PDA

Zobacz pełną wersję : Projekt wentylacji



sensuit
04-10-2023, 11:08
Szukam zalet i wad wentylacji mechanicznej (bez rekuperacji).
Chcę przerobić wentylację grawitacyjną w zamieszkałym segmencie na wentylację wyciągową na dwa mini-wentylatory - jeden strefa dzienna, a druga strefa nocna (orientacyjnie po 15W każdy).
Oba wentylatory rurowe znajdowałyby się na strychu i zbierałby powietrze że wszystkich kominów wentylacyjnych + trzeba byłoby dołożyć 3. nowe wentylacje rurowe w sypialniach.
Wentylatory sterowane byłyby czasowo jednym przełącznikiem - harmonogram włączania/wyłączania ustalę później "eksperymentalnie".
Szukam też wentylatorów i przełącznika w rozsądnej cenie, ale oczywiście zależy mi na trwałości.
Chętnie też zlecę przygotowanie mini-projektu dla kominiarza.

wello
04-10-2023, 13:06
Zalety - cena 10x, 20x niższa.
Wady - wszystko inne.

Kaizen
04-10-2023, 14:25
Szukam zalet i wad wentylacji mechanicznej (bez rekuperacji).

Jak chcesz dalej mieć nawiewniki w oknach to masz jedną zaletę, względem WG - możesz poprawić ciąg (przydatne w czasie, gdy WG nie działa czyli gdy nie jest na zewnątrz wyraźnie chłodniej, niż wewnątrz - oczywiście jeżeli będziesz miał wentylatory odpowiedniej mocy, a 15W to za mało). I jedną zaletę względem rekuperacji - jest tańsza
Wady, to energochłonność, marny komfort (dalej wieje zimą zimne, a cały rok brudne powietrze, dalej hałas wpada przez nawiewniki, dalej nie ma odzysku wilgoci więc zimą powietrze przesuszone, dalej marna kontrola nad przepływami bo jak są warunki, to i przy wyłączonych wentylatorach dmucha aż za bardzo)

sensuit
05-10-2023, 08:15
Nie mam nawiewników w sypialniach na górze więc pokoi sypialnych mi nie wychłodzi o co mi zresztą chodzi.
Chcę dodać nawiewniki w oknach w salonie na dole - myślę o jednym, bądź maksymalnie dwóch.
Tak to przemyślałem, aby był linearny przepływ całego powietrza i wg. moich wyliczeń 2. wentylatory kanałowe po 15W wystarczą (każdy może wymienić 100 m3 na godzinę czyli łącznie oba będą w stanie wymienić całe powietrze w ciągu godziny, ale zamierzam średnio wymieniać 4-6 razy w ciągu doby (w nocy niemal bez wymiany w strefie dziennej, a w dzień na odwrót)).
Co by zaoszczędzić gaz i prąd na wentyatory chcę dokładnie móc wysterowywać strefą dzienną i nocną stąd potrzebuję dokładnego sterownika czasowego na minimum dwa kanały.

Kaizen
05-10-2023, 08:28
Nie mam nawiewników w sypialniach na górze więc pokoi sypialnych mi nie wychłodzi o co mi zresztą chodzi.

To masz na tyle nieszczelne ściany, że jest czym oddychać? Czy może masz powycinane uszczelki zamiast nawiewników?
Przepisy wymagają nawiewników przy WG - i ma to sens.


Tak to przemyślałem, aby był linearny przepływ całego powietrza i wg. moich wyliczeń 2. wentylatory kanałowe po 15W wystarczą (każdy może wymienić 100 m3 na godzinę

Gdy mają zerowe opory zapewne i nie muszą pokonywać oporów nawiewników czy wciągać powietrza przez nieszczelności. Realnie przy 50Pa dobry wentylator EC wyciągnie nieco ponad 2m3/h/W. Czyli gdyby te były takie, to by wyciągały ze 30, max 40m3/h. A raczej nie masz na myśli EC więc jeszcze mniej.
To w czasie, gdy kominy nie wspomagają ciągu - czyli gdy wewnątrz nie jest znacząco cieplej, niż na zewnątrz. Jak komin generuje ciąg (największy w mrozy) to i bez włączania wentylatora przepływ przy prawidłowej konstrukcji komina będzie pewnie aż za duży.


Co by zaoszczędzić gaz i prąd na wentyatory chcę dokładnie móc wysterowywać strefą dzienną i nocną stąd potrzebuję dokładnego sterownika czasowego na minimum dwa kanały.

Kup/pożycz czujnik CO2. Po co się męczyć we własnym domu?

sensuit
05-10-2023, 21:50
Dzięki za wyjaśnienie.

Po co mi czujnik CO2?

Kaizen
05-10-2023, 22:10
Po co mi czujnik CO2?

Żeby sprawdzić, czy masz czym oddychać.

sensuit
06-10-2023, 17:33
I bez czujnika wiem, że musze poprawić wentylację.
Problem, że wentylacja grawitacyjna się nie sprawdzi - trzeba ją było przemyśleć przy budowie, a budował deweloper więc bez szans.
Różnego typu wynalazki w stylu nawiewników w sypialniach też moim zdaniem się nie sprawdzą - wychłodzę tylko pomieszczenia i zwiększę rachunki za gaz, a większość roku i tak nic się nie zmieni.
Rekuperacje nie wchodzi w grę ze względu na cenę (nigdy się nie zwróci przy małej powierzchni), cenę prądu (to około 3,5 tys. zł rocznie) i wysuszanie powietrza.
Moim zdaniem w moim przypadku sprawdzi się zwykła wentylacja mechaniczna ze sterownikiem czasowym jako wsparcie wentylacji grawitacyjnej (segment dwukondygnacyjny z dużym holem i salonem jako jedno pomieszczenie) przy czym dla oszczędności chcę podzielić na strefy noc i dzień (stąd 2. wentylatory).
To co napisałeś o realnej mocy wentylatorów musze przemyśleć, ale powiem Ci, że nawet zakładając dwukrotnie mniejszą moc wentylatorów powinno wystarczać przy czym wentylatory będą po prostu działały dłużej niż zakładałem.
Zależy mi na niewielkiej mocy bo domyślam się, że inaczej wentylatory wyciągną ciepłe powietrze w krótkim czasie co raczej komfortowe nie będzie.
Dalej zamierzam tak wysterować wentylatory, aby zmniejszyć przepływ do minimum co powinno zmniejszyć mi rachunki za gaz, chociaż niestety będę miał większe rachunki za prą - myślę, że się wyrówna.
Mam też klimatyzację więc zależy mi na dobrym rozprowadzaniu się powietrza, a wentylacja mechaniczna powinna w tym pomóc.

Juan
06-10-2023, 18:39
3500 złotych rocznie? 300-400 watów? Rekuperatory biorą o rząd wielkości mniej.

Kaizen
06-10-2023, 21:01
I bez czujnika wiem, że musze poprawić wentylację.

2x15W jeszcze czasowo wyłączane nie będzie znaczącą poprawą.


Różnego typu wynalazki w stylu nawiewników w sypialniach też moim zdaniem się nie sprawdzą

Jak nie dasz powietrzu szansy na dostanie się do wnętrza to wentylatory nie pomogą. Co wywiejesz trzeba wpuścić.


Rekuperacje nie wchodzi w grę ze względu na cenę (nigdy się nie zwróci przy małej powierzchni), cenę prądu (to około 3,5 tys. zł rocznie) i wysuszanie powietrza.

Te liczby to skąd wziąłeś? W moją sygnaturkę nie klikałeś?


Moim zdaniem w moim przypadku sprawdzi się

Zdanie jest jak rzyć - każdy ma swoje. W sygnaturce masz też wyniki moich pomiarów z regulacji.


Zależy mi na niewielkiej mocy bo domyślam się, że inaczej wentylatory wyciągną ciepłe powietrze w krótkim czasie co raczej komfortowe nie będzie.

CO2.... Zmierz. Będziesz wiedział, jak bardzo się mylisz.

sensuit
12-10-2023, 14:37
Wielkie dzięki za rady - naprawdę były pomocne.

Na razie postanowiłem:
- dodać do wszystkich sypialni na górze zwykłą wentylację grawitacyjną (poprowadzę rury na poddaszu do jednego kanału wentylacyjnego z możliwością regulacji z każdego pokoju),
- dodać czerpnię na dole z filtrem i anemostatem regulowanym - myślę, o 125 mm,

Całość tak wykonam, że będę mógł założyć zarówno wentylację mechaniczną wyciągową jak i rekuperację (choć oczywiście w tym drugim przypadku czerpnia nie będzie więcej potrzebna).

Pożyję sezon i zobaczę jak to działa i postanowię co dalej.