PDA

Zobacz pełną wersję : Która pompa ciepła? Rotenso czy Hyundai czy..



Fajama
24-08-2023, 11:33
Czesc. Która lepsza ogólnie dla nas Polaków?
Rotenso Aquami 6kw monoblok
Hyundai 6kw monoblok
Czy moze inna cos podobna, lepsza lecz w tym przedziale cenowym?

Głównie zależy mi na sprężarce inwerterowej DC (fajnie jakby byla od mitschubuschi lecz nie koniecznie)

Pomozecie ? :)

Andrzej5101
24-08-2023, 13:24
Czesc. Która lepsza ogólnie dla nas Polaków?
Rotenso Aquami 6kw monoblok
Hyundai 6kw monoblok
Czy moze inna cos podobna, lepsza lecz w tym przedziale cenowym?

Głównie zależy mi na sprężarce inwerterowej DC (fajnie jakby byla od mitschubuschi lecz nie koniecznie)

Pomozecie ? :)
Nie wyciągnąłeś wg;mnie żadnych wniosków z tematu;https://forum.muratordom.pl/showthread.php?383569-Monta%C5%BC-pompy-z-kumplem-)-co-powinienem-dokupi%C4%87-jeszcze-do-monobloka&p=8200342#post8200342
Potrzebujesz PC która przy -16 C na zewnątrz zapewni około 5,5 kW mocy cieplnej
Rotenso 6kW - to PC do grzania w okolicach 0 C
466020

https://cieplo.app/wynik/1qxuu

Potrzebujesz minimum 8 kW

Fajama
24-08-2023, 15:23
No i tu jest moj dylemat. Czytam duzo, poswiecam na to czasu codziennie. Wysłałem to ozc do znow 10 firm i wszyscy co proponują to właśnie takie pompy(nawet daikin 4kw). Nie rozumiem o co chodzi. A Pan Panie Andrzeju mowi o 8kw :) Nie mowie wcale ze Pan nie ma racji, ponieważ tamci to sprzedawcy ale i tak nie wiem czym kto juz sie sugeruje. Mozliwe ze ma Pan wiedze ktorej większość ludzi nie ma, nie mowie ze nie. Mam tylko juz troche metlik.

Ogladam filmy, czytam forum i ludzie chwala sie jak im takie pompy 6k-7kw(takie ja ja ogladam, LG Rotenso, Hyundai) grzeja im 120 -130m2. Nie rozumiem. Czy do domu 120m2 z 2021 ktory został wybudowany idetycznie jak zakladal projekt (malinowki 11) potrzebna pompa 8kw np rotenso? (Chyba EP-70kwh)

Czy dla tego domu musi byc pompa minimum 8kw? Np Rotenso, hyundai, (chyba cala grupa midea to to samo) 8kw?

sito
24-08-2023, 17:02
No i tu jest moj dylemat. Czytam duzo, poswiecam na to czasu codziennie. Wysłałem to ozc do znow 10 firm i wszyscy co proponują to właśnie takie pompy(nawet daikin 4kw). Nie rozumiem o co chodzi. A Pan Panie Andrzeju mowi o 8kw :) Nie mowie wcale ze Pan nie ma racji, ponieważ tamci to sprzedawcy ale i tak nie wiem czym kto juz sie sugeruje. Mozliwe ze ma Pan wiedze ktorej większość ludzi nie ma, nie mowie ze nie. Mam tylko juz troche metlik.

Ogladam filmy, czytam forum i ludzie chwala sie jak im takie pompy 6k-7kw(takie ja ja ogladam, LG Rotenso, Hyundai) grzeja im 120 -130m2. Nie rozumiem. Czy do domu 120m2 z 2021 ktory został wybudowany idetycznie jak zakladal projekt (malinowki 11) potrzebna pompa 8kw np rotenso? (Chyba EP-70kwh)

Czy dla tego domu musi byc pompa minimum 8kw? Np Rotenso, hyundai, (chyba cala grupa midea to to samo) 8kw?

Problemem nie jest metraż.... Ta sama pompa może grzać dom 50m i 200m bo ich zapotrzebowanie będzie takie same przy -20`C na dworze

Na tym wykresie co wkleił Ci Andrzej widać że Rotenso 6kW daje przy -20`C na placu jakieś 2,2kW mocy.... A dom potrzebuje wtedy 5,5kW
Pompa ma co prawda grzałke 3kW ale to byłoby na styk....

Ewentualnie kupiłbym monobloka Panasa lub LG 7kW które są w cenie Rotenso....

edit . Teraz widzę że 5,5kW przy -16`C , to tak jak pisze Andrzej celuj w 8kW

sito
24-08-2023, 17:28
No i jeszcze jedno, wg mnie w nowym domu 5,5kW przy -16`C to jakoś dużo.... Więc albo źle wklepałeś dane do kalkulatora, albo zrób prawdziwe OZC

A w projekcie nie ma danych ?

Mój dom 86m potrzebuje przy -20 niecałe 4kW , pierwszą zimę grzaliśmy klimą 3,5kW i nawet przy -14 chodziła na "pół gwizdka" . Mam wentylację grawitacyjną....

Fajama
24-08-2023, 18:56
No i jeszcze jedno, wg mnie w nowym domu 5,5kW przy -16`C to jakoś dużo.... Więc albo źle wklepałeś dane do kalkulatora, albo zrób prawdziwe OZC

A w projekcie nie ma danych ?

Mój dom 86m potrzebuje przy -20 niecałe 4kW , pierwszą zimę grzaliśmy klimą 3,5kW i nawet przy -14 chodziła na "pół gwizdka" . Mam wentylację grawitacyjną....
Powinno byc mniej nic 5.5 ?

Wprowadzalem te dane 100 razy i zawsze podobnie, no nie da sie inaczej.

Dom to prostokąt 10x9m - parter + poddasze
Pustak ytong 24cm
Fundamenty styrodur 15cm
Elewacja 20cm styropian biały
Podloga 10cm styropian bialy
Poddasze (dach) 20cm welny mineralnej
Okna 3 szybowe normalne
Drzwi wejsciowe nowe metalowe nie najdrozsze ale nie tanie go..

Okna, drzwi:
Polnocna: 4x2m (w tym 2x2m balkonowe)
Poludnie: drzwi, okno 140x120 i 60x120
Wschód: parter-60x100 i okno 140x200
Zachod: parter-100x200, poddasze-2 okna 140x200

Wentylacja naturalna, grawitacja.

Normalny dom, normalnie ocieplony w standardach 2021 bo z tego czasu projekt malinowki 11.

Fajama
24-08-2023, 19:17
Druga sprawa. Zapotrzebowanie domu to okolo te 5.5-6kw. Dla mojego miejsca zamieszkania, temperatura do wyliczen to -16 stopnie a nie -20. Dwa, czytalem ze nie bierze sie pompy ktora da mi pelna moc wyliczona przy wlasnie tej temperaturze (-16) a powinno byc tak ze da mi przy -7 -10 a reszte ma sie dogrzac grzałka. Bo dni ktore maja tak niska temperature jest malutko. Taki dobor pompy jest lepszy dla wyzszych temperatur, optymalniej dziala. Nie pamietam o co chodzilo, czy taktowanie czy co. Po prostu bedzie ona za mocna a lepiej jak jednak jest w druga stronę.

Teraz urodzilo mi sie pytanie czy pompy inwerterowe DC w ogole taktują? Hmm
Milion pytan w czasie gdzie najwazniejsze dla ludzi sprzedających jest sprzedać pompe a nie dobrac dobrze.

Takze nie wiem czy 8kw serio bedzie dobra czy jednak 6kw. Czuje ze idziemy w kierunku w którym grzalki elektryczne wcale nie maja działać? Wiec jak to jest hmm

sito
24-08-2023, 20:32
Druga sprawa. Zapotrzebowanie domu to okolo te 5.5-6kw. Dla mojego miejsca zamieszkania, temperatura do wyliczen to -16 stopnie a nie -20. Dwa, czytalem ze nie bierze sie pompy ktora da mi pelna moc wyliczona przy wlasnie tej temperaturze (-16) a powinno byc tak ze da mi przy -7 -10 a reszte ma sie dogrzac grzałka. Bo dni ktore maja tak niska temperature jest malutko. Taki dobor pompy jest lepszy dla wyzszych temperatur, optymalniej dziala. Nie pamietam o co chodzilo, czy taktowanie czy co. Po prostu bedzie ona za mocna a lepiej jak jednak jest w druga stronę.

Teraz urodzilo mi sie pytanie czy pompy inwerterowe DC w ogole taktują? Hmm
Milion pytan w czasie gdzie najwazniejsze dla ludzi sprzedających jest sprzedać pompe a nie dobrac dobrze.

Takze nie wiem czy 8kw serio bedzie dobra czy jednak 6kw. Czuje ze idziemy w kierunku w którym grzalki elektryczne wcale nie maja działać? Wiec jak to jest hmm

Grzałka ma działać, a nawet powinna przy tych -16 żeby przez większość sezonu pompa chodziła optymalnie. Pompa nie powinna być przewymiarowana

W moim domu to wygląda tak :

-20 --> 4kW
-10 --> 3kW
0 --> 2kW
+10 --> 1kW
+20 --> 0kW

Jeśli bedę brał pompę to będzie max 5kW ( plus grzałka 3kW jeśli pompa jej nie będzie miała ) bo takich 4kW jest mały wybór.....
Nawet jeśli pompa przy -20 uzyska tylko 1,5-2,0kW to resztę dorzuci grzałka

Większość zimy u mnie na Śląsku jest w okolicach zera , czyli moc potrzebna wtedy na poziomie 2kW . Jak przez kilka dni w nocy włączy się grzałka po parę godzin to będzie oznaczało dodatkowo 100-200 kWh na sezon .

Tak, pompy taktują jak są źle dobrane . Poszukaj postów kaszpir007 ( u niego pompa większość dnia się nudzi )

Fajama
25-08-2023, 06:26
Patrzac na wykres Pana Andrzeja:
Pompa 6kw wlaczy grzalki od około 0 stopni
Pompa 8kw wlaczy grzalki od okolo 12 stopni.
Co bedzie ribic pompa 8kw przy +7stopni kiedy bedzie miala full moc? Zmniejszy moc bez wyłączania? Jak bedzie 15stopni? Bedzie pracowac czy bedzie taktować?

Jak to wszystko rozumieć? Co lepsze?

Fajama
25-08-2023, 09:20
Druga sprawa. Czy jak dam 6kw rotenso ktory przy -7stopniach da 5kw (dobrze rozumiem?) To aż tak zle?

My mamy -10 max kilka dni. Takze jak wezmie te okolo 2kw z grzalki to tez tak zle? Czy zle czytam wykres.

W ogole jak wy rysujecie te wykresy tak fajnie

Fajama
25-08-2023, 09:56
Trzecia sprawa. Patrzac na punkt biwalentny okolo-7stopni to pompa rotenso 5 jak i 8 kw sie nadaje dla ozc 5.5kw.

Niech ktos mi cos rozjasni bo vhyba nie da sie ustalic prawidlowej odpowiedzi

Enriquez
25-08-2023, 21:38
Olej ten wykres, masz 100% podłogówki. Na wykresie masz natomiast temperatury dla grzejników. Tu jest pełno fanboyów Panasonic i będą Ci wciskać że wszystko inne jest złe. Rotenso da sobie radę, choć ich serwis czy polityka sprzedaży jest conajmniej oderwana od oczekiwań klientów. Z tego właśnie powodu szukałbym czegoś innego - i może właśnie Panasonic. Czemu nie.

Fajama
26-08-2023, 07:38
Vrluje w trupe midea czyli kaisai, midea rotenso galmet. Hmmm

Andrzej5101
26-08-2023, 08:25
Patrzac na wykres Pana Andrzeja:
Pompa 6kw wlaczy grzalki od około 0 stopni
Pompa 8kw wlaczy grzalki od okolo 12 stopni.
Co bedzie ribic pompa 8kw przy +7stopni kiedy bedzie miala full moc?
Zmniejszy moc bez wyłączania? Jak bedzie 15stopni? Bedzie pracowac czy bedzie taktować?

Jak to wszystko rozumieć? Co lepsze?
Twoje OZC = 5,5 kW
Nie potrafisz poprawnie odczytać wykresu płaskiego z dwoma danymi!!!
Poczytaj moje tematy w stopce;
- może Ci pomogą???

Fajama
26-08-2023, 13:14
Twoje OZC = 5,5 kW
Nie potrafisz poprawnie odczytać wykresu płaskiego z dwoma danymi!!!
Poczytaj moje tematy w stopce;
- może Ci pomogą???

Punkt przecięcia ozc 5.5kw z pompa 6kw to okolo -11stopni.
Wiec tu zaczna dzialac juz grzalki? No kurde nie wiem jak to juz jest xd

Fajama
28-08-2023, 08:44
To jak dobrze czytam? Przy -11 zalaczy sie grzalka?czy zle cos czytam

Andrzej5101
28-08-2023, 11:25
Punkt przecięcia ozc 5.5kw z pompa 6kw to okolo -11stopni.
Wiec tu zaczna dzialac juz grzalki?
Dla 8 kW - punkt przecięcia to ok;-15 C
Im słabsza PC;
- tym więcej godzin musi pracować w sezonie,
- tym dłuższy czas nagrzewania wody CWU

Marco36
29-08-2023, 13:47
Nie wyciągnąłeś wg;mnie żadnych wniosków z tematu;https://forum.muratordom.pl/showthread.php?383569-Monta%C5%BC-pompy-z-kumplem-)-co-powinienem-dokupi%C4%87-jeszcze-do-monobloka&p=8200342#post8200342
Potrzebujesz PC która przy -16 C na zewnątrz zapewni około 5,5 kW mocy cieplnej
Rotenso 6kW - to PC do grzania w okolicach 0 C
466020

https://cieplo.app/wynik/1qxuu

Potrzebujesz minimum 8 kW

Przedstawiony wykres jest dla ogrzewania grzejnikami i wodą do +45*C.
Przy II strefie klimatycznej do -16*C i OZC 5,5 kW.
To TAK, Rotenso 6 kW temp. biwalentną złapie w okolicy -11*C, ale dla grzejników do +45*C.

Przy podłogówce zasilanej wodą do +35*C temp. biwalentna może przesunąć się w okolicę -13*C.
Przy -16*C wyciągnie jeszcze mocy w okolicy 3 kW + grzałka 3 kW - to wygląda na wystarczającą moc dla OZC 5,5 kW przy -16*C.
Jeśli raz na kilkanaście lat temp. spadnie poniżej -16*C - to można dołożyć farelkę.

Ale są PC co mają bardziej płaski wykres mocy i tyle nie tracą co Rotenso.
Panasonic 5 kW czy LG 5 kW wypadają nieco lepiej:

466065

- wykres dla grzejników do +45*C.
Przy ogrzewaniu podłogowym wykres mocy może o 0,3-0,5 kW wyjść wyżej, co przesunie temp. biwalentną o 2-3*C na lewo.

Jeśli PC ma również grzać bojler CWU - to pytanie jakiej pojemności?
Moja PC 6 kW grzeje bojler 200L przez 25 minut w okresie przejściowym.
W zimie czas grzania wydłuża się do 40-50 minut.

I w przypadku PC czas grzania CWU - to jest czas wyłączenia ogrzewania domu (co prawda przy podłogówce będzie to mniej odczuwalne). Ale jednak będzie to przerwa w ogrzewaniu.
Tym samym nawet jeśli OZC wypada poniżej, to zastanawiam się czy jest sens zakładać PC mniejszych mocy niż 5 kW. To tak na marginesie.


edit..
Tak po przekroczeniu temp. biwalentnej PC zacznie dokładać grzałkę.
Tyle, że to będzie praca może przez 15 minut dla dodatkowego dogrzania temperatury wody, następnie ten czas pracy grzałki będzie się wydłużał wraz ze dalszym spadkiem temperatury.
By przy spadku temp. poniżej -16*C pracować ciągle ze wspomaganiem grzałką.
To tak w przypadku montażu Rotenso 6 kW do OZC 5,5 kW.
Bo taki Panasonic 5 kW przy -15*C wyciągnie około 4,2 kW, więc z grzałki będzie potrzebował dołożyć 1,3 kW. Tym samym grzałka 3 kW nie będzie stale pracowała, bo by dostarczyła za dużo mocy.

Panasonic z podłogówką do +35*C:
466066

I wykres nieco wyjaśniający:
466067

Ryzyko taktowania pojawia się gdy zapotrzebowanie OZC jest niższe niż minimalny zakres modulacji PC inverterowej.
Przy czym technicznie za taktowanie uważa się wyłączanie PC częściej niż dwa razy w ciągu godziny. Defrosty i przełączenie na grzanie CWU nie jest traktowane jako taktowanie.

Fajama
29-08-2023, 17:09
Przedstawiony wykres jest dla ogrzewania grzejnikami i wodą do +45*C.
Przy II strefie klimatycznej do -16*C i OZC 5,5 kW.
To TAK, Rotenso 6 kW temp. biwalentną złapie w okolicy -11*C, ale dla grzejników do +45*C.

Przy podłogówce zasilanej wodą do +35*C temp. biwalentna może przesunąć się w okolicę -13*C.
Przy -16*C wyciągnie jeszcze mocy w okolicy 3 kW + grzałka 3 kW - to wygląda na wystarczającą moc dla OZC 5,5 kW przy -16*C.
Jeśli raz na kilkanaście lat temp. spadnie poniżej -16*C - to można dołożyć farelkę.

Ale są PC co mają bardziej płaski wykres mocy i tyle nie tracą co Rotenso.
Panasonic 5 kW czy LG 5 kW wypadają nieco lepiej:

466065

- wykres dla grzejników do +45*C.
Przy ogrzewaniu podłogowym wykres mocy może o 0,3-0,5 kW wyjść wyżej, co przesunie temp. biwalentną o 2-3*C na lewo.

Jeśli PC ma również grzać bojler CWU - to pytanie jakiej pojemności?
Moja PC 6 kW grzeje bojler 200L przez 25 minut w okresie przejściowym.
W zimie czas grzania wydłuża się do 40-50 minut.

I w przypadku PC czas grzania CWU - to jest czas wyłączenia ogrzewania domu (co prawda przy podłogówce będzie to mniej odczuwalne). Ale jednak będzie to przerwa w ogrzewaniu.
Tym samym nawet jeśli OZC wypada poniżej, to zastanawiam się czy jest sens zakładać PC mniejszych mocy niż 5 kW. To tak na marginesie.


edit..
Tak po przekroczeniu temp. biwalentnej PC zacznie dokładać grzałkę.
Tyle, że to będzie praca może przez 15 minut dla dodatkowego dogrzania temperatury wody, następnie ten czas pracy grzałki będzie się wydłużał wraz ze dalszym spadkiem temperatury.
By przy spadku temp. poniżej -16*C pracować ciągle ze wspomaganiem grzałką.
To tak w przypadku montażu Rotenso 6 kW do OZC 5,5 kW.
Bo taki Panasonic 5 kW przy -15*C wyciągnie około 4,2 kW, więc z grzałki będzie potrzebował dołożyć 1,3 kW. Tym samym grzałka 3 kW nie będzie stale pracowała, bo by dostarczyła za dużo mocy.

Panasonic z podłogówką do +35*C:
466066

I wykres nieco wyjaśniający:
466067

Ryzyko taktowania pojawia się gdy zapotrzebowanie OZC jest niższe niż minimalny zakres modulacji PC inverterowej.
Przy czym technicznie za taktowanie uważa się wyłączanie PC częściej niż dwa razy w ciągu godziny. Defrosty i przełączenie na grzanie CWU nie jest traktowane jako taktowanie.

Ok a mam takie pytanie, czy gdybym dal pompe 8kw ale inwerterowa to czy nie bedzie tak ze nie bedzie taktowania poniewaz pompa dobierze moc do aktualnego zapotrzebowania na ciepło?
Czyli taka wieksza pompa ale inwerterowa bedzie pracowala sobie na mniejszych obrotach i nie bedzie sie wylaczac a zima zawsze bedzie sobie dawala rade bez grzałek?

I pytanie do znajacych temat czy sprezarki inwerterowe są w Panasonic, LG, Rotenso (to wiem), Kaisai, Sevra, Midea, Galmet?

trapper
30-08-2023, 07:20
Każda pompa ciepła musi sobie radzić w sytuacji, gdy zapotrzebowanie na ciepło jest minimalne (np. 500W). W przypadku podłogówki pompa ciepła nagrzewa beton, który dopiero nagrzewa powietrze w pomieszczeniach. Taktowanie pompy ciepła zależeć będzie od stosunku masy betonu do mocy pompy ciepła. Na przykład jak nagrzewasz 20 ton betonu, to energia potrzebna do podniesienia temperatury podłogi o 3*C to 16kWh. Optymalne obroty pompy inwerterowej to ok 50% maksymalnych. Czyli pompa 8kW pracując z mocą 4kW przez 4 godz. będzie nagrzewała podłogę o 3*C, która następnie będzie oddawała ciepło przez cały dzień. Jak nagrzewasz 10 ton betonu to pompa będzie się włączała 2 razy dziennie na 2 godz, etc...

Przy czym jakby czas pracy pompy miał spaść poniżej 1 godz. to pompa dalej zmniejszy obroty/moc (kosztem COP). Tak więc problemu z taktowaniem raczej nie będzie. Bardziej chodzi o efektywność (COP).

Marco36
30-08-2023, 07:59
....

I pytanie do znajacych temat czy sprezarki inwerterowe są w Panasonic, LG, Rotenso (to wiem), Kaisai, Sevra, Midea, Galmet?

Niemal wszystkie obecnie produkowane Pompy Ciepła mają kompresory inverterowe. Myślę, chociaż mogę się mylić, że wszystkie pracujące na czynniku R32 są z kompresorem inverterowym. Te na czynniku R410a mogą być w dwóch wersjach.
Musiałbyś trafić leżak magazynowy starszy niż 3 lata by był ON-Off.
Lub PC z indywidualnego importu produkowane na rynki pozaeuropejskie.

Galmet Air Max były jeszcze typu On-Off.
Może dwa lata temu Galmet wprowadził model Prima i te są już na inverterze.


Co do taktowania - to tak sobie myślę, że przy ogrzewaniu podłogowym jeśli PC będzie o 30% do max. 40% mocniejsza niż OZC to jeszcze nie powinno być odczuwalnych problemów z taktowaniem. Tu dużo będzie zależało od grubości wylewki i ilości wody w instalacji.

Lamark
02-12-2023, 12:40
Nie polecam pomp ciepła firmy Hyundai. Niestety pompa mimo wbudowanego modułu wifi nie posiada aplikacji do jej sterowania. Aplikacja Comfort Home(zresztą słaba) nie jest już dostępna a nowej nie ma. Niby bzdura ale moja pompa ciągle się wyłącza i muszę biegać do kotłowni i ciągle sprawdzać, co się z nią dzieje. Instalator nie jest w stanie nic poradzić. Myślę, że oprogramowanie ma jakiś błąd. Przedstawiciel na Polskę nie odpowiada na wiadomości. Stąd mój negatyw.
Pozdrawiam.