PDA

Zobacz pełną wersję : Wynajem domku 35 m2 na zgłoszenie - długoterminowo



karold31
20-08-2023, 19:06
Dzień dobry,

Wybudowałem domek na zgłoszenie 35m2 na działce, domek został naniesiony na mapki na początku roku 2021.
Domek na zgłoszenie wynajmowałem krótkoterminowo latem turystom, w wakacje 2021 i 2022 (oczywiście podatek odprowadziłem 8,5%).
I teraz chciałby wynająć domek na stały okres.
Czy w urzędzie gminy powinienem to zgłosić lub do jakieś innej instytucji?
Żeby nie okazało się za pół roku że wynajmujący muszą opuść domek bo jest wybudowany na potrzeby własne.

stos
20-08-2023, 20:16
Dzień dobry,

Wybudowałem domek na zgłoszenie 35m2 na działce, domek został naniesiony na mapki na początku roku 2021.
Domek na zgłoszenie wynajmowałem krótkoterminowo latem turystom, w wakacje 2021 i 2022 (oczywiście podatek odprowadziłem 8,5%).
I teraz chciałby wynająć domek na stały okres.
Czy w urzędzie gminy powinienem to zgłosić lub do jakieś innej instytucji?
Żeby nie okazało się za pół roku że wynajmujący muszą opuść domek bo jest wybudowany na potrzeby własne.

Teoretycznie w takim domku 35m2 letniskowym lub gospodarczym (takie tylko można zbudować na zgłoszenie) nie wolno mieszkać długoterminowo.
Można spróbować, ale z pewnością nie da się w nim zameldować.

https://www.extradom.pl/porady/artykul-domy-na-zgloszenie-do-35-m2-co-trzeba-wiedziec,-jesli-myslimy-nad-jego-budowa

karold31
20-08-2023, 20:20
Czy jakbym zmienił u starosty budowlanego przeznaczenie z letniskowego na budynek mieszkalny to ktoś by mógł w nim mieszkać długoterminowo?

stos
20-08-2023, 21:02
Czy jakbym zmienił u starosty budowlanego przeznaczenie z letniskowego na budynek mieszkalny to ktoś by mógł w nim mieszkać długoterminowo?
Pewnie tak, ale to by chyba wymagało przejścia całego procesu jak przy uzyskiwaniu pozwolenia na budowę i odbioru.

Bertha
28-08-2023, 18:25
Czy jakbym zmienił u starosty budowlanego przeznaczenie z letniskowego na budynek mieszkalny to ktoś by mógł w nim mieszkać długoterminowo?

Jakbym "zmienił u starosty"... te czasy już dawno minęły. Zapisu z MPZP i raczej dokumentów z odbioru budynku zażąda organ prowadzący EGiB, teoretycznie podlegający formalnie staroście, lecz ma jeszcze geodetę powiatowego i on zajmuje się ewidencją gruntów i budynków. Pytanie: Co odebrano? Domek letniskowy. Czy domek letniskowy jest przeznaczony do stałego zamieszkania? Amen.