PDA

Zobacz pełną wersję : Gruntowa pompa ciepła - REGENERACYJNE PODGRZEWANIE GRUNTU celem poprawy COP



bat_-87
24-08-2023, 08:11
Witam,
Mam pompę ciepła gruntową, działa świetnie, kolektor płaski na 1,5 m, teren podmokły na 3 m twarda glina, temperatury DZ lato 17°C, zima 2,5°C. DZ cały czas w mokrym gruncie.

Zastanawiam się nad regeneracyjnym ogrzewaniem gruntu kolektorami słonecznymi.
Pomysł jest taki, żeby na głębokości 1 m nad Dolnym Źródłem (fajnie było by pod ale nie chcę uszkodzić DZ) zakopać pętle z PEXa od podłogówki, połączyć to wszystko rozdzielaczem z podłogówki następnie pompa i trzy kolektory słoneczne płaskie 6m2, zalane glikolem.

Z 1 m² solara otrzymamy 450 kWh/r x 6 m² = 2700 kWh/r
Podniesienie temperatury DZ o 5°C daje wzrost COP o ~1.
Jest o co walczyć przy obecnych cenach prądu 0,85-13,6 zł za kWh

Zakładając, że grunt w lecie na dzień dzisiejszy mam 17,5°C na zasileniu , to przy dalszym wpompowywaniu ciepła w grunt z kolektorów start sezonu grzewczego, byłby np. z 23°C.
Maksymalna temperatura DZ dla pompy gruntowej to 25°C.(dlaczego?)

Miał bym dużą masę gruntu o podwyższonej temperaturze.

Ciekawi mnie, ile energii można by zmagazynować w takim gruncie?

Solary miałyby w takim zastosowaniu wysoką sprawność i w zasadzie wszystko, co wyprodukują, nawet temperaturę rzędu 5°C, mogłoby w zimie regenerować DZ.

Czy znajdzie się ktoś odważny, kto policzyłby sprawność?
Czy energia zakumulowana w lecie przetrwa do zimy?
O ile taka instalacja skróciłaby regenerację gruntu dla DZ?
Jaka byłaby oszczędność w zużyciu prądu przez pompę ciepła?
Czy straty przez przewodzenie dalej w grunt to rzeczywiście w tym przypadku straty?


Aspekt ekonomiczny: wszystko używane i jak najtaniej ale porządnie:)

Temat na czasie, proszę o aktywny udział ludzi mądrzejszych ode mnie :)

Pozdrawiam Bartłomiej

magdaseb
24-08-2023, 09:12
Mądrzejszy to raczej nie jestem, pomysł ciekawy, ale wg mnie pozbawiony sensu. Ta dodatkowa energia zgromadzona w gruncie nie dotrwa do zimy, ani nawet do jesieni. Wg mnie rozejdzie się ona w gruncie, zanim zdoła odzyskać ją DZ.
Nie wiem jaki byłby koszt takiej instalacji, ale wolałbym kupić kilka paneli PV i podłączyć bezpośrednio za pomocą przetwornicy do grzałki CWU w bojlerze.

goguś
24-08-2023, 09:42
Załączysz chłodzenie latem i grunt masz wygrzany na maxa.

Lisciasty
24-08-2023, 11:45
Skoro masz 2,5C zimą to jak dla mnie szkoda czasu na takie zabawy, chyba że w celach edukacyjnych. U mnie gruntówka fiksuje jak ma zbyt wysoką temperaturę na zasilaniu, bo jak puszczam chłodzenie podłogi obiegiem z DZ i załącza się grzanie CWU to pompa ma zbyt dobre warunki do pracy i ciśnienie skacze i presostat wyłącza :>

trapper
24-08-2023, 12:04
1. Sprawność pompy ciepła zależy od różnicy temperatury pomiędzy górnym a dolnym źródłem (we wzorze różnica tempo jest w mianowniku). Zakładając, że obecnie delta temp GZ-DZ = 30*C, podnosząc DZ o 5*C delta będzie 25*C przez co nowy COP = 30/25 x stary COP - czyli COP wzrośnie o 20%.

2. Kolektor DZ położny relatywnie płytko pod ziemią, z dużym udziałem przepływających wód gruntowych raczej nie będzie gromadził energii pomiędzy sezonami. 17*C latem świadczy, że się szybko regeneruje (głównie z uwagi na wodę), ale wskazuje też, że będzie szybko tracił temperaturę. Ewentualne korzyści mogą być na wiosnę.

bat_-87
24-08-2023, 15:06
Załączysz chłodzenie latem i grunt masz wygrzany na maxa.

nie mam modułu chłodzenia.

wykres COP mojej pompy:
466022
466023
W zimę ustawione mama 22-23oC
na zasileniu temperatura 26-28oC (bez regulatora pogodowego)
Wg wykresu przy zasilaniu 35 dla 0oC COP jest 5
Ja daję na zasileniu 26-28 oC dla 0oC COP jest 7??? tak mam to rozumieć?
na dziś ma 17,5oC to COP dla CUW 46oC wynosi 6
Dobrze rozumiem?

Ja nie chcę gromadzić ciepłą na zimę.
Na wykresie ukazane są zmiany temperatury gruntu w zależność od głębokości i pory roku.
466024
Moją instalacją chciał bym przesunąć zbocza sinusoidy na zimniejsze miesiące. Oraz podnieść szczyt w miesiącach zimowych.
luty marzec kwiecień mają stosunkowo duże nasłonecznienie tak samo jak wrzesień i listopad.
Dostarczanie ciepła do gruntu spowalniało by jego oziębianie, zauważcie na jakich temperaturach pracujemy .
W powyższych miesiącach uzyskanie temperatury 15-17 oC z kolektorów to pestka.
W opracowaniach niemieckich spotyka się ograniczenie wielkości DZ poziomego lub pionowego o 1/3 przy pracy z kolektorami.
Ba w pionowych zapobiegają stałemu obniżaniu się temperatury odwiertów DZ na przestrzeni lat.

Przy dzisiejszych cenach prądu zysk 25% w skali roku jest ogromy.

(mam Pv na starych zasadach i to spore= rachunki opłaty stałe) za 15 lat eldorado z gromadzeniem się skończy.... i wtedy będzie problem a ceny energii jeszcze pójdą w górę.

humidorek
25-08-2023, 00:06
Woda w gruncie zabierze Ci całe zgromadzone ciepło. Zresztą ono i tak nie dojdzie niżej do rur dolnego źródła, bo ciepło idzie w górę, nie w dół.

Greg_81
01-09-2023, 19:18
2,5 C w zimę chciałbym mieć takie temperatury ...szkoda cokolwiek zmieniać

adam_mk
01-09-2023, 20:47
bat_-87

Chcieć można wszystko, ale fizyka procesu i tak ma to w DUPIE i robi swoje.
Wepchnąć obiegu glikolowego solarów POD DZ nie masz jak.
Wody podtrawnikowe na bieżąco rozwloką po okolicy to, co tam wepchniesz .
Robota - tak.
Wydatki - tak.
Zyski - nie...
Twoje rozumowanie opiera się na wyliczeniach zaczynających się - JEŻELI... TO...
A jeżeli nie? To co?

Adam M.