PDA

Zobacz pełną wersję : Cena domu z kosztorysu biura projektowego a rzeczywistość



dominikams
25-06-2005, 12:36
Powiedzcie mi, proszę, jak traktować cenę podaną w kosztorysie projektu gotowego? Upatrzyłam sobie fajny projekt :

http://www.lipinscy.pl/12633.xml?page=1

i zastanawiam się, czy cena domu (pod klucz) podana w kosztorysie - ok. 160.000 netto jest realna? :o Jest to cena za sam dół (tzn. góry się nie wykańcza na tym etapie, w tej cenie nie ma nawet schodów na górę :( )

I co wy na to?
D.

budynek06
25-06-2005, 13:28
nieeeeeeeeeeeeeeee no co Ty, 160 tyś. netto pod klucz, nie może być :-?

ps.
Nic a nic nie robisz przy budowie?????

rzyraf
25-06-2005, 13:50
Z reguły są to bajki - chociażby dlatego że ceny materiałów sie rożnią. Ciekawe efekty daje też przeglądanie zestawienia materiałów. Z naszego podwórka (budujemy z drewna) architekci często liczą koszty drewna na gotowo zupełnie pomijając odpad drewna, materiał na czopy, zejscia itp. Stąd często nawet 20% rożnicy w koszcie szkieletu.
Ciekawym punktem analizy mogą też byc koszty instalacji itp, itp.
Serdecznie pozdrawiam
Paweł Adamski

rafałek
25-06-2005, 15:01
Ja nie wierzę w żadne wyliczenia, nawet swoje. Chyba, że zrobisz kosztorys przed samą budową uzgadniając jednocześnie wszystko w hurtowniach i podpisując umowy. Do tego rygorystycznie trzymasz się tych ustaleń i ani na krok od nich nie odbiegasz. Wtedy są jakieś szanse. Wyliczenia kosztów domu przez biura często są zbyt uśrednione, ceny najczęściej obejmują ceny z roku ubiegłego.
Zobacz w ostatnim Muratorze - tam masz wyliczenia domu za 200 tys. Porównaj i przemyśl.

hos
25-06-2005, 16:28
mi sie zdaje ze moze być realny
przecież domek nie jest duzy a pozatym z tego jak dobrze wyczytałam to tylko o parter chodzi
moja znajoma pod klucz zrobiła za 280 tys dom o pow. 200m.kw
pozdrawiam

rafałek
25-06-2005, 17:52
moja znajoma pod klucz zrobiła za 280 tys dom o pow. 200m.kw

Kiedy? My bez garażu mamy trochę mniej, ciśniemy na czym się da, nie wykańczamy góry, nie robimy elewacji a już jakiś czas temy licznik przekręcił 200 tys. Mam nadzieję, że zatrzyma się na 250-260. Dużo było z 7% VAT'em.

pattaya
25-06-2005, 21:42
Wypowiem się tylko nt.jakości kosztorysów w projektach.
W moim nie ma :
-instalacji elektrycznej
-instalacji CO
-kanalizacji
-i paru innych rzeczy
Są za to:
-drzwi garażowe za 18tys :o
-schody drewniane za też jakieś grosze
-okna za pół ceny.
Lipa.

ddoommiinniikk
25-06-2005, 22:17
Biorąc pod uwagę, że kwoty podawane w kosztorysach liczone są na generalnego wykonawcę, to może być to realne przy budowie systemem gospodarczym. Przy sporym udziale pracy własnej robi się to coraz bardziej realne...

pattaya
25-06-2005, 22:39
Ja się cieszę,że przekroczyłem (jak do tej pory) założenia tylko o 15-20%.
Nawet nie zdajesz sobie sprawy ile kosztują "drobiazgi", o których nikt nie wspomina.

selimm
25-06-2005, 22:49
pattaya to ile w/g Ciebie powinien kosztować na gotowo sredni dom ?
zwykły standart

PRO
25-06-2005, 22:51
Wg mnie cena z kosztorysu jest realna przy pewnych założeniach ogólnie 2000 zł za m2 jest realny , umnie takl b ędzie

rafałek
26-06-2005, 07:46
pattaya to ile w/g Ciebie powinien kosztować na gotowo sredni dom ?
zwykły standart

Co to znaczy sredni dom, zwykły standard?
Zauważyłem, że co osoba na forum to ma inne wyobrażenie na ten temat.
Takie spostrzeżenia z ostatnich dni - czy okna drewniane są zwykłym standardem czy nie? My znaleźliśmy takie które kosztują taniej niż większość plastików. Te plastiki które były tańsze odbiegały znacznie od naszych oczekiwań.

dominikams
26-06-2005, 08:40
Wypowiem się tylko nt.jakości kosztorysów w projektach.
W moim nie ma :
-instalacji elektrycznej
-instalacji CO
-kanalizacji
-i paru innych rzeczy
Są za to:
-drzwi garażowe za 18tys :o
-schody drewniane za też jakieś grosze
-okna za pół ceny.
Lipa.

Niezłe :-?

Sprawdziłam kosztorys, oto on:
opis szczegółowy

Ściany zewnętrzne: Projekt został opracowany w taki sposób by umożliwić jego realizację w różnych technologiach budowlanych bez konieczności wprowadzania zmian adaptacyjnych.
Proponujemy następujące rozwiązania technologiczno materiałowe ścian zewnętrznych i nośnych wewnętrznych do wybory przez inwestora:

1. Ściana dwuwarstwowa z betonu komórkowego " Prefbet" odm. 600, gr. 34cm ( 24cm beton komórkowy + 10cm wełna mineralna "Rockwool") o wsp. U0 = 0,26W/m2K.
2. Ściana dwuwarstwowa z ceramiki poryzowanej "Porotherm" gr. 35cm ( 25cm materiał ceramiczny + 10cm wełna mineralna "Rockwool") o wsp. U0 = 0,27W/m2K.
3. Ściana dwuwarstwowa z keramzytobetonu "Betard-Mur" gr. 34cm ( 24cm bloczek karamzytobetonowy + 10cm wełna mineralna "Rockwool") o wsp. U0 = 0,24W/m2K.

Na życzenie inwestora możemy dołączyć rysunki adaptacyjne do nast. technologii:
Ściany dwuwarstwowej w technologii "Silka" 18cm plus 12cm wełny mineralnej
Ściany jednowarstwowej w technologiach:
: "Prefbet" 36cm, "Porotherm" 38 i 44cm, "Betard-Mur" 38cm,


Ściana konstrukcyjna wewnętrzna : murowana gr. 0,24-0,25m w zależności od przyjętej technologii

Ściany fundamentowe : murowane z bloczków betonowych M-6, grubości 0,24m

Ścianki działowe : szkieletowe, okładane płytami włóknowo gipsowymi "Fermacel" gr. 12,5mm, wypełnione wełną mineralną "Rockwool"

Dach : dach stromy , kryty dachówką cementową "Braas" lub ceramiczą "Rupp ceramika".Alternatywnie blacha dachówko-podobna "Plannja" lub dachówka bitumiczna "Tegola Canadese".
Więźba dachowa : drewniana z drewna sosnowego lub świerkowego

Strop: drewniany na jętkach więźby dachowej
Poddasze nadaje się do zagospodarowania.
Izolacje termiczne: dachu - wełna mineralna "Rockwool" ścian , stropu i podłogi - wełna mineralna "Rockwool" lub styropian.

Schody: ewentualne schody na poddasze składane mocowane między jętkami lub stałe drewniane.
Elewacje : Tynk cienko warstwowy na siatce z włókna szklanego "Toraed" Cokoły z przyklejanych do styropianu płytek klinkierowych, ceramicznych itp.

Stolarka okienna: okna PCV lub drewniane "M&S".

Izolacje termiczne: dachu - wełna mineralna "Rockwool" ścian , stropu i podłogi - wełna mineralna "Rockwool" lub styropian

Ogrzewanie : Kocioł gazowy "Viessmann" . Grzejniki - panelowe o niskiej pojemności wody "Purmo"

Kominy: w systemie "Schiedel"

Dodatki: w łazience elektryczne ogrzewanie podłogowe "DEVI", instalacja centralnego odkurzania "Domo"

Zalecane wykończenie łazienek i kuchni: płytki ceramiczne "Opoczno", kabiny prysznicowe "Huppe", meble kuchenne z kolekcji Fabryki Mebli "Meble Wrzosowa", sprzęt AGD do zabudowy firmy Miele


Dane do kalkulacji:

- powierzchnia ścian zewnętrznych 128,9m2
- powierzchnia dachu 195,0m2
- powierzchnia podłóg 83,3m2
- objętość drewna na więźbę 9,8m3


Dane o kosztach inwestycji

- stan surowy zamknięty 82 500 zł
- w tym robocizna 18 100 zł
- stan wykończony 152 600 zł
- w tym robocizna 41 500 zł


Póki co zmieniłabym: Strop drewniany na inny (nie wiem jeszcze jaki, i nie wiem, jaka to jest różnica w cenie, bo tu na forum słyszę różne opinie), ścianki działowe na murowane z cienkiej silki, schody drewniane na zwykłe murowane.

Chciałabym się zmieścić w kwocie do 200 tys. maksymalnie (bez wykańczania poddasza).

Aha, będę budować z silikatów, choć niekoniecznie z oryginalnej Silki.
Pattaya, czy ty też przypadkiem nie budujesz z silikatów?

D.

rafałek
26-06-2005, 08:53
dominikams - jesli masz tak łądnie zrobiony projekt to powinieneś mieć też szczegółowe wyliczenie materiałów. Objedź z nim okoliczne hurtownie i poproś o wyceny. Odpytaj kilku wykonawców za ile by to zrobili i masz wynik. Pilnuj potem wykonawcó, żeby starczyło im wszystich materiałów łącznie z drobiazgami. Jak już ktoś powyżej napisał właśnie te drobiazgi często stanowią o wyniku końcowym o czym ja się niejednokrotnie przekonałem. Jeśli wyliczenie jest tak dokłądne a ceny brane do niego tak aktualne to przy dobrym targowaniu powinieneś uzyskać wynik jeszcze lepszy. Mam nadzieję że Ci się uda. Czekam na wyniki. Tylko pamiętaj o jednym, że jeśli ma się to udać, to nie ma mowy o zmianach w trakcie budowania, no chyba, że weźmiesz margines na "zachciewajki" i ewentualne wpadki przy budowie. Do tego też będzie potrzeban dobra umowa z klauzulami kto za co i z jakiego materiału poprawia usterki itp. W przeciwnym wypadku może sie okazać, że coś jest do poprawienia a ty za to płacisz 2x.

pattaya
26-06-2005, 20:32
pattaya to ile w/g Ciebie powinien kosztować na gotowo sredni dom ?
zwykły standart
Zależy od :
-regionu
-standartu
-wkładu własnego
-umiejętności targowania się,kupowania okazyjnie towarów itp.
W Radomiu "pod klucz"postawisz za 1200-1400 zł/m2
A pewnie można trochę taniej.