PDA

Zobacz pełną wersję : Wybór okien



yumpie
21-11-2023, 16:55
Witam,
stoję przed wyborem okien do nowo budowanego domu. Mam oferty z Vetrexu na profilu V82, Oknoplastu na profilu Pava i MS Okna na Salamandrze. Wszędzie dwustronny kolor i zawiasy ukryte. Która firma według Was robi najsolidniejsze okna? Gdzie nie będzie niespodzianek w stylu pęknięć profili na zgrzewach? MS najtańszy, następnie Vetrex i Oknoplast. Jednak różnica w cenie nie jest duża, ale cena ogólnie kosmiczna, prawdopodobnie przez to debilne "czyste powietrze".
Zdziwiła mnie różnica w wadze okien od poszczególnych producentów - MS najlżejsze, Oknoplast najcięższe. Na oknie balkonowym różnica wagi dochodzi do 16 kg! Zwykłe okno RU 145x145cm w przypadku Oknoplastu jest ok. 10 kg cięższe niż u konkurencji? Z czego to może wynikać? Kładą grubszą stal?
Okucia w Oknoplaście Winkhaus, Vetrex jest na Roto, MS - Siegenia. Co wybrać? Pomocy!

stary
21-11-2023, 22:39
Witam,
stoję przed wyborem okien do nowo budowanego domu. Mam oferty z Vetrexu na profilu V82, Oknoplastu na profilu Pava i MS Okna na Salamandrze. Wszędzie dwustronny kolor i zawiasy ukryte. Która firma według Was robi najsolidniejsze okna? Gdzie nie będzie niespodzianek w stylu pęknięć profili na zgrzewach? MS najtańszy, następnie Vetrex i Oknoplast. Jednak różnica w cenie nie jest duża, ale cena ogólnie kosmiczna, prawdopodobnie przez to debilne "czyste powietrze".
Jakość producentów i ich produktów jest porównywalna, zatem proszę zasięgnąć opinii o lokalnych dystrybutorach i jakości oferowanego montażu.

Zdziwiła mnie różnica w wadze okien od poszczególnych producentów - MS najlżejsze, Oknoplast najcięższe. Na oknie balkonowym różnica wagi dochodzi do 16 kg! Zwykłe okno RU 145x145cm w przypadku Oknoplastu jest ok. 10 kg cięższe niż u konkurencji? Z czego to może wynikać? Kładą grubszą stal?
Okucia w Oknoplaście Winkhaus, Vetrex jest na Roto, MS - Siegenia. Co wybrać? Pomocy!
Gdzieś jest błąd...nie ma możliwości, aby były takie różnice na tym samym profilu np. na Vece 82 mm z powodu grubości stali czy róznicy w kształcie listwy.
Oczywiście piszę o tych konkretnych dostawcach.
Proszę sprawdzić czy budowa pakietów jest jednakowa, czy jednakowe słupki stałe lub ruchome, może gdzies doliczana jest waga poszerzeń, etc.

yumpie
22-11-2023, 10:01
Dzięki za odpowiedź. Przeglądając internet natknąłem się na zdjęcia z rozchodzącymi się zgrzewami w oknach jednego z tych producentów. Chciałem zweryfikować, czy to przypadkiem nie antyreklama wrzucona przez konkurencję.
Co do wagi, to pani z Oknoplastu tłumaczyła, że Veka produkuje dla nich trochę zmieniony profil. A może waga okuć też jest różna?
Niedawno ruszyła promocja zimowa Vetrexu, pierwszą ofertę miałem sporządzoną ok. tygodnia przed ruszeniem tej promocji. Wziąłem więc aktualną ofertę promocyjną z innego salonu, żeby je z sobą porównać. Ku mojemu zdziwieniu cena nawet nie drgnęła. Producenci lecą sobie z nami w gumę, bo wiedzą że snopkiem otworu okiennego się nie zastawi. A i tak klienci z "czystego powietrza" będą im robili obroty. Te dofinansowania tylko windują ceny tym, którzy nie mogą z nich skorzystać. Chore...

Kaizen
22-11-2023, 10:21
Zdziwiła mnie różnica w wadze okien od poszczególnych producentów - MS najlżejsze, Oknoplast najcięższe. Na oknie balkonowym różnica wagi dochodzi do 16 kg! Zwykłe okno RU 145x145cm w przypadku Oknoplastu jest ok. 10 kg cięższe niż u konkurencji? Z czego to może wynikać? Kładą grubszą stal?


Pakiety takie same (tej samej grubości szyby)? Bo na profilach, wzmocnieniach ani okuciach takie różnice są nieosiągalne. Ale jak masz dwie czy trzy szyby o 1mm cieńsze, to już robi różnicę w wadze.

A co do meritum - jak parametry porównywalne, uszczelki porównywalne, okucia (warto dać wszystkie z ruchomymi grzybkami również od strony zawiasów, bo same zawiasy tak nie docisną na całej długości), montaż podobny (materiały i sposób) i cena nie różni się znacznie, to postaraj się pogadać z szefem ekipy, która miałaby u Ciebie montować. I wypytaj, co doradzi - czy taśmy rozprężne, czy taśmy montażowe tylko od wewnąrz, czy również od zewnątrz, czy warto ciepły parapet. Spisz, co różni spece mówili i porównaj (już pewnie sobie w tym momencie wyrobisz zdanie - ale wrzuć tu jeszcze to zobaczymy, który gadał najrozsądniej dla klienta, który dla siebie, który dla sprzedawcy).

Generalnie sprzet powinien być porónywalny na tej samej półce (więc dociekałbym, skąd różnica w wadze) a różnicę zrobi fachowość i zakres montażu. Zwróć też uwagę, czy okna masz z nawiewnikami (zbędne jak masz rekuperację - a bez niej nieodzowne) i co to za nawiewniki.

finlandia
22-11-2023, 22:19
Dzięki za odpowiedź. Przeglądając internet natknąłem się na zdjęcia z rozchodzącymi się zgrzewami w oknach jednego z tych producentów. Chciałem zweryfikować, czy to przypadkiem nie antyreklama wrzucona przez konkurencję.
Co do wagi, to pani z Oknoplastu tłumaczyła, że Veka produkuje dla nich trochę zmieniony profil. A może waga okuć też jest różna?
Niedawno ruszyła promocja zimowa Vetrexu, pierwszą ofertę miałem sporządzoną ok. tygodnia przed ruszeniem tej promocji. Wziąłem więc aktualną ofertę promocyjną z innego salonu, żeby je z sobą porównać. Ku mojemu zdziwieniu cena nawet nie drgnęła. Producenci lecą sobie z nami w gumę, bo wiedzą że snopkiem otworu okiennego się nie zastawi. A i tak klienci z "czystego powietrza" będą im robili obroty. Te dofinansowania tylko windują ceny tym, którzy nie mogą z nich skorzystać. Chore...

Nie kojarzę kontrowersyjnego postu z tymi "rozchodzącymi sie" zgrzewami. Więc albo nie widziałem albo przeszedłem nad tym do porządku dziennego. Może zdarzyć się każdemu.

Waga - przychylam się do zdania kolegi wyżej - to raczej nie możliwe przy takich standardach produkcji uznanych firm. W tanim wykonaniu -parę kg może być tańsza stal. Okucia aż tak nie naciągną. Dwie z wymienionych firm proponują pakiety z szybami 3mm, więc powinny być jeszcze lżejsze.

Promocja Vetrexu - sprawdź więc w tym samym salonie. Widocznie nowa wycena zawiera inny zakres oferty lub rabatów. Oferuję tą firmę na co dzień - i do kalkulacji sprzed promocji zgodnie z warunkami dodaję jedynie 8% rabatu + okucia ukryte.

yumpie
23-11-2023, 19:19
Te posty znalazłem na fejsbuku. pierwszy głównie z zarzutami do montażysów, okna na profilu v76:
https://m.facebook.com/groups/929900317582478/permalink/1463659454206559/

Drugi o delikatnie wyginających się skrzydłach i spowodowanej tym nieszczelności:
https://m.facebook.com/groups/205750674157040/permalink/1347283546670408/

Być może te problemy spowodowane są niestarannym montażem, a jakość okien jest ok. Jednak trochę mnie to zaniepokoiło. Nie chciałbym barować się z takimi problemami wydając przy okazji kupę kasy. Ci ludzie podpisali się przecież imieniem i nazwiskiem. Gdyby chcieli jedynie oczernić firmę, to ryzykowaliby pozwami sądowymi.

Rozumiem, że w umowie mają być uwzględnione wszystkie detale związane z montażem i wykorzystywane materiały? Np. Jaka piana, jakie taśmy, z czego ciepłe parapety, czy idzie membrana epdm?

Takie pytanko, Panowie: jaki montaż jest lepszy, na kotwy czy na dyble? A może mieszany, na jedno i drugie jednocześnie? Taśma rozprężna i piana, czy tylko piana flexi? Przy szczelnym montażu lepiej sprawdzają się klejone taśmy, czy taśmy w płynie (Titan wins, soudal)?

Finlandia, w ofertach zakres montażu jest praktycznie identyczny, tylko jedna ekipa stosuje taśmy i pianę Soudala, a druga jakieś taśmy o przedłużonej tolerancji na UV i pianę, której nazwy nie pamiętam. W obu przypadkach miała być tylko ciepła listwa, ale chyba zdecyduję się jeszcze na parapety ze stropexu
. Jednak wtedy zmniejszy się chyba wysokość okien o grubość parapetu.

finlandia
24-11-2023, 08:27
Do jednej z grup nie mam dostępu. Są takie, z których admini eliminują całą lub tylko nielubianą konkurencję by im nie przeszkadzać w robieniu biznesu.
Te porysowane ramy wyglądają na zbieg okoliczności. Jedno to kolor - gładki antracyt jest powszechnie znany jako podatny na widoczność rys i rysek. Mam wrażenie że znaczna część z tych pokazanych na fb dała by się usunąć poprzez przetarcie szarym, ew. białym włóknem (nazwa ścierki z nomenklatury Ottimo), tylko trzeba je mieć (kilka złotych) i chcieć. Tu widać że ekipa nie była dość staranna.

Nie wiem czy się da aż tak szczegółowo zawrzeć umowę. Jestem zwolennikiem większej elastyczności dla ekipy o ile nie zinterpretują tego jako możliwość pójścia na skróty.
W nowym domu montuję na kotwy ... + śruby w newralgicznych punktach.

A wracając do tej różnicy w cenie - jeśli nie ma różnic w zakresie oferty, to pozostaje marża. Nie ma narzuconych cen dla sieci sprzedaży.