PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki grzejnik do łazienki?



Ratpaw
31-10-2023, 09:38
Mam do zamontowania dwa grzejniki drabinkowe (klasycznie wyglądające), jeden do łazienki, drugi do małej suszarni. Zależy mi, aby dało się na nich suszyć ręczniki przy jak najmniejszej temperaturze zasilania. Najlepiej, żeby były to grzejniki aluminiowe albo miedziane, ale nie wiem gdzie szukać dobrych grzejników w tych technologiach. Możecie cos polecić?

Alessandro
31-10-2023, 21:27
Aluminiowy grzejnik energooszczędny z wkładem ceramicznym Koalit. Moc 750 W. Pobór prądu 0,20 kWh. Rewelacja!

Kaizen
01-11-2023, 08:05
Aluminiowy grzejnik energooszczędny z wkładem ceramicznym Koalit. Moc 750 W. Pobór prądu 0,20 kWh. Rewelacja!

Betonowa wylewka z kablami 11kW, pobór prądu 0kWh. Rewelacja.

Alessandro
01-11-2023, 10:24
Koality mają przewagę, kable dobre do nowobudowanych domów i do kapitalnych remontów, a @Ratpaw nie upadł na glowę żeby dokonać rozpieduchę..
Do grzejników koalitowych wystarczy wiertareczka i wywirecić dwa otwory na haki i podłaczyć do gniadka i gotowe. Dokupić gniazdko inteligenckie i zdalnie mozna właczyć i wyłączyć grzejnika etc
A Ty wyrzuciłes prądożerne grzejniki z łazienki?

Ratpaw
01-11-2023, 10:34
Aluminiowy grzejnik energooszczędny z wkładem ceramicznym Koalit. Moc 750 W. Pobór prądu 0,20 kWh. Rewelacja!
I to do suszenia ręczników????

Alessandro
01-11-2023, 10:57
Oczywiście, domówić obejmę do suszenia reczników...

fotohobby
01-11-2023, 12:35
A Ty wyrzuciłes prądożerne grzejniki z łazienki?

Żeby wysuszyć ręcznik, trzeba dostarczyć odpowiednią ilość energii. Czy będzie to "koalit", czy zwykła drabinka - zużycie energii będzie takie samo.
Pozostaje jeszcze kwestia przekazania tej energii i tu ręcznik rozpostarty na drabince z "koalitem" wygrywa
Już nawet nie pisze że chcąc (szybko) wysuszyć ręcznik nie ma sensu magazynować energii w szamocie.
Ja mam grzejnik drabinkowy, podłączony do instalacji CO (zasilanie 32C), oraz z grzałką.
Chcę coś wysuszy, kiedy podłogówka nie działą - odpalam grzałkę i ręcznik zaczyna schnąć.

To Twoje wpychanie "koalitów" jest już nieco niesmaczne...

Alessandro
01-11-2023, 13:02
" A Ty wyrzuciłes prądożerne grzejniki z łazienki? " to pytanie do @Kaizena

A ile ta drabinka pobiera prądu??
Tobie brakuje wyobraźni... /bez urazu/
Koality wymyślili Twoi ziomkowie ze Śląska. Czyżby Twoi konkurenci ?

"Czy będzie to "koalit", czy zwykła drabinka - zużycie energii będzie takie samo." G prawda! ..to tak jak z suszarką Twojej żony

fotohobby
01-11-2023, 14:04
To, czy nazwiesz to szamotem, carconem, acumotte czy koalitem, czy jeszcze w inny sposób nic nie zmienia - ot spiek ceramiczny magazynujący energię.
Mogą się jedynie w niewielkim stopniu różnić ciepłem właściwym. Na iloścć energii potrzebnej do odparowania wody z ręcznika to nie wpływa.


Tobie brakuje wyobraźni... /bez urazu/

A Tobie wiedzy z zakresu podstawowej fizyki
dowód poniżej:


A ile ta drabinka pobiera prądu??
około 1,5A ale co to ma wspólnego z energooszczędnością ?

Alessandro
01-11-2023, 14:36
Drabinka a szamot, to dwie odrebne grzanie. W drabince masz wodę, w ktorej nie kumuluje sie ciepło, tylko od razo oddaje, a w szamocie ceplo się kumuluje i stąd ta oszczędność elektryczna.
Rozpal dwa ogniska, na jednym połóż cegłe szamotową, a na drugim połóz blache... i po iluś minutach wyjmij je z ogniska... to ktory material szybciej ostygnie?
Tlumaczę Ci jak małemu dziecku.
Na świadectwie z fizyki wpisali mi bardzo dobry.
Jeszcze raz pytam ile drabinka pobiera pradu?
Podaj moc drabinki i ile żre prądu.

fotohobby
01-11-2023, 14:44
A po co kumulować energię żeby suszyć ręczniki ?


Po co proponować komuś elektryczny grzejnik kumulacyjny, jeśłi szuka wodnego, przystosowanego do niskiej temperatury zasilania ?

Jeszcze raz pytam ile drabinka pobiera pradu?

Już dostałeś odpowiedź - 1.5A
Moc - 350W


Na świadectwie z fizyki wpisali mi bardzo dobry.
Gdyby przeczytał to, co tu wypisujesz to pewnikiem by to cofnął :)

dbx
01-11-2023, 14:50
https://branzaelektryczna.pl/ile-pradu-zuzywa-suszarka-do-wlosow/

Alessandro
01-11-2023, 14:54
Mam dwa grzejniki... koalitowe 750W i na podczerwień 900W
# Grzejnik na podczerwien o mocy 900W pobiera 0,900kWh
-#2 Grzejnik koalitowy o mocy 750W pobiera 0,200kWh

Alessandro
01-11-2023, 15:08
A po co kumulować energię żeby suszyć ręczniki ?
Po co proponować komuś elektryczny grzejnik kumulacyjny, jeśłi szuka wodnego, przystosowanego do niskiej temperatury zasilania ?
Już dostałeś odpowiedź - 1.5A
Moc - 350W
Gdyby przeczytał to, co tu wypisujesz to pewnikiem by to cofnął :)
Zauważyłem, ze się nie rozumiemy... powtarzam jeszcze raz.. brakuje Ci wyobrazni
@Ratpaw szuka aluminiowych lub miedzianych grzejnikow, więc podpowiedzialem jakie sa... a Ty piszesz mi o wpychaniu... O wyborze grzejnikow sam zdecyduje.

Ratpaw
01-11-2023, 16:10
Mam dwa grzejniki... koalitowe 750W i na podczerwień 900W
# Grzejnik na podczerwien o mocy 900W pobiera 0,900kWh
-#2 Grzejnik koalitowy o mocy 750W pobiera 0,200kWh
Ten pierwszy pobiera 900 W, a drugi pobiera 750 W. Ilość energii, jaką oddadzą te grzejniki jest proporcjonalna do czasu poboru energii i ich mocy. Nic więcej, nic mniej. Można tu jeszcze dodać sprawność w oddawaniu energii, ale jest ona bardzo wysoka, w okolicach 99% i nie ma się co nią przejmować.

Grzejnik o mocy 750 W pobrał 0,2 kWh, bo tyle pobrał. Niestety, tu na forum budowlanym nie znajdziesz zbyt wielu naiwnych ludzi, którzy nabiorą się na rewelacje o oszczędności grzania prądem. Poszukaj klientów na innych forach i nie zaśmiecaj wątku, OK?


Zauważyłem, ze się nie rozumiemy... powtarzam jeszcze raz.. brakuje Ci wyobrazni
@Ratpaw szuka aluminiowych lub miedzianych grzejnikow, więc podpowiedzialem jakie sa... a Ty piszesz mi o wpychaniu... O wyborze grzejnikow sam zdecyduje.
No właśnie, szukam aluminiowych albo miedzianych, o zasilaniu wodnym, a nie elektrycznych.

Alessandro
01-11-2023, 16:23
Daleko mieszkasz.. wypożyczyłbym ci koalita do testowania
Nie mam lapka... wrzuciłbym wykres zuzycia kWh... może póżniej.

Kaizen
01-11-2023, 16:30
Zauważyłem, ze się nie rozumiemy... powtarzam jeszcze raz.. brakuje Ci wyobrazni

A Tobie podstawowej wiedzy z fizyki. W tym przypadku pierwszej zasady termodynamiki.

Ratpaw
01-11-2023, 17:21
Daleko mieszkasz.. wypożyczyłbym ci koalita do testowania
Nie mam lapka... wrzuciłbym wykres zuzycia kWh... może póżniej.
Nie rozumiesz sugestii, to napiszę wprost: szukaj naiwniaków gdzie indziej, bo tu nikt w cudowne rozmnożenie energii nie uwierzy.

fotohobby
01-11-2023, 17:28
Zauważyłem, ze się nie rozumiemy... powtarzam jeszcze raz.. brakuje Ci wyobrazni
@Ratpaw szuka aluminiowych lub miedzianych grzejnikow, więc podpowiedzialem jakie sa... a Ty piszesz mi o wpychaniu... O wyborze grzejnikow sam zdecyduje.

Jeśli ktoś czegoś nie rozumie to TY.
Raptaw szuka grzejników, żeby je podpiąć do instalacji wodnej - ty wyjeżdżasz z elektrycznymi.
Grzejnik, który pobierze z sieci 200W energii elektrycznej przekaże pomieszczeniu 200W energii cieplej.
Więcej nie wyczaruje - choćbyś nie wiem, jak bogatą miał wyobraźnię.


Mam dwa grzejniki... koalitowe 750W i na podczerwień 900W
# Grzejnik na podczerwien o mocy 900W pobiera 0,900kWh
-#2 Grzejnik koalitowy o mocy 750W pobiera 0,200kWh

I jeden przekazuje pomieszczeniu 900W energii cieplnej, a drugi zaledwie 200W
No i co w tym dziwnego ?

Alessandro
01-11-2023, 18:31
A Tobie podstawowej wiedzy z fizyki. W tym przypadku pierwszej zasady termodynamiki.
Istnieją trzy zasady termodynamiki, bez których nie byłoby możliwe przewidywanie kierunków reakcji i przemian fizycznych. Pierwsza z nich dotyczy zasady zachowania energii, druga mówi o niemaleniu entropii w układzie izolowanym. Czy wiesz, jak brzmi trzecia zasada termodynamiki? Nie wiesz? to siedz na d... Ndst na indeksie wpiszę, albo nie... kropkę wstawię do poprawki.

Pierwsza zasada termodynamiki jest sformułowaniem zasady zachowania energii. Mówi nam ona, że układ termodynamiczny może wymieniać energię ze swoim otoczeniem poprzez przekazywanie ciepła lub wykonywanie pracy. Wartość zmiany energii całkowitej jest wtedy równa łącznej zmianie energii mechanicznej wszystkich cząsteczek układu, czyli energii wewnętrznej układu. Dlatego jeśli układ jest izolowany, jego energia wewnętrzna musi pozostać stała.
Proszę na pamięc nauczyć.

Alessandro
01-11-2023, 18:54
Jeśli ktoś czegoś nie rozumie to TY.
Raptaw szuka grzejników, żeby je podpiąć do instalacji wodnej - ty wyjeżdżasz z elektrycznymi.
Grzejnik, który pobierze z sieci 200W energii elektrycznej przekaże pomieszczeniu 200W energii cieplej.
Więcej nie wyczaruje - choćbyś nie wiem, jak bogatą miał wyobraźnię.
I jeden przekazuje pomieszczeniu 900W energii cieplnej, a drugi zaledwie 200W
No i co w tym dziwnego ?
Mój Boże, co Ty wypisujesz... chłopie kochany, dałeś się poznać o sobie.
Nie będę komentowac ze wzgledu na szacunek do Ślążaków.
Energia nie przekazuje bezposrednio do pomieszczenia, przekazuje do płyt szamotowych, która oddaje ciepło do pomieszczenia.
Działanie podobne do pieców kaflowych. Po calkowitym spaleniu ciepło kumuluje w cegłach szamotowych ktora oddaje do pomieszczeń. W starych domach w Chorzowie pelno jest pieców kaflowych

fotohobby
01-11-2023, 19:31
Ja to doskonale rozumiem,
Wyprodukujesz 200W i (częściowo poprzez płyty szamotowe) przekażesz do pomieszczenia 200W
Jeśli pomieszczenie ma obciążenie cieplne 200W to utrzymasz w nim stałą temperaturę.
Jeśli ma wyższe - temperatura zacznie spadać i grzejnik (jakikolwiek grzejnik) będzie musiał pobrać więcej energii elektrycznej z sieci.
Proste, jak budowa cepa.

Widzę Twoje braki w temodynamice, ale nie mam tak rozwiniętych zdolności dydaktycznych, aby pomóc Ci je uzupełnić.
Ja, a także inni uczestnicy tego wątku wiemy, że żaden materiał akumulacyjny nie rozmnoży energii, tylko odda to, co zostało wyprodukowane,
A 0.2 kWh na liczniku energii = 0.2kWh energii cieplnej oddanej do pomieszczeń.
Żeby uzyskać więcej, musisz wpleść w to cykl Carnota, ale to już zupełne inna historia

Grzejnik akumulacyjny zapewni oszczędność w stosunku do zwykłego TYLKO wtedy, kiedy zakumuluje energię cieplną w tym momencie, kiedy energia elektryczna jest tańsza, a odda wtedy, kiedy jest droższa.
A Ty sobie dałeś wmówić, ze w cudowny sposób rozmnoży energię i odda jej więcej, niż pozyskał.
Albo jesteś totalnym dyletantem, albo kompletnym cynikiem promując te grzejniki...

Teraz krótkie wyjaśnienie po co akumulacja w kaflokach. Ogień (a właściwie spalanie paliw stałych) jest procesem słabosterowalnym i obsługowym,
Dokładanie po łopatkę, dwie węgla co kilka h, alby utrzymać temperaturę było dość uciążliwe, szczególnie w nocy, lub pod nieobecność domowników, więc dołożono masę akumulacyjną, by spalić wieczorem nie łopatkę-dwie węgla co kilka godzin, tylko 4-6 na całą noc i mieć ciepło całą noc.

Ale dziś, kiedy mamy grzejniki z temostatem, one same dawkują energię elektryczną tak, aby zachować stałą temperaturę. O ile koszt energii dzienniej i nocnej nie różni się zbytnio, to nei ma żadnej różnicy, pomiędzy grzejnikiem z wkłądkami, a zwykłym panelowym.

A jak czytam, to co Ty tutaj przytaczasz:

"Pani Ewa z Łodzi w swoim mieszkaniu wymieniła piec węglowy na nasze grzejniki i zamiast 9.500 zł zapłaciła tylko 500 zł."
to dostaję zajadów ze śmiechu.

Ratpaw
01-11-2023, 20:10
Energia nie przekazuje bezposrednio do pomieszczenia, przekazuje do płyt szamotowych, która oddaje ciepło do pomieszczenia.
Działanie podobne do pieców kaflowych. Po calkowitym spaleniu ciepło kumuluje w cegłach szamotowych ktora oddaje do pomieszczeń.
Zgadza się, moc jest wypłaszczana, ale to nie znaczy, że będą z tego tytułu jakieś oszczędności w grzejnikach elektrycznych. Nie będą, własnie dlatego, że energia pobrana (w dowolnym tempie) jest równa oddanej, też w dowolnym tempie. Naprawdę, nie ma sensu rozmawiać, skoro przytaczasz zasadę zachowania energii, a potem twierdzisz, że dzięki magicznemu koalitowi można zagrzać to samo pomieszczenie za kilka razy mniejsze pieniądze.

Kaizen
01-11-2023, 23:02
Proszę na pamięc nauczyć.

W ctr+c i ctrl+v umisz.

A teraz wytłumacz, jakim cudem w tym samym pomieszczeniu urządzenia o tej samej sprawności zapewniając uzupełnienie tych samych strat mogą zużyć różną ilość energii. Raptilianie wymyślili koalit, który cuda czyni?

A jeżeli twierdzisz, że mają różną sprawność, to na jaką energię jest zamieniana jest energia elektryczna, jeżeli nie na ciepło?

Alessandro
02-11-2023, 15:30
Koalit wymyślił Pan Jaworek ze Śląska... a ze Śląska wywodzą najwięcej Noblistów.
A Ty jako reptilianin z przeogromną wiedzą, specjalista od termodynamiki, co wymyśliłeś??

marvinetal
02-11-2023, 15:51
Teoretycznie można sobie wyobrazić ze inny rozkład energii w czasie pozwala zachować komfort przy mniejszym zużyciu szczególnie jeśli dodamy straty na wentylacji.

BTW: są jakieś grzejniki drabinkowe na których wieszanie ręczników nie kończy się po czasie odpryskami farby? Jak patrzyłem kiedyś warunki gwarancji to tam było napisane nie wieszać ręczników :p .

Alessandro
02-11-2023, 17:16
Zgadza się, moc jest wypłaszczana, ale to nie znaczy, że będą z tego tytułu jakieś oszczędności w grzejnikach elektrycznych. Nie będą, własnie dlatego, że energia pobrana (w dowolnym tempie) jest równa oddanej, też w dowolnym tempie. Naprawdę, nie ma sensu rozmawiać, skoro przytaczasz zasadę zachowania energii, a potem twierdzisz, że dzięki magicznemu koalitowi można zagrzać to samo pomieszczenie za kilka razy mniejsze pieniądze.
Mając, na dzien dzisiejszy, nadwyżkę 4500 kWh prądu z net-meteringu, jakie rozwiazanie widzisz?
Jest inna koncepsja... kocioł gazowy w duecie z kotłem elektr Kospel wraz ze sprzegłem hydraulicznym z grupą pompową. Koszt w materiale, bez kotła gazowego, tańszy o około 5 tys. w porównaniu do koalitów.

Ratpaw
02-11-2023, 18:18
Mając, na dzien dzisiejszy, nadwyżkę 4500 kWh prądu z net-meteringu, jakie rozwiazanie widzisz?
Jest inna koncepsja... kocioł gazowy w duecie z kotłem elektr Kospel wraz ze sprzegłem hydraulicznym z grupą pompową. Koszt w materiale, bez kotła gazowego, tańszy o około 5 tys. w porównaniu do koalitów.
Jaki netmetering, jaki kocioł na gaz, sprzęgło z grupą pompową ???? Wątek jest o wodnej drabince do łazienki, a nie o płaskim grzejniku elektrycznym czy kotle gazowym. Trzymaj się tematu, bo nie masz nic do zaproponowania w TEMACIE, tylko wciskasz produkty na podstawie jakichś fantasmagorii.

Ratpaw
02-11-2023, 18:25
Teoretycznie można sobie wyobrazić ze inny rozkład energii w czasie pozwala zachować komfort przy mniejszym zużyciu szczególnie jeśli dodamy straty na wentylacji.

BTW: są jakieś grzejniki drabinkowe na których wieszanie ręczników nie kończy się po czasie odpryskami farby? Jak patrzyłem kiedyś warunki gwarancji to tam było napisane nie wieszać ręczników :p .
Dobra uwaga. Szukam wśród dobrych, niemieckich producentów z sektora ogrzewania i np Buderus już nie ma grzejników, Viessmann w cenie złota - jaki producent się tu może pochwalić drabinką łazienkową dobrej jakości?

Alessandro
02-11-2023, 18:30
Jeśli ktoś czegoś nie rozumie to TY.
Raptaw szuka grzejników, żeby je podpiąć do instalacji wodnej - ty wyjeżdżasz z elektrycznymi.
Grzejnik, który pobierze z sieci 200W energii elektrycznej przekaże pomieszczeniu 200W energii cieplej.
Więcej nie wyczaruje - choćbyś nie wiem, jak bogatą miał wyobraźnię.



I jeden przekazuje pomieszczeniu 900W energii cieplnej, a drugi zaledwie 200W
No i co w tym dziwnego ?
Wyjaśniam..
W m-cu pazdziernik br. Koalit 750W pobrał 63,98kWh
63,98kWh/30 dni = 0,1524 kWh/dziennie
Grzejnik włączony na 14 godz z przerwą nocną 6 godz i w godz pracy 4 godz
W tych 14 godzinach przy nastawie 21,5* Koala automatycznie sama wyłacza i włącza i stąd jest maly pobór. Temp. od strony północnej, w pokoju-salon 22m2 nieprzerwanie utrzymuje sie w granicach 22,3 stopni Celsjusza.
Wiadomo, pobór prądu w pazdzierniku nie jest adekwatna do m-ca stycznia, im bliżej mrozów napewno zużyje wiecej pradu. A poza tym moc grzejnika 750W za słaba, powinno być 1900W
Ponadto Koala znajduje sie na super izolowanym pietrze.
Natomiast na nieocieplonej podłodze na parterze mam grzejnik 900W na podczerwień, ktora pobrała 390kWh, czyli dziennie 13kWh. Grzejnik właczony jest na 24 godz. z trzema nastawami w ciągu dnia... i ma wifi.

Alessandro
02-11-2023, 18:33
Dobra uwaga. Szukam wśród dobrych, niemieckich producentów z sektora ogrzewania i np Buderus już nie ma grzejników, Viessmann w cenie złota - jaki producent się tu może pochwalić drabinką łazienkową dobrej jakości?
Są specjalne suszarki wieszajace na grzejniku. Wugoogluj..

Alessandro
02-11-2023, 18:36
Jaki netmetering, jaki kocioł na gaz, sprzęgło z grupą pompową ???? Wątek jest o wodnej drabince do łazienki, a nie o płaskim grzejniku elektrycznym czy kotle gazowym. Trzymaj się tematu, bo nie masz nic do zaproponowania w TEMACIE, tylko wciskasz produkty na podstawie jakichś fantasmagorii.
https://www.tanie-ogrzewanie.pl/poradniki-abc/fotowoltaika-ogrzewanie/kotlownia-hybrydowa-z-piecem-gazowym.html

Ratpaw
02-11-2023, 18:47
Są specjalne suszarki wieszajace na grzejniku. Wugoogluj..
Wiem, że są takie suszarki, ale musi byś grzejnik ścienny wodny - kumasz czy nie kumasz?

Alessandro
02-11-2023, 18:55
Płaskie aluminiowe i miedziane nie produkują...
Takie są..
https://technikadesign.pl/product-pol-33086-Grzejnik-dekoracyjny-VASCO-FLATLINE-T22-500X600-842W.html?gclid=EAIaIQobChMIocOzvv2lggMVmZKDBx3_YA hMEAQYAiABEgKBhPD_BwE

Ratpaw
02-11-2023, 19:11
Płaskie aluminiowe i miedziane nie produkują...
Takie są..
https://technikadesign.pl/product-pol-33086-Grzejnik-dekoracyjny-VASCO-FLATLINE-T22-500X600-842W.html?gclid=EAIaIQobChMIocOzvv2lggMVmZKDBx3_YA hMEAQYAiABEgKBhPD_BwE

https://scontent-fra5-2.xx.fbcdn.net/v/t1.18169-9/10501630_773237416052104_3733273569422424877_n.jpg ?_nc_cat=106&ccb=1-7&_nc_sid=be3454&_nc_ohc=TJgnc5mgy9QAX--b65d&_nc_ht=scontent-fra5-2.xx&oh=00_AfDvTWwgI8sW5Xmc5B6Ue0-oD3Suv5_v008a0jlds5VF3A&oe=656B6A80

Alessandro
02-11-2023, 19:20
No co.. za drogie?

fotohobby
02-11-2023, 22:09
Koalit wymyślił Pan Jaworek ze Śląska... a ze Śląska wywodzą najwięcej Noblistów.
A Ty jako reptilianin z przeogromną wiedzą, specjalista od termodynamiki, co wymyśliłeś??

To napisz nam dokładnie czym test ten magiczny koalit i w czym jest lepszy od szamotu, czy Acumatte, Carcon, czy DryStone ? ?
https://allegro.pl/oferta/grzejnik-akumulacyjny-haverland-inerzia-1200w-12401752861


Wyjaśniam..

No i nic nie wyjaśniłeś, oprócz tego, ze grzejnik w super ocieplonym pomieszczeniu zużył mniej energii, niż ten w pomieszczeniu z nieocieploną podłogą.
Nobla z tego nei będzie...

Alessandro
05-11-2023, 14:29
Zapadła decyzja w zakupie drugiego 7 cm koalita 1200W. Zacznę od jednego pokoju... koality zawieszę na istniejace 7 cm grzejniki CO Kermi. Wtedy mam hybrydę. Po wykorzystaniu nadwyżki prądu z net-meteringu przechodzę zdalnie na ogrzewanie gazowe lub na drewno-pelletowe. Jest wybór w zależności od ceny paliwa. Teraz mam 4250kWh nadwyżki prądu
Rdzenia kamiennego w grzejniku akumulacyjnym nie znam, wiem ze kamienia trza długo nagrzać trzeba... i byc może, wolniej oddaje ciepło od koalita.
Doskonale wiesz, że ceramiczny rdzeń magazynujący koalit formowany jest z wysokiego gatunku iły. Jest wymieszany z czymś... nie wiem, patentem obwarowany.

fotohobby
05-11-2023, 14:57
Rdzenia kamiennego w grzejniku akumulacyjnym nie znam, wiem ze kamienia trza długo nagrzać trzeba... i byc może, wolniej oddaje ciepło od koalita.


Czyli jeszcze przydatniejszy od koalitu, jeśli chodzi o grzanie dwutaryfowe

sito
05-11-2023, 15:01
Aluminiowy grzejnik energooszczędny z wkładem ceramicznym Koalit. Moc 750 W. Pobór prądu 0,20 kWh. Rewelacja!

Mój dom potrzebuje 4kW przy -20 na placu
Wychodzi na że 5 takich grzejników załatwi temat i pobierze max 1kW , toż to panie urządzenie mądrzejsze od pompy ciepła :D:D:D:D

Alessandro
05-11-2023, 15:45
Czyli jeszcze przydatniejszy od koalitu, jeśli chodzi o grzanie dwutaryfowe
Kup najmniejszą moc do testowania, bo ja kupiłem koalita w zeszłym roku. Koalit mnie przekonał. Grzejniki koalitowe i z rdzeniem kamiennym, działają na tym samym zasadzie, tylko z innym rdzeniem...
Miałem dylemat, kocioł gazowy z kotłem Kospel czy koalitami. Z Kospela większa strata... strata ciepła w instalacjach i przez sprzęgło hydrauliczne z grupą pompową. Z czasem też trzeba wymienić grzalkę w Kospelu

Alessandro
05-11-2023, 15:53
Mój dom potrzebuje 4kW przy -20 na placu
Wychodzi na że 5 takich grzejników załatwi temat i pobierze max 1kW , toż to panie urządzenie mądrzejsze od pompy ciepła :D:D:D:D
No tak, nie ma ruchomych elementów, w silnych mrozach nie potrzebuje wsparcia, nie potrzebuje serwisanta etc czyli zero kłopotów, jedynie może elektronika... wystarczy wysłać /w Polsce/ kurierem i po ptokach.

fotohobby
05-11-2023, 16:09
Kup najmniejszą moc do testowania, bo ja kupiłem koalita w zeszłym roku. Koalit mnie przekonał. Grzejniki koalitowe i z rdzeniem kamiennym, działają na tym samym zasadzie, tylko z innym rdzeniem...


Ale po mam grzać prądem skoro gaz tańszy ?
Koszt tego grzejnika to 90% mojego rocznego rachunku za gaz :)
To ju wolałbym kupić to co Jaworek sprzedaje na Allegro Lokalnie :lol:
https://allegrolokalnie.pl/oferta/nowy-grzejnik-500w-z-wkladem-ceramicznym


Mój dom potrzebuje 4kW przy -20 na placu
Wychodzi na że 5 takich grzejników załatwi temat i pobierze max 1kW , toż to panie urządzenie mądrzejsze od pompy ciepła :D:D:D:D

Co do ilości grzejników to prawda, co do poboru już nie bardzo :)

Alessandro
05-11-2023, 16:29
Pobór z m-ca pażdziernika i z II strefy klimatycznej

fotohobby
05-11-2023, 16:31
No tak, w październiku ja tez większość gazu na CWU zużyłem

Alessandro
05-11-2023, 16:48
Czekam w kolejce, monter-serwisant w grudniu ma zamontowac vitodensa 100-W o mocy 4-25 kW.

Alessandro
05-11-2023, 16:55
Mniej więcej w polowie grudnia napiszę ile koality pobrały pradu.
Za dwa tygodnie mam otrzymać drugiego koalita o mocy 1200W. Mam 750W, Razem 2000W... wystarczy. Zasilanie z fotowoltaiki.

Kaizen
21-11-2023, 09:58
Koalit wymyślił Pan Jaworek ze Śląska... a ze Śląska wywodzą najwięcej Noblistów.

Pisarze? W sensie, że potrafią fantazjować? Bo z fizyki to tylko MCS dostała nobla. Urodziła się w Warszawie.



Teoretycznie można sobie wyobrazić ze inny rozkład energii w czasie pozwala zachować komfort przy mniejszym zużyciu szczególnie jeśli dodamy straty na wentylacji.

Żeby ten inny rozkład był oszczędniejszy to musiałaby być produkcja ciepła "na żądanie" - czyli gdy jest potrzebne (np. ktoś wchodzi do łazienki) - czyli prawdziwe promienniki podczerwieni.

Żeby zmniejszyć straty na wentylacji trzeba utrzymywanie chłodne powietrz przy suficie - czyli podłogówka albo podczerwień (bo przy podczerwieni powietrze jest chłodniejsze - a ciepło czujemy od "oświetlenia" podczerwienią pomimo chłodnego powietrza).


Wszelkie grzejniki akumulacyjne stabilizują temperaturę. Czy to beton, ceramika (czy z piękną nazwą marketingową, czy nie), glina czy coś podobnego - nie robi znaczącej różnicy (o ile nie różni się drastycznie lambdą albo jest ona kompensowana przez większe ciepło właściwe).
Im jej więcej (w przeliczeniu na kWh pojemności cieplnej), tym bardziej (klik w sygnaturkę o bezwładności podłogówki). Nie pozwala zmniejszyć ilości kWh a zmniejsza amplitudę temperatur bez udziału jakiejkolwiek modulacji mocy. Pod tym względem nie ma różnicy, czy dobrze modulująca grzałka z odpowiednim termostatem, czy duża bezwładność. Przy czym im większa bezwładność, tym trudniej tym sterować i termostat może zamiast zmniejszać, to zwiększać amplitudę a tym samym i koszty.

Alessandro
24-11-2023, 13:45
W kontekście grzejników ceramicznych koalit..

Z netu:
"....który wraz ze swoimi współpracownikami zbudował eksperymentalną pompę ciepła z ceramiki o silnym działaniu elektrokalorycznym."

Wiki : "Ceramika – w rozumieniu tradycyjnym, tworzywa i wyroby otrzymywane w wyniku wypalenia odpowiednio uformowanej gliny"ś
Hehe... wreszcie doceniają ceramikę

www.bizblog.spidersweb.pl

Trzeba odszukać artykuł: Nasze pompy ciepła do lamusa. Nowy typ urządzeń będzie o niebo lepszy. Autor: Michał Tabaka

Grzejniki koalitowe, to właśnie o działaniu elektrokalorycznym, tak to rozumuję

Mam jeden pokój z grzejnikami koalitowymi.... nie napiszę więcej, może póżniej... z zużyciem pradu jest OK, są oszczędne

Ratpaw
24-11-2023, 15:15
Tak się zastanawiałem, kiedy zaczniesz promować grzejniczki jako konkurencję dla pomp ciepła i długo nie musiałem czekać.

"....który wraz ze swoimi współpracownikami zbudował eksperymentalną pompę ciepła z ceramiki o silnym działaniu elektrokalorycznym."

Taa, producenci pomp ciepła teraz Cię znienawidzą. Nie boisz się o swoje życie?

Alessandro
24-11-2023, 16:23
A co... sprzedaż pompy ciepła i grzejników elektr... takie po 300 zł, ci spadła?
Uuuuu... przykro mi.
Wszędzie piszą, że wzrosła sprzedaż kotłów pelletowych.
A jak tam u ciebie...wykopałeś 3.5 m dół na koszyk z rur PCV? Nie polecam... bakterie Rhodococcus ruber mogą trawić plastik.
Jest na to rada... taśmą denso owiń rury

Ratpaw
24-11-2023, 19:03
Mi nic nie siadło, bo nic nie sprzedawałem. A pompę pewnie kupię, taką w cenie 1/2 ceny eksperymentalnego grzejnika koalitowego z efektem elektrokalorycznym.

Alessandro
24-11-2023, 19:47
Byle nie azjatyckie... w czasie gwarancji są awarie w środku zimy.... chyba ze pompa gruntowa - są drogie
U mne w pokoju 2 grzejniki z efektem elektrokalorycznym automatycznie działają , Pełny luksus... super!
Nastawa na 21 st C. Temp w pokoju w granicach 21,6 - 22,3 st
W nocy nastawa 19 st
Świetnie działaja w duecie z grzejnikiem CO - pellet. W grudniu w kolejce montaż kotła gazowego.

Kaizen
25-11-2023, 09:33
"....który wraz ze swoimi współpracownikami zbudował eksperymentalną pompę ciepła z ceramiki o silnym działaniu elektrokalorycznym."



Nobla, nobla z bajkopisarstwa temu Internaucie. Bo z fizyki to na ignobla zasługuje.
Peltier w 1834 wymyślił taką pompę ciepła. Tylko sprawność ma nędzną w porównaniu ze sprężarkowymi, ale do lodówek turystycznych to popularne rozwiązanie.

Alessandro
25-11-2023, 13:59
Mowa jest o Luksemburczyku Emmanuelu Defay z roku 2023.

"Emmanuel Defay przyznaje, że ta technologia jeszcze nie jest gotowa do wprowadzenia na rynek. Ale twierdzi też, że te elektrokaloryczne pompy ciepła mogą być niedługo konkurencją dla tradycyjnych urządzeń tego typu. Przewaga jest podstawowa: w przeciwieństwie do nich nowe elektrokaloryczne urządzenia wcale nie potrzebują tzw. czynników chłodniczych, takich jak fluorowęglowodory czy amoniak. "

Noblisto, z wiedzą jesteś nie na bieżąco... rok 1834?

Ratpaw
25-11-2023, 16:27
Boszzzz, jak ta technologia idzie naprzód! A póki co szukam dobry grzejnik drabinkowy. Nie ma widoków na dobrą jakość i pewnie będzie jakieś Purmo :-P

Kaizen
25-11-2023, 16:55
Noblisto, z wiedzą jesteś nie na bieżąco... rok 1834?

Ponad 20 lat temu korzystałem z modułu Peltiera do chłodzenia procesora. A tu ktoś odkrywa koło na nowo :)
A trzeci sezon mam napędzany takim samym modułem wiatraczek na kominku (działa "w drugą stronę" - produkuje prąd z różnicy temperatur - to dopiero będzie odkrycie w 2034 r. :P )
Żadnych amoniaków, fluorowęglanów, butanu czy nawet CO2 w układzie ;P