PDA

Zobacz pełną wersję : Oczekanie na przyłącze gazowe



MarcinMichaluk
09-12-2023, 17:31
Chciałbym podzielić się z historią z wyborem ogrzewania i poprosić o rady.

Nowobudowany dom o pow. 210m2 z czego ogrzewane będzie 160 (odpada garaż i kotłownia), poddasze użytkowe 20cm styro ściany, 25cm piana pur sufity, murowany z betonu komórkowego, wszędzie podłogowka.
Początkowo stawiałem na pow. pompę ciepła. Podczas rozpoczęcia budowy i zawieruchy z cenami prądu stwierdziłem, że skoro mam gaz w drodze jednak zrobię gaz ziemny. Musiałem zaneksowwac pozwolenia na budowę w związku ze zmianą źródła ogrzewania, ale w międzyczasie dostałem odpowiedź z gazowni, że przyłącze gazowe mogą wykonać najwcześniej w połowie 2027 roku. Chce się wprowadzić pod koniec 2024 więc to jakieś 2 lata za długo. Dodam, że rurę z gazem mam w swojej prywatnej drodze, zaraz przy działce, a gazownia zasłania się długimi okresami załatwiania pozwoleń. Musiałbym najpierw podpisać umowę na połowę 2027, a dopiero potem wnioskować o przyśpieszenie przyłącza, ale nikt mi nic nie gwarantuje.

Czy ktoś był w podobnej sytuacji i są jakieś sposoby żeby przyspieszyć przyłącze, czy w tej sytuacji szkoda zachodu i lepiej założyć pow. pompę ciepła?

michalbial
17-12-2023, 08:17
Możesz zrobić samorealizację. Idź do firmy z regionu, która wykonuje sieci gazowe, pokaż warunki techniczne i powiedz, że całość kosztów bierzesz na siebie - pewnie do zrobienia w pół roku.

DUNIA.MD
17-12-2023, 22:49
Nowobudowany dom o pow. 210m2 z czego ogrzewane będzie 160 (odpada garaż i kotłownia), poddasze użytkowe 20cm styro ściany, 25cm piana pur sufity, murowany z betonu komórkowego, wszędzie podłogowka.
Rozważając wyłącznie koszty ogrzewania gaz czy pompa wychodzą w tych samych pieniądzach - 2700 zł.

PS.
Najtaniej wychodzi gruntowa pompa ciepła lub kocioł zgazowujący węgiel z buforem ciepła - 2000 zł. Pozostają kwestie inwestycji, awaryjności i wygody, które musi rozważyć sam.

SilverX
23-12-2023, 13:36
Od 01.07.2024 gaz ziemny będzie za 0,515 zł/kWh.
To już LPG wychodzi taniej bo 2.5 zł /L /7 kWh = 0,36 zł / kWh.
Pc przy cop 3 w nocnej taryfie 0,25 zł. 0.43 zł/kWh przy g11 dla enei.