PDA

Zobacz pełną wersję : Bufor na powrocie z pompą ciepła



XnIcRaM
09-08-2023, 07:11
Zbiornik buforowy (80l) ma cztery wejścia/wyjścia dwa u góry po przeciwnej stronie i dwa na dole czy jeśli taki bufor podłączony jest na powrocie w instalacji z pompą ciepła to ma znaczenie gdzie będzie podłączony powrót z instalacji a gdzie wyjście do pompy ciepła? Czy może być na przykład do górnego otworu powrót z instalacji a do dolnego (po tej samej stronie zbiornika) wyjście do pompy ciepła (powrót)? Tak jak na załączonym rysunku 465924

goguś
09-08-2023, 07:54
A masz jakieś sterowania w instalacji typu zawory termostatyczne czy głowice ? jeśli nie ma to a jest to podłogówka to buforka nie potrzeba ale jak już masz takie parcie to mały max 60 litrów i jak go podłączysz tak będzie to ma być magazynek ciepła na defrosty głównie jak instalacja ma sterowania i zamknie wszystkie obwody to ten buforek pozwoli na defrost ale musiałbyś jeszcze zabudować zawór przebiciowy ,nie masz sterowań nie dawaj bufora , ja miałem równolegle potem szeregowo na powrocie i nie zauważyłem pozytywów ani negatywów dlatego wywaliłem niepotrzene to u mnie było.

Reku1
09-08-2023, 08:40
A co to jest zawór przebiciowy?)

asolt
09-08-2023, 08:43
A co to jest zawór przebiciowy?)

To jest autorskie kol. gogusia określenie zaworu upustowego róznicowego, który ma za zadanie zapewnic okreslony minimalny przepływ w przypadku zamkniecia albo siłowników albo głowic temostatycznych. Przykładowo dla PC Daikin jest to ok 15l

goguś
09-08-2023, 08:52
To jest autorskie kol. gogusia określenie zaworu upustowego róznicowego, który ma za zadanie zapewnic okreslony minimalny przepływ w przypadku zamkniecia albo siłowników albo głowic temostatycznych. Przykładowo dla PC Daikin jest to ok 15l

Autorskie podejście to mi się podoba:lol2::lol2::lol2: ale fajnie jak to sprecyzowałeś bo mnie często na skróty ciągnie :yes:

XnIcRaM
09-08-2023, 20:00
A masz jakieś sterowania w instalacji typu zawory termostatyczne czy głowice ? jeśli nie ma to a jest to podłogówka to buforka nie potrzeba ale jak już masz takie parcie to mały max 60 litrów i jak go podłączysz tak będzie to ma być magazynek ciepła na defrosty głównie jak instalacja ma sterowania i zamknie wszystkie obwody to ten buforek pozwoli na defrost ale musiałbyś jeszcze zabudować zawór przebiciowy ,nie masz sterowań nie dawaj bufora , ja miałem równolegle potem szeregowo na powrocie i nie zauważyłem pozytywów ani negatywów dlatego wywaliłem niepotrzene to u mnie było.

Nie ma podłogówki, tylko grzejniki z termostatami a pojemność narzucona przez producenta pompy.
Rozumiem że takie podłączenie jak narysowałem jest ok?

goguś
09-08-2023, 20:33
Nie masz podłogówki to bufor równolegle i dwie pompy co koniecznie.

humidorek
16-08-2023, 23:55
Jak dawać ten bufor to podłączać tak, by na dole był powrót z instalacji i powrót do pomy ciepła, a na górze zasilanie z pompy ciepła i zasilanie instalacji.

goguś
17-08-2023, 07:58
Dokładnie tak.