PDA

Zobacz pełną wersję : Czy przerabiać klejonkę na PP?



Pancior
22-09-2023, 18:06
Cześć wszystkim! Chciałbym zasięgnąć Waszej fachowej porady. Robię generalny remont swojego mieszkania, gdzie całkowicie przerobiłem instalację wodną. Wywaliłem stare rury stalowe, które były już totalnie zapaskudzone i podłączyłem rury PVC 1/2" (producent VODA), które łączy się na klej (tak mi doradziła osoba, która wykonała już kilka takich instalacji u siebie czy u znajomych i od wielu wielu lat nie było żadnej awarii). Wszystko jest gotowe, nic nie cieknie i w zasadzie zostało mi zaciągnąć wykute rowki zaprawą i kłaść płytki, ale... Wczoraj był u mnie fachowiec, który spawał mi nowe rury do kaloryfera i powiedział, że on na moim miejscu by całkowicie wywalił te PVC i użył PP, bo zna przypadki jak klejonka pękała pod kafelkami etc. I teraz mam mały mętlik w głowie i nie wiem co mam robić. Czy awaryjność klejonych PVC jest rzeczywiście tak duża? Jeśli tak to czemu to w ogóle sprzedają? Od wczoraj szperam po necie i przekonuję się do tego, żeby wywalić całą zrobioną robotę i zrobić to jeszcze raz w PP. Dzięki za poświęcony czas i komentarze, pozdro :)

tabi88
26-09-2023, 13:47
Nie wiem czy nie za późno ale wtrące swoje trzy grosze... Z klejonką to jest tak, że tak długo jak się tego nie rusza to moze być dobrze... Niestety ale ta rura z czasem traci swoją elastycznośći i robi się krucha. Byle naprężenie i zaraz pęka.
To dość znany i powszechny problem. Kiedyś był to popularny system bo łatwy w montażu i beznarzędziowy. Dużo było tego w blokach itp. Mi się zdażyło już wymieniać piony i poziomy z klejonki na zgrzewane PP bo co i raz gdzies ciekło (nie że od razu tylko kilkunastu latach. Przyrost awarii był jednak lawinowy., strach było to dotykać).

Z tego co słyszałem jest to amerykański wynalazek, przeznaczony do szybkiej budowy instalacji np. w bazach wosjkowych itp. i nie jest przeznaczony z myślą o długowiecznosci.
Sprzedaje się to bo takie systemy są i czasem trzeba coś przerobić itp. ale budowa całej nowej instalacji z tego to proszenie się o kłopoty w przyszłości.

Jeżeli używa się teraz klejonki to raczej innego rodzaju niż ta wskazana przez Ciebie. Ma ona zwykle kolor szary, jest dużo grubsza, bardziej gładka i trochę innego kleju się tam używa. Stosuje się to np. w instalacjach basenowych, oczkach wodnych itp.