PDA

Zobacz pełną wersję : Wybór pieca dwufunkcyjnego (gaz)



bachus_
14-08-2023, 17:33
Dzień Dobry,
Możecie polecić piec dwufunkcyjny gazowy do małego (~140m2) domu? Chodzi mi głównie o kwestie podgrzewania wody bieżącej. Dwie osoby w domu. Nie potrzebuję stałego obiegu wody, łazienka będzie praktycznie za ścianą pieca, kuchnia też nie jakoś daleko. Brak ogrzewania podłogowego, zwykłe grzejniki. Piec na parterze, do ogrzania jeszcze piętro.
* brać ze zbiornikiem wody wbudowanym, czy nie? Jak ze zbiornikiem niedużym, to co możecie polecić?
* jak bez zbiornika, to co możecie polecić?
* na co zwrócić uwagę?
serdecznie pozdrawiam.

marvinetal
15-08-2023, 14:06
Kotły dwufunkcyjne pracują bez zbiornika, wodę podgrzewają "w locie". Jak łazienka bardzo blisko to jest to dobre rozwiązanie - brak strat postojowych, cyrkulacyjncyh, nie trzeba też wygrzewać syfu w zbiorniku, temperatura może być niższa. Zwróć uwagę na poziom mocy minimalnej do CO - im niżej tym lepiej, mniej taktowania w okresach przejściowych.

BTW: nie wiem czy 140m2 należy do kategorii małych.

giman
15-08-2023, 14:36
BTW: nie wiem czy 140m2 należy do kategorii małych.
Należał w latach 90 i na przełomie wieków.
Teraz to solidny średni.

Zoltyy
15-08-2023, 17:49
Przepływowe ogrzewanie wody ma chyba tylko dwie zalety- to najtańszy sposób i teoretycznie nieskończona dostępność cwu.
Wadą może być problematyczna współpraca z niektórymi bateriami i niska wydajność w l/min - przy 24 kW około 11 l/min podgrzanej o 30 stopni (czyli zimą sporo mniej).

Jeśli miałbym wybierać to znowu wybrałbym kocioł z zasobnikiem warstwowym - od 15 lat mam taki ze zbiornikiem 83 litry i sprawdza się idealnie w przypadku 3 osobowej rodziny.
Kocioł uzupełnia zbiornik gorącą wodą w miarę potrzeby (tak jak przepływowy).
W twoim przypadku może wystarczyć coś z mniejszym zasobnikiem.
O wadach niech wypowiedzą się fachowcy.

raxon
15-08-2023, 17:56
Tez polecam 1 funkcyjny. Woda leci o stalej temperaturze. W kotle 2f jesli odkrecisz prysznic to leci jakas woda, za chwile inna i jak juz ustabilizujesz temp to jest spoko. Do czasu. Jak ktos odkreci kran to ciepla woda sie rozdzieli na 2 punkty wiec najpierw bedzie spadek temp a za chwilke spadnie przeplyw i temp wzrosnie. Same problemy. Dla 2os to chyba lepiej kupic porzadny maly zbiornik cwu. Do tego jakis sensowny kociol 1f i bedzie super.

d7d
15-08-2023, 19:43
Jednofunkcyjny z wbudowanym zbiornikiem 40-50 litrów lub z oddzielnym zbiornikiem 100-120 litrów.
Co polecać - zależy od kwoty przeznaczonej na sam kocioł z zasobnikiem.

Zoltyy
15-08-2023, 22:44
Jak ma wbudowany zbiornik to już chyba kwalifikowany jest jako dwu funkcyjny. Jednofunkcyjny grzeje tylko C.O.
Wbudowany zbiornik - jak najbardziej zgadzam się.

asolt
16-08-2023, 07:19
. Jednofunkcyjny grzeje tylko C.O.
.

Nie ma kotłow jednofunkcyjnych, sa kotły jednofunkcyjne z priorytetem cwu. Dawniej ale naprawdę dawno były atmosferyki które grzały tylko c.o.

dbx
16-08-2023, 07:55
Dzień Dobry,
Możecie polecić piec dwufunkcyjny gazowy do małego (~140m2) domu? Chodzi mi głównie o kwestie podgrzewania wody bieżącej. Dwie osoby w domu. Nie potrzebuję stałego obiegu wody, łazienka będzie praktycznie za ścianą pieca, kuchnia też nie jakoś daleko. Brak ogrzewania podłogowego, zwykłe grzejniki. Piec na parterze, do ogrzania jeszcze piętro.
* brać ze zbiornikiem wody wbudowanym, czy nie? Jak ze zbiornikiem niedużym, to co możecie polecić?
* jak bez zbiornika, to co możecie polecić?
* na co zwrócić uwagę?
serdecznie pozdrawiam.

Wbudowany zbiornik daje poczucie złudnego komfortu użytkowania wody o podniesionej do zadanej temperaturze. Woda w takim zbiorniku, jak w każdym innym, stygnie i musi być podgrzewana, bez związku z jej wykorzystaniem. Kocioł zgodnie z nastawioną histerezą będzie utrzymywał temperaturę robiąc to zawsze, kiedy temperatura spadnie poniżej zadanej.
Dwie osoby w domu, brak nowoczesnych technologii, brak jakościowo lepszego systemu ogrzewania, wszystko to daje jeden wybór; dwu funkcyjny bez dodatków.
Trzeba tylko dobrać moc kociołka, by zużycie gazu było optymalne.

marvinetal
16-08-2023, 12:59
Rozumiem że w budynku jest jedna łazienka (za ścianą kotła) i kuchnia. Jeśli w kuchni jest zmywarka to ciepła woda będzie odkręcana raczej od święta, więc w praktyce mamy jeden punkt poboru na raz w bardzo bliskiej odległości - ja w takiej sytuacji nie szedłbym w żadne zbiorniki.

d7d
16-08-2023, 20:08
Mały zbiornik np. 50 litrów może być ale to kosztuje więcej w zakupie i później trochę więcej w eksploatacji.
Można podłączyć cyrkulację ale wtedy też rosną koszty.