PDA

Zobacz pełną wersję : Położenie okna w murze



dejfit
26-09-2023, 18:19
W jaki sposób umiejscowić okno w murze?Mur wygląda tak od środka:
tynk cementowo wapienny <> cegła <> pustka powietrzna wypełniona wełną <> pustak żużlobetonowy <> tynk cementowo wapienny. Okno drewniane softline 88mm. Dom jest z 1988r. Okna stare skrzyniowe były. Chodzi o to, że ma dojść ocieplenie, a parapety ceramiczne typu S mają tylko 35cm.

Ktoś może polecić program do modelowania takich rzeczy? Tak aby można było wymodelować takie coś?
https://www.pasivnidomy.cz/detaily/osteni-okna-balkonovych-dveri-slavona-progression-stineni-screeny-203


To nie jest specjalnie przydatne:
https://www.ift-montageplaner.de/ift/

Jakie parapety inne niż ceramiczne warto rozważyć?

dbx
26-09-2023, 19:01
Okna licuje się z murem zewnętrznym. Ocieplenie daje nowe ościeże, które po obróbce ma zachodzić na ramę okienną.

dejfit
26-09-2023, 20:15
Ja nie mam kasy na 20cm ocieplenia. Ma być 10cm z lambdą 31.Teraz szukam PIR z lambdą 22, tylko nie znam cen. Te parapety najkrótsze mają 16cm.
Tak naprawdę trzeba przyjąć, że one mają realnie mniej jako że producent liczy długość do brzuszka, a nie do miejsca gdzie skapuje woda. Można przyjąć in minus 1 cm.
tynki 1,5cm
cegła 12cm
pustak ok. 20,21cm
pustka 8cm

Łącznie tego jest ok 45cm.
Jak to wysunę na zewnątrz to mam spory parapet od wewnątrz. Ultra spory. Profil jest 88mm ale pod parapet jest frezowanie. Jak te 88mm odejmę od 45 to mam ponad 36 cm parapetu wewnątrz.

Ratpaw
27-09-2023, 12:29
Ja nie mam kasy na 20cm ocieplenia. Ma być 10cm z lambdą 31.Teraz szukam PIR z lambdą 22, tylko nie znam cen.
To możesz trochę szukać, bo PIR przeznaczony do ociepleń metodą ETICS ma dwustronnie welon, na który nakłada się klej. Ten welon powoduje wzrost lambdy do 0,025, a w przypadku cienkich płyt nawet 0,027. Nie masz kasy na 20 cm EPSu, a szukasz PIR? I po co Ci 0,031, lepiej dać 0,032 albo 0,033, ale grubszą niż 10 cm warstwę.

dejfit
27-09-2023, 14:01
Napisałem, że nie znałem cen. Już wiem, że są istotnie inne za PIR. Już wiem, że rzeczywiście ta lambda jest inna. Ale z kalkulatora U przegrody mi wychodzi, że 8cm PIR i lambda 0,026 może być tylko kwota oczywiście jest inna. Nie miałem takiej świadomości.

Wstępem do problemu jest długość parapetu i położenie okna. Parapet ma tylko 35cm. Już przy 10cm EPS nie wystarczy długości tej kształtki typu S przy położeniu okna w warstwie ocieplenia.
Oczywiście masz prawdopodobnie rację i warto dać więcej z gorszą lambdą. Jeżeli 10cm styro jest za dużo pod kształtkę, to tym bardziej większe grubości nie podejdą.

marvinetal
27-09-2023, 14:56
ja mam 35-37 parapetu od wewnątrz a okna są w połowie ściany - w czym problem?

dejfit
27-09-2023, 16:22
W tym, że ściana jest trzywarstwowa a okno ma być w płaszczyźnie ocieplenia. Nie wiem jaką masz ścianę. Z grubsza ma być tak przed termomodernizacją.
http://www.raportsekocenbud.pl/artykul/n/pokaz/news/jak-montowac-okna-w-scianie-trojwarstwowej/

Po termomodernizacji nie wiem, dlatego zapytałem.

Myślę, że poradzę sobie z tym
https://windows.lbl.gov/therm-software-downloads
https://www.youtube.com/watch?v=26oapAl9fEQ

Czy ktoś modeluje w tym programie coś lub ktoś ma wiedzę w zakresie obsługi tego programu?

Ratpaw
27-09-2023, 17:00
Wszedłem na pierwszy z brzegu link producenta parapetów i widzę, że można zamawiać do 50 cm głębokości, więc nie jesteś chyba zorientowany. Idź w grubość styro, a nie w lambdę.

dejfit
27-09-2023, 17:42
Ceramicznych?

Ratpaw
27-09-2023, 19:23
Pierwszy blacharz pozagina blachę niemal na kolanie. Problem jest sztuczny.

marvinetal
27-09-2023, 20:19
W tym, że ściana jest trzywarstwowa a okno ma być w płaszczyźnie ocieplenia. Nie wiem jaką masz ścianę. Z grubsza ma być tak przed termomodernizacją.

Mam podobną ścianę też trzywarstwową (wlasciwie to już 4) z pustką wypełnioną (lub nie). Parapety mam blaszane.

dbx
28-09-2023, 07:25
Autor najwyraźniej panikuje.
Co do ocieplenia....istotą jest dokładne położenie nawet zwykłego styropianu. Zawracanie głowy lambdami zakrawa na schizę popromienną. Luz panowie.

dejfit
28-09-2023, 09:54
Już mam Therma i literaturę. Właśnie mi przyszła:
https://shop.ift-rosenheim.de/wytyczne-do-montazu-okien-i-drzwi-zewnetrznych

Ktoś chce kupić konkretny produkt i zastosować konkretne rozwiązanie. Nikt nie panikuje. Chodzi o to, że inwestorka chce ceramiczne parapety typu S. Nie istnieją inne dłuższe aniżeli 35cm. To, że blaszane/aluminiowe są istotnie dłuższe, to ja wiem. Problem jest sztuczny tylko jeżeli dopuszcza się rozwiązanie inne aniżeli ceramiczne.

Ratpaw
28-09-2023, 10:08
Inwestorka nie ma kasy, ale życzy sobie takie a nie inne parapety i dlatego kupi PIR :D
Spoko:lol2:

Może uświadom inwestorce, że za chwilę mogą wejść podatki od domów w zbyt niskiej klasie energetycznej i albo je zapłaci albo dołoży termoizolacji na ścianie.

dejfit
28-09-2023, 12:12
Szkoda mi klawiatury. Nie uwzględniasz chronologii i nic nie rozumiesz. Pytanie było o położenie okna w murze tak aby się dało parapet S zainstalować.
Następnie kombinacje z PIR bez świadomości ceny materiału. Nie sprawdzałem cen. Klikałem w program. Uwzględniłem docelowe U ściany (do spełnienia WT2021) bez świadomości kosztów ! Można to spełnić dla zastanej przegrody dla 8cm PIR lambda 26, a można dla 10cm EPS grafitowy lambda 31.

Ceramiczne wychodzą mniej więcej tak jak ALU malowane na konkretny kolor RAL. Najtańsza jest stal. Zarysujesz ocynk i masz korozje, do malowania z marnym skutkiem od nowa.Nie dla mnie

Ratpaw
28-09-2023, 13:13
Spokojnie, żartowałem, oprócz zdania, żeby wyjaśnić inwestorce nadchodzące wymogi ciepłochronności budynków.

marvinetal
28-09-2023, 19:11
Jak dodasz ocieplenie na zewnątrz to już nie masz ściany trójwarstwowej tylko de facto 2. Ta pustka to gówno nie ocieplenie. Licujesz okno na zewnątrz, dajesz 10cm czegokolwiek żeby spełnić warunki dotacji, robisz parapet 16cm i gra gitara.

A te okna to z drutu? Ja bym dał jakieś z cienko złożoną rama żeby większy prześwit był.

dejfit
28-09-2023, 22:58
Okna Uw=0,8, sosna 88mm, szyba Sanco Ug=0,5. Pustka jest z wełną.

Co to jest cienko złożona rama?

finlandia
29-09-2023, 06:22
To, że standardowe złożenie rama+skrzydło zabiera ok 11-12 cm światła na stronę, a rama "cienko złożona" ma jakieś 10-11cm.
Realnie to mało istotne.