PDA

Zobacz pełną wersję : Wykorzystanie nadwyżki prądu go C.O.



Adam_1980
03-09-2023, 07:41
Cześć, zalożyłem ostatnio inst fotowoltaiczną ( w dobrej cenie ) 10,5 Kwp. Dom ogrzewam gazem gdzie koszt za ostatni sezon to ok. 5 tyś ( 180m2 ).
Jaką polecacie alternatywę żeby wykorzystać nadwyżke pradu. Mam klimatyzacje w pomieszczeniach ale jakoś grzanie tym sposobem nie za bardzo mi odpowiada. Nie chciałbym też montować PC. Czy ktoś poleci jakąś grzałkę do C.O. lub ma jakiś inny pomysł?
W mam zainstalowany zestaw Viessman ( vito 100, zasobnik 300l, na dachu solary próżniowe )

Ratpaw
03-09-2023, 11:49
Nadwyżkę energii masz latem, kiedy nie trzeba grzać domu, pozostaje CWU, a tę grzejesz solarami Vissmana.
Możesz ładować samochód elektryczny albo własny magazyn energii. Możesz sprzedać energię do sieci.

PaRa
03-09-2023, 13:18
Wydaje mi się, ze masz prawdopodobnie w dobrej cenie zbędną instalacje.

Może zaczniesz spawać, głównie jak swieci słońce.

Energię wykorzystasz na schłodzenie domu i grzanie w okresach przejściowych, plus auto elektryczne.

Alessandro
03-09-2023, 15:01
Cześć, zalożyłem ostatnio inst fotowoltaiczną ( w dobrej cenie ) 10,5 Kwp. Dom ogrzewam gazem gdzie koszt za ostatni sezon to ok. 5 tyś ( 180m2 ).
Jaką polecacie alternatywę żeby wykorzystać nadwyżke pradu. Mam klimatyzacje w pomieszczeniach ale jakoś grzanie tym sposobem nie za bardzo mi odpowiada. Nie chciałbym też montować PC. Czy ktoś poleci jakąś grzałkę do C.O. lub ma jakiś inny pomysł?
W mam zainstalowany zestaw Viessman ( vito 100, zasobnik 300l, na dachu solary próżniowe )
Kotłownia hybrydowa z piecem gazowym
www.tanie-ogrzewanie.pl

U mnie ta sama sytuacja.. waham się nad wyborem, albo kocioł czy podgrzewacz elektryczny, albo grzejniki energooszczędne z wkładem ceramicznym koalit.
Wyliczenia wg zużycia prądu, najkorzystniej wychodzą grzejniki energooszczędne, nie ma żadnych strat ... tylko cenowo jest droższe od kotłów elektr
www.jawo-polska.pl

Ratpaw
03-09-2023, 18:10
grzejniki energooszczędne z wkładem ceramicznym koalit.
Wyliczenia wg zużycia prądu, najkorzystniej wychodzą grzejniki energooszczędne, nie ma żadnych strat ... tylko cenowo jest droższe od kotłów elektr
www.jawo-polska.pl (http://www.jawo-polska.pl)
I jakieś 20 razy droższe od zwykłych elektrycznych grzejników konwektorowych z pierwszego z brzegu hipermarketu. Dają tyle samo ciepła, też bez strat.

d7d
03-09-2023, 18:21
Kotłownia hybrydowa z piecem gazowym
www.tanie-ogrzewanie.pl

U mnie ta sama sytuacja.. waham się nad wyborem, albo kocioł czy podgrzewacz elektryczny, albo grzejniki energooszczędne z wkładem ceramicznym koalit.
Wyliczenia wg zużycia prądu, najkorzystniej wychodzą grzejniki energooszczędne, nie ma żadnych strat ... tylko cenowo jest droższe od kotłów elektr
www.jawo-polska.pl
Na tej stronie jest jakaś informacja o kotłowni hybrydowej?

Nie ma energooszczędnych grzejników elektrycznych.
Mogą być takie które są złotówkooszczędne bo nagrzewają się w tańszej taryfie i oddają ciepło w dłuższym okresie.
Takie grzejniki akumulujące ciepło.

Alessandro
04-09-2023, 06:40
Na tej stronie jest jakaś informacja o kotłowni hybrydowej?

Jest..
https://www.tanie-ogrzewanie.pl/poradniki-abc/fotowoltaika-ogrzewanie/kotlownia-hybrydowa-z-piecem-gazowym.html

Alessandro
04-09-2023, 07:03
Nie ma energooszczędnych grzejników elektrycznych.
Mogą być takie które są złotówkooszczędne bo nagrzewają się w tańszej taryfie i oddają ciepło w dłuższym okresie.
Takie grzejniki akumulujące ciepło.

Grzejniki koalitowe, w czasie godzinnego grzania pobiera energii w 11-15 minut
Np. grzejnik koalitowy o mocy 700 W pobiera w czasie 15 minut 175 W. W kilowatach - 0,175 kWh
Dziennie - 0,175 kWh x 16 godz = 2,80 kWh, oczywiście bez pory nocnej
Obciążenie cieplne domu 12000 kWh, połowa na jedno piętro- 6000 kWh na grzejniki koalitowe zasilane z foto, a druga połowa na parter - 6000 kWh z kociołka gazowego
Koszt gazu - 6000 kWh (520m3) x 0,31 zł netto = 1860 zł
Koszt 5 grzejników koalitowych - 12300 zł na 95m2 (piętro)
Koszt kotła elektr 24 kW 4200 zł + sprzegło hydr. z pompą grupową 3500 zł.. razem 7700 zł, a gdzie cały osprzęt i zapłata dla instalatora i dla elektryka też.. i jeszcze trzeba do istniejacej instalacji CO podpiąć.
Otrzymany koalit w 10 minutach rozpakujesz i podłączysz do sieci el. i gotowe do grzania. Nie wymaga serwisu, nie ma ruchomych elementów jak w PC, 30 lat gwarancji i masz święty spokój, automatycznie działa, co prawda nie ma wifi, można podłączyć do gniazdka inteligentnego i zdalnie ze smartfona
To tyle, aż tyle... pozdrawiam
Ciao

Alessandro
04-09-2023, 07:11
I jakieś 20 razy droższe od zwykłych elektrycznych grzejników konwektorowych z pierwszego z brzegu hipermarketu. Dają tyle samo ciepła, też bez strat.

Gdzie tam 20 razy... podaj ile konwektorowe pobierają prądu w czasie godzinnego grzania?
W przeszłości kupowałem taniochy... szlag trafiał.
Koalitowe nie byle co, z porządnego materiału wykonane

Ratpaw
04-09-2023, 08:38
Gdzie tam 20 razy... podaj ile konwektorowe pobierają prądu w czasie godzinnego grzania?
W przeszłości kupowałem taniochy... szlag trafił.
Koalitowe, nie byle co, z porządnego materiału wykonane
Podać link do grzejnika o mocy 3000 W i kosztującego "zaledwie" 10 tysięcy złotych?
Kit to możesz wciskać babciom. Metoda podobna, bo zamiast "na wnuczka" będzie "na koalit". :lol2:

Alessandro
04-09-2023, 10:37
Piszę o grzejnikach Lamina, a ty o grzejnikach Jawotherm.
Grzejniki Jawotherm mają podwójne wklady ceramiczne sa przeznaczone dla domów nieocieplonych i na taryfę nocną... i dla tych co nie mają foto. Dobre dla mieszkańców III i IV strefy klimatycznej.
Grzejniki Jawotherm 3000 W kosztują około 8 tys zł
Zresztą, kto prądem grzeje dom bez PV, może kiedyś będzie opłacalne z energii atomowej

Ty lepiej czytaj uważnie, a nie po łebkach. :lol2:

Bez odbioru !

d7d
04-09-2023, 12:06
Jest..
https://www.tanie-ogrzewanie.pl/poradniki-abc/fotowoltaika-ogrzewanie/kotlownia-hybrydowa-z-piecem-gazowym.html
Dziękuję.
Hybrydowa - do istniejącego kotła gazowego dodajemy kocioł elektryczny.
Zamiast kotła elektrycznego można podstawić pompę ciepła tylko inwestycja będzie droższa.

Ratpaw
04-09-2023, 12:55
Piszę o grzejnikach Lamina, a ty o grzejnikach Jawotherm.
Grzejniki Jawotherm mają podwójne wklady ceramiczne sa przeznaczone dla domów nieocieplonych i na taryfę nocną... i dla tych co nie mają foto. Dobre dla mieszkańców III i IV strefy klimatycznej.
Grzejniki Jawotherm 3000 W kosztują około 8 tys zł
Zresztą, kto prądem grzeje dom bez PV, może kiedyś będzie opłacalne z energii atomowej

Ty lepiej czytaj uważnie, a nie po łebkach. :lol2:

Bez odbioru !
Co mam czytać? Widzę cenę i moc grzejnika na podanej stronie - tyle.

Ach, więc podwójne wkłady ceramiczne mają zastosowanie w domach nieocieplonych. Na taryfę nocną, która zaraz zniknie całkowicie, a już teraz jest zwyczajnie droga. I jeszcze w IV strefie - pewnie najlepiej w polskim biegunie zimna? :D

PV na obecnych zasadach to chyba na otarcie łez po zapłaconych rachunkach :D

Kaizen
04-09-2023, 15:43
Grzejniki koalitowe, w czasie godzinnego grzania pobiera energii w 11-15 minut

Coraz większą pewność mam, że jesteś ich marketingowcem. Bo tyle razy tłumaczyłem, że nie można tego nie zrozumieć jak ktoś jest na tyle rozwinięty, że potrafi pisać.

Niezależnie od tego, czy w tym pomieszczeniu zamontuję grzejnik 300W czy 2000W?

Zrozum wreszcie, że każdy system grzewczy ma uzupełnić straty. Nie więcej, i nie mniej żeby utrzymać stałą temperaturę. A to znaczy, że ma dostarczyć tyle samo kWh i ile do tego energii zużyje zależy tylko od sprawności. Wszelkie grzałki i grzejniki mają sprawność grzewcza bliską 100% - taką samą. Więc do utrzymania w pomieszczeniu tej samej temperatury tyle samo kWh z gniazdka pociągnie farelka, grzejnik konwektorowy, olejowy, koalit, superhiperit, kable czy maty w podłodze*, promienniki podczerwieni** i inne cuda.

*ogrzewanie podłogowe dla utrzymania tego samego komfortu może utrzymywać niższą temperaturę powietrze a tym samy będą niższe straty a co za tym idzie niższe zużycie prądu.
** te prawdziwe promienniki podczerwieni ogrzewają powierzchnię, na którą świecą, a nie powietrze (jednak wiele zwykłych grzejników marketing nazywa promiennikami - bo w sumie każde źródło ciepła promieniuje promieniowaniem cieplnym, jednak prawdziwe promienniki znacznie większy % promieniują, a mniej przekazują konwekcją). Więc powietrze może być jeszcze zimniejsze, niż przy podłogówce, więc straty i zużycie będą jeszcze mniejsze. Ale, niestety, nie jest tak pięknie, jak mogłoby się wydawać - bo jak tylko ktoś/coś znajdzie się "w cieniu" to przy zimniejszym powietrzu marznie. A trudno naświetlić równomiernie całe pomieszczenia z każdej strony i z jednej strony nam będzie często za zimno, a z drugiej za ciepło.

klaudiusz_x
05-09-2023, 17:52
Jakieś dane? 10,5kWp i nie wiadomo co z tym zrobić?
Ja mam 9kWp.
Wiem, co mam z tym zrobić, bo znam zapotrzebowanie domu na grzanie, na ciepłą wodę, zużycie prądu.
A Ty, wyskakujesz, że masz gaz, masz solary i nagle pv.
Pochwaliłeś się modułami.
W zasadzie, tylko tyle.
Jeśli zależy Ci na podpowiedzi, to może podaj więcej
danych?
To do autora tematu.

Alessandro
06-09-2023, 15:15
Cześć, zalożyłem ostatnio inst fotowoltaiczną ( w dobrej cenie ) 10,5 Kwp. Dom ogrzewam gazem gdzie koszt za ostatni sezon to ok. 5 tyś ( 180m2 ).
Jaką polecacie alternatywę żeby wykorzystać nadwyżke pradu. Mam klimatyzacje w pomieszczeniach ale jakoś grzanie tym sposobem nie za bardzo mi odpowiada. Nie chciałbym też montować PC. Czy ktoś poleci jakąś grzałkę do C.O. lub ma jakiś inny pomysł?
W mam zainstalowany zestaw Viessman ( vito 100, zasobnik 300l, na dachu solary próżniowe )
Podgrzewaczem do CO lub hybrydą do kotła gazowego...
https://allegro.pl/oferta/elterm-strzelec-dogrzewacz-wody-c-o-6-kw-400v-13550107041

Alessandro
06-09-2023, 15:20
... albo to
https://allegro.pl/oferta/elterm-bosman-led-dogrzewacz-ukladu-c-o-6-kw-230v-13576546758

humidorek
08-09-2023, 20:40
A nie prościej zwykła grzałka wkładana do zasobnika c.o.?

goguś
08-09-2023, 21:10
A nie prościej zwykła grzałka wkładana do zasobnika c.o.?

Na portalu globenergia mówili że to marnotrawstwo energi i nie wiem czy mieli na myśli oddać prawie za darmo i kupić po 2 zł czy co ,zaczynam się gubić w tym wariactwie

Alessandro
09-09-2023, 13:42
"Pani Ewa z Łodzi w swoim mieszkaniu wymieniła piec węglowy na nasze grzejniki i zamiast 9.500 zł zapłaciła tylko 500 zł."
www.jawo-polska.pl

Ratpaw
09-09-2023, 19:13
"Pani Ewa z Łodzi w swoim mieszkaniu wymieniła piec węglowy na nasze grzejniki i zamiast 9.500 zł zapłaciła tylko 500 zł."
www.jawo-polska.pl (http://www.jawo-polska.pl)
Możesz przestać bredzić?

Alessandro
09-09-2023, 19:36
To nie do Ciebie, pozdrawiam.

d7d
10-09-2023, 11:48
"Pani Ewa z Łodzi w swoim mieszkaniu wymieniła piec węglowy na nasze grzejniki i zamiast 9.500 zł zapłaciła tylko 500 zł."
www.jawo-polska.pl

Co kosztowało lub miało kosztować 9.500 zł ?

Wg kalkulatora na tej stronie dla domu 100m2 zapotrzebowanie ciepła wynosi ok. 10.000 W

Alessandro
10-09-2023, 15:02
Wg kalkulatora na tej stronie dla domu 100m2 zapotrzebowanie ciepła wynosi ok. 10.000 W

Tyczy domów docieplonych..
100m2 x 100 [W/m2] = 10.000W

W moim przypadku, piętro energooszczędne..
90m2 x 60 [W/m2] = 6.000W
Zapotrzebowanie ciepła całego domu nie całe 12.000 W
Moc fotowoltaiki 9,9 kWp x średnio 1050 kWh/kWp = 10395 kWh
10392 kWh x 0,8 = 8316 kWh do wykorzystania
8316 kWh - ok. 3300 kWh na cele bytowe = 5016 kWh nadwyżki
Koszt grzejników koalitowych w granicach 13000 zł a dotacja 13500 zł... prawie za darmo
Koszt grzania parteru (podłoga nie docieplona) gazem, przy dzisiejszym cenie około 2400 zł brutto.
Ostatnia oferta na pompę ciepła wysokotemperaturową 9 kW z dotacją, w tym dotacja za panele foto 6000 zł, 21.000 zł z przejściem na net-billing, czyli sprzedaję kWh i kupuję... a guzik!
W sumie opłaca mi się z grzejnikami koalit (jeszcze nie zamawiałem... waham sie)
Co Ty na to @d7d?

Adam_1980
25-09-2023, 20:26
Jakieś dane? 10,5kWp i nie wiadomo co z tym zrobić?
Ja mam 9kWp.
Wiem, co mam z tym zrobić, bo znam zapotrzebowanie domu na grzanie, na ciepłą wodę, zużycie prądu.
A Ty, wyskakujesz, że masz gaz, masz solary i nagle pv.
Pochwaliłeś się modułami.
W zasadzie, tylko tyle.
Jeśli zależy Ci na podpowiedzi, to może podaj więcej
danych?
To do autora tematu.

Kilka lat temu zainstalowałem 3 kw, teraz dołożyłem 7,5kw- nadwyżka jest rozliczana wg starych zasad 1:0,8. Pytanie moje jest dlatego bo nie wiem czy zakładać PC czy np. taką grzałkę Bosman o której wspomniano. Pełną moc mam zabudowaną od połowy lipca. Może ktoś poleci coś sprawdzonego?

466386


A nie prościej zwykła grzałka wkładana do zasobnika c.o.?
W instalacji nie mam zasobnika do C.O.