PDA

Zobacz pełną wersję : Sprawność kotła gazowego kondensacyjnego.



Skur3byk
31-12-2023, 12:43
Witam. Mam pytanie odnoście temperatury ustawianej na kotle. Czy ma ona pływ na sprawność kotła. Mój piec pozwala na ustawienie temperatury od 24 w górę, w zupełności wystarcza jak mam ustawione na 26 st. Mam regulatory w każdym pokoju, więc jeżeli lepiej opłacalne będzie ustawienie 31 na kotle, to nie robi mi to różnicy. Głównie chodzi o oszczędności. Jeżeli ktoś ma jakieś doświadczenia w tym kierunku to proszę o podpowiedź.
W całym domu ogrzewanie podłogowe, regulatory w pokojach oraz pięć marki WOLF.

Kaizen
31-12-2023, 15:18
W całym domu ogrzewanie podłogowe, regulatory w pokojach oraz pięć marki WOLF.

Im niższa temperatura zasilania, tym wyższa sprawność.
Żeby regulatory pokojowe miały co robić (mogły obniżyć moc ogrzewania przymykając czy zamykając obieg) to musi być temperatura zasilania wyższa, niż gdyby instalacja była bez regulatorów strefowych. Dlatego lepiej mieć obiegi otwarte na maksa, przepływy wyregulowane na rotametrach (to załatwia podział mocy) i temperaturę zasilania (czyli moc dla całego domu przy stałych przepływach) sterować na podstawie odpowiednio dobranej krzywej grzewczej.

Skur3byk
31-12-2023, 21:57
Im niższa temperatura zasilania, tym wyższa sprawność.
Żeby regulatory pokojowe miały co robić (mogły obniżyć moc ogrzewania przymykając czy zamykając obieg) to musi być temperatura zasilania wyższa, niż gdyby instalacja była bez regulatorów strefowych. Dlatego lepiej mieć obiegi otwarte na maksa, przepływy wyregulowane na rotametrach (to załatwia podział mocy) i temperaturę zasilania (czyli moc dla całego domu przy stałych przepływach) sterować na podstawie odpowiednio dobranej krzywej grzewczej.

No to jest zrozumiałe, ale naprzyklad czy przy temperaturze na kotle 24st kocioł nie ma takiej sprawności i spali więcej gazu niż ustawiony na temp 31st. Bardziej chodziło mi o wyjaśnienie tej kwestii.
Jednakże dziękuję za odpowiedź

PLC_00
01-01-2024, 02:01
Im niższa temperatura zasilania, tym wyższa sprawność.
Żeby regulatory pokojowe miały co robić (mogły obniżyć moc ogrzewania przymykając czy zamykając obieg) to musi być temperatura zasilania wyższa, niż gdyby instalacja była bez regulatorów strefowych. Dlatego lepiej mieć obiegi otwarte na maksa, przepływy wyregulowane na rotametrach (to załatwia podział mocy) i temperaturę zasilania (czyli moc dla całego domu przy stałych przepływach) sterować na podstawie odpowiednio dobranej krzywej grzewczej.

Bzdury do sześcianu. ( oprócz zależności temperatura - sprawność )

Przypadek 1 :
Czy z regulatorami czy bez temperaturę zasilania ustawiamy względem pomieszczenia które ma mieć najwyższą temperaturę (najczęściej łazienka) .
Może wystąpić też sytuacja że temperaturę zasilania ustawiamy względem najbardziej niedogrzanego pomieszczenia.
Tak ustawiona temperatura pozwoli regulatorom mieć "z czego" podnieść temperaturę w wybranym pomieszczeniu i oczywiście ją obniżyć zamykając przepływ.

Przypadek 2:
Mamy instalację wykonaną tak że nie musimy podnosić specjalnie temperatury względem np łazienki z uwagi na odpowiednie zagęszczenie pętli ogrzewania czy dodatkowe źródło ciepła jak drabinka elektryczna. Najczyściej przepływy będą w łazience na poziomie wyższym niż w sypialni.
Gdy będziemy chcieli mieć wyższą temperaturę w sypialni to bez zmiany temperatury na źródle ciepła a tylko na samym regulatorze zwiększymy przepływ i osiągniemy pożądany skutek.

A bez regulatorów pozostaje nam :

- zwiększanie krzywej i przegrzewanie całego domu
- kręcenie w skrzynce z rotametrami

A co do autora tematu :

Wyższa temperatura na kotle w Twoim przypadku przyśpieszy tylko nagrzewanie pomieszczeń kosztem sprawności ( czy to będzie zauważalnie widoczne w rachunku to kwestia dyskusyjna)

fotohobby
01-01-2024, 02:03
Różnica w sprawności pomiędzy 26 a 31C w przypadku kotłów kondensacyjnych jest pomijalne mała

Kaizen
01-01-2024, 13:27
Im niższa temperatura zasilania, tym wyższa sprawność.

No to jest zrozumiałe, ale naprzyklad czy przy temperaturze na kotle 24st kocioł nie ma takiej sprawności i spali więcej gazu niż ustawiony na temp 31st. Bardziej chodziło mi o wyjaśnienie tej kwestii.
Jeżeli to, co zostawiłem ze swojej wypowiedzi nie jest odpowiedzią, to zadaj pytanie inaczej


Bzdury do sześcianu. ( oprócz zależności temperatura - sprawność )

Przypadek 1 :
Czy z regulatorami czy bez temperaturę zasilania ustawiamy względem pomieszczenia które ma mieć najwyższą temperaturę (najczęściej łazienka) .

Moc regulujemy dwoma parametrami - temperaturą zasilania i przepływem. Regulatory potrafią zmniejszyć przepływ w poszczególnych obiegach zmniejszając moc. A to oznacza, że w danym obiegu wystarczyłaby niższa temperatura przy pełnym przepływie. A skoro jest wyższa, niż mogłaby być, to sprawność kotła jest obniżona.

Więc najwyższa sprawność będzie, gdy przy tej samej TZ przeplywy przez każda pętlę będą tak ustawione, że osiągnięta będzie temperatura komfortu w każdym pomieszczeniu.
Każde przymknięcie obiegu przez regulator powoduje spadek sprawności z tego powodu, bo temperatura mogłaby być niższa (oczywiście w pozostałych obiegach wtedy musiałby być wyższy przepływ).

Mareks77
01-01-2024, 14:04
Witam. Mam pytanie odnoście temperatury ustawianej na kotle. Czy ma ona pływ na sprawność kotła. Mój piec pozwala na ustawienie temperatury od 24 w górę, w zupełności wystarcza jak mam ustawione na 26 st. Mam regulatory w każdym pokoju, więc jeżeli lepiej opłacalne będzie ustawienie 31 na kotle, to nie robi mi to różnicy. Głównie chodzi o oszczędności. Jeżeli ktoś ma jakieś doświadczenia w tym kierunku to proszę o podpowiedź.
W całym domu ogrzewanie podłogowe, regulatory w pokojach oraz pięć marki WOLF.

Rozpatrywanie takich rzeczy to jak obliczanie równania z całką oznaczoną.

24*C - 31*C co za różnica jeśli za chwilę elektrozawór zamknie jeden lub kilka obwodów zmniejszając pojemność instalacji i załe obliczenia będą do d...
Oprucz temperatury zasilania ważne są temperatura kondensacji oraz przepływ czynnika ,wysterowanie palnika, kaloryczność gazu itp.
Po to pompy w nowoczesnych kotłach kondensacyjnych mają elektroniczną regulację prędkości aby automatyka kotła mając dane o temperaturze kondensacji sama dostosowywała przepływ do wysteowania palnika zapewniając tym samym najwyższy poziom skralania i tym samym najwyższy zysk.

To nie jest wcale aż takie proste iż sprawność jest największa przy najmniejszej temperaturze zasilania.
Wystarczy zaobserowować lub posłuchać z jaką prędkością leci kondensat . Przy temperaturze do 30*C jest to zazwyczaj (kap, kap ) natomiast około 50*C jest to już mały strumyczek..
Pisze się wszędzie że największe zyski z kondensacji zachodzą przy temperaturze 30 - 40*C, ale to jeszcze jest uzależnione od budowy wymiennika oraz palnika.
Wiadomo że jedni producenci czasem stosują jeden typ wymiennika i palnika dla mocy w granicach do 30kW a niektórzy rozbijają ten zakres mocy nawet do 2 lub 3 typów i konstrukcji.
Każda z nich ma inną temperaturę i inne parametry przy której zachodzi najwyższa sprawność.

Skur3byk
01-01-2024, 18:31
Rozpatrywanie takich rzeczy to jak obliczanie równania z całką oznaczoną.



To nie jest wcale aż takie proste iż sprawność jest największa przy najmniejszej temperaturze zasilania.
Wystarczy zaobserowować lub posłuchać z jaką prędkością leci kondensat . Przy temperaturze do 30*C jest to zazwyczaj (kap, kap ) natomiast około 50*C jest to już mały strumyczek..
Pisze się wszędzie że największe zyski z kondensacji zachodzą przy temperaturze 30 - 40*C, ale to jeszcze jest uzależnione od budowy wymiennika oraz palnika.
Wiadomo że jedni producenci czasem stosują jeden typ wymiennika i palnika dla mocy w granicach do 30kW a niektórzy rozbijają ten zakres mocy nawet do 2 lub 3 typów i konstrukcji.
Każda z nich ma inną temperaturę i inne parametry przy której zachodzi najwyższa sprawność.

Dokładnie o to mi chodzi!!!!
Czy ustawienie temperatury poniżej 30st na kotle nie jest zmniejszeniem sprawności i "duszeniem" pieca.

Wiadomo że jedni producenci czasem stosują jeden typ wymiennika i palnika dla mocy w granicach do 30kW a niektórzy rozbijają ten zakres mocy nawet do 2 lub 3 typów i konstrukcji.
Każda z nich ma inną temperaturę i inne parametry przy której zachodzi najwyższa sprawność.

A jak znaleźć tę parametry najlepszej sprawności kotła?

Dzięki za odpowiedź.

d7d
01-01-2024, 18:43
Chyba nie ma dostępnych takich informacji zwłaszcza w zakresie temperatur który Ciebie interesują.

PS
Edytuj swój wpis i daj znak " [ " przed
QUOTE=Mareks77;8217820]
i wtedy będzie widać cytat.

Kaizen
01-01-2024, 23:06
Czy ustawienie temperatury poniżej 30st na kotle nie jest zmniejszeniem sprawności i "duszeniem" pieca.


https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=467583
Przykładowy wykres sprawności różnych kotłów w zależności od obciążenia kotła: A – kocioł tradycyjny 90/70°, palnik ON/OFF; B — kocioł nowoczesny, obniżone parametry, np. 75/60°C, palnik modulowany; C — kocioł kondensacyjny 75/60°C; D — kocioł kondensacyjny 40/30°C.

Źródło (http://serwis-budowlany.eu/sprawnosci-kotlow-w-zaleznosci-od-obciazenia-kotla/)

Porównaj C z D.
Powtarzam po raz trzeci - im niższa tz tym wyższa sprawność kotła.

fotohobby
02-01-2024, 00:00
https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=467583
Przykładowy wykres sprawności różnych kotłów w zależności od obciążenia kotła: A – kocioł tradycyjny 90/70°, palnik ON/OFF; B — kocioł nowoczesny, obniżone parametry, np. 75/60°C, palnik modulowany; C — kocioł kondensacyjny 75/60°C; D — kocioł kondensacyjny 40/30°C.

.

Jeśli przy różnicy Tz wynoszącej 35C (gdzie dla 75/60C kondensacja już nie występuje) różnica w sprawności (dla obciążenia kotła 50%) to niespełna 4%, to przy różnicy Tz 5C będzie ona niezauważalna

A wyższa Tz skraca dobowy czas pracy kotła, a co za tym idzie zużycie energii elektrycznej.
Do tego krótszy czas pracy w ciągu doby może przyczynić się do tego, zę kocioł posłuży dłużej.

Ja mam ustawioną krzywą grzewczą 29-34C i trzy okna grzania w ciągu doby - zanim wstanę, zanim wrócę z pracy, zanim pójdę pod wieczorny prysznic.
Wszystko po to, by mieć w tym okresie wrażenie ciepłej, promieniującej podłogi.

d7d
02-01-2024, 00:02
Co oznacza "obciążenie kotła" [%] w zakresie od 10% do 100% ?

fotohobby
02-01-2024, 00:08
Co oznacza "obciążenie kotła" [%] w zakresie od 10% do 100% ?

% mocy maksymalnej

d7d
02-01-2024, 00:32
https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=467583
Przykładowy wykres sprawności różnych kotłów w zależności od obciążenia kotła: A – kocioł tradycyjny 90/70°, palnik ON/OFF; B — kocioł nowoczesny, obniżone parametry, np. 75/60°C, palnik modulowany; C — kocioł kondensacyjny 75/60°C; D — kocioł kondensacyjny 40/30°C.

Źródło (http://serwis-budowlany.eu/sprawnosci-kotlow-w-zaleznosci-od-obciazenia-kotla/)

Porównaj C z D.
Powtarzam po raz trzeci - im niższa tz tym wyższa sprawność kotła.
Dziwne te wykresy.
Przykładowy Buderus GB172i.2-15 W H
Maksymalna i minimalna moc cieplna zależy od Tz/Tp

Sprawność urządzenia przy maksymalnej mocy grzewczej w zależności od Tz/Tp
40/30 = 104,6% (16,2 kW)
50/30 = 104,0% (16,1 kW)
80/60 = 97,8% (15,0 kW)

Sprawność urządzenia przy minimalnej mocy grzewczej w zależności od Tz/Tp
36/30 = 108,9% (2,1 kW)
40/30 = 108,9% (2,1 kW)
50/30 = 108,3% (2,1 kW)
80/60 = 92,0% (1,8 kW)
Sprawność przy obciążeniu 30% dla 40/30 = 108,5 %.

Kaizen znowu pisze bzdury.

fotohobby
02-01-2024, 09:40
Producent mojego kotła podaje:

Wydajność cieplna użytkowa 80/60 Znam./Min. % 97,7 / 93,2
Wydajność cieplna użytkowa 50/30 Znam./Min. % 106,9 / 102,4
Wydajność cieplna użytkowa 40/30 Znam./Min. % 107,0 / 106,8

Sprawność kotła kondensacyjnego zależy bardziej od temp powrotu, niż temp zasilania

Mareks77
02-01-2024, 11:10
http://serwis-budowlany.eu/sprawnosci-kotlow-w-zaleznosci-od-obciazenia-kotla/

Powtarzam po raz trzeci - im niższa tz tym wyższa sprawność kotła.

Na wykresie jest mowa o obciążeniu a nie o temperaturze

"kocioł kondensacyjny 40/30°C"

To oznacza że na zasilaniu jest 40*C a na powrocie30*C.
Kiedy to temperatura pomiędzy zasilanioem a powrotem wynosi u was 10*C
Chyba tylko kilkanaście sekund przy starcie kotła.


@Kaizen....Zapomniałeś dodać że najwyższa sprawność kotła kondensacyjnego jest przy jak najniższej temperaturze...... ale powrotu

Trzeba zatem pogodzić dwie sprawy:
Najniższe obciążenie i najwyższa różnica pomiędzy zasilaniem a powrotem.

To raczej nie jest łatwe bo jedno trochę zaprzecza drugiemu,

Dlatego najwyższa sprawność nie jest wtedy gdy kocioł pracuje 24h dobę w temperaturze zasilania 25*C przy powrocie 23*C tylko wtedy gdy mamy okresy przejściowe jesień./ wiosna na zewnątrz 5-10*C a kocioł załącza się 2-4 razy na dobę i pracuje na zasilaniu 30-35*C przy powrocie ok 25*C

Konsultant Viessmann
02-01-2024, 12:29
No to jest zrozumiałe, ale naprzyklad czy przy temperaturze na kotle 24st kocioł nie ma takiej sprawności i spali więcej gazu niż ustawiony na temp 31st. Bardziej chodziło mi o wyjaśnienie tej kwestii.
Jednakże dziękuję za odpowiedź

Kwestia paliwa i tzw temperatury punktu rosy dla spalin z tego paliwa.
Temperatura punktu rosy dla gazu ziemnego to ok 56-57*C dla oleju opałowego to ok 46-47*C. Oznacza to, że ze spalin schłodzonych poniżej tej temepratury zacznie się wykraplac kondensat. Zatem tak nalezy prowadzić pracę kotła by spaliny nie osiągały wyższych temepratur. Oczywiście aby schłodzić spaliny potrzebujemy mieć odpowiednio zimny wymiennik. Przy tempeaturach na zailaniu dla gazu do 50^C bedzie zacodziła pełna kondensacja (i czy to bedzie 35*C na zasilani czy 45^C róznica wsprawniści kotła będzie pomijalnie mała). Pry temperaturze zasilania wyższej od 56*C ale jednoczesnie przy powrocie z instalacji poniżej granicy punktu rosy sprawność kotła bedzie nadal wysoka (nieco niższa niż przy pełnej kondensacji - róznica kiluk procent). Dopiero gdy kocioł pracuje z najwyższymi tempaturami tzn zaróno temperatura zasilania jak itempratura powrotu są grubo powyżej punktu rosy sprawność kotła kondensacyjnego spadnie o 10-15%.
W rozważaniach nalezy jednak uwzględnić choćby zastosowany komin. Jeśli mamy wsółosiowe przewody powietrzno spalinowe to zapominamy o temopraturze spalin w kotle a patrzymy na temepraturę spalin na wykolocie z przewodu spalinowego. Odzysk ciepła bedzie następował także w przewodach spalinowych.