PDA

Zobacz pełną wersję : praca okapu = wychlodzona kuchnia



Adam1974
10-12-2023, 15:58
Witam.Mam pytanie odnosnie okapu i zwiazanych z tym zagadnien. Posiadam okap z podlaczona rura 150 ktora to wyprowadzona jest na zewnatrz budynku..Latem podczas pracy okapu niema problemow bo okan mam otwarte lecz zma zaczynaja sie schody. Jesli zima zostanie wlaczony przy zamknietych oknach to zaczyna ciagnac z kratki wentylacyjnej(czuc sadze-stare budownictewo,piece)wtedy otwieram okna i sie robi chlodno.Czy jesli pod szafka (zaznaczone zolta strzalka )wbuduje kratke i podlacze ja do rury 75mm ktora to bedzie przepuszczona przez sciane na zewnatrz budynku to bedzie ok? Swierze powietrze z nowej kratki powinno "omywac" plyte gazowa i byc wciagane do okapu tym samym nie wychladajac pomieszczenia.

Kaizen
10-12-2023, 22:20
.Czy jesli pod szafka (zaznaczone zolta strzalka )wbuduje kratke i podlacze ja do rury 75mm ktora to bedzie przepuszczona przez sciane na zewnatrz budynku to bedzie ok? Swierze powietrze z nowej kratki powinno "omywac" plyte gazowa i byc wciagane do okapu tym samym nie wychladajac pomieszczenia.

A niby skąd ma się wziąć energia do ogrzania tego powietrza? Jak z palnika gazowego to będzie grzał powietrze, zamiast garnka/patelni. Tak czy inaczej powietrze z zewnątrz obniży temperaturę w porównaniu z wyłączonym okapem - energia nie weźmie się znikąd.

Adam1974
12-12-2023, 11:01
Chodzilo o to ze teraz powietrze wlatuje przez uchylone okno kilka metrow od okapu tym samym wychladza kuchnie. A jesli powietrze z zewnatrz bedzie wlatywac blizej okapu z pod szafki to sie obieg skroci. Tym samym nie zaciagnie cieplego powietrza z calej kuchni. Moge sie mylic i dlatego tu pytam przed wywierceniem otworu.

Juan
12-12-2023, 11:09
Powinno się trochę poprawić, ale idealnie nie będzie. Duża szansa, że to zimne powietrze będzie owiewać osobę stojącą przy płycie.
Dodatkowo mieszanie okapu z wentylatorem, wentylacji grawitacyjnej i kuchenki gazowej specjalnie bezpieczne nie jest. Oczywiście jest też niegodne z przepisami. Koniecznie spraw sobie wykrywacz czadu.

Aha, jeszcze jedno. Zapachy z gotowania roznoszą się po całej kuchni. Jak dopływ powietrza zrobisz tuż przy okapie, reszta nie będzie skutecznie wietrzona i zapach będzie się unosić dużo dłużej.

Adam1974
13-12-2023, 08:06
Z tego co wiem to wentylacja grawitacyjna i mechaniczna moga byc zastosowane razem o ile ta ostatnia nie pracuje w trybie ciaglym. Ale bardziej mnie interesuje najlepiej trzeba zrobic by bylo dobrze?
Zakladajac ze zrobie wlot swiezego powietrza w cokole mebli pod piekarnikiem i plyta gazowa to te powietrzezostanie zassane przez okap najkrotsza droga. Czesc zapachow przejdzie na cale pomieszczenie. Po zakonczeniu gotowania na krotko mozna przewietrzyc mieszkanie otwierajsc okna. Moze bedzie to lepsze niz parogodzinne stanie w chlodnej kuchni.Na ile sytuacja sie zmieni po zalozeniu tego wlotu powietrza? Bo roboty bedzie sporo a efekt moze byc niezadowalajacy. Detektor czadu ,gazu zalozone.

Kaizen
13-12-2023, 08:17
Z tego co wiem to wentylacja grawitacyjna i mechaniczna moga byc zastosowane razem o ile ta ostatnia nie pracuje w trybie ciaglym.

Skąd to wiesz? Chyba nie z rozporządzenia w sprawie WT?

§ 148.
[...]
2. W pomieszczeniu, w którym jest zastosowana wentylacja mechaniczna lub klimatyzacja, nie można stosować wentylacji grawitacyjnej ani wentylacji hybrydowej. Wymaganie to nie dotyczy pomieszczeń z urządzeniami klimatyzacyjnymi niepobierającymi powietrza zewnętrznego



Zakladajac ze zrobie wlot swiezego powietrza w cokole mebli pod piekarnikiem i plyta gazowa to te powietrzezostanie zassane przez okap najkrotsza droga.

Wiesz, dlaczego nawiewniki są zazwyczaj na górze okien, a czasami pod oknami? W tych miejscach prawdopodobieństwo skraplania pary wodnej jest znikome, bo przy grzejnikach powietrze i szybko ogrzewane i konwekcyjnie "transportowane". Jak zrobisz to pod szafkami, to to będzie tam bardzo zimno i masz szanse graniczące z pewnością, że będą skropliny więc z czasem pleśń i grzyb.

Jeżeli w czasie gotowania zapachy roznoszą się przy włączonym okapie, to po co go włączać?

Adam1974
13-12-2023, 12:27
Odnisnie wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej:

Wszelkie wątpliwości w tej kwestii rozwiewają jednak zapisy obowiązującej normy PN-83/B-03430 Wentylacja w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Zgodnie z jej punktem 2.1.4. „Dopuszcza się projektowanie wentylacji mechanicznej zdecentralizowanej, działającej niezależnie w każdym mieszkaniu (lub jego poszczególnych pomieszczeniach) i uruchamianej okresowo przez użytkownika mieszkania, pod warunkiem skutecznego zabezpieczenia przed możliwością dotarcia usuwanego powietrza do innych mieszkań.”

Przepisy wazne sle dla mnie jest rownie wazne rozwiazanie problemu a tu w tym przykadku chyba tak musi zostac. Okap jest przewymiarowany wzgledem pomieszczenia,jesli sie go wlaczy to wiekszosc „zapachow” wychagnie jak i wiekszosc cieplego powietrza.

Kaizen
13-12-2023, 17:46
Wszelkie wątpliwości w tej kwestii rozwiewają jednak zapisy obowiązującej normy PN-83/B-03430

Ta norma została wycofana w 2015r. Do tego nie jest aktem prawnym - więc nawet, gdyby była obowiązująca, to nie może być stosowana tam, gdzie rozporządzenie czy ustawa inaczej reguluje.

michcio0711
18-12-2023, 11:31
Dodatkowo mieszanie okapu z wentylatorem, wentylacji grawitacyjnej i kuchenki gazowej specjalnie bezpieczne nie jest. Oczywiście jest też niegodne z przepisami. Koniecznie spraw sobie wykrywacz czadu.

Nie jest to prawda. Wentylacja mechaniczna wyciągowa nie jest dozwolona jedynie w przypadku urządzeń gazowych z otwartą komorą spalania, z których spaliny są odprowadzane grawitacyjnie przewodem. Kuchenka żadnego przewodu spalinowego nie ma.