PDA

Zobacz pełną wersję : Wymogi kotłowni z drewna



lodzianka82
17-09-2023, 19:32
Na wstępie chciałbym Wszystkich powitać. Mam do Państwa pytanie. Czy ktoś się orientuje lub mógłby podać mi odnośnik do przepisów jakie wymogi powinna spełniać kotłownia drewniana z kopciuchem w środku? Z góry dziękuję.

DUNIA.MD
17-09-2023, 20:21
jakie wymogi powinna spełniać kotłownia drewniana z kopciuchem w środku?
Kocioł na paliwo stałe w drewnianym pomieszczeniu wymaga szczególnej uwagi ze względu na zwiększone zagrożenie pożarowe. W kotłowni wylewa się betonową podłogę lub przygotowuje się oddzielny fundament pod kocioł, a ściany są osłonięte niepalnym materiałem.
Kotły małej mocy montuje się bezpośrednio na płaskiej wylewce betonowej. W przypadku kotłów na paliwo stałe, których moc przekracza 50 kW, konieczne jest wyposażenie oddzielnego fundamentu na ziemi w podłoże piasku i żwiru. Podstawa kotła musi wznosić się 8-10 cm nad poziom podłogi i nie może stykać się z fundamentem budynku, ani z wylewką podłogową w pomieszczeniu. Ważne jest, aby zainstalować kocioł na paliwo stałe w taki sposób, aby jego wydajność była jak najwyższa - czyli z buforem (wymaga to prawidłowego doboru i montażu kotła).

PS.
Czas najwyższy zmienić kocioł na zgazowujący z buforem lub na coś automatycznego, np. pellet.

Konsultant Viessmann
18-09-2023, 09:55
Obwieszczenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 kwietnia 2022 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie