PDA

Zobacz pełną wersję : Kocioł gazowy na nieogrzewanym poddaszu nieużytkowym



depablo
21-11-2023, 15:16
Szanowni Państwo,

Chcieliśmy "odzyskać" pomieszczenie kotłowni w celu zrobienia tam gabinetu. W związku z tym pomyśleliśmy żeby przemieść cały osprzęt w kotłowni na poddasze (kocioł gazowy, zasobnik wody użytkowej i mieszacz ogrzewania podłogowego).
Poza tym, że byłoby to poważne przedsięwzięcie hydrauliczne + przesuwanie przyłącza gazu to nachodzi mnie kilka wątpliwości.

Poddasze nieużytkowe nie jest ogrzewane. W zimie temperatury są zbliżone do tych na zewnątrz (tylko delikatnie wyższe). Istnieje ryzyko, że temperatury spadną poniżej 0.
Póki woda cyrkuluje w obiegu to raczej nie ma ryzyka zamarznięcia, ale co w przypadku potencjalnej awarii prądu np. przez 5 godzin? Przecież to zdąży zamarznąć.

Myślałem o wyodrębnieniu lekkiego, ocieplanego pomieszczenia na poddaszu (o kubaturze wymaganej przez przepisy) i umieszczeniu tam całego sprzętu.
Miałoby to sens?

Z może wystarczy odpowiednie zaizolowanie wszystkich rur?

Paweł

Ratpaw
21-11-2023, 21:37
Szykujesz kotłownią gazową na poddaszu, więc musisz spełnić warunki techniczne (https://www.rynekinstalacyjny.pl/artykul/kotly-kotlownie/41182,pomieszczenia-kotlowni-gazowych) dla kotłowni gazowych. Podłoga tego poddasza jest palna? Jaką ma wysokość poddasze? Wymagań jest całe mnóstwo.

depablo
29-11-2023, 12:56
Dziękuję za podesłanie linka.
Poddasze w najwyższym punkcie ma około 3,5 m wysokości. Obok komina to jest coś około 2 m.
Obecnie podłoga nie spełnia warunków niepalności, ale to jest akurat do zrobienia.

Bardziej mnie martwi obecnie kwestia niskich temperatur (nawet poniżej 0 stopni Celcjusza) na poddaszu. Akurat wymagania które czytałem tej kwestii nie podejmują. Chociaż logika podpowiada żeby rury wchodzące do pieca raczej nie zmarzły. ;)
Porozmawiam z instalatorami. Może mieli do czynienia z takimi rozwiązaniami.

mistalova
29-11-2023, 16:58
Pomijając kwestie strat ciepła - jeśli kocioł będzie sterowany czystą pogodówką to nic mu nie będzie - czynnik wtedy krąży w układzie cały czas a kocioł dba o jego odpowiednią temperaturę.
Jeśli sterowanie dwustanowe to może być zonk.