PDA

Zobacz pełną wersję : Czy można otulić jętki z każdej strony? Ocieplenie nad, między i pod nimi.



datezsara
11-10-2023, 08:37
Witam serdecznie,

mam pewien problem z domem z lat 80 tych, który obecnie przechodzi remont. . Chodzi o temat docieplenia użytkowego poddasza do wysokości jętek. Poddasze jest tak w 60% w użytkowe, a w tej mniejszej połowie służy za graciarnię. Mniejsza połowa to część poddasza, gdzie dach jest już mocno spadzisty i ten temat nas obecnie nie interesuje. Problem dotyczy połowy mieszkalnej, gdyż chciałam docieplić sufit do wysokości jętek i jeszcze pod nimi. Niestety pod jętkami nie mam za bardzo miejsca na wystarczającą ilość wełny.
Same jętki mają około 12cm, a więc też nie ma rewelacji. Czy jest możliwe (bo z takim tematem, choć szukałam wszędzie się nie spotkałam) aby jętki otulić wełną z każdej strony?

Chciałabym położyć wełnę 15cm na jętkach, 10 między nimi i jakieś 5 cm pod nimi. Można tak zrobić? Nic złego nie powinno się stać? Dodam, że przestrzeń nad jętkami oczywiście będzie odpowiednio wentylowana.

Ratpaw
11-10-2023, 10:27
Pokaż może jakieś zdjęcie. Wełna między jętkami to bardzo powszechne ocieplenie.

datezsara
11-10-2023, 11:21
Między jętkami i poniżej to wiadomo, ale ja chciałabym jeszcze położyć na jętki. Wtedy ogólnie zrobiłaby się taka otulina z tego, jętki byłyby zakryte z każdej strony. Nad nimi nie będzie żadnej prowizorycznej podłogi, ani niczego w tym stylu.

Pytanie, czy coś się może stać przy tak ich szczelnym zakryciu?

Ratpaw
11-10-2023, 12:01
To nie jest szczelne zakrycie, bo wełna nie uszczelnia. Uszczelniaczem byłaby folia paroizolacyjna i ją musiałbyś zamocować pod jętkami.

Nie wiem czy warto kłaść wełnę na jętki, bo przecież czasem trzeba mieć dostęp do dachu, kalenicy itp. Lepiej wtedy po wełnie nie łazić.

datezsara
11-10-2023, 12:48
Oczywiście folia paroizolacyjna będzie założona. Generalnie w zamyśle jest zrobienie tego w ten sposób (patrząc od dołu) Płyta GK-Folia paroizolacyjna- Stelaż GK- Wełna w poprzek pod jętkami-Wełna między- Wełna na jętkach.

Nie brałam tylko pod uwagę tego dostępu do dachu tzn ewentualnej chęci zajrzenia tam, bo wtedy faktycznie byłoby to mocno utrudnione.

Ratpaw
11-10-2023, 12:58
Wełna na jętkach to słaby pomysł. Daj tam dechy, na dechy styro i będzie OK.