PDA

Zobacz pełną wersję : Ściany nośne silka 18 czy 24?



dadycool
28-10-2023, 12:57
Witam serdecznie,
Jestem na etapie płyty fundamentowej,ale już muszę się zdecydować na zakup pustaków. Dom parter bez stropu (wiązary prefabrykowane) i bez poddasza użytkowego.
Padło na silikaty (z racji wytrzymałości i większego tłumienia dźwięków) wytrzymałość gdyż nie będę robił żadnych zbrojonych słupów T itd. Jedynie wieniec na końcu.
Ale do rzeczy. Do tej pory chciał standardowo robić z 24,ale mocno po głowie mi chodzi grubość 18 i różnice w cenie wykorzystać na styropian potem. Zamiast klasycznie 20cm zrobić ocieplenie 25cm. Zyskam w domu więcej miejsca (tak wiem całe 6cm na ścianie),ale przede wszystkim dużo lepszą izolację termiczną.
Czy to ma sens czy nie koniecznie dobrze kombinuje?
Pozdrawiam

d7d
28-10-2023, 13:33
Jeżeli zachowujesz zewnętrzny wymiar budynku bez zmian to zyskujesz
(20+24) - (25+18) = 1 cm
więc nie aż tak dużo.
Zyskujesz na lepszej izolacji termicznej tracisz na gorszej izolacji akustycznej.

Ile kosztuje m3 styropianu a ile m3 lub m2 bloczków silikatowych ?

dadycool
28-10-2023, 17:42
Jeżeli zachowujesz zewnętrzny wymiar budynku bez zmian to zyskujesz
(20+24) - (25+18) = 1 cm
więc nie aż tak dużo.
Zyskujesz na lepszej izolacji termicznej tracisz na gorszej izolacji akustycznej.

Ile kosztuje m3 styropianu a ile m3 lub m2 bloczków silikatowych ?

No raz,że kto mi potem sprawdzi realnie czy zachowałem wymiar, ale nie chodzi o mi o te 1 czy 6 cm ������
Bardziej termoizolacja. De facto styropian będę kładł sam i mogę zrobić manewr na zakładkę 15+10 np i ciekawy jestem realnie ile zyskuje czy można to jakoś obliczyć? Różnica w cenie będzie albo praktycznie równa,albo nawet taniej wyjdzie 25cm styro dobrego plus 18 niż 20styro dobrego plus 24. Na m2 pustaka różnica ok 15-18zl na korzyść 18 stki

fotohobby
28-10-2023, 17:55
Ja mam 18cm, przy czym bloczek pełny, a nie drążony, co praktycznie niweluje różnice w izolacyjności akustycznej

dadycool
28-10-2023, 18:42
Ja mam 18cm, przy czym bloczek pełny, a nie drążony, co praktycznie niweluje różnice w izolacyjności akustycznej

Twoja odpowiedź bardzo dla mnie ważna. Kogoś kto ma praktycznie takie rozwiązanie.
A skąd brałeś pełna silke 18?
W domu cicho faktycznie jest?

pandzik
28-10-2023, 19:04
Twoja odpowiedź bardzo dla mnie ważna. Kogoś kto ma praktycznie takie rozwiązanie.
A skąd brałeś pełna silke 18?
W domu cicho faktycznie jest?

Jak na zewnątrz jest cicho to faktycznie w domu też jest cicho. :)

dadycool
28-10-2023, 19:20
A też masz 18 czy 24? Bo tak przyglądam się ceną to czy h+h czy xella pełne 18 stki to koszt taki jaki 24 normalna. A 18 normalna to ok 5db różnicy. Mam ulice dość ruchliwą obok działki 150m około i puste pola dlatego między innymi silka, ale wolałbym mieć też dobrą izolację dlatego te dylematy (a budżet nie jest bez dna :)

pandzik
28-10-2023, 19:28
Ja buduje z silki ze względu na akumulacje i parametry zdrowotne materiału. Ze względu na budowę domu ~100m2 te 6 cm zysku się przyda. Trzeba pamiętać o tynku, który zwykle nie jest liczony. . W obecnym mam 18kę z jednym otworem.

Co do rdzeni na ścianie 16metrowej będę miał 4. Koszt niewielki a zysk duży i spokojna głowa.

dadycool
28-10-2023, 19:40
Ja buduje z silki ze względu na akumulacje i parametry zdrowotne materiału. Ze względu na budowę domu ~100m2 te 6 cm zysku się przyda. Trzeba pamiętać o tynku, który zwykle nie jest liczony. . W obecnym mam 18kę z jednym otworem.

Co do rdzeni na ścianie 16metrowej będę miał 4. Koszt niewielki a zysk duży i spokojna głowa.

A będziesz miał strop,że te rdzenie umieszczasz?
Ja idę w bardzo stabilną płytę. 80cm piachu zagęszczonego w kilu warstwach plus chudziak 10cm b15 beton i dobrze uzbrojoną plyte 25cm. I osobiście (jak i konstruktor) uważam,że już wtedy przy silikatach nie robimy rdzeni szczególnie,że brak stropu.
A czy możesz mi zdradzić kto robi silke 18 z jednym otworem?

fotohobby
28-10-2023, 19:48
Twoja odpowiedź bardzo dla mnie ważna. Kogoś kto ma praktycznie takie rozwiązanie.
A skąd brałeś pełna silke 18?
W domu cicho faktycznie jest?

Z hurtowni budowlanej brałem, a skąd :)
Producent Sil-Pro
https://sil-pro.pl/pl/rodzaje-bloczkow/u18v
W domu jest cicho, szczególnie gdy rolety są opuszczone

dadycool
28-10-2023, 21:11
I to jest konkretna odpowiedź. Na wstępie patrząc w necie cena świetna w stosunku np do xelli, do tego akustyka jak w 24, i norma T3 to rzadkość. Świetnie wygląda ten bloczek. Zobaczę za ile u mnie zrobią cenę.
Dziękuję bardzo.

fotohobby
28-10-2023, 22:34
Bloczki Xelli są większe, więc różnica trochę się zmniejsza, jak się policzy cenę za m2

dadycool
29-10-2023, 05:57
Masz rację, ale tak czy siak bardzo dziękuję,za informację :)
Podoba mi się ten bloczek bo xella to wchodzi w grę tylko e18a+ bo tylko ona ma podobne parametry do tego co mi podałeś. Zobaczę jakie mi ceny zrobią po weekendzie.
Kiero budowy nie marudził na to,że robiłeś 18?

fotohobby
29-10-2023, 10:30
A co ma do tego kierownik budowy ?
Ma projekt w którym są ściany 18cm, więc nadzoruje poprawność wykonania wg projektu

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
29-10-2023, 11:05
Witam serdecznie,
Jestem na etapie płyty fundamentowej,ale już muszę się zdecydować na zakup pustaków. Dom parter bez stropu (wiązary prefabrykowane) i bez poddasza użytkowego.
Padło na silikaty (z racji wytrzymałości i większego tłumienia dźwięków) wytrzymałość gdyż nie będę robił żadnych zbrojonych słupów T itd. Jedynie wieniec na końcu.
Ale do rzeczy. Do tej pory chciał standardowo robić z 24,ale mocno po głowie mi chodzi grubość 18 i różnice w cenie wykorzystać na styropian potem. Zamiast klasycznie 20cm zrobić ocieplenie 25cm. Zyskam w domu więcej miejsca (tak wiem całe 6cm na ścianie),ale przede wszystkim dużo lepszą izolację termiczną.
Czy to ma sens czy nie koniecznie dobrze kombinuje?
Pozdrawiam

a co na to projektant konstrukcji ?
masz wydany projekt ze ścianą 18 oraz 24cm i odpowiednio wieniec do grubości ściany nośnej ( 18 i 24cm ) ?

d7d
29-10-2023, 11:48
Zmieniając Silka 25 na Silka 18 zmienia się odległość zewnętrznej krawędzi Silki od krawędzi płyty fundamentowej.

dadycool
29-10-2023, 12:33
Łukasz mówiłeś,że jeżeli tak jest w projekcie. To jest projekt kupiony z neta tylko po to,żeby był ja i tak przerabiam w nim dużo. Czy zmiana ściany z 24 na 18 jest zmianą,którą mogę zrobić we własnym zakresie? Oczywiście o ile kierownik sie pod tym podpisze ������, ale z tym problemu być nie powinno. W projekcie jest gazobeton,a wytrzymałość silikatów jest o wiele większa. Jedyny problem czy cofać na płycie ścianę czy "olać" to i robić jak 24 bez tego przesunięcia o te 6cm

fotohobby
29-10-2023, 12:49
Zmieniając Silka 25 na Silka 18 zmienia się odległość zewnętrznej krawędzi Silki od krawędzi płyty fundamentowej.

A to niby dlaczego ? Przecież tak samo można zlicować ze ścianą 24, jak i 18cm

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
29-10-2023, 13:18
dadycool
" projekt kupiony z neta " i tak wymaga opracowania Projektu Budowlanego i PNB. Jak rozumiem jeszcze takiego nie ma i na tym etapie rozważasz różne kwestie.
Ogólnie : realizacja budynku musi być zgodna z Projektem Budowlanym i wydanym Pozwoleniem na Budowę - za co odpowiada Kierownik Budowy, ale nie odpowiada za rozwiązania projektowe warstw przegród budowlanych.
Jeśli rozważasz zmianę warstwy nośnej ściany - powinieneś rozmawiać z projektantem obiektu, ale coś czuję że takiego nie ma.
- dot. przesunięcia : faktycznie wynika z grubości izolacji ściany kondygnacji oraz grubości izolacji termicznej fundamentów. Zazwyczaj pomiędzy licem jednej i drugiej izolacji jest przesunięcie na około 3 - 5cm co tworzy cokół budynku, a stąd możliwe przesunięcie warstwy nośnej ściany wgłąb budynku.

dadycool
29-10-2023, 14:11
Łukasz mówiłeś,że jeżeli tak jest w projekcie. To jest projekt kupiony z neta tylko po to,żeby był ja i tak przerabiam w nim dużo. Czy zmiana ściany z 24 na 18 jest zmianą,którą mogę zrobić we własnym zakresie? Oczywiście o ile kierownik sie pod tym podpisze ������, ale z tym problemu być nie powinno. W projekcie jest gazobeton,a wytrzymałość silikatów jest o wiele większa. Jedyny problem czy cofać na płycie ścianę czy "olać" to i robić jak 24 bez tego przesunięcia o te 6cm

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
29-10-2023, 17:45
dadycool
... wpisałeś w FM ten sam tekst co wcześniej ( ??? ).
Oczywiście każdy może sobie " kupić z neta " dowolny projekt i mieszać w nim do woli, ba ! nawet wytapetować nim łazienkę, jeśli ma taki kaprys, ale ( już na poważnie ) za projekt odpowiada : projektant ! za jego realizację : kierownik budowy !
Inwestor ( czyli Ty ) zlecając opracowanie Projektu Budowlanego projektantowi : możesz w wytycznych ze swojej strony podać, że chciałbyś mieć dom energooszczędny, ergonomiczny, solidny, bezpieczny, trwały, ... uwzględniający ścianę nośną z np. bloczka wapienno piaskowego gr.18cm :yes:

d7d
29-10-2023, 20:57
A to niby dlaczego ? Przecież tak samo można zlicować ze ścianą 24, jak i 18cm
dadycool chciał zmienić ocieplenie z 20 cm na 25 cm.
Może błędnie zakładałem, że chce pozostać przy pierwotnych zewnętrznych wymiarach budynku.

Ratpaw
30-10-2023, 12:08
Witam serdecznie,
Jestem na etapie płyty fundamentowej,ale już muszę się zdecydować na zakup pustaków. Dom parter bez stropu (wiązary prefabrykowane) i bez poddasza użytkowego.
Padło na silikaty (z racji wytrzymałości i większego tłumienia dźwięków) wytrzymałość gdyż nie będę robił żadnych zbrojonych słupów T itd. Jedynie wieniec na końcu.
Ale do rzeczy. Do tej pory chciał standardowo robić z 24,ale mocno po głowie mi chodzi grubość 18 i różnice w cenie wykorzystać na styropian potem. Zamiast klasycznie 20cm zrobić ocieplenie 25cm. Zyskam w domu więcej miejsca (tak wiem całe 6cm na ścianie),ale przede wszystkim dużo lepszą izolację termiczną.
Czy to ma sens czy nie koniecznie dobrze kombinuje?
Pozdrawiam
Niech się konstruktor wypowie, ale na 99% da się zrobić taką zamianę. Ja bym zdecydowanie wolał mieć 18+25cm styro niż 24+20 styro.

Kaizen
30-10-2023, 12:43
Dom parter bez stropu (wiązary prefabrykowane) i bez poddasza użytkowego.
Padło na silikaty (z racji wytrzymałości i większego tłumienia dźwięków)

Skąd taka niekonsekwencja? Strop też zrób, najlepiej monolityczny.


A będziesz miał strop,że te rdzenie umieszczasz?

Rdzenie nie mają nic do stropu, Ba, są bardziej potrzebne dla usztywnienia konstrukcji nie spiętej stropem.

Z neta, to kupujesz szablon. Nie jest to projekt budowlany w rozumieniu PnB. Staje się nim dopiero po "adaptacji" do warunków lokalnych i uzupełnieniu o wymagane składniki. I to projektant "adaptacji" bierze za wszystko odpowiedzialność, pod wszystkim się podpisuje i jakakolwiek zmiana wymaga jego akceptacji i udokumentowania. W tym przypadku musi przeliczyć nośność płyty, przeprojektować zbrojenie wieńca, przeliczyć PChE, PU a może i coś jeszcze.

I pamiętaj o bruzdowaniu. W ścianie nośnej 18cm bez ograniczeń możesz bruzdować co najwyżej pod przewód elektryczny i to bez puszek w tej ścianie (10mm).

d7d
31-10-2023, 18:32
Bez przesady, otwór na puszkę instalacyjną można spokojnie wywiercić.
Masz przepis / paragraf na wspomniany zakaz?

fotohobby
31-10-2023, 21:02
Oczywiście, że można, przykłady tego, jak zostały wykonane bruzdy u mnie pokazywałem tu wielokrotnie, po 8 latach żadnej rysy, czy pęknięcia