PDA

Zobacz pełną wersję : Nowe Pompy Ciepła na czynnik R290 PROPAN Panasonic Mitsubishi Electric Vaillant i....



CNC_POMPY_CIEPLA
07-10-2023, 11:08
Od jakiegoś czasu zaczęły pojawiać się pompy ciepła z czynnikiem R290.
R290, czyli propan, to mniej więcej to samo, co mamy np. w 12 kg butli gazowej czy w samochodzie zasilanym LPG.

Czyli w sumie coś, co jest od dawna znane i używane - tylko do tej pory nie w pompach ciepła.
Dlaczego?

Główną przesłanką do używania propanu jest fakt, że to składnik ekologiczny i mający niski wpływ na ocieplenie klimatu. Oczywiście można by to podważać, ale nie tym zajmiemy się w niniejszym artykule.

Klienci często zastanawiają się: czy propan w pompach ciepła się zużywa? Odpowiedź jest prosta: nie, propan w pompach ciepła się nie zużywa. Nie ma zatem potrzeby kontrolowania jego ilości czy uzupełniania. Jest on wyłącznie czynnikiem chłodniczym w obiegu zamkniętym, więc pompa ciepła go nie spala.

Technicznie propan jest problemowy dla producentów. Po pierwsze dlatego, że jest to czynnik palny, zatem nie można go używać w zbyt dużej ilości w pompach ciepła. Dla przykładu: gdyby w pompie zastosować aż 5 kg R290 i doszłoby do rozszczelnienia urządzenia, mogło by dojść do zapłonu lub wybuchu. I właśnie dlatego producenci stosują jedynie najmniejszą możliwą ilość propanu.

Przez to, że jest go mało, nie używa się propanu w pompach ciepła SPLIT (dwuczęściowych, które połączone są gazem, a nie wodą), które były do tej pory najlepiej sprzedającymi się pompami ciepła.
Pompa w wersji SPLIT rozwiązywała problem zamarzania czynnika grzewczego na zewnątrz, a chociaż niechętnie się o tym pisze, był to spory problem i nadal jest dla użytkowników i instalatorów. Dlatego ważne jest tutaj doświadczenie instalatora w zapobieganiu temu problemowi.

Ciekawym sposobem na to, żeby zrobić pompę ciepła dużej mocy (bo taka potrzebuje większej ilości propanu R290), jest rozwiązanie Mitsubishi Electric.
Pompa PUZ-WZ80VAA 8,5kW z technologią ZUBADAN ma w sobie 2 sprężarki i 2 osobne układy chłodnicze. Dzięki czemu można było zwiększyć ilość propanu R290. Pompa ciepła Mitsubishi z R290 może przy -25°C generować wodę na zasilaniu do 65°C, co jest bardzo dobrym parametrem, a dodatkowo utrzymywać stałą moc do -15°C!!!

Niestety każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Taki układ dwu-sprężarkowy nie jest najtańszym rozwiązaniem. Technicznie można by to zrobić na jednej sprężarce, ale tutaj trzeba wziąć pod uwagę przepisy prawne, które znacznie ograniczają producenta i często warunkują, jakie parametry mogą mieć pompy ciepła. Myślę, że gdyby nie ograniczenia prawne, dzisiejsze pompy ciepła (patrząc na rozwój techniki) mogłyby pracować bez problemu do -35°C i generować wodę 80°C bez użycia grzałek.... Ale to tylko takie luźne przemyślenie. ;)

Oprócz Mitsubishi Electric dostępne są również pompy ciepła z R290 Panasonic. Są to również pompy o bardzo dobrej charakterystyce pracy i parametrach. Nowo zainstalowana przez nas jednostka, którą testowaliśmy, jest bardzo cicha i szybko grzeje wodę. To spory plus pomp propanowych.

Kolejną marką z dobrą ofertą pomp ciepła z propanem jest Vaillant. Ta firma chyba jako pierwszy z markowych producentów wypuściła sprawdzony produkt dobrej jakości.

Wcześniej pojawiły się jeszcze pompy ciepła na propan chińskiej produkcji, lecz niestety ich parametry były, lekko mówiąc, tragiczne i moc bardzo mocno spadała wraz ze spadkiem temperatury. Dlatego tych nie biorę pod wzgląd opisując urządzenia dostępne na rynku.

Trzeba przygotować się na to, że pomp na propan będzie coraz więcej, a my, jako firma CNC Pompy Ciepła, będziemy wprowadzać te sprawdzone i dobrej jakości do oferty. I o taką ofertę możecie nas zapytać. ;)

Przykładową ofertę na pompę Panasonic na R290 propan 9kW KIT-SDC09LE5 (WH-SDC0509L3E5 + WH-WDG09LE5) znajdziecie w naszych zestawach promocyjnych: https://cncpompyciepla.pl/promocyjne-zestawy/

W ofercie jeszcze modele Panasonic:

KIT-SDC07LE5B R290 propan 7kW (WH-SDC0509L3E5 + WH-WDG07LE5)
KIT-SDC05LE5B R290 propan 5kW (WH-SDC0509L3E5 + WH-WDG05LE5)


oraz modele z wbudowanym zbiornikiem 188L:

KIT-ADC05LE5 R290 propan 5kW (WH-ADC0509L3E5 + WH-WDG05LE5)
KIT-ADC05LE5 R290 propan 7kW (WH-ADC0509L3E5 + WH-WDG07LE5)
KIT-ADC05LE5 R290 propan 9kW (WH-ADC0509L3E5 + WH-WDG09LE5)


Możecie pytać również o modele Mitsubishi Electric na propan R290:

PUZ-WZ50VAA + EHPX-YM9E 5kW
PUZ-WZ60VAA + EHPX-YM9E 6kW
PUZ-WZ85VAA + EHPX-YM9E 8,5kW


Dostępna jest jeszcze jednostka wewnętrzna ze zbiornikiem 200L EHPT20X-YM9E
oraz ze zbiornikiem 300L EHPT30X-YM9E.

Modele Vaillanta to:

aroTHERM plus VWL 35/6 A 3kW
aroTHERM plus VWL 55/6 A 5kW
aroTHERM plus VWL 75/6 A 7kW
aroTHERM plus VWL 105/6 A 10kW
aroTHERM plus VWL 125/6 A 12kW


Pompa ta występuje z jednostką wewnętrzną wodną małą wiszącą na ścianie (moduł hydrauliczny ścienny VWZ MEH 97) + osobny zbiornik na wodę
lub wersja z wbudowanym zbiornikiem na wodę użytkową 185L uniTOWER plus VIH QW 190/6.


Napiszcie w komentarzach, co myślicie o pompach na R290 propan. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania, wątpliwości czy podejmiemy dyskusję.

Specyfikacja Mitsubishi Electric na R290 Propan: https://cncpompyciepla.pl/wp-content/uploads/2023/10/Mitsubishi-R290.png

Kilka zdjęć zamontowanej pompy na R290 Panasonic 9kW KIT-SDC09LE5
https://cncpompyciepla.pl/wp-content/uploads/2023/10/Zdjecie-WhatsApp-2023-10-06-o-15.33.19_073600df.jpg
https://cncpompyciepla.pl/wp-content/uploads/2023/10/Zdjecie-WhatsApp-2023-10-06-o-15.33.23_afcdc252.jpg
https://cncpompyciepla.pl/wp-content/uploads/2023/10/Projekt-bez-nazwy.png

Oraz zdjęcia pompy z wewnątrz:
https://cncpompyciepla.pl/wp-content/uploads/2023/10/Zdjecie-WhatsApp-2023-10-06-o-11.58.58_38698a84.jpg
https://cncpompyciepla.pl/wp-content/uploads/2023/10/Zdjecie-WhatsApp-2023-10-06-o-11.58.57_5cb134ef.jpg
https://cncpompyciepla.pl/wp-content/uploads/2023/10/Zdjecie-WhatsApp-2023-10-06-o-11.58.57_bcf3f514.jpg
https://cncpompyciepla.pl/wp-content/uploads/2023/10/Zdjecie-WhatsApp-2023-10-06-o-11.58.56_3f535037.jpg

adam_mk
08-10-2023, 09:46
R290, CARE30, CARE60 czy R500 to stare czynniki, do których się powraca.
Propan, LPG(letni), LPG(zimowy) czy butan są palne i dlatego urządzenia na tych czynnikach nie mogą mieć zbyt dużego napełnienia.
Ale obok takiej pompy MOŻNA postawić butlę propanu 11kg, bo to jest dozwolone.
Nie wiem, kto te przepisy wymyśla.
On chyba od jakiejś innej małpy pochodzi!

Adam M.

klaudiusz_x
11-10-2023, 23:23
Fajna ta pompa stojąca na kwarcu.
Może go i nie jest te 95%, ale sam piasek może go mieć minimalnie mniej.
Z jednej strony murek, który z grafiki wygląda, że nie spełnia minimalnej odległości dla poprawnego przepływu powietrza.
Jeśli się mylę, to proszę mnie poprawić.

CNC_POMPY_CIEPLA
12-10-2023, 06:22
Fajna ta pompa stojąca na kwarcu.
Może go i nie jest te 95%, ale sam piasek może go mieć minimalnie mniej.
Z jednej strony murek, który z grafiki wygląda, że nie spełnia minimalnej odległości dla poprawnego przepływu powietrza.
Jeśli się mylę, to proszę mnie poprawić.

tam w kwarcu jeszcze są zagrzebane w betonie 4 bloki krawężników, a do murku 35cm.
instrukcja zaleca minimum 10cm. :-) Więc bez lęku.

klaudiusz_x
16-10-2023, 17:28
Suchy piasek/kwarc latem, suchy jak pieprz.
Te ziarenka piasku/kwarcu wciągane przez wentylator przez pc PW na lamele.

Techno
16-10-2023, 18:56
R290, CARE30, CARE60 czy R500 to stare czynniki, do których się powraca.
Propan, LPG(letni), LPG(zimowy) czy butan są palne i dlatego urządzenia na tych czynnikach nie mogą mieć zbyt dużego napełnienia.
Ale obok takiej pompy MOŻNA postawić butlę propanu 11kg, bo to jest dozwolone.
Nie wiem, kto te przepisy wymyśla.
On chyba od jakiejś innej małpy pochodzi!

Adam M.

Samochód zatankowany do pełna też można postawić obok PC , nawet można elektryczny ( podobno większa szansa ,że się zapali) . Nie za bardzo kumam o chodzi... Chcesz jakiś przepis wymyśleć , żeby nie stawiać czegoś obok pomp ciepła ,czy jak ?

Czy może odwrotnie , butla ma 11kg to z automatu jest "groźniejsza" od pompy na gazie ,bo ma 4x go mniej ? Ja jednak myślę , że prędzej coś się stanie z pompą niż z butlą , bo butla nie ma do siebie podłączonego prądu , nie ma łożysk i obracających się części (sprężarka) nie ma tylu rurek , złącz , spawań , zaworów, czujników itd....

MiG25
17-10-2023, 11:41
Samochód w domu parkujesz?


Nie ma przepisu gromadzenia butli przy pompie ciepła , to chyba też nie ma przepisu ,żeby jednostka wewnętrzna była w osobnym pomieszczeniu i nie w garażu razem z samochodem ?

d7d
17-10-2023, 11:52
Samochód w domu parkujesz?
No, jak się ma loft. to... czemu nie.
Gówniaki, kaszojady. w bebechach PC raczej nie grzebią a dostęp do butli mają.
Zapomniałem dopisać, że chodzi mi o PRAWDZIWE pompy ciepła a nie te przerośnięte klimatyzatory nazywane powietrznymi PC.
Widziałeś kiedyś jakąś PC ze zdjętą obudową?
Bo jakieś głupoty wypisujesz.

Adam M.

Zamiast kolejny raz pisać głupoty zajmij się może problemem opisanym w tym temacie
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?383809-Pompa-Konceptus&highlight=Konceptus
Przecież to Twoja konstrukcja, Twoja pompa i Twoje dzieło.
Pomóż Koledze Petronelli w problemie który ma z pompą produkcji firmy Konceptus.

adam_mk
18-10-2023, 06:57
Zamiast kolejny raz pisać głupoty zajmij się może problemem opisanym w tym temacie
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?383809-Pompa-Konceptus&highlight=Konceptus
Przecież to Twoja konstrukcja, Twoja pompa i Twoje dzieło.
Pomóż Koledze Petronelli w problemie który ma z pompą produkcji firmy Konceptus.

Zlecasz mi tą robotę?
Zapłacisz?
Konceptus ma serwis od takich spraw.

Adam M.

marvinetal
19-10-2023, 15:41
To zasłonięte okno służy jak otwór do serwisowania do pompy? :D

Ja bym te kauczuki na zewnątrz owinął taśma alu dla ochrony przed słońcem/deszczem. Wewnątrz też dałbym elastyczny kauczuk zamiast tych powyginanych otulin z PE.

CNC_POMPY_CIEPLA
07-12-2023, 09:53
Dla zainteresowanych jak widać pompa przeżyła już pierwsze mrozy po -10C, i sprawuje się bardzo dobrze.
Były u nas lekkie obawy o utrzymywanie temperatury na wyjściu przy mrozach ale jest bardzo dobrze.

d7d
07-12-2023, 12:05
Zlecasz mi tą robotę?
Zapłacisz?
Konceptus ma serwis od takich spraw.

Adam M.
Przepraszam, musiałem Ciebie pomylić z kimś innym.

Serwis:
Adam Możdżonek
Telefon: 789 167 294
https://konceptus.com.pl/firma-kontakt/

adam_mk
07-12-2023, 18:46
Konceptus - tak.
Serwis - tak.
Telefon - tak.
Tyle, że ja się tym teraz nie zajmuję.

No, chyba że specjalne zlecenie dla mnie masz.
I jesteś przygotowany na koszta...

Adam M.

Chris Zielonka
07-12-2023, 20:37
Niestety to prawda - pan Adam już w Konceptusie nie pracuje - dzwonienie na podany wyżej numer łączy z gościem który od razu mówi że pana Adama nie ma i że nie poda numeru telefonu do niego bo mu zbrzydło. Tak że ten - no brak kontaktu - miałem sprawę prywatną i niestety nie udało sie pogadać.

Jakby było można to poproszę o nr nowego fona w PW.

d7d
07-12-2023, 22:16
Konceptus - tak.
Serwis - tak.
Telefon - tak.
Tyle, że ja się tym teraz nie zajmuję.

No, chyba że specjalne zlecenie dla mnie masz.
I jesteś przygotowany na koszta...

Adam M.

Ja nie mam .
Wiesz kto potrzebuje pomocy z pompą Konceptus.
Przecież to twoja konstrukcja !!
(tak pisałeś)


Nadal masz w stopce

jak jestem potrzebny to: [email protected]

więc dopisz, że pomagasz na zlecenie i za odpłatnością.
To nic złego, że na zlecenie i odpłatnie.
Trzeba z czegoś żyć, zwłaszcza na emeryturze.

adam_mk
07-12-2023, 23:03
Zupełnie nie rozumiem dlaczego powinienem jeździć i naprawiać niedziałające bufory, GWC różnych typów, wentylacje czy ogrzewania (w tym PC).
Opis większości z tych konstrukcji to mój wkład w to forum i powstały ich setki.
A na tym forum jest dużo osób potrzebujących pomocy, bo coś im nie działa.
WIEM O TYM bo podczytuję to forum.
Ty też...

A forumowicze wiedzą jak mnie znaleźć.

Krzysiu
Rzuć maila to odpowiem nadawcy i wyślę ten numer.

Adam M.

d7d
08-12-2023, 19:03
Adaś
To jest ten temat
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?383809-Pompa-Konceptus
Nie miałem na myśli dojazdu czy podobnych działań komercyjnych.
Może potrafisz zdalaczynnie coś doradzić. :yes:
Dziękuję :)

adam_mk
09-12-2023, 14:09
"Może potrafisz zdalaczynnie coś doradzić. "

Tam trzeba usiąść, opomiarować całość i dniówę się powpatrywać.
Albo gaz (trójskładnik to jest) ma walnięte proporcje.
Albo.... Ta porcja R407 C nie jest "C", bo są do "F"
Albo trzeba podregulować dyszę rozprężną (co widać jak podepniesz manometry i obciążysz pompę.
Może odpowietrzyć DZ lub GZ lub oba...

PC są regulowane na stanowisku testowym, które jak pokazało życie, jest "średnie".
Może tu trzeba jednostkę doregulować do TEGO DZ ? No TU, na miejscu...

Sytuacja, w której PC dociąga do zadanych parametrów na dwa czy trzy razy nie jest groźna.
Dużo zależy od trybu życia posiadacza.
Bo jak w domu ma jaki babiniec czy przedszkole to...
Większość roku PC załącza się czasem i uzupełnia to, czego brakuje przy warstwowym składowaniu ciepła w buforze.
Jednoczesne pobieranie CWU i CO zwykle układ warstwowy nieco zaburza.
Inaczej PC "dociąg" do zadanych w sezonie a nieco inaczej poza sezonem grzewczym.

Jak byś nie patrzał to COP jest od 4,25 w górę.
A w "miejscach świętych" (geologia) bywa że 6.
Gruntówka to nie są wyrzucone pieniądze.

Tu samodzielnie inwestor niewiele zrobi a przecież i tak całość mu działa, choć mogłaby "płynniej".

Adam M.

d7d
09-12-2023, 14:15
Adaś, dziękuję i pozdrawiam :)