PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplenie garażu



DOMINIKA 12345
26-09-2023, 09:13
Cześć, potrzebuje pomocy. Chce ocieplić garaż znajdujący się w budynku, nad garażem znajdują się pokoje. Ocieplenie chce wykonać wełną mineralna, na stelażu, a następnie na to karton gips. Od góry w pokojach będą panele podłogowe na podkładzie polistyrenowym. Mam pytanie czy w garażu stosować folie paraizolacyjną do tej wełny. A jak tak to, z której strony ja umieścić, od strony stropu czy przy karton gipsie?

Mareks77
26-09-2023, 12:00
Od strony kartongipsu. W garażu jest sporo wilgoci wwożonej na karoserii, kołach czy w postaci śniegu. Garaż będący w budynku zawsze będzie miał temperaturę dodatnią a więc i parowanie tej wilgoci dość duże. Ze względu na wełnę paroizolację umieść na stelarzu klejąc ją taśmą dwustronną a następnie do tego przykręcisz płyty.

Ratpaw
26-09-2023, 12:02
Nie stosować.

Ratpaw
26-09-2023, 12:04
Od strony kartongipsu. W garażu jest sporo wilgoci wwożonej na karoserii, kołach czy w postaci śniegu. Garaż będący w budynku zawsze będzie miał temperaturę dodatnią a więc i parowanie tej wilgoci dość duże. Ze względu na wełnę paroizolację umieść na stelarzu klejąc ją taśmą dwustronną a następnie do tego przykręcisz płyty.
Jesteś pewny?

W garażu jest temperatura ujemna, a nie dodatnia. Oczywiście w stosunku do temperatury pomieszczeń mieszkalnych. Po drugie garaż jest wentylowany powietrzem o wiele suchszym niż w środku garażu.

Mareks77
27-09-2023, 20:04
Jesteś pewny?

W garażu jest temperatura ujemna, a nie dodatnia. Oczywiście w stosunku do temperatury pomieszczeń mieszkalnych. Po drugie garaż jest wentylowany powietrzem o wiele suchszym niż w środku garażu.

Jestem pewny bo swój garaż mam także wewnątrz budynku.
Ocieplenie ściany zewnętrznej. Ściana sąsiadująca pomiędzy domem a garażem ma grubość 24cm i jest ścianą nośną.
Nad garażem mam łazienkę z ogrzewaniem podłogowym na 10cm styropianu.
Strop gęstożebrowy Teriva z pustaka keramzytobetonowego 12 komorowy a pod nim 15cm wełny i sufit podwieszany z płyt gk.
Pomimo tego wszystkiego w garażu temperatura nie spada poniżej 5 - 8 *C


Ciekawie to ująłeś...... temperatura ujemna w stosunku do pomieszczeń mieszkalnych :D:D:D
To jest nawet prawda tylko że niczego nadzwyczajnego raczej tu nie wnosi.


Wentylacja oczywiście grawitacyjna.....bez obiegu wymuszonego...
Dlatego raczej jestem pewny warunków jakie będą tam panowały.

Ratpaw
27-09-2023, 21:23
Ciekawie to ująłeś...... temperatura ujemna w stosunku do pomieszczeń mieszkalnych :D:D:D
To jest nawet prawda tylko że niczego nadzwyczajnego raczej tu nie wnosi.
Wnosi o tyle, że więcej pary wodnej jest jednak w mieszkaniu (w g/m3). Zresztą, gdy na zewnątrz leży pełno śniegu i jest powiedzmy lekko na plusie, to należało chronić termoizolację z wełny paroizolacją od strony zewnętrznej?

Mareks77
28-09-2023, 07:15
Wnosi o tyle, że więcej pary wodnej jest jednak w mieszkaniu (w g/m3). Zresztą, gdy na zewnątrz leży pełno śniegu i jest powiedzmy lekko na plusie, to należało chronić termoizolację z wełny paroizolacją od strony zewnętrznej?

OK.......tylko w wiosnę, jesień i zimę garaż jest cieplejszy i ma wyższą temperaturę niż na zewnątrz.
Gdy na zewnątrz jest śnieg i lekko na plusie to wwożąc na kołach i chlapaczach lub progach śnieg do ciepłego garażu ta wilgoć paruje i unosi się do sufitu.
Część niej pochłonie wentylacja ale pozostałość pójdzie do wełny.

Od zewnątrz wełny nie musi chronić bo na górze ma łazienkę lub inne pomieszczenie i pod wylewką folia jest.

Poza tym kiedy jest zimno.........wtedy kiedy temperatura jest niska oraz kiedy wilgotność jest duża a więc tak mniej więcej do ( -7*C)
Poniżej tej temperatury większość wilgoci została zamrożona i czy będzie to (-10*C) czy (-15*C) to odczuwalność jest na tym samym poziomie.

Ratpaw
28-09-2023, 08:10
Nie chodzi o odczuwalność, tylko o liczby. W okresach przejściowych wilgoć faktycznie migruje w drugą stronę, jednak są to ilości niewielkie, bo i niewielkie różnice temperatur między wnętrzem domu i atmosferą. Na Florydzie paroizolację daje się od zewnątrz (!), ponieważ dwór jest stroną cieplejszą i ze stałą produkcją pary wodnej.

Migracje pary wodnej w ciągu roku są ograniczane warstwami stropu, posadzki i okładzin. Trzeba uważać, aby nie zamknąć ew. wody w przegrodzie i liczyć na to, że zimą wszystko wyschnie, więc dawanie jakiejkolwiek paroizolacji w garażu jest błędem, bo może zamknąć w wełnie ew. wodę z części mieszkalnej.

Policz jakimkolwiek kalkulatorem, ile pary wodnej jest w garażu przy +8 i topniejącym śniegu, a ile w mieszkaniu przy +22 i RH=50%. W mieszkaniu jest więcej, więc stamtąd będzie migrować para wodna. Czy do garażu przedostanie wystarczająco dużo, aby doszło do kondensacji? Trzeba do tego znać układ warstw przegrody, ale po co ryzykować, skoro nie zastosowanie paroizolacji od strony zimniejszej z pewnością nie zaszkodzi.

Mareks77
28-09-2023, 10:14
Policz jakimkolwiek kalkulatorem, ile pary wodnej jest w garażu przy +8 i topniejącym śniegu, a ile w mieszkaniu przy +22 i RH=50%. W mieszkaniu jest więcej, więc stamtąd będzie migrować para wodna.


Przeprowadź się w połowie drogi pomiędzy Florydą a Warszawą........... tam prawdopodobnie na oceanie będziesz musiał izolować zarówno od zewnątrz jak i wewnątrz.

Poza tym idąc Twoim tokiem rozumowania nie są potrzebne żadne hydroizolacje tarasów i balkonów na zewnątrz gdyż to para wodna od wewnątrz musi posiadać ujście.
Na zewnątrz pary jest mniej i jest wentylacja więc po co hydroizolacja skoro to zaraz wyparuje a wiatr przewieje.
Po co wełna na poddaszu użytkowym jest izolowana folią............ po to aby ograniczyć wchodzenie pary wodnej do wełny, nie po to aby w ogóle ograniczać jej ujście.
Na takiej samej zasadzie mamy podwieszany sufit z wełną w garażu, w którym pary wodnej nawet gdy jej nie widać i jej nie czujemy z uwagi na temperaturę jest czasem więcej.

Zbliża się jesień i zima. Następnym razem gdy przyjedziesz z pracy ciepłym samochodem z gorącym silnikiem i śniegiem na bieżniku lub deszczem na karoserii, nie przechodź od razu do domu tylko zamknij bramę garażu i posiedź sobie w garażu przez pół godziny...........Wtedy może dotkniesz części wilgoci i problemu o którym mówię.

Myślę że dalsza dyskusja jest tu zbędna

dbx
28-09-2023, 12:35
Cześć, potrzebuje pomocy. Chce ocieplić garaż znajdujący się w budynku, nad garażem znajdują się pokoje. Ocieplenie chce wykonać wełną mineralna, na stelażu, a następnie na to karton gips. Od góry w pokojach będą panele podłogowe na podkładzie polistyrenowym. Mam pytanie czy w garażu stosować folie paraizolacyjną do tej wełny. A jak tak to, z której strony ja umieścić, od strony stropu czy przy karton gipsie?


Jaki jest powód, by zastosować wełnę? Czy garaż jest ogrzewany? Co ze ścianami garażu?