PDA

Zobacz pełną wersję : Żółknięcie białych okien.



Pafcio107
12-09-2023, 15:05
Cześć

Mam dość nietypowy problem z 3 letnimi oknami. Przy ostatnim myciu okien zauważyłem że żółkną w dość nietypowy sposób tak jak na zdjęciach. Ogólnie ten problem występuje tylko od strony południowej. Czy ktoś z Was spotkał się z czymś takim? Czy ewentualnie można to zmyć nie narażając powierzchni ramy/uszczelek na uszkodzenie? Ten biały ślad/przeciągnięcie które jest widoczne jest od czyścika do pianki (psiknąłem trochę na szmatkę z mikrofibry i i ogólnie schodzi tylko się lekko "ciągnie").

Będę wdzięczny za sugestie.

T12345T
12-09-2023, 20:53
Cześć

Mam dość nietypowy problem z 3 letnimi oknami. Przy ostatnim myciu okien zauważyłem że żółkną w dość nietypowy sposób tak jak na zdjęciach. Ogólnie ten problem występuje tylko od strony południowej. Czy ktoś z Was spotkał się z czymś takim? Czy ewentualnie można to zmyć nie narażając powierzchni ramy/uszczelek na uszkodzenie? Ten biały ślad/przeciągnięcie które jest widoczne jest od czyścika do pianki (psiknąłem trochę na szmatkę z mikrofibry i i ogólnie schodzi tylko się lekko "ciągnie").

Będę wdzięczny za sugestie.

Bo to raczej nie jest klasyczne starzenie po wpływem UV, a jakiś rodzaj zagrzybienia powierzchni.

Pafcio107
13-09-2023, 10:43
Dzięki za odpowiedź.
Wydawało mi się że grzyby nie lubią wysokiej temperatury i słońca. A wiesz może czym można to bezpiecznie usunąć?

T12345T
13-09-2023, 13:14
Dzięki za odpowiedź.
Wydawało mi się że grzyby nie lubią wysokiej temperatury i słońca. A wiesz może czym można to bezpiecznie usunąć?

Myślę, że w pierwszej kolejności użyłbym zwykłej czystej wody. Gdyby woda nie dała rady, poszedłbym w sprawdzony środek do czyszczenia powierzchni z PVC-U - Cosmofen 20. Jeśli mam rację, co do przyczyny zjawiska, po umyciu i wysuszeniu powierzchni radzę pokryć ją warstewką parafiny. Można ją kupić w każdej aptece. Wszystko, co ma osiadać na oknie przyklei się do parafiny, a tę łatwo usunąć zwykłym płynem do mycia naczyń.

Pafcio107
15-09-2023, 13:51
Próbowałem wczoraj płynu do mycia okien oraz płynu do mycia naczyń i niestety efekt jest mizerny a raczej brak jakiegokolwiek rezultatu. Zamówię Cosmofen i dam znać jak poszło.

theme
25-09-2023, 12:11
Cześć. Mam to samo od południowej strony. Od wschodu prawie w ogóle nie ma tego.
Co do mycia to próbowałem klasycznie wodą z jakimś płynem do garów. Środkami do mycia okien typu Clin. Nic nie pomagało. Myjka parowa również efektu nie dawała. Jedyne co to jakiś chiński zmywacz do paznokci na acetonie dał sobie z tym radę. Oczywiście całe opakowanie wacików lub tarcie szmatką Ci pozostaje.
To "coś" wróciło. I zastanawiam się czy nie jest to jakiś rodzaj nalotu czy też osadu z tego co wylatuje z komina (tutaj myślę o sąsiadach).

Daj znać jak uda Ci się to jakoś bezstresowo umyć. U mnie plastik na oknach wygląda na taki jakby "suchy" i kruchy. Nie wiem jak Ci to opisać.

Pafcio107
26-09-2023, 15:11
Ogólnie z tego co zauważyłem to im bardziej oświetlone miejsce (im dłużej słońce świeci na dany fragment ramy) tym bardziej żółte "wykwity" wychodzą na ramie. No trochę zawód mnie w tym miejscu spotkał jeżeli chodzi o budowę ponieważ przy starych oknach (a miały ponad 20 lat) takich rzeczy nie było. Jak będę miał trochę czasu to postaram się zrobić zdjęcia po cosmofenie. Ogólnie nie mam pojęcia od czego to może być, czy to jakiś nalot się wżarł, czy też może wada jakaś wada produkcyjna.

jaca509
27-09-2023, 18:57
Jest to dosc duzy problem.
Jakis czas temu czyscilismy to specjalnym srodkiem z Veki, po czyszczeniu trzeba bylo jeszcze zabezpieczyc powloke drogim srodkiem, niestety nie pamietam nazwy.

Znalazlem kiedys duzy artykol na ten temat, niestety w jezyku niemieckim.
Mysle, ze przy pomocy tlumacza google uda sie cos z tego zrozumiec.

https://www.bm-online.de/wissen/bauelemente/die-gelbe-gefahr/#slider-intro-1