PDA

Zobacz pełną wersję : Studnia głębinowa dużu zbiornik hydroforowy czy falownik



Tomix
13-08-2023, 08:56
Witam. Stoję przed podłączeniem wody do domu. Fachowcy doradzają różne rozwiązania, a ja nie wiem na co się zdecydować. Pompa głębinowa, adapter szwedzki (bez studzienki), opcja ze studzienką z tworzywa lub kręgi betonowe i falownik lub zbiornik hydroforowy 150/200l. Dom 123m2 do tego ogródek 600m2. 4-osobowa rodzina, dwie łazienki.
Dane jakie mam o studni:
1.Głębokość wiercenia 45 m w tym 5 m filtra
2.Lustro statyczne 25 m
3. Lustro .Dynamiczne przy pompowaniu 100l/min- 25,80 m
4.Opuszczenie pompy od powierzchni ziemi max.35-37 m
Jeszcze nie robiłem badania wody, ale ponoć jest duża ilość żelaza, w związku z tym pewnie wymagana będzie "stacja uzdatniania". Czy do takiego systemu będzie lepszy ewentualny zbiornik ocynkowany czy przeponowy? Bo tu też dostaję rózne propozycje.

Proszę o porady co u Was się sprawdza lub co lepiej zastosować. Bo każdy swoje proponowane rozwiązania zachwala i mam mętlik w głowie.
Pozdrawiam

dbx
13-08-2023, 21:51
Sprawa żelaza w wodzie...będziesz wiedział jak wodę zbadasz.
Podłączenie tak jak piszesz; pompa, adapter(zawór) szwedzki, hydrofor przeponowy 300l. Ci, którzy wiercili studnię muszą dać projekt i wskazać wg. wydajności jaką pompę zastosować. Od twojego wyboru zależy czy jedno czy trój fazową.
Od twojego wyboru zależy też, czy hydrofor postawisz w pomieszczeniu czy w studzience; tu koniecznością będzie odpowiedni rozmiar studzienki, głębokość posadowienia i ocieplenie.

prohus
14-08-2023, 08:08
Witam. Stoję przed podłączeniem wody do domu. Fachowcy doradzają różne rozwiązania, a ja nie wiem na co się zdecydować. Pompa głębinowa, adapter szwedzki (bez studzienki), opcja ze studzienką z tworzywa lub kręgi betonowe i falownik lub zbiornik hydroforowy 150/200l. Dom 123m2 do tego ogródek 600m2. 4-osobowa rodzina, dwie łazienki.
Dane jakie mam o studni:
1.Głębokość wiercenia 45 m w tym 5 m filtra
2.Lustro statyczne 25 m
3. Lustro .Dynamiczne przy pompowaniu 100l/min- 25,80 m
4.Opuszczenie pompy od powierzchni ziemi max.35-37 m
Jeszcze nie robiłem badania wody, ale ponoć jest duża ilość żelaza, w związku z tym pewnie wymagana będzie "stacja uzdatniania". Czy do takiego systemu będzie lepszy ewentualny zbiornik ocynkowany czy przeponowy? Bo tu też dostaję rózne propozycje.

Proszę o porady co u Was się sprawdza lub co lepiej zastosować. Bo każdy swoje proponowane rozwiązania zachwala i mam mętlik w głowie.
Pozdrawiam

Najpierw zaleciłbym wykonanie badań wody pod względem fizykochemicznym i bakteriologicznym.

Wyniki fizykochemiczne, dadzą Ci poniekąd odpowiedź, czy wybrać zbiornik przeponowy czy ocynkowany, ponieważ będziesz miał szerszy wybór doboru systemów uzdatniania wody.

Jeżeli wcześniej zdecydujesz o zakupie np. zbiornika przeponowego, a w wynikach badań wody wyjdą bardzo duże ilości żelaza czy manganu, to masz mocno ograniczone pole manewru w doborze urządzeń odżelaziających, ponieważ w tego typu zbiornikach nie będziesz mógł wykorzystać natleniania wody.

Zbiorniki ocynkowane mają znacznie większą wydajność, co też może mieć plus przy bardzo kiepskich wynikach badań wody.

Pobierz próbki wody, zanieś do Sanepidu, daj znać, a pomogę dobrać system uzdatniania wody, a wraz z nim zdecydujemy o odpowiednim zbiorniku.

Apacer
14-08-2023, 09:16
Próbki wody taniej badać w miejskiej oczyszczalni ścieków

Tomix
18-08-2023, 20:10
Dziękuję za odpowiedź. Mam pytanie dotyczące średnicy rur i złącza. Pompa - złącze szwedzkie1`` rura PE 40 czy 32? Od złącza szwedzkiego 1`` do hydroforu PE 32? Rura studzienna 125mm. Czy wybrać zawór szwedzki 1 1/4 `` ? Zastanawiam się czy 1 calowe złącze nie będzie w jakiś sposób "dławiło" przepływu? Czy to bez znaczenia? Z kolei w przypadku zaworu 1 i 1/4 obawiam się, czy w rurze 125mm przejdzie pompa 3.5 calowa. A i jeszcze pytanie o zawór zwrotny. Gdzie najlepiej go dać? Bo słyszałem kilka wersji. Od razu nad pompą czy na górze przy złączu szwedzkim? Czy przed zbiornikiem hydroforowym i wyłącznikiem ciśnieniowym ?

Apacer
20-08-2023, 12:12
Zawór zaraz za pompą, by strumień wody znajdujący się w rurach nie zleciał. Czasem pompy mają już zawory w sobie.

Tosiek17
24-08-2023, 21:48
Witam.
Mam studnię już działającą o głębokości 100m ze złączem szwedzkim 11/4 cala. Przechodzę potem na instalację 1 calową, czyli redukcja i rura 32mm (16 barowa ze względu na duże ciśnienie pompy rzędu 14bar).Zawór zwrotny w pompie i dodatkowo na 50m. Jeśli masz pytania - odpowiem. Ciśnienie na wyjściu 10bar.