PDA

Zobacz pełną wersję : Dobór zasobnika/wymiennika



Mavin
23-10-2023, 20:46
Witam,

w domu muszę wymienić zasobnik i zastanawiam się czy wybrać o pojemności 150l czy jednak 200l (z jedną wężownicą, różnica powierzchnia wężownicy między 150 a 200l to ok. 0,1m2 ). Co będzie tańsze pod względem oszczędności energii podgrzewania i utrzymania ciepłej wody który zasobnik lepiej zastosować? Aktualnie mam zasobnik o pojemności 150l gdzie korzysta z niego 4 osoby dorosłe i 2 dzieci i wystarcza. Tylko czy większy zasobnik nie będzie w użyciu tańszy? Woda podgrzewana jest piecem gazowym. Dodatkowo chcę zastosować grzałkę ze względu na instalacje fotowoltaiczne.

RyanRoberts
24-10-2023, 07:43
Witam,

w domu muszę wymienić zasobnik i zastanawiam się czy wybrać o pojemności 150l czy jednak 200l (z jedną wężownicą, różnica powierzchnia wężownicy między 150 a 200l to ok. 0,1m2 ). Co będzie tańsze pod względem oszczędności energii podgrzewania i utrzymania ciepłej wody który zasobnik lepiej zastosować? snake 3D (https://snake-3d.com) Aktualnie mam zasobnik o pojemności 150l gdzie korzysta z niego 4 osoby dorosłe i 2 dzieci i wystarcza. Tylko czy większy zasobnik nie będzie w użyciu tańszy? Woda podgrzewana jest piecem gazowym. Dodatkowo chcę zastosować grzałkę ze względu na instalacje fotowoltaiczne.

Wybór między zasobnikiem o pojemności 150 litrów a 200 litrów zależy od kilku czynników, takich jak liczba użytkowników, ilość zużywanej ciepłej wody i koszty energii. Oto kilka kwestii do rozważenia:

Ilość użytkowników i zużywana woda: Jeśli obecny zasobnik o pojemności 150 litrów wystarcza dla 4 dorosłych i 2 dzieci, to być może nie ma konieczności zwiększania pojemności. Zwiększenie pojemności może zwiększyć koszty energii potrzebnej do podgrzania wody, jeśli nie jest ona regularnie zużywana.

Koszty energii: Musisz zbadać, ile kosztuje cię podgrzewanie wody za pomocą gazu i jakie są różnice w zużyciu między zasobnikiem 150 litrów a 200 litrów. Oto kilka uwag:

Zasobnik o większej pojemności będzie wymagał więcej energii do podgrzania wody, ale może zapewnić większą ilość ciepłej wody w godzinach szczytu.

Jeśli masz zamiar korzystać z grzałki elektrycznej z uwagi na instalacje fotowoltaiczne, może to pomóc w obniżeniu kosztów ogrzewania wody.

Opłacalność: Porównaj koszty zakupu i instalacji większego zasobnika z potencjalnymi oszczędnościami w ciągu określonego okresu. Czasami większy zasobnik może być opłacalny w dłuższej perspektywie.

Ostateczna decyzja zależy od twojej sytuacji i preferencji. Jeśli obecny zasobnik wystarcza i jest ekonomiczny, to może nie ma potrzeby go zmieniać. Jeśli masz wystarczające środki finansowe, możesz zainwestować w większy zasobnik z myślą o przyszłych potrzebach lub optymalnym wykorzystaniu energii ze źródeł odnawialnych. Przed podjęciem decyzji, warto konsultować się z fachowcem ds. instalacji wodnych i energetycznych, który pomoże dostosować rozwiązanie do twoich potrzeb.

Kaizen
24-10-2023, 08:00
Tylko czy większy zasobnik nie będzie w użyciu tańszy? Woda podgrzewana jest piecem gazowym. Dodatkowo chcę zastosować grzałkę ze względu na instalacje fotowoltaiczne.

Sprawdź w danych technicznych straty postojowe. Raczej większy będzie droższy w użyciu przez większe straty postojowe (ale bywają "anomalie" gdy zasobniki mają różne średnice i/lub różną grubość ocieplenia).
Ale z grzałką w zasobnikach z wężownicą jest zazwyczaj problem, bo jej króciec jest wysoko i grzeje z pół zasobnika. Więc zwróć na to uwagę.

Mavin
24-10-2023, 20:28
Dziękuję za odpowiedz.

A jak to wygląda w sytuacji gdy ma się zasobnik 150l to podczas zużywania ciepłej wody piec prędzej się włączy i będzie dogrzewać wodę niż w zasobniku o pojemności 200l.

Rozumiem, że potrzeba więcej czasu do nagrzania 200l ale znowu wydaję mi się że piec będzie się rzadszej włączać. Tylko czy to ma jakieś przełożenie na oszczędności.