PDA

Zobacz pełną wersję : Vaillant Odradam



jajmar
25-12-2023, 14:41
Po 15-16 latach użytrkownia kotła Vailant ECO TEC+ przed ubiefgłymm sezonem wyminiłem kociła i sterowanie na inny model z tej samej firmt tj Vailant. Za namową instaltora zakupilem ECO TEC Plus + sterowni VR71+FM71 +zasobnik. Instalacje w budynku miałem i mam dośc mocno rozbudowana i jak już pisalem działała przez 15 at, do wymiany sprzętu. Mam 3 obiegi z mieszasczami + jeden z grzejnikami. Instalator uznał ze w tak rozbudowanym układzie musze mieć sprzegło hydrauliczne -poprzednio nie było bo pierwszy instalator w zasadzie odradzał a ja też do tego nie bylem i nie jestem przekonany.
Ok ma być- jest. Do tego cały zestaw. I co i dupa. Tym wszystki nie idzie staerować, Logika tych nowych sterownikow to jakas kpina z użytkownika. Wszystko jest tak zamotane ajk tylko się da zamotać. Przypominam uzytkowalem system Vailant poprzednie kilkanaście lat.

Gdybym teraz miał kupić zestaw napewnoe nie byłby to VAILLANT. Ostrzeagm przed tym producentem. Serwis w okolicy gdzie mieszkam to kolejny dramtat. Wymiana kotła, sterownie zasobnik to był koszt około 18 tyś ponad rok temu.

Mareks77
25-12-2023, 22:12
Co to jest FM71. Nie miało być czasem VRC-710, VRC-700 lub VRC-720 ?..... Jakiś regulator chyba do tego masz ?

Rozumiem że jest w Święta trochę wolnego to można poklikać w nowej zabawce ale myślę że nie jest aż tak tragicznie..... no chyba że instalator wymyślił jakieś cuda.

jajmar
26-12-2023, 12:44
Co to jest FM71. Nie miało być czasem VRC-710, VRC-700 lub VRC-720 ?..... Jakiś regulator chyba do tego masz ?

Rozumiem że jest w Święta trochę wolnego to można poklikać w nowej zabawce ale myślę że nie jest aż tak tragicznie..... no chyba że instalator wymyślił jakieś cuda.

Zabawka nie jest nowa bo zamontowano to w sierpniu 2022 od tego czasu nie potrafie nad tym zapanować. Mialo być VR71 i FM5. Klikanie nie wiele daje.W stosunku do poprzedniej wersji to obecne to drmat.

Mareks77
26-12-2023, 15:23
FM5 to typ konfiguracji w ustawieniach. Napisz co miałeś poprzednio .....chodzi o regulator na ścianie lub w kotle .... VRC470 czy coś starszego.....np. CalorMATIC 350.... 430?
Obecnie dla kotła ECO TEC Plus powinieneś mieć na ścianie Multimatic VRC 700 lub VRC 720

VR71 to moduł do sterowania 3- osobnych obiegów.
Masz mozliwość ustawienia 3 lub 4 osobnych krzywych grzewczych dla każdego obwodu podłogówki / grzejników.
Jeśli jest moduł to każdy obieg ma swój siłownik zaworu trójdrogoweo i pompę na rozdzielaczu gdzie każdy obwód osobno reguluje temperaturę zasilania wody w obiegu.

To wszystko powinno być widoczne w menu regulatora i ustawianie osobnej temperatury pokojowej także

jajmar
26-12-2023, 16:59
poprzednio był to CalorMATIC 630. Mam 3 obiegi mam 3 pompy wszystko sie zgadza tylko to wszystko nie działa. W stosunku do instalacji jaką miałem została dołożone sprzęgło hydrauliczna bo jak pisalem montujący twierdził ze bez tego nie wolno. Ja w tym upatruje przyczyne problemu, byc może sie mylę.

Fakt jest taki że przed wymina kotła panowalem nad cała instalacja i temeperaturami teraz to pozostawia wiele do zyczenia. Bardzo wiele.
zadana temp 35, temp w obiegu 23 - i tak jest ciągle, podciąganie temp czy krzywej nic nie daje tzn żadana temp rośnie ale temp w danym obiegu jest 10-12 mniejsza. Skutek chyba łatwy do przewidzenia -zimno w pomieszczeniach. Do tego ten sterownik tworzył jakiś "obcy" logiki w nim za grosz, albo inaczej może to jest logika taka tok tokowa? Nie wiem na moja głowe taka logika nie działa. Ustawienie wszystkich parametrow danego obiegu jest w 3 miejscach sterownika-jak dla mnie to porażka. Do tego to "dotykowe" gówno. Może to ładnie wyglada na ścianie, ale z praktycznym użytkowaniem nie ma nic wspolnego.

Walczę s tym 2 sezon. Wiec bedę ostrzegał innych przed VAILANTEM-ODRAZDZAM każdemu

Mareks77
26-12-2023, 17:44
Jeśli patrzysz na zadaną na kotle a porównujesz to z zadaną lub rzeczywistą w obiegach to prawda. Sprzęgło może takie coś powodować ze względu na istniejące w nim podmieszanie.
Pompy za sprzęgłem mają za dużą wydajność względem pompy kotła więc oprucz tego iż zabierają całą gorącą którą on podaje to jeszcze wysysają chłodniejszą wodę w powrotów.
Na sprzęgle powinieneś mieć czujnik temperatury. Wtedy kocioł sam reguluję prędkość swojej pompy wewnętrznej tak aby to się zgadzało,.
W tym wypadku patrz raczej nie na temperaturę zadaną w obiegu na kotle ale na zadaną w obiegu w danej strefie. Ta powinna być zgodna z tym która jest wyznaczona z krzywej grzewczej.

Ponadto Ta temperatura ma dochodzić to tej zadanej. Zadana wyznaczona z KG 30*C a rzeczywista 20 - 25*C i podczas działania podwyższa się aż się w czasie zrówna.

Sterownik jest Vaillanta ? czy jakiś obcy.

Jeśli to VRC 700 to jeszcze wszystko jest logiczne prawie tak jak VRC630 VRC 740, natomiast jeśli zafundował Ci VRC 720 to faktycznie współczuję.

Prędkości lub wydajności pomp za sprzęgłem instalator powinien ustawić tak aby nie było sytuacji o której piszesz.
Ogólnie Vaillant się popsuł. Kotły nie chodzą już po 10 - 15 lat bez awarii, składają te klocki LEGO zresztą jak każdy inny producent, jakość już nie jest ta bo podwykonawcy w CRL i Thailandii, pompy są elektronicznie sterowane i słabsze więc dawanie 3 dodatkowych które są z nią szeregowo w obiegu hydraulicznym nawet z podmieszaniem w zaworach trójdrogowych może skończyć się awarią.

jajmar
26-12-2023, 19:41
Ja zdaje sobie sprawę że tem zadana i rzeczywista w pewnym moemncie moeż sie róznić, ale u mnie o kilkanaście stopni te tmp różnia sie ciagle.

Mareks77
26-12-2023, 20:34
Tak jak napisałem problem tkwi w wydajności pomp. Po drugie to jeśli obieg grzejnikowy jest także wyposażony w osobną obieg zasilany z obwodu po sprzęgle to nie wiem czy masz na niej także czyjnik temperatury lub osobną krzywą grzewczą.
Jeśżli ten obwód grzejnikowy jest bez mieszacza czyli zaworu trójdrogowego i pompy to ta krzywa grzewcza musi być wyższa niż ta od podłogówek.

Proponuję zmniejszyć biegi lub wydajność wszystkich pomp za sprzęgłem samemu natomiast przy najbliższym przeglądzie zaprosić naprawdę autoryzowanego instalatora lub serwisanta i niech ogarnie ten rozgardiasz.
Druga sprawa to wersja sprzęgła.
Ono powinno mieć kierownicę przepływów która będzie ograniczać podmieszanie obwodu za sprzęgłem.

Winowajcą nie jest tu Vaillant tylko instalator, więc wypisywanie opinii na forum jest trochę krzywdzące dla niewinnego producenta sprzętu.
Poparciem tego Twierdzenia jest fakt iż przez ostatnie kilkanaście lat miałeś Vaillanta i wszystko było OK.

jajmar
27-12-2023, 12:28
Winowajcą nie jest tu Vaillant tylko instalator, więc wypisywanie opinii na forum jest trochę krzywdzące dla niewinnego producenta sprzętu.
Poparciem tego Twierdzenia jest fakt iż przez ostatnie kilkanaście lat miałeś Vaillanta i wszystko było OK.

Ale mi tego nie sprzedał i nie zamontował sprzedawca hot-dogów z przydrożnej budki tylko ich autoryzowany przedstawiciel

jajmar
05-01-2024, 08:21
Jestem po koljnej rozmowie z moim "hydraulikiem" wysłałem mu fotke ze sterownika że temp żadana jest 39 stopni a rzeczywista dla tego obiegu to 25. Nakrzyczal na mnie "po co pan tam wogóle zagląda" Darł japę ze 3 minuty straszac mnie że mi zablokuje dostęp do sterownika.

Mareks77
05-01-2024, 09:36
Wniosek.......Zmień hydraulika instalatora. :)
Blokada dla dzieci :D
Z Zielonej Góry niestety za daleko.

jajmar
05-01-2024, 19:26
Nie mam nikofgo w okolicy kto by mi pomógł ogarnać. Niestety zawsze tu byl problem z tym serwisem.

I drugie niestaty mam VRC720 , do tego w necie instrukcja jest tylko w EN. Masz może jakiś link do polskiej instrukcji? Jest jakaś apka na telefon ale to nie dla mnie. Nie jestem w stanie z telefonu niczego zrobić.

Jakas wersja PL jest

Kosmos w co się wpakowałem.

Mareks77
05-01-2024, 19:39
https://www.vaillant.pl/instrukcje-obs-ugi-i-instalacji/sterowanie/ioii-sensocomfort-vrc-720-2363061.pdf

https://www.vaillant.pl/instrukcje-obs-ugi-i-instalacji/sterowanie/ioii-sensocomfort-vrc-720f-1764352.pdf

f to to samo tylko wersja bezprzewodowa.
Od strony 100 zaczyna się przyjazny język
Na priv przecież podesłałem adres autoryzowanego serwisu Vaillant........ no chyba że miasto w Twojej stopki jest nie te lub serwis kuleje