PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa ciepła a maty grzewcze



mordziaty
27-11-2023, 13:10
Witam,

Staje przed wyborem ogrzewania do domu 170m2 i porównuję systemy które mnie interesuje.

Pompa ciepła wychodzi ciekawie ale duży koszt za samą pompę 40 tys za coś dobrego, maty są tańsze ale nie wiem jak będzie wyglądało zużycie prądu i jak to wpłynie na rachunki.


Czy macie doswiadczenia z matami grzewczymi jak wychodzą rachunki?

dbx
27-11-2023, 13:16
170 m2 maty grzewczej ???????????????

mordziaty
27-11-2023, 13:49
Odliaczajac jakies systemowe marginesy bedzie 140m2

mordziaty
27-11-2023, 13:50
Teoretycznie mogę przeliczyć liczbę watów,etc ale raczej ciężko jest wyliczyć ile h dziennie się grzeje w domu itd

d7d
27-11-2023, 13:56
Teoretycznie mogę przeliczyć liczbę watów,etc ale raczej ciężko jest wyliczyć ile h dziennie się grzeje w domu itd

Zakładając dom energooszczędny np. 50 kWh/m2/rok potrzebujesz
170m2 x 50 kWh/m2/rok = 8.500 kWh rocznie.

Dla PC z COP=3,5 będzie to ok. 2.500 kWh rocznie
a dla mat grzewczych ok. 8.500 kWh rocznie.
Powyższe nie uwzględnia kosztów podgrzania c.w.u.

dbx
27-11-2023, 15:25
Teoretycznie mogę przeliczyć liczbę watów,etc ale raczej ciężko jest wyliczyć ile h dziennie się grzeje w domu itd

przyjmij w zaokrągleniu moc maty na m2 czyli 150W/m2
daje to ok. 21 kW.
co tu jeszcze liczyć?

d7d
27-11-2023, 15:28
Co daje info 21 kW ?? Pewnie koszt mat grzewczych
Moc 21 kW nie pozwala policzyć kosztu rocznego ogrzewania.

dbx
27-11-2023, 17:42
Co daje info 21 kW ?? Pewnie koszt mat grzewczych
Moc 21 kW nie pozwala policzyć kosztu rocznego ogrzewania.

ty płacisz w kW inni pewnie jeszcze w złotówkach.
Poza tym, hgw jak się do tego odnieść.

sito
27-11-2023, 18:01
Znajomi ogrzewają dom 100m foliami grzewczymi w suficie , całkowita moc foli to ~7kw przy czym nigdy nawet przy -15 nie pobierały tyle mocy. O ile dobrze pamiętam ich moc to 400W na 1m2 folii i nie rozkłada się tego tyle co jest powierzchni domu . Do każdego pomieszczenia idzie tyle metrów ile ma ono zapotrzebowania . Wychodzi na to że ich dom ma tej foli w granicach 18m

P.S. Domek ma zapotrzebowanie w granicach 4kW przy -20 za oknem

Kaizen
27-11-2023, 18:11
Czy macie doswiadczenia z matami grzewczymi jak wychodzą rachunki?

Cena kWh x ilość kWh zużytych do grzania.
Przy PC tak z grubsza możesz to podzielić przez 3,5 (przy dobrze dobranej pompie i dobrze zrobionej podłogówce kilka dziesiątych więcej, przy słabej pompie i grzejnikach albo skopanej instalacji kilka dziesiątych mniej).
Sporo w sygnaturce.

d7d
27-11-2023, 18:40
ty płacisz w kW inni pewnie jeszcze w złotówkach.
Poza tym, hgw jak się do tego odnieść.

Płacę za kWh a ty podajesz sumaryczną moc zainstalowanych mat grzewczych.
Z tego nie wyliczysz kosztów ogrzewania.
Czegoś nie zrozumiałeś?
Autor pytał się ile będzie go go kosztowało ogrzewanie.

dbx
27-11-2023, 21:00
Płacę za kWh a ty podajesz sumaryczną moc zainstalowanych mat grzewczych.
Z tego nie wyliczysz kosztów ogrzewania.
Czegoś nie zrozumiałeś?
Autor pytał się ile będzie go go kosztowało ogrzewanie.

Witam,

Staje przed wyborem ogrzewania do domu 170m2 i porównuję systemy które mnie interesuje.

Pompa ciepła wychodzi ciekawie ale duży koszt za samą pompę 40 tys za coś dobrego, maty są tańsze ale nie wiem jak będzie wyglądało zużycie prądu i jak to wpłynie na rachunki.


Czy macie doswiadczenia z matami grzewczymi jak wychodzą rachunki?

czy już coś zrozumiałeś?

d7d
27-11-2023, 21:54
Jakie znaczenie ma 21 kW w matach?

Podałeś jak będzie wyglądało zużycie prądu i ile będzie to kosztowało?

Ja podałem przybliżone zużycie prądu - 2.500 kWh vs. 8.500 kWh i jak to wpłynie na rachunki.

PS Czego się drzesz? :)

sito
27-11-2023, 23:15
Pchanie się w tych czasach w COP1 to proszenie się o kłopoty, chyba ze będzie to dom pasywny....
Mnie namawiano na kocioł elektryczny, bufor z grzałkami itp . Wybrałem klime i dom który w projekcie ma na samo CO+CWU podane zużycie 10000 kWh zamyka się w 5000 kWh razem z bytowym

Przy takim domu i powierzchni brałbym pompę, monobloka, hydraulik za zrobienie "kotłowni" niech weźmie 3k , do tego pompa 16k ( Panas lub LG ) baniak na wodę 4k . Można tez kupić pompe za 10k i targać nią 10 lat aż sie rozleci. Oponenci pomp zawsze argumentują żywotność tak jakby ich węglowe lub gazowe kotły były wieczne....

Podstawa to nie brać firm żyjących z montażu pomp, u nich jest 20k ( lub więcej ) marży na montażu....

Ja dostałem 2 lata temu wycenę na 68k za dom 86m , w tym pompa i podłogówka. Fakt ze pompa z wysokiej półki ale bez jaj....

Zrobiłem podłogówkę za 6k a pompę kupimy jak sie odkujemy po budowie , pompy po szaleństwie w 2021-2022 wyraźnie tanieją...

Ratpaw
27-11-2023, 23:21
Przede wszystkim brakuje pomp o ultraniskich mocach, czyli 2 - 3 kW.

sito
27-11-2023, 23:35
Przede wszystkim brakuje pomp o ultraniskich mocach, czyli 2 - 3 kW.

Panas ma pompę 3kW
Mitsubishi ma 4kW

d7d
27-11-2023, 23:54
Przy jakich parametrach te moce?

sito
28-11-2023, 08:10
Przy jakich parametrach te moce?

Mitsu do -15 utrzymuje 100% mocy
Panas o ile dobrze pamiętam przy -7 ma 3,2kW

Obie pompy mają grzałki

Myślę ze dla domu o zapotrzebowaniu 2 do 3kw nie ma to znaczenia....

Do mojego domu firma budująca ładuje Stiebla 8kW przy zapotrzebowaniu 4kW
Jak napisałem na fb ze będziemy montowali pompę 5kW a moze nawet 4 to prawie mnie zjedli ( użytkownicy domów ) . Argumenty jak zwykle te same, mocy nigdy za dużo, braknie przy -20 , grzałki cię zrujnują :D . No i wisienka czyli ze wode grzeje w niecałą godzinę. Pytam tylko na co komu co godzinę 180L cieplej wody ? :D

Zapytałem co robi wasz Stiebel jak na placu jest +10 a dom potrzebuje wtedy 1kW , odpowiadali pokrętnie ze moduluje i ze mają bufory....

Ratpaw
28-11-2023, 08:23
Panas ma pompę 3kW
Mitsubishi ma 4kW
Potrzebuję pompę 2 kW, dwie sztuki, na teraz. Jaką ma sprawność pompa o mocy 3 kW, jeśli 80% czasu będzie pracować na 1 kW? Modulacja schodzi może i nawet do 10%, ale sensownie pracuje od 30%. To jest wszystko na styk. No i Panas kosztuje 15 tysięcy, o dużo za dużo jak na 3 kW.

sito
28-11-2023, 09:26
Potrzebuję pompę 2 kW, dwie sztuki, na teraz. Jaką ma sprawność pompa o mocy 3 kW, jeśli 80% czasu będzie pracować na 1 kW? Modulacja schodzi może i nawet do 10%, ale sensownie pracuje od 30%. To jest wszystko na styk. No i Panas kosztuje 15 tysięcy, o dużo za dużo jak na 3 kW.

2kW przy ilu na placu ? -20 ?

Ratpaw
28-11-2023, 09:58
2kW przy ilu na placu ? -20 ?
~ -10.

Pompę dobiera się na 70% maksymalnego obciążenia. W Gdyni temperatura może teoretycznie spaść do -20, ale przez ile godzin? W zeszłej zimie było -13 przez 4 godziny :D

sito
28-11-2023, 10:35
Przy takim domu chyba bym kupił kocioł elektryczny...
Na naszym rynku chyba nie ma takich pomp

Albo najmniejsza pompa, jakiś większy ( 500L ? Trzeba policzyć ) bufor i grzać go raz lub dwa razy na dzień do temperatury potrzebnej potem na podłogę. Lub zrobic jak słynny Arturo, dowalić dużo wylewki i puszczać pompę tylko w nocy

A to ze Panas 3kW nie jest tani... Cóż, nietypowe rzeczy kosztują

Sporo jest pomp 4kW , trzeba chyba poszukać takiej o najgorszych parametrach, to chyba pierwszy taki przypadek jaki znam :D

Ratpaw
28-11-2023, 12:48
Kocioł elektryczny to pułapka. Szacuję na obecną chwilę, że ogrzewanie będzie mnie kosztować jakiś 1000 zł rocznie za max 1000 kWh. CWU to jakieś 500 kWh na dwie osoby, czyli kolejne 500 zł. Pewnie będzie więcej, po skończą się zamrożone ceny. Liczmy jednak optymistycznie 1500 zł.

Kocioł elektryczny to będzie 3x więcej. Czyli: 4500 zł. Pompa ciepła o mocy 1500 W kosztowała mnie 8300 zł, a jako źródło szczytowe klima 5200 zł, ale i tak bym ją zamontował.

Prosto wyliczyć, że najpóźniej po trzech latach pompa będzie tańsza w eksploatacji niż kocioł elektryczny.

Pompę ciepła mam dobraną na 50-60% okresu grzewczego, czyli nieco mało. Przez 40-50% dni grzałbym dodatkowo grzałką, choć minimalnie. Dlatego wolałem wywalić więcej na klimę i wybrać model nadający się do grzania pomieszczeń.

Faktycznie, dziwne jest, że ja mam problemy z urządzeniami grzewczymi, ale taki obecnie jest rynek. Jedna firma ze Śląska pracuje nad odpowiednią pompą ciepła, ale są zarobieni i póki co takiej małej, pracującej z odzyskiem ciepła z wyrzutni wentylacji nie ma na rynku, sam muszę to opracować odpowiednia konfiguracją rur i przepustnic.

Za kilka lat sytuacja pewnie wyglądała inaczej, a teraz jest jak jest.

sito
28-11-2023, 16:10
Pompa ciepła o mocy 1500 W kosztowała mnie 8300 zł

Pochwalisz się co to za cudo ?

Ratpaw
28-11-2023, 16:44
Pochwalisz się co to za cudo ?
AUER EDEL 200 AIR. Pompa do CWU, wykorzystana jako uniwersalne urządzenie do grzania wody, z którą inwestor wie co zrobić :D

Kaizen
29-11-2023, 08:11
AUER EDEL 200 AIR. Pompa do CWU, wykorzystana jako uniwersalne urządzenie do grzania wody, z którą inwestor wie co zrobić :D

Kocioł elektryczny zawiera też automatykę, pompę obiegową i inne klamoty. Grzejąc pompą do CWU musisz to osobno ogarnąć.
Do tego grzeje od -7 - poniżej grzeje grzałką.
Jaka będzie żywotność pompy, która będzie prawie cały sezon grzewczy pracowała non stop?
COP tej pompy będzie znacznie mniejszy niż typowej pompy do CO i CWU. Jakoś nie mogę znaleźć, żeby producent się chwalił. A COP do CWU jest podawany przy grzaniu od 15*.

Nie chwalą się mocą w różnych temperaturach, bo to dla PC do CWU mniej istotne, niż ile czasu zajmie zagrzanie zasobnika. Przy 0* ogrzanie 200l z tych 15 do 55°C zajmuje 8h. 1,17kWh/K/m3 * 40K * 0,2m3 = 9,36kWh ciepła czyli moc 1,17kW ŚREDNIO grzejąc od 15*. Jak będzie grzała od 25* (czy większej) to będzie jeszcze mniej.

I co, druga taka pompa do CWU?

Ratpaw
29-11-2023, 09:18
Kocioł elektryczny zawiera też automatykę, pompę obiegową i inne klamoty. Grzejąc pompą do CWU musisz to osobno ogarnąć.
Wymiennik ciepła, dwie pompy, termostatyczny zawór trójdrożny. W wersji z pogodówką zawór mieszający 3-d z siłownikiem i sterownik zamiast zaworu termostatycznego. Jakieś 2500 zł.

Do tego grzeje od -7 - poniżej grzeje grzałką.
Nie zejdzie poniżej 0, ponieważ będzie zasilana z GWC i rekuperatora.

Jaka będzie żywotność pompy, która będzie prawie cały sezon grzewczy pracowała non stop?
Zobaczymy, ale coś mi mówi, że im mniej startów, tym większa żywotność.

COP tej pompy będzie znacznie mniejszy niż typowej pompy do CO i CWU.
Co to jest typowa pompa? Powietrzna, gruntowa? SCOP będzie, podejrzewam, podobny, ale zamierzam to opomiarować i sprawdzić.

Jakoś nie mogę znaleźć, żeby producent się chwalił.
Na stronie 17 (https://grupabrann.pl/wp-content/uploads/2021/09/EDEL-19_031_2-www.pdf)wszystko jest.

A COP do CWU jest podawany przy grzaniu od 15*.
To jednak znalazłeś? :D

Nie chwalą się mocą w różnych temperaturach, bo to dla PC do CWU mniej istotne, niż ile czasu zajmie zagrzanie zasobnika. Przy 0* ogrzanie 200l z tych 15 do 55°C zajmuje 8h. 1,17kWh/K/m3 * 40K * 0,2m3 = 9,36kWh ciepła czyli moc 1,17kW ŚREDNIO grzejąc od 15*. Jak będzie grzała od 25* (czy większej) to będzie jeszcze mniej.

No OK, nie wnikam w te wyliczenia, ale tak logikę: skoro pompa jest przeznaczona dla czterech, to jeśli będą z CWU korzystać dwie, a dom zużywa na ogrzewanie tyle, co te cztery osoby, to ... :yes: Tak, wraz z klimą powinna dać radę.

I co, druga taka pompa do CWU?
CO będzie zasilane poprzez wymiennik ciepła, nie będzie mieszania się wody.

Kaizen
29-11-2023, 09:23
Na stronie 17 (https://grupabrann.pl/wp-content/uploads/2021/09/EDEL-19_031_2-www.pdf)wszystko jest.


Tu nie ma COP dla konkretnych temperatur powietrza i wody. To jest średni COP dla grzania od 10 (ja znalazłem wykres od 15) do 55* - nic nie mówi, jaki będzie COP jak będziesz grzał od 25 do 30*. To co pewne, to że grzejąc od 25 do 55 będzie znacznie niższy.



CO będzie zasilane poprzez wymiennik ciepła, nie będzie mieszania się wody.

Nie w tym problem. Problem w temperaturze i w mocy. Jak będziesz grzać do 45-50* wszystko i do podłogówki mieszał z powrotem, to będzie bardzo niski COP i niską moc. A obstawiam, że mocy zabraknie najpóźniej w okolicy 0* i nie utrzyma takiej temperatury, gdy dom weźmie z 1kW mocy cieplnej.

Jak puścisz powietrze z rekuperatora - to defrosty będziesz miał co chwilę, bo ma blisko 100% wilgotności. GWC - ile kolejnych tysięcy? Ciekawe, jaką będzie dawał temperaturę po kilku dniach mrozów.

Ratpaw
29-11-2023, 10:12
Nie w tym problem. Problem w temperaturze. Jak będziesz grzać do 45-50* wszystko i do podłogówki mieszał z powrotem, to będzie bardzo niski COP. A obstawiam, że mocy zabraknie najpóźniej w okolicy 0* i nie utrzyma takiej temperatury, gdy dom weźmie z 1kW mocy cieplnej.
Pokazałem Ci wykres COP dla grzania CWU - jest niski? Czy dla mnie COP jest problemem czy brak mocy, którą uzupełniać zamierzam klimą?

Może oczywiście mi zabraknąć mocy okolicach 0 stopni, ale raczej będzie to nieco niżej ze względu na zyski bytowe. Wygląda na to, że muszę mieć 1 kW w okolicy 0, a jak to dostarczę zależy od profilu użycia energii. Tak, jest na styk i dlatego mam klimę.

GWC - ile kolejnych tysięcy?
Samo GWC ok. 6-7 tysięcy.

Ciekawe, jaką będzie dawał temperaturę po kilku dniach mrozów.
Dodatnią, po dwóch tygodniach mrozów na poziomie -6 miałem ok. 2 stopnie na wylocie. Tutaj raczej niezwykłe są długotrwałe mrozy.

Jak puścisz powietrze z rekuperatora - to defrosty będziesz miał co chwilę, bo ma blisko 100% wilgotności
Co ma do tego RH? Przy -10 na zewnątrz też masz 100% RH i są co chwilę defrosty?

sito
29-11-2023, 10:14
Ja myślałem ze to bedzie jakiś gotowiec a to druciarstwo wyższego sortu :D

Dla mojego kurnika 86m tez ciężko dobrać pompę bo potrzebuje 4kW przy -20
Mój dom trzeba ogrzewać jak temperatura za dnia jest od +10'C w dół i w nocy od +7'C w dół

Więc nawet jak kupmy pompę to do lekkich przymrozków lecimy na klimie....

Dopiero od -3 i poniżej będzie puszczona pompa i cały rok do grzania CWU.
Puszczać pompę jak dom potrzebuje 1kW to chyba średni pomysł....

Kaizen
29-11-2023, 10:39
Pokazałem Ci wykres COP dla grzania CWU - jest niski? Czy dla mnie COP jest problemem czy brak mocy, którą uzupełniać zamierzam klimą.

To jest COP dla grzania od 10 do 45*. Trudno na tej podstawie zgadywać, jaki będzie COP przy grzaniu od 25 (czyli okolice powrotu z wymiennika) czy ciągłego dogrzewania 40-45*. Oczywiste, że będzie znacznie niższy. I moc też nieznana.



Dodatnią, po dwóch tygodniach mrozów na poziomie -6 miałem ok. 2 stopnie na wylocie.

Ta pompa wg danych technicznych ma 350 m3/h. Tyle puszczałeś przez ten GWC?


Co ma do tego RH? Przy -10 na zewnątrz też masz 100% RH i są co chwilę defrosty?

Weźmy taki konkretny przykład:

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=452201

Tu już działa funkcja antyzamrożeniowa (zwiększa się wywiew, zmniejsza nawiew).

1. Powietrze na zewnątrz ma -11,84 czyli 2,06g/m3
2. Wyrzutnia ma -2,1 czyli 4,19g/m3

Załóżmy schłodzenie o 5* na wymienniku czyli mamy:
1. -16,84 --> 1,39g/m3 wykroplone 0,67g/m3
2. -7,1 --> 2,93g/m3 wykroplone 1,26g/m3

Prawie dwa razy więcej zamarzających skroplin. Przy tej samej ilości energii odebranej z powietrza.

Ratpaw
29-11-2023, 10:40
Ja myślałem ze to bedzie jakiś gotowiec a to druciarstwo wyższego sortu :D

Dla mojego kurnika 86m tez ciężko dobrać pompę bo potrzebuje 4kW przy -20
Mój dom trzeba ogrzewać jak temperatura za dnia jest od +10'C w dół i w nocy od +7'C w dół

Więc nawet jak kupmy pompę to do lekkich przymrozków lecimy na klimie....

Dopiero od -3 i poniżej będzie puszczona pompa i cały rok do grzania CWU.
Puszczać pompę jak dom potrzebuje 1kW to chyba średni pomysł....
Tak, niestety muszę drutować, bo na rynku brakuje pomp o tak niskiej mocy (i cenie).

U mnie pompa będzie działała cały rok, bo cały rok potrzebuję CWU. Pierwotnie chciałem rozdzielić pompy ciepła, kupić nawet dropsa, ale wspomniany Auer ma odpowiednie parametry, bo jest na propanie.

Ja potrzebuję max. 2700 W, ale to tylko teoria, w praktyce muszę mieć 2 kW na cele CO. Jak za kilka lat zepsuje mi się ta pompa do CWU, a na rynku będą w końcu odpowiednie mikroskopijne modele "normalnych" pomp, to jedną kupię, a póki co drutuję :p

Ratpaw
29-11-2023, 10:49
To jest COP dla grzania od 10 do 45*. Trudno na tej podstawie zgadywać, jaki będzie COP przy grzaniu od 25 (czyli okolice powrotu z wymiennika) czy ciągłego dogrzewania 40-45*. Oczywiste, że będzie znacznie niższy. I moc też nieznana.
Czemu ma być znacznie niższy?

Poza tym ta pompa będzie przecież podawać również CWU, a więc będzie zasilana wodą o znacznie niższej temperaturze. COP mi wyjdzie jak zamontuję ciepłomierz na wyjściu.

Ta pompa wg danych technicznych ma 350 m3/h. Tyle puszczałeś przez ten GWC?
Kupiłem wentylator na 550 m3/h i włączyłem go na maksa, nie wiem ile wyszło przez niego finalnie, bo GWC stawia przecież opory.

Prawie dwa razy więcej zamarzających skroplin. Przy tej samej ilości energii odebranej z powietrza.
Nie umiem się do tego odnieść, wyjdzie co wyjdzie, jak będzie za mało mocy, to klima podgoni. Życie pokaże czy muszę włączać grzanie klimą przy -2 czy moze przy -8.

Kaizen
29-11-2023, 11:08
Czemu ma być znacznie niższy?

Po pierwsze dlatego, ze w praktyce raz grzejesz zasobnik od temperatury wodociągowej. Potem nigdy nie masz 200l tak zimnej wody.
Po drugie im wyższa temperatura wody, tym niższy COP.

Tu przykładowa tabelka z COPami.

https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=379154

Niech na zewnątrz będzie +7* i załóżmy pracę z maksymalną mocą - 20-25* ogrzejesz z COP 4,8, od 25 do 35 z COP 4,34, od 35 do 40* z COP 3,88 itd. I producent Twojej pompy podał średni dla takiego grzania od 10(15) do 45*.


Poza tym ta pompa będzie przecież podawać również CWU, a więc będzie zasilana wodą o znacznie niższej temperaturze. COP mi wyjdzie jak zamontuję ciepłomierz na wyjściu.

Chwilami. Bardzo krótkimi. Jak akurat zużyjesz wodę. Ale puszczając ciągle wodę przez wymiennik do CO wymieszasz wodę w zasobniku i bardzo szybko masz w całym zasobniku wyrównaną temperaturę i z 45* po krótkim prysznicu masz 200l wody o równej temperaturze ze 40*. I ciągle grzejesz 40-45. Albo, jak idziesz spać czy wychodzisz do pracy to przestawiasz temperaturę na jakieś 30-35* i zyskujesz i na mocy, i na COP i chodzi wtedy CO. Gdyby miała zapas mocy, miałoby to sens. Ale przy tak małej mocy nie zdąży dogrzać CWU, żeby była ciepła jak wracasz do domu/wstajesz.

Ratpaw
29-11-2023, 11:20
Po pierwsze dlatego, ze w praktyce raz grzejesz zasobnik od temperatury wodociągowej. Potem nigdy nie masz 200l tak zimnej wody.

Po drugie im wyższa temperatura wody, tym niższy COP.

Tu przykładowa tabelka z COPami.
COP zalezy od temperatury czy różnicy temperatur - proste pytanie.
Czyli czy COP jest inny gdy trzeba ogrzać z 40 do 45 w stosunku do ogrzewania od np 20do 25?

Chwilami. Bardzo krótkimi. Jak akurat zużyjesz wodę. Ale puszczając ciągle wodę przez wymiennik do CO wymieszasz wodę w zasobniku i bardzo szybko masz w całym zasobniku wyrównaną temperaturę i z 45* po krótkim prysznicu masz 200l wody o równej temperaturze ze 40*. I ciągle grzejesz 40-45. Albo, jak idziesz spać czy wychodzisz do pracy to przestawiasz temperaturę na jakieś 30-35* i zyskujesz i na mocy, i na COP i chodzi wtedy CO. Gdyby miała zapas mocy, miałoby to sens. Ale przy tak małej mocy nie zdąży dogrzać CWU, żeby była ciepła jak wracasz do domu/wstajesz.

Przy +10 na zewnątrz takie zjawisko nie wystąpi, a przy -10 wystąpi. Gdzieś po drodze trzeba załączyć inne źródło ciepła grzewczego, wbudowaną grzałkę albo klimę.

Kaizen
29-11-2023, 11:46
COP zalezy od temperatury czy różnicy temperatur - proste pytanie.
Czyli czy COP jest inny gdy trzeba ogrzać z 40 do 45 w stosunku do ogrzewania od np 20do 25?

Od temperatury wymiennika. Dla pomp "zwykłych" jest to temperatura zasilania. Dlatego pompy "gonią" temperaturę zadaną stopniowo podnosząc temperaturę zasilania dopiero, jak podniesie się temperatura powrotu. Ta pewnie robi tak samo. Oczywiście to co napisałem to uproszczenie - każdy ułamek stopnia różnicy na zasilaniu to inny COP.


Przy +10 na zewnątrz takie zjawisko nie wystąpi, a przy -10 wystąpi. Gdzieś po drodze trzeba załączyć inne źródło ciepła grzewczego, wbudowaną grzałkę albo klimę.

Jakie zjawisko? Wymieszania wody w zasobniku? Wystąpi zawsze, jak będzie chodziła pompa do CO (ta pierwsza - napędzająca obieg zasobnik-wymiennik). Nawet, jak w wymienniku nie nastąpi wymiana ciepła to sam ruch wody wymiesza zawartość zasobnika CWU.

Ratpaw
29-11-2023, 11:59
Jakie zjawisko?
"przy tak małej mocy nie zdąży dogrzać CWU, żeby była ciepła jak wracasz do domu"

Kaizen
01-12-2023, 08:44
"przy tak małej mocy nie zdąży dogrzać CWU, żeby była ciepła jak wracasz do domu"

Im cieplej, tym szybciej dogrzeje oczywiście. Ale zastanówmy się, od jakiej temperatury musi dogrzewać, żeby oszacować, ile jej to czasu zajmie.
Powiedzmy, że wychodzisz o 7:30. Grzanie przełączyłeś na 30* o 6 rano (czyli w praktyce wyłączyłeś). Przy 10* za oknem, przy świecącym choć trochę słoneczku, po ogrzaniu domu porannym śniadaniem, sobą itd. temperatura 200l w zasobniku spadnie z 45 do ilu? 40* o 7:30 głównie z powodu zużycia CWU pomiędzy 6 a 7:30? Potem stosunek strat (przypominam 10* za oknem) i zysków spowoduje, że temperatura w zasobniku będzie spadać bardzo wolno (a przy słonecznej pogodzie tylko tyle, co straty zasobnika i obiegów spowodują). Przyjmijmy optymistycznie, że spadnie do 35 do momentu, gdy trzeba odpalić grzanie CWU żeby było CWU jak wrócisz do domu.
Ogrzanie pełnego zasobnika od 15 do 45* to jakieś 4 godziny. Ponieważ moc spada wraz ze wzrostem temperatury, to od takich 35 do 45 stopnie pewnie z połowę tego czasu zajmie. Tylko, czy do tych 35* zdąży spaść przy grzaniu CO @10* za oknem? Wątpię. A co to oznacza? Że na potrzeby CO z niską temperaturą w zasobniku pompa nie zużyła żadnej kWh. Dalej goni ostatnie stopnie z najniższym COPem. Owszem, od temperatury kilka (może 5, może 10*) niższej, niż bez tej zmiany - ale korzyści niewielkie. W tym sensie owszem, to zjawisko nie zajdzie (znaczy nie będzie zauważalnych oszczędności). Więcej oszczędności przyniesie grzanie w taniej strefie - czyli całą noc i 2h dziennego okienka.
Gdyby czekać, aż pompa popracuje przy tych zadanych 30* (a lepiej jeszcze niżej) i wyśrubuje COP - to przy 10* za oknem z tydzień albo i dwa trzeba by czekać

I pytanie, czy tam się w ogóle da ustawić tak niską temperaturę?

Ratpaw
01-12-2023, 09:42
Gdyby czekać, aż pompa popracuje przy tych zadanych 30* (a lepiej jeszcze niżej) i wyśrubuje COP - to przy 10* za oknem z tydzień albo i dwa trzeba by czekać

I pytanie, czy tam się w ogóle da ustawić tak niską temperaturę?
Da się zejść do 30. Tylko, że na nic nie trzeba czekać, bo pompa grzeje na bieżąco i albo daje radę albo nie.

Kaizen
01-12-2023, 10:01
Da się zejść do 30. Tylko, że na nic nie trzeba czekać, bo pompa grzeje na bieżąco i albo daje radę albo nie.

Jak ma Ci zejść z 40* (zakładając, że poranne zużycie schłodzi z 45 do 40*) do 30, jak pobór ciepła przez dom przy 10* za oknem znikomy? Co niby ma ją wychłodzić?

Ratpaw
01-12-2023, 10:37
Nie rozumiem o co pytasz. Odpowiedziałem, że da się ustawić na pompie temperaturę 30 stopni.

Kaizen
01-12-2023, 10:42
Odpowiedziałem, że da się ustawić na pompie temperaturę 30 stopni.

Odpowiedziałeś "Da się zejść do 30.". A to nie to samo, co ustawienie.
Napisałeś też, że "na nic nie trzeba czekać" - żeby wystudzić wodę w zasobniku trzeba czekać, aż dom ciepło odbierze.
Jakbyś cytował precyzyjnie to, do czego się odnosisz (i nic więcej) to łatwiej byłoby zrozumieć, o czym piszesz.

Ratpaw
01-12-2023, 10:51
Odpocznij :yes:

Kaizen
01-12-2023, 10:56
Odpocznij :yes:

Polecenia, to wydawaj swoim podwładnym (jak masz).

d7d
03-12-2023, 14:44
Polecenia, to wydawaj swoim podwładnym (jak masz).

Widzę jakąś "nadwrażliwość" :)