PDA

Zobacz pełną wersję : Drzwi wewnętrzne płytowe vs. ramiakowe - dźwiękoszczelność



konrad_gom
28-11-2023, 16:57
Witam,
czy jest spora różnica dźwiękoszczelności między drzwiami płytowymi z pełnym wypełnieniem płytą wiórową, a ramiakowymi z cienką płyciną?

finlandia
28-11-2023, 21:02
Nikt nie bada dźwiękoszczelności drzwi, a przynajmniej nie publikuje wyników. Bo po co rozczarowanie i oręż wykorzystany przez konkurencję... na chłopski rozum drzwi z płytą, jak najbardziej zróżnicowaną w budowie będą cichsze. No i podstawą jest próg, choćby w postaci uszczelki opadającej.

konrad_gom
28-11-2023, 21:32
Nikt nie bada dźwiękoszczelności drzwi, a przynajmniej nie publikuje wyników. Bo po co rozczarowanie i oręż wykorzystany przez konkurencję... na chłopski rozum drzwi z płytą, jak najbardziej zróżnicowaną w budowie będą cichsze. No i podstawą jest próg, choćby w postaci uszczelki opadającej.

Chłopski rozum też tak podpowiada, grubsze i pełniejsze wypełnienie to cichsze drzwi. Myślałem że ktoś sprawdzał.
A teraz właśnie próg - jeśli będzie podcięcie pod rekuperację to jest sens inwestować w drzwi z pełnym wypełnieniem? Czy skoro jest podcięcie to nie ma większego znaczenia i z ramiakowe z płyciną będą niemalże podobnie wyciszone?

finlandia
29-11-2023, 10:02
Jak się pojawi dodatkowe podcięcie pod rekuperację, to i dodatkowe wyciszenie poprzez próg opadający nie ma zastosowania.
Moje wrażenia użytkowe - drzwi płytowe (puste w środku czy tam wypełnienie plaster miodu) to dodatkowe pudło rezonujące.

Ale już kompletnym zaskoczeniem dla mnie była łazienka w jakimś miejscu noclegowym, gdzie nie dało się westchnąć w środku, bo było wszystko słychać wyjątkowo wyraźnie. Drzwi dobrej firmy, ale zamontowane do pionu ściany (by nie było szczelin przy opasce), więc musiały być "wyregulowane" na zawiasach, przez co nie dolegały dobrze do uszczelki i to w mojej ocenie powodowało dodatkowe źródło hałasu. I pewnie jeszcze wstawione jak to na wyżyłowanych inwestycjach - czyli minimum piany..

konrad_gom
29-11-2023, 12:34
A w ogóle podcięcia pod rekuperację do pokoi są potrzebne? I tak będzie ok. 1cm szczelina przez brak progów. Drzwi do pokoi w znacznej większości czasu będą i tak otwarte. Łazienki ok. - z podcięciami.

finlandia
29-11-2023, 16:35
U siebie bym nie robił bo znam swoje przyzwyczajenia (drzwi co najwyżej przymknięte).. ale rekuperatorzy mają inne zdanie.

dwiecegly
29-11-2023, 16:41
A kto zamyka drzwi wewnętrzne w domu na dłużej? Mieszkam tyle lat i przypominam sobie pojedyncze przypadki żebym zamykal i to na max kilka h. Wyjatkiem może są drzwi z wiatrołapu.