, ale ślad zostaje. Pękają tak samo jak CW, nie ma opcji, żeby zrobić je na gładko pod malowanie, chyba, że ktoś ma kompletnie wywalone. Jak dla mnie jest to wyrób typowo deweloperski - ułatwiający szybkie zamykanie etapu tynkowania. Dla użytkownika to chyba najgorsze co można na ścianie polożyc, chyba, że jest się masochistą albo lubi się dziury w ścianach.