PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie podłogowe + grzejniki bez mieszacza - jak wyrównać temperaturę?



RadekC7
07-11-2023, 07:54
Cześć,

mieszkam w domu dwukondygnacyjnym (od developera), gdzie zainstalowane jest ogrzewanie podłogowe na parterze oraz grzejniki na piętrze w sypialniach. Piec jest podpięty pod sterownik, który po osiągnięciu zadanej temperatury odcina go. Rozprowadzenia do grzejników wykonane są poprzez zastosowanie trójników. Oczywiście na parterze jest miło i ciepło, a sypialnie zimne, bo pokój nie zdąży się nagrzać.

Podłogówka jest bez mieszacza na RTL'ach.
466898
Piec - ACV ILEA 18/25 - ustawiona temperatura 50 stopni przy poskręcanych RTL przy podłogówce na ok. 2 poziom.

Co muszę zrobić, żeby zmniejszyć różnice temperaturowe między piętrami? Obecnie wynoszą one obecnie ok. 2-2.5C.

Jednym z rozwiązań byłoby dołożenie mieszacza, ale to spory koszt. Wtedy mógłbym ustawić wyższą temperaturę na piecu i pokoje szybciej by się nagrzewały.

Zastanawiałem się czy nie wymienić RTL na sterowane przez WiFi, żeby móc swobodnie regulować przepływ, ale wydaje mi się to mocno przeciętnym rozwiązaniem.

mistalova
07-11-2023, 08:06
... jest podpięty pod sterownik, który po osiągnięciu zadanej temperatury odcina go. ....

Gdzie jest termostat? Pewnie na parterze, więc przenieś go na piętro, a dół jesli będzie przegrzewany to zmniejsz nastawy na RTLach.

Swoją drogą, to te 9 RTL przekroczyło cenę mieszacza i pompy...

dbx
07-11-2023, 09:14
Cześć,

mieszkam w domu dwukondygnacyjnym (od developera), gdzie zainstalowane jest ogrzewanie podłogowe na parterze oraz grzejniki na piętrze w sypialniach. Piec jest podpięty pod sterownik, który po osiągnięciu zadanej temperatury odcina go. Rozprowadzenia do grzejników wykonane są poprzez zastosowanie trójników. Oczywiście na parterze jest miło i ciepło, a sypialnie zimne, bo pokój nie zdąży się nagrzać.

Podłogówka jest bez mieszacza na RTL'ach.
466898
Piec - ACV ILEA 18/25 - ustawiona temperatura 50 stopni przy poskręcanych RTL przy podłogówce na ok. 2 poziom.

Co muszę zrobić, żeby zmniejszyć różnice temperaturowe między piętrami? Obecnie wynoszą one obecnie ok. 2-2.5C.

Jednym z rozwiązań byłoby dołożenie mieszacza, ale to spory koszt. Wtedy mógłbym ustawić wyższą temperaturę na piecu i pokoje szybciej by się nagrzewały.

Zastanawiałem się czy nie wymienić RTL na sterowane przez WiFi, żeby móc swobodnie regulować przepływ, ale wydaje mi się to mocno przeciętnym rozwiązaniem.

Musisz zrozumieć, że taki sposób ogrzewania inaczej nie zadziała.
Możesz zainstalować na piętrze główny sterownik i stamtąd kierować pracą kotła. Ustawić na rozdzielaczu zadaną temperaturę podłogi i czekać co z tego wyniknie.
Grzejniki żeby spełniły swoje zadanie muszą być praktycznie cały czas zasilane. Na rozdzielaczach masz termostaty więc regulacja podłogi jakaś jest.

redox7
07-11-2023, 14:01
Na RTL-ach to można robić ciągi piesze a nie ogrzewanie płaszczyznowe.
Na ogrzewaniu temperatura musi się zmieniać odwrotnie proporcjonalnie do temperatury zewnętrznej by podawać odpowiednią ilość ciepła (mało gdy na zewnątrz ciepło i dużo gdy na zewnątrz chłodno)
teraz możesz przykręcić RTL-e i wtedy zmiejszysz ilość ciepła a co za tym idzie spowolnisz proces wygrzewania parteru, piętro będzie miało szane się wygrzać
Oczywiście jak przyjdą większe chłody bedziesz musiałponownie rozkręcić RTL-e...
ogólnie tragedia taki system.

RadekC7
30-11-2023, 10:31
Wpadłem na jeszcze jeden pomysł..

1. Wymienić sterownik pieca na taki z modułem WiFi
2. Kupić czujnik temperatury z WiFi i umieścić go w sypialni
3. W logice sterownika uwzględnić czujnik z sypialni i odpalać piec, mimo osiągniętej temperatury na dole.

Powinno to zagrać chyba?