PDA

Zobacz pełną wersję : Mróz a wylewanie fundamentu pod bramę



asaledr
16-11-2023, 23:45
Witam,

Czy wylewanie fundamentu pod bramę przesuwną gdy na dworze jest 0 albo 1 stopień na plusie jest dobrym pomysłem? Albo przykładowo jest 2/3 stopnie ale noc już ujemna typu -3, -4. Nic się nie stanie? Wiadomo będzie dłużej schnąć ale sam fundament można zalać?

Mareks77
17-11-2023, 06:22
Nic się z tym jeszcze nie stanie. Grunt nadal trzyma jeszcze dodatnią temperaturę. Graniczną temperaturą od której powinno się zaprzestać prac jest (-5*C).
Można je oczywiście prowadzić ale wymaga to zapewnienia odpowiednich warunków i dodatkowych kosztów.
Dla spokojnego snu można dodać plastyfikatora.

dwiecegly
17-11-2023, 07:48
Witam,

Czy wylewanie fundamentu pod bramę przesuwną gdy na dworze jest 0 albo 1 stopień na plusie jest dobrym pomysłem? Albo przykładowo jest 2/3 stopnie ale noc już ujemna typu -3, -4. Nic się nie stanie? Wiadomo będzie dłużej schnąć ale sam fundament można zalać?

Deweloperzy leją fundamenty przy -5 albo nawet -10 bez zadnych dodatkow pod ogromne bloki a ty się martwisz bramą :) Nic jej nie będzie.

itchel
17-11-2023, 11:26
Masz zamiar po prostu sam coś wymieszać? Jeśli tak, upewnij się, że używasz wody wystarczająco ciepłej, aby beton miał co najmniej 50 stopni, może spróbuj ogrzać obszar lub pozwól mu rozmrozić się w miejscu, w którym będzie kładziony beton, i zaopatrz się w izolowane koce, najlepiej koce do utwardzania, przykryj obszar i po prostu zostaw go na chwilę 10.0.0.0.1 (https://100001.onl/) w spokoju.

Jeśli kupujesz trochę i zlecasz dostawę, istnieją standardy i wytyczne, których musi przestrzegać zakład. Możesz poszukać hasła „Betonowanie w niskich temperaturach”. Ale jeśli jest to tylko niewielka praca mieszkaniowa, mogą po prostu wykonać absolutne minimum.

nieogarniam
18-11-2023, 09:32
Jesli beton z gruszki to dodaje mieszanek szybkowiazacych, to tylko pod bramę

PLC_00
18-11-2023, 22:37
Ja lałem strop w styczniu przy - 6 i :

*zamówiłem beton z dodatkami przyśpieszającymi wiązanie
*beton miał dwie klasy wyżej niż zakładał projekt

bartolomeooo
18-11-2023, 23:31
Nie jestem fachowcem ale sam szukałem odpowiedzi więc się wypowiem. Oczywiście w takich warunkach nic się nie stanie. Mi kierownik budowy powiedział (i empirycznie to sprawdziłem) - podczas wiązania betonu wytwarza się ciepło - gdy stwardnieje - połóż na niego styropian a po jakimś czasie jak go zdejmiesz beton pod nim będzie dosłownie ciepły.