PDA

Zobacz pełną wersję : Ściana szczytowa



juliankkkk
04-10-2023, 10:42
Dzień dobry. Borykam się z problemem pękającej ściany szczytowej. Ściana nie jest wzmocniona żadnymi rdzeniami żelbetowymi. Wygląda jakby zapracowała podczas wiatru. Pojawiły się poziome pęknięcia na tynku gipsowym. Nad wieńcem spinającym cały budynek po obwodzie na wysokość ściany kolanowej. W domu mieszkamy już że 4 lata. Obawiam się że będzie się to pogłebiać. Na razie jest to widoczne tylko od środka. Myślałem aby dorobić taki słupek 24x24cm i połączyć się że ściana szczytowa. Mam miejsce żeby go postawić ponieważ przez środek budynku biegnie ściana nośna na parterze. Jak to poprawnie wykonać i czy to zadziała ?

juliankkkk
04-10-2023, 10:51
https://ibb.co/FVfvjLx
Tak to chce zrobić. Przepraszam za jakość zdjęcia.

Mareks77
04-10-2023, 12:54
Owe słupy mają być dostawione wewnątrz domu do ściany szczytowej?
Dom postawiony zgodnie z projektem?
Konsultuj to z autorem projektu.
Jeśli ma zadziałać to słup powinien być wylany w ścianie i zakotwiony w wieńcu oraz w nadprożu nad oknami.
Dostawiany słup za dużo tu nie poradzi.
Przez środek poddasza nie idzie ściana.....dostawienie tam ściany i zakotwienie jej w ścianie szczytowej ( przewiązać już się nie da ) pomogło by lepiej.
Tak w zasadzie to tam powinny być dwa ( słupy ) rdzenie idące po obu stronach okien w ścianie szczytowej zakotwione w wieńcu i nadprożu.

juliankkkk
04-10-2023, 13:04
Masz rację powinny. Niestety nie ma. Próbuje to jakoś ogarnąć. Słaby projekt miałem i wykonawców też o kierowniku nie wspomnę. Bo go nigdy nie było Jan był potrzeby. Nie znałem się na tym za bardzo. Dopiero teraz doczytałem trochę. Znajomy inżynier mówił że jedynie ten słupek ale i tak za dużo on nie wniesie ponieważ nie mam całej belki odlanej nad oknami tylko każde okno ma swoje nadproża.Znajomy Inżynier proponuję to wzmocnić siatka elewacyjna od środka przy remoncie i flizelina z rolki. Napisałem tutaj bo tyle tu dobrych ludzi, że może ktoś coś podpowie.

d7d
04-10-2023, 13:42
juliankkkk
Zamieść rzuty parteru, poddasza, przekrój.

juliankkkk
04-10-2023, 14:05
juliankkkk
Zamieść rzuty parteru, poddasza, przekrój.

Nie mam dokumentacji aby pokazać.

juliankkkk
04-10-2023, 14:10
https://ibb.co/pQhs2wh
Tak wygląda to pęknięcie. Od lewej strony okna. Z drugiej strony jest podobnie ale mniej widoczne. Nic na zdjęciach nie widać.

d7d
04-10-2023, 14:50
To naszkicuj jak to wygląda i zamieść zdjęcia.

Mareks77
04-10-2023, 15:29
Masz rację powinny. Niestety nie ma. Próbuje to jakoś ogarnąć. Słaby projekt miałem i wykonawców też o kierowniku nie wspomnę. Bo go nigdy nie było .

Słaby projekt to nie jest wytłumaczenie. Jakiś projektant podpisał się pod nim i wziął za to rozwiązanie odpowiedzialność.
Wykonawcy możliwe że mają coś za uszami ale jeśli rozwiązania które naszkicowałeś są zgodne z projektem to są usprawiedliwieni.

Zamieść fotkę z dalszej odległości tak by było widać gdzie jest pęknięcie w stosunku do innych rzeczy........ zaraz nad wieńcem, czy z boku okna, przy parapecie itp..
Wieniec jest w stropie?.
Jakiego typu jest strop?
Naszkicuj rzut parteru i poddasza.

juliankkkk
04-10-2023, 16:16
https://ibb.co/YTrvwDW
Tak wygląda z góry poddasze. Naniosłem ściany nośne parteru. Na tej ścianie środkowej chciałem postawić słupy z obu stron szczytów.

juliankkkk
04-10-2023, 17:22
Może ktoś zna dobrego konstruktora z okolic Bydgoszczy ?

d7d
04-10-2023, 17:28
Możesz, zamiast słupów, postawić dwa fragment ścian podłużnych na poddaszu - nad ścianą podłużną parteru i je zakotwić do ścian szczytowych,

Słupy chciałeś kotwić w wieńcu stropu nad parterem czy schodzić do dołu?

Jak wygląda konstrukcja dachu od strony poddasza?

juliankkkk
04-10-2023, 17:47
Możesz, zamiast słupów, postawić dwa fragment ścian podłużnych na poddaszu - nad ścianą podłużną parteru i je zakotwić do ścian szczytowych,

Słupy chciałeś kotwić w wieńcu stropu nad parterem czy schodzić do dołu?

Jak wygląda konstrukcja dachu od strony poddasza?

Tylko we wieńcu wywiercić głęboko tak na 20 cm 4 otwory wlepić na chemię pręty średnicy 12 mm. Wysmarować to masa szczepana do betonu. Podobnie ze ściana tylko w ścianę bym się trochę wpuścił 3-4cm wieńca i słupka ściany kolanowej bym nie skuwał tylko na chemię pręty wkleił i związał z prętami głównymi słupa. Do ściany z gazobetonu też myślę że wlepić pręty na chemię. Tylko jak połączyć się z belkami nad oknami ? Bo bez tego to ten slup za dużo nie pomoże.

juliankkkk
04-10-2023, 17:51
Jeżeli chodzi o dach to na dachu jest dachówką ceramiczną. Dach opiera się na ścianie kolanowej i tych szczytach dodatkowo podparty 4 słupami. Podwójne jętkowanie. Jętki znajdują się pod płatwiami. Dach nie ma deskowania pełnego i zapewne brakuje stężenia.

juliankkkk
04-10-2023, 19:35
Jeszcze mi przyszło do głowy wykonać taki stelaż z krawędziaków drewnianych dębowych 10x10 cm oczywiście wysuszonych. Przytwierdzić je do słupków i wieńca ściany kolanowej oraz do ściany z gazobetonu.(na kolki ,chemię byle by to było skuteczne) Stworzyło by to taka ramę usztywniajaca. Taki mur pruski ale nie do końca .Oczywiście trzeba by było to jakoś zagospodarować może na półki ? Co o tym myślicie ?

d7d
04-10-2023, 22:03
Można wykonać stężenie w kształcie litery X. Tylko musi to być odpowiednio sztywne i zamocowane dołem, górą i do ściany szczytowej.
Może też być zastrzał pracujący na ściskanie i na rozciąganie.
Elewacje ścian szczytowych masz gotowe?

Zarysowania są na górze wieńca ścianki kolankowej?

juliankkkk
05-10-2023, 05:38
Można wykonać stężenie w kształcie litery X. Tylko musi to być odpowiednio sztywne i zamocowane dołem, górą i do ściany szczytowej.
Może też być zastrzał pracujący na ściskanie i na rozciąganie.
Elewacje ścian szczytowych masz gotowe?

Zarysowania są na górze wieńca ścianki kolankowej?
To co proponujesz dotyczy dachu -połaci.X tak? Góra jest zabudowana i elewacja zrobiona. Na elewacji nie ma śladu pracy szczytu.Nic nie pekło. Jeżeli cokolwiek mogę zrobić to tylko w obszarze szczytu.

Andrzej733
05-10-2023, 16:30
Jak chcesz to zrobić poprawnie to robisz to tak .
Jak ściana jest 24 cm, to wycinasz od wieńca po skosie , do nadproży bruzdę głęboką na 10 cm, wklejasz kotwy w wieniec, nadproża i zalewasz to betonem .
Jak ściana szczytowa to zapewne na niej opierają się dwie płatwie dachowe i to one zerwały Tobie ścianę, wtedy przy laniu tych wianuszków musisz postawić podpory i zrobić pod nimi poduszki aby nie było luzu .
Jeżeli nie chcesz ingerować w wykończenie pomieszczeń , to wklej siatkę na pęknięcie i co kilka lat rób tak ponownie

juliankkkk
05-10-2023, 16:42
[QUOTE=Andrzej733;8206044]Jak chcesz to zrobić poprawnie to robisz to tak .
Jak ściana jest 24 cm, to wycinasz od wieńca po skosie , do nadproży bruzdę głęboką na 10 cm, wklejasz kotwy w wieniec, nadproża i zalewasz to betonem .
Jak ściana szczytowa to zapewne na niej opierają się dwie płatwie dachowe i to one zerwały Tobie ścianę, wtedy przy laniu tych wianuszków musisz postawić podpory i zrobić pod nimi poduszki aby nie było luzu .
Jeżeli nie chcesz ingerować w wykończenie pomieszczeń , to wklej siatkę na pęknięcie i co kilka lat rób tak ponownie[/QUOTE

Trochę mam obawy tak mocno ingerować w konstrukcje. Myślę, że zostawię to na jakiś duży remont przy elewacji. Będzie w tedy rusztowanie. na zewnątrz. Może wtedy zdecyduje się na rozprucie elewacji i zrobienie tego jak powinno (czyli wycięcie pod łupy itd.) Andrzej733 pytanie jeszcze mam. Czy jest prawdopodobieństwo ze pęknie też od strony elewacji ? Tam jest wtopiona siatka + tynk silikonowy.

d7d
05-10-2023, 17:32
To co proponujesz dotyczy dachu -połaci.X tak? Góra jest zabudowana i elewacja zrobiona. Na elewacji nie ma śladu pracy szczytu.Nic nie pekło. Jeżeli cokolwiek mogę zrobić to tylko w obszarze szczytu.

Stężenie typu X prostopadłe do ściany szczytowej.

Czy masz stężenia połaci dachu?

Pęknięcia widać tylko wewnątrz budynku - pytanie czy to od wiatru działającego na szczyty czy może to więźba dachu rozpycha ściany?

Andrzej733
05-10-2023, 19:15
juliankkkk jak ściana ma pęknięcie od środka to na zewnątrz także, tylko pod elewacją nie widać, a wychylenie na zewnątrz dodatkowo zamyka ewentualną rysę, no i tynk zewnętrzny jest bardziej elastyczny od gipsowego. Zrób małą odkrywkę od środka zobacz co się dzieje pod tynkiem, i faktycznie poczekaj na jakiś remont i zrobisz to przy okazji. Zerknij też na więźbę jak piszą koledzy, może tam też należy usztywnić

juliankkkk
05-10-2023, 19:51
juliankkkk jak ściana ma pęknięcie od środka to na zewnątrz także, tylko pod elewacją nie widać, a wychylenie na zewnątrz dodatkowo zamyka ewentualną rysę, no i tynk zewnętrzny jest bardziej elastyczny od gipsowego. Zrób małą odkrywkę od środka zobacz co się dzieje pod tynkiem, i faktycznie poczekaj na jakiś remont i zrobisz to przy okazji. Zerknij też na więźbę jak piszą koledzy, może tam też należy usztywnić
Więżbę usztywnić na tym etapie to raczej nie możliwe. Jedynie wykonanie czegoś w trójkącie nad poddaszem. Nic mi nie przychodzi do głowy.

Andrzej733
06-10-2023, 14:39
Podstawa to nie panikuj, od tego dom się nie zawali, nie znam konstrukcji Twojego domu, może coś się poluzowało

d7d
06-10-2023, 16:05
Czy obie ściany szczytowe mają podobne pęknięcia?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
06-10-2023, 17:45
Więżbę usztywnić na tym etapie to raczej nie możliwe. Jedynie wykonanie czegoś w trójkącie nad poddaszem. Nic mi nie przychodzi do głowy.

Ale Ty nie jesteś od rozwiązywania problemów / zagadnień konstrukcyjnych !
Jeśli coś się " sypie " to powinieneś rozmawiać z PROJEKTANTEM budynku ! w szczególności z projektantem konstrukcji, który ( bez względu na to, czy jest " słaby projekt " czy nie ) podpisał się pod takimi, a nie innymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi, które mają gwarantować tzw. bezpieczeństwo konstrukcji ( i tym samym użytkownika ). Jeśli realizacja jest niezgodna z projektem - za to odpowiada Kierownik budowy. Ani Projektanta Twojego budynku, ani Kierownika budowy nie znajdziesz na FM !
Zakładając, że dostaniesz z FM bardziej lub mniej trafne rozwiązania problemu - nikt się pod nimi nie podpisze, a te rozwiązania powinny być wprost związane z odpowiedzialnością zawodową " uczestników procesu budowlanego " : w tym projektanta i kierownika budowy.

Kominki Piotr Batura
07-10-2023, 07:37
Ale Ty nie jesteś od rozwiązywania problemów / zagadnień konstrukcyjnych !
Jeśli coś się " sypie " to powinieneś rozmawiać z PROJEKTANTEM budynku ! w szczególności z projektantem konstrukcji, który ( bez względu na to, czy jest " słaby projekt " czy nie ) podpisał się pod takimi, a nie innymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi, które mają gwarantować tzw. bezpieczeństwo konstrukcji ( i tym samym użytkownika ). Jeśli realizacja jest niezgodna z projektem - za to odpowiada Kierownik budowy. Ani Projektanta Twojego budynku, ani Kierownika budowy nie znajdziesz na FM !
Zakładając, że dostaniesz z FM bardziej lub mniej trafne rozwiązania problemu - nikt się pod nimi nie podpisze, a te rozwiązania powinny być wprost związane z odpowiedzialnością zawodową " uczestników procesu budowlanego " : w tym projektanta i kierownika budowy.Łukasz! A czy ja mogę się podpisać pod Twoim komentarzem? :)

Andrzej733
07-10-2023, 10:40
Do tego jest to forum jak i wszystkie inne, aby pisać o tym co boli. Jak znajdujesz nieznanego grzyba to szukasz pomocy u mykologa, czy najpierw pytasz się znajomych?

juliankkkk
07-10-2023, 13:27
Wiem że jest to problem projektanta i kierownika ale tu nie o to chodzi żeby ustalać winnych. Bo to jest bezdyskusyjne. Szukam poprostu osoby która miała podobny problem i jak z tego wybrnęła. Chodzi mi cały czas po głowie spięcie tej ściany krawędziakami z drewna klejonego. Zrobić taki ala mur pruski. A przestrzenie między krawędziakami wypełnić cegiełka dekoracyjna.

Mareks77
07-10-2023, 17:52
Wiem że jest to problem projektanta i kierownika ale tu nie o to chodzi żeby ustalać winnych. Bo to jest bezdyskusyjne. .

Ale nam także nie chodzi o szukanie winnych tylko o wybrnięcie z sytuacji. Autor projektu, lub bylejaki projektant mając w ręku projekt lub dane wyjściowe dobierze odpowiednie konstrukcyjne wyjście z problemu.


. Szukam poprostu osoby która miała podobny problem i jak z tego wybrnęła. . Każdy budynek i jego konstrukcja jest inna, a szukanie identycznej z takim samym problemem to szukanie igły w stogu siana a i tak nigdy nie będziesz pewny czy zastosowane środki zaradcze wyeliminowały całkowicie problem czy są tylko pudrowaniem umarlaka tak samo jak owa siatka zatopiona w tynku z pomysłu Twojego znajomego.


Chodzi mi cały czas po głowie spięcie tej ściany krawędziakami z drewna klejonego. Zrobić taki ala mur pruski. A przestrzenie między krawędziakami wypełnić cegiełka dekoracyjna.

Konstrukcja szkieletowa ala mur pruski na pewno wzmocniła by ścianę.
W ścianie kolankowej szczytowej z tego co zdążyłem się zorientować masz bodajże 3 rdzenie.
Dlatego też 3 główne słupy kotwione dołem do rdzeni a powyżej na chemię do ściany szczytowej były by jakimś wyjściem.
Nie wiem jakie to są mniej więcej odległości pomiędzy słupami dlatego o ile miało by być ich więcej to oprócz kotwienia do ściany bez rdzeni mocował bym je poprzecznie stosując wymiany w formie pólek tam gdzie są otwory okienne..
Drewno najlepiej klejone.
Szpilki kotwione w murze na chemię na głębokość przynajmniej 15 - 20cm do których przykręcane były by słupy.
Chowanie całości pod cegiełką raczej po roku lub dwóch dla zorientowania się czy środki zadziałały.

juliankkkk
07-10-2023, 19:11
Dziękuję Tobie za odpowiedź.

d7d
07-10-2023, 21:30
Polecam zatrudnienie mądrego projektanta konstrukcji.
Pierwsze co powinien zrobić to znaleźć przyczynę a następnie wzmocnić konstrukcję.

Czy masz na ścianach szczytowych wieniec wzdłuż połaci dachu?

Mur pruski to jest drewno wypełnione murem z cegły.
Ty chcesz, jeżeli dobrze rozumiem, dostawić drewnianą konstrukcję do wewnętrznej płaszczyzny ściany murowanej.

Jaka jest konstrukcja stropu nad parterem?

juliankkkk
08-10-2023, 09:15
Polecam zatrudnienie mądrego projektanta konstrukcji.
Pierwsze co powinien zrobić to znaleźć przyczynę a następnie wzmocnić konstrukcję.

Czy masz na ścianach szczytowych wieniec wzdłuż połaci dachu?

Mur pruski to jest drewno wypełnione murem z cegły.
Ty chcesz, jeżeli dobrze rozumiem, dostawić drewnianą konstrukcję do wewnętrznej płaszczyzny ściany murowanej.

Jaka jest konstrukcja stropu nad parterem?

Jakby był wieniec to nie było by tej rozmowy. Odnośnie postawienia konstrukcji to została by postawiona w miejscach gdzie jest ściana nośna niżej czyli ściana środkowa i dwie ściany zewnętrzne .

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
08-10-2023, 09:35
Do tego jest to forum jak i wszystkie inne, aby pisać o tym co boli. Jak znajdujesz nieznanego grzyba to szukasz pomocy u mykologa, czy najpierw pytasz się znajomych?

jak złamiesz nogę - pójdziesz do znajomego, czy do lekarza ?

juliankkkk
08-10-2023, 11:39
jak złamiesz nogę - pójdziesz do znajomego, czy do lekarza ?
Odczuwa wrażenie że nie którzy na tym forum to tylko sobie posty nabijają. Jeżeli nie mają nic do powiedzenia to odsyłają do projektanta, kierownik itd. Jeszcze ich obwiniając. Jako inwestor też się poczuwam do tego że jest źle. Spodziewałem się czegoś innego. Typy rozwiązanie twoje nie ma prawa zadziałać. Może zadziała. Cokolwiek ale żeby dotyczyło istoty problemu.

dbx
08-10-2023, 12:31
Cokolwiek ale żeby dotyczyło istoty problemu.


Przyłóż do ściany, która ma zarysowanie, poziomicę lub łatę z oczkiem, tak długą, by sięgnęła maksymalnie wysoko pod kalenicę i sprawdź pion. Tak samo sprawdź ścianę przeciwległą.
O wynikach poiformuj.

juliankkkk
08-10-2023, 13:05
Przyłóż do ściany, która ma zarysowanie, poziomicę lub łatę z oczkiem, tak długą, by sięgnęła maksymalnie wysoko pod kalenicę i sprawdź pion. Tak samo sprawdź ścianę przeciwległą.
O wynikach poiformuj.

Wszystko jest w pionie

dbx
08-10-2023, 13:44
Czy rysy są na jednej ze ścian, czy obu?
Jeśli na jednej; w jakim kierunku gegraficznym jest skierowana?

juliankkkk
08-10-2023, 13:59
Czy rysy są na jednej ze ścian, czy obu?
Jeśli na jednej; w jakim kierunku gegraficznym jest skierowana?
Na obu ścianach. Szczyty są ustawione północ-południe.

dbx
08-10-2023, 14:07
Pisałeś, że na szczytach jest ścianka kolankowa, czy tak?
Jeśli jest, to na jakiej wysokości jest jej wieniec? Czy rysa pokrywa się z górną jego warstwą/wierzchem?

juliankkkk
08-10-2023, 14:15
Tak są wieńce rysy znajdują się o bloczek wyzej

dbx
08-10-2023, 19:43
Sprawa jest dziwna. Inaczej by było, gdyby pęknięcie znajdowało się na linii/wierzchu wieńca.
Dla spokoju zrób tak, jak wymyśliłeś stawiając mur pruski/szachulec.
W najwyższych słupach min. 4 kotwy w tym obowiązkowo jedna w wieńcu. Same kotwy zapewne zrobisz z gotowych prętów gwintowanych fi 16mm z dużą podkładką stalową. Dla estetyki i większej stabilności, pod podkładki i nakrętkę można podfrezować gniazdo, by się schowały w belce.
Wiercąc otwory pod kotwy, pamiętaj by przed montażem dobrze odkurzyć otwory.

juliankkkk
08-10-2023, 20:23
Sprawa jest dziwna. Inaczej by było, gdyby pęknięcie znajdowało się na linii/wierzchu wieńca.
Dla spokoju zrób tak, jak wymyśliłeś stawiając mur pruski/szachulec.
W najwyższych słupach min. 4 kotwy w tym obowiązkowo jedna w wieńcu. Same kotwy zapewne zrobisz z gotowych prętów gwintowanych fi 16mm z dużą podkładką stalową. Dla estetyki i większej stabilności, pod podkładki i nakrętkę można podfrezować gniazdo, by się schowały w belce.
Wiercąc otwory pod kotwy, pamiętaj by przed montażem dobrze odkurzyć otwory.

Jakie byś radził przekroje tych belek ? Znalazłem takie z drewna klejonego BSH 60x120 mm Nie chce zbyt grubych bo będą wystawać za dużo poza lico jak wkleje pomiędzy płytki cegiełki grubości 2 cm + 0.5 kleju to poza lico będzie tak że 3,5 cm wystawać. Ale czy te 60x120 nie będą za smukłe ?

dbx
08-10-2023, 21:56
Trudno jest radzić w takim przypadku, bo pomimo, że "konstrukcja" ma być techniczna ale też musi wyglądać. hmmm...proponuję tańszą wersję aczkolwiek wytrzymałą. Kantówki 120mm x 120mm strugane.
Jeśli ma to być w pomieszczeniu użytkowym, to miejsca na "gniazda"śrub, wypełnić trzeba krążkami z drewna. Czyli, że na tyle trzeba wpuścić nakrętki z podkładką, by został luz na krążek. I zgrać ze sobą średnicę frezu na gniazda z średnicą krążka, który musi pasować do powstałego otworu. Takie krążki można kupić za parę zł. Pomiędzy belki można wstawić cokolwiek; płytki z cegły imitujące mur, tynk rapowany ręcznie, coś co będzie pasowało do wystroju.
Belki jako lite drewno są wytrzymałe, więc klejone bym odpuścił. To przerost formy nad treścią. Ostatecznie cały dach masz z litego drewna. Wstawiając beleczki poziome, bo tak się robi szachulec, można z nich zaaranżować półki. Lub zostawić tak jak wyjdzie. Układ belek też trzeba umiejętnie zaprojektować, rozrysować, by stanowił przemyślaną koncepcję i z pewnością doda to uroku samym swoim wyglądem.
Kwadratowy przekrój belek jest idealny do tego celu.

juliankkkk
08-10-2023, 22:20
Trudno jest radzić w takim przypadku, bo pomimo, że "konstrukcja" ma być techniczna ale też musi wyglądać. hmmm...proponuję tańszą wersję aczkolwiek wytrzymałą. Kantówki 120mm x 120mm strugane.
Jeśli ma to być w pomieszczeniu użytkowym, to miejsca na "gniazda"śrub, wypełnić trzeba krążkami z drewna. Czyli, że na tyle trzeba wpuścić nakrętki z podkładką, by został luz na krążek. I zgrać ze sobą średnicę frezu na gniazda z średnicą krążka, który musi pasować do powstałego otworu. Takie krążki można kupić za parę zł. Pomiędzy belki można wstawić cokolwiek; płytki z cegły imitujące mur, tynk rapowany ręcznie, coś co będzie pasowało do wystroju.
Belki jako lite drewno są wytrzymałe, więc klejone bym odpuścił. To przerost formy nad treścią. Ostatecznie cały dach masz z litego drewna. Wstawiając beleczki poziome, bo tak się robi szachulec, można z nich zaaranżować półki. Lub zostawić tak jak wyjdzie. Układ belek też trzeba umiejętnie zaprojektować, rozrysować, by stanowił przemyślaną koncepcję i z pewnością doda to uroku samym swoim wyglądem.
Kwadratowy przekrój belek jest idealny do tego celu.
Dziękuję za podpowiedzi