PDA

Zobacz pełną wersję : Fotowoltaika skonfigurowana na 4-9 mc



Mocarny
03-01-2024, 08:51
Witam.
Ostatnio zastanawiam się nad instalacją fotowoltaiczną. I po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw wpadł mi do głowy pomysł, żeby zainstalować panele o mocy ok. tylko 2-3 kWp. Chciałbym się nastawić na autokonsumpcje bez magazynu tylko w okresie od kwietnia do września. Pozostałe miesiące co przyniosą to będzie... Średnio od kw. do wrz. mam zużycie na poziomie 300-400 kW/mc. Nie wiem, czy taki sposób myślenia jest OK i czy uda mi się osiągnąć autokonsumpcję na przyzwoitym poziomie tak, aby płacić marginalny rachunek za prąd. Macie tak skonfigurowane instalacje? Jeżeli tak to proszę o podzielenie się doświadczeniem.
Pozdrawiam
Piotr

qwerty1986
03-01-2024, 09:08
Montuj większą instalację. Masz 3 fazowe zasilanie?

Rupicapra
03-01-2024, 09:29
Jeśli możesz wszystko w domu zaprogramować pod autokonsumpcję, to ma to sens.
Przelicz tylko czy 3kW styknie - powiedzmy pralka grzejąc żre u mnie 3400w, piekarnik 3800w bojler 50l 1300w, zamrażalka gdzieś 400w, chłodziarka 300w, PC 300w pod obciążeniem.
Wiec musisz dobrze zaplanować obciążenie w ciągu dnia i słonecznych faz ;)

raxon
03-01-2024, 10:08
Takie cos to raczej mzonka. Zamontuj 3-4 kwp i juz. Grzalke cwu zalaczaj w dzien, o ile zmywarke, pralke czy klime mozna uzywac gdy swieci slonce za dnia to piekarnik czy czajnik raczej nie. Tak czy siak mysle ze mala instalacja sie oplaci z uwagi na sama autokonsumpcje a to odsprzedasz to tez jakis niewielki dodatek bedzie.

qwerty1986
03-01-2024, 10:20
Lepiej mieć dobraną instalację do rocznego zużycia. Niech poda ile zużywa to wtedy można gdybać moc.

cangi80
03-01-2024, 12:27
Jeśli możesz wszystko w domu zaprogramować pod autokonsumpcję, to ma to sens.
Przelicz tylko czy 3kW styknie - powiedzmy pralka grzejąc żre u mnie 3400w, piekarnik 3800w bojler 50l 1300w, zamrażalka gdzieś 400w, chłodziarka 300w, PC 300w pod obciążeniem.
Wiec musisz dobrze zaplanować obciążenie w ciągu dnia i słonecznych faz ;)

No z tą zamrażarką i chłodziarką to trochę przesada, chyba, że jakieś przemysłowe. Przeważnie pobierają 50-100W.

Mocarny
03-01-2024, 13:39
Właśnie głównym założeniem jest to, żeby nie pchać się w rozliczenia godzinowe itp itd. (bo to słabo/nie opłacalne), tylko skonfigurować na te słoneczne miesiące i wyciągnąć max. z autokonsumpcji. Resztę traktować jako miły dodatek. Właśnie głównie idzie energia w dzień. Kwestia tego ile będzie tej autokonsumpcji i czy panele wyprodukują też potrzebną ilość energii (choć na to to już wpływa pogoda).
Co do rocznego zapotrzebowania energii to nie widzę sensu brać pod uwagę miesięcy w których panele dają minimalną ilość energii, ponieważ wtedy sprzedana energia w lato jest dużo tańsza niż cena kupowanej w zimę, a instalacja nieporównywalnie droższa. Stąd taki zabieg żeby pominąć nieproduktywne miesiące. Tym sposobem zmniejszam różnicę w cenach energii.
P.S.
Instalacja 3 fazowa.
Zapotrzebowanie roczne max. 4800 kWh
A od kw. do wrz. 2400 kWh.

Patatay
03-01-2024, 14:31
Wszystko zależy od ceny instalacji. Wg mnie twoje rozumowanie jest prawidłowe patrząc na aktualne ceny energii. Tyle, że jest to inwestycja na wiele lat. Ja mam mocno przewymiarowaną, bo tak wyszło ale w trakcie tego roku też kilkukrotnie się zastanawiałem czy nie lepsza byłaby mała instalacja skierowana głównie na autokonsumpcję.
Wg mnie ma to sens.

Toty
03-01-2024, 14:35
Przy obecnych cenach paneli (kosztuja 3 razy mniej niż pod koniec netmeteringu) nie ma sensu robić malutkich instalacji. Liczenie na samą autokonsupcję to niespełnione marzenie. Wiekszość prądu zużywa sie gdy śłonca już nie ma na niebie: ogrzewanie, telewizja, płyty, piekarniki, czajniki itp Jak osiagniesz w skali roku autokonsupcję powyżej 25% to będzie sukces.
W miesiacach listopad-luty produkcji z PV w naszym regionie nie ma prawie wcale - dzis nawet u mnie sie slonce troche przebijało i wybiło magiczne 3.5KWh przy instalacji 6.6KW.

goguś
03-01-2024, 14:36
Obecnie jest okazja na takie eksperymenty bo panele już po 290 zł można kupić 400 watowe , ja już mam 21 szt i myślę dokupić dalej bo taniej już chyba nie będzie ,dokupię jeszcze falownik hybrydowy jakis tani w razie W aby mieć zawsze prąd bo czasy idą niepewne.

Patatay
03-01-2024, 17:38
... Liczenie na samą autokonsupcję to niespełnione marzenie. Wiekszość prądu zużywa sie gdy śłonca już nie ma na niebie: ogrzewanie, telewizja, płyty, piekarniki, czajniki itp Jak osiagniesz w skali roku autokonsupcję powyżej 25% to będzie sukces....


Bez grzałek elektrycznych i pomp ciepła ale za to z indukcją zużycie energii w ciągu godziny rzadko przekracza 2kWh.I taka mała instalacja PV spokojnie by to obsłuzyła w większości dni. Przewymiarowanie daje tą pewność ale większość wyprodukowanej energii idzie poza licznik i sostaje za to grosze.
A tak u mnie wyglada ile procent energii w danym miesiącu idzie bezpośrednio z PV po zbilansowaniu.


467620

Toty
04-01-2024, 05:54
..... rzadko przekracza 2kWh.I taka mała instalacja PV spokojnie by to obsłuzyła w większości dni.

467620

Marzyciel.... jakich dni? od kwietnia do wrzesnia? słonencznych (w naszym kraju jest ich okolo 60 / 365)? Autokonsumpcja waha się w naszyn klimacie od15% do 25% i to czy grzejesz prądem niewiele zmienia bo okres w ktorym ogrzewa się dom to okres w ktorym prawie nie ma słonca i prądu z paneli (wyjątkiem są skrajne miesiace grzania czyli marzec i pazdziernik).

sito
04-01-2024, 06:33
Marzyciel.... jakich dni? od kwietnia do wrzesnia? słonencznych (w naszym kraju jest ich okolo 60 / 365)? Autokonsumpcja waha się w naszyn klimacie od15% do 25% i to czy grzejesz prądem niewiele zmienia bo okres w ktorym ogrzewa się dom to okres w ktorym prawie nie ma słonca i prądu z paneli (wyjątkiem są skrajne miesiace grzania czyli marzec i pazdziernik).

Ja wyłączyłem ogrzewanie w majówkę a załączyłem na początku listopada.
Do tego bojler który dziennie bierze 4 do 5 kWh , oczyszczalnia biologiczna która pracuje 24h

Przy małej instalacji i małym zapotrzebowaniu domu instalacja ma sens

Moje roczne zużycie wyszło 4600 kWh, instalację planuje 3kW lub 5kW z małym magazynem . W domu jest wszystko "na prąd"

W lecie instalacja będzie produkować ( w szczycie ) jakieś 15-25 kWh dziennie, dom tyle nie zużyje ale basen już chętnie taką energię przytuli

pandzik
04-01-2024, 07:34
3kwp to na działkę rekreacyjną można se założyć. Na początek 10kwp, falownik,. Przy własnym montażu zmieścisz sie w 12-13 tys bez dopłaty.. No chyba ze chcesz kupić firmą 3kwp za 25 tys zł To szacunek. :lol2:

Patatay
04-01-2024, 08:10
Marzyciel.... jakich dni? od kwietnia do wrzesnia? słonencznych (w naszym kraju jest ich okolo 60 / 365)? Autokonsumpcja waha się w naszyn klimacie od15% do 25% i to czy grzejesz prądem niewiele zmienia bo okres w ktorym ogrzewa się dom to okres w ktorym prawie nie ma słonca i prądu z paneli (wyjątkiem są skrajne miesiace grzania czyli marzec i pazdziernik).

tak jak autor planuje, czyli od kwietnia do wrzesnia
autokonsumpcja na poziomie 15-25% owszem przy mocno przewymiarowanej instalacji. Przy instaklacji na 2-3kW będzie mieć 40-60%

goguś
04-01-2024, 08:10
3kwp to na działkę rekreacyjną można se założyć. Na początek 10kwp, falownik,. Przy własnym montażu zmieścisz sie w 12-13 tys bez dopłaty.. No chyba ze chcesz kupić firmą 3kwp za 25 tys zł To szacunek. :lol2:

Mój sąsiad to dopiero mistrz , o widzę załozyłeś foto ile masz kw ? 8 a ile masz paneli no 8 szt no to nie masz 8kw tylko ok 3 no nie wiem nie znam się ,a ile płaciłeś ? płaciłem 32,800 zł , tak ludki dają się wmanewrować , ja swoje 8kwp slecę za 16 tys zł czyli dwa razy taniej niż on te biedne 3kw.

sito
04-01-2024, 08:21
3kwp to na działkę rekreacyjną można se założyć. Na początek 10kwp, falownik,. Przy własnym montażu zmieścisz sie w 12-13 tys bez dopłaty.. No chyba ze chcesz kupić firmą 3kwp za 25 tys zł To szacunek. :lol2:

Do tego potem kolejne 10kW, potem ze 2 magazyny i kolejne PV off grid z kolejnym magazynem. A jak braknie miejsca na panele to dokupić od sąsiada kąsek działki.... Wszystko po to , żeby na końcu powiedzieć "mam za darmo"

qwerty1986
04-01-2024, 09:07
U teściowej przewymiarowana o 80% i tak namawiam, aby dołożyć panele. ;) Podaj ile rocznie zużywasz to poda się ile paneli wsadzić (+ zdjęcie dachu z wymiarami).

sito
04-01-2024, 09:30
U teściowej przewymiarowana o 80% i tak namawiam, aby dołożyć panele. ;) Podaj ile rocznie zużywasz to poda się ile paneli wsadzić (+ zdjęcie dachu z wymiarami).

pisał powyżej....

P.S.
Instalacja 3 fazowa.
Zapotrzebowanie roczne max. 4800 kWh
A od kw. do wrz. 2400 kWh.

miesięczne 300-400

Kaizen
04-01-2024, 09:46
zainstalować panele o mocy ok. tylko 2-3 kWp. Chciałbym się nastawić na autokonsumpcje bez magazynu tylko w okresie od kwietnia do września. Pozostałe miesiące co przyniosą to będzie... Średnio od kw. do wrz. mam zużycie na poziomie 300-400 kW/mc.

Nie myl kW z kWh.

A co do meritum... Nawet bilansowanie godzinowe nie pozwoli Ci na znaczną autokonsumpcję. Przez ile czasu pobierasz te 3kW w środku dnia? Za to wieczorami typowy dom zużywa więcej, niż produkuje PV nawet znacznie większa. Przy obecnych zasadach i tak większość energii kupisz z sieci w tym okresie (ale za część płacąc "przychodami" ze sprzedaży energii do sieci).
Gdy przyjmiemy jakiś schemat dobowy zużycia, jakieś ceny sprzedaży i zakupu, rozkład produkcji to policzenie optymalnej wielkości instalacji jest do zrobienia. Tyle, że te założenia nie mają szans sprawdzić się w praktyce, bo ceny przez okres życia instalacji są nieprzewidywalne. Również rozkład zużycia jest nieprzewidywalny.

Można przypuszczać, że w przyszłości rozwój sterowania pozwoli sterować pracą pralki, zmywarki, ładowania auta itd. na podstawie chwilowych cen. Już są prace nad dynamicznymi taryfami i może się okazać, że za kilka lat ktoś, kto nie ma PV zużywając prąd wyprodukowany na dachu sąsiada zapłaci za niego kilka groszy (a może i jeszcze taniej) w szczycie produkcji nie ponosząc żadnych kosztów instalacji i utrzymania. Już mieliśmy takie sytuacje, gdzie duże instalacje PV były wyłączane przez operatora a odłączanie falowników u prosumentów przez przekroczenie napięcia (z powodu zbyt wysokiej produkcji względem zapotrzebowania) to w wielu instalacjach smutna codzienność.

Niestety, opłacalność trzeba policzyć na wiele lat, uwzględnić dofinansowanie, oszacować ryzyko związane z koniecznością naprawy czy samej PV czy dachu, oszacować ryzyko zmian prawnych, porównać oferty (dołożenie kolejnego kWp pewnie będzie tańsze od poprzedniego) i zdać się na jakąś wróżkę, co do przyszłych cen sprzedaży i zakupu energii elektrycznej.

Jest jednak coś bezcennego - ale tego nie daje on-grid. Trzeba wybrać hybrydę z magazynem albo off-grid. Niezależność i "UPS". Jeżeli kolejny "mój prąd" będzie podobnie promował magazyny i EMS, jak poprzedni, to hybryda z tanimi akumulatorami wychodzi podobnie, albo i taniej niż on-grid. I wtedy zależnie od subiektywnej oceny "wartości" UPS i EMS instalacja może nabrać wartości.
Zwłaszcza, jeżeli ktoś podziela obawy, co do stabilności naszego zaniedbanego systemu energetycznego oraz ryzyko działań sabotażowych dla destabilizacji sytuacji w Polsce dla osłabienia poparcia dla Ukrainy czy jako przygotowanie do ataku na państwa nadbałtyckie.

Patatay
04-01-2024, 12:01
Bez sensu piszesz o cenach energii jak gościu chce nastawić się na autokonsumpcję. Te 2-3kW w zupełniości mu wystarczy. Nie chce sprzedawać bo nie stać go (a może stać ale nie jest naiwny) na dodatkowe 7kW plus większy falownik, większa konstrukcja itp.a potem moze odda za darmo do sieci. Na tych 2-3kW ma największy zysk, bo obniży rachunki do minimum w okresie 8 miesięcy. Te dodatkowe 7kW pozwoli mu obniżyć rachunki za pozostałe 4 miesiące,

qwerty1986
04-01-2024, 12:21
Montować min 5 kWp (a jak dach mniejszy to tyle ile się zmieści).

Juan
04-01-2024, 12:28
Kilkadziesiąt watów na wentylację, kilkadziesiąt na lodówkę, kilkanaście-kilkadziesiąt na router, monitoring, alarm i całe AGD+RTV w standby. Duży bojler na CWU z kilowatową grzałką. Zmywarka nastawiona na dziesiątą, pralka na dwunastą, klimatyzator zapobiegający nagrzaniu się domu od słońca pod nieobecność użytkowników. Zatrudnienie dla 2-3 kWp od wiosny do jesieni się zawsze znajdzie, a pędzenie tego wszystkiego prądem z sieci sporo kosztuje.
Niewielka instalacja nastawiona na autokonsumpcję to jak najbardziej prawidłowy kierunek.

Mocarny
04-01-2024, 12:53
Dzięki za odpowiedzi. To teraz pozostanie kwestia zmierzenia ile domek bierze pod obciążeniem różnymi odbiornikami i poszukania ofert PV. I czas decyzji ostatecznej. Jak coś dobiorę to dam znać. Dzięki i do napisania.

Kaizen
04-01-2024, 13:00
Bez sensu piszesz o cenach energii jak gościu chce nastawić się na autokonsumpcję. Te 2-3kW w zupełniości mu wystarczy

Przeczytałeś moją odpowiedź od początku? Nie da się nastawić na autokonsumpcję nawet z magazynem. Ile czasu pobierasz te 2kW w środku dnia (gdy zazwyczaj nikogo nie ma w domu)?


Kilkadziesiąt watów na wentylację, kilkadziesiąt na lodówkę, kilkanaście-kilkadziesiąt na router, monitoring, alarm i całe AGD+RTV w standby.

I to daje jakieś 200W


Duży bojler na CWU z kilowatową grzałką. Zmywarka nastawiona na dziesiątą, pralka na dwunastą, klimatyzator zapobiegający nagrzaniu się domu od słońca pod nieobecność użytkowników.

Zmywarka zużyje z <1kWh - czyli mniej, niż pół godziny produkcji w szczycie. Klima jak zbija temperaturę, to owszem, weźmie z 1kW. Ale jak już utrzymuje to ze 400W jak ktoś nie zrobił masy niezacienionych przeszkleń (a jak zrobił, to nie zużywa latem 400kWh miesięcznie). I upały mamy dosyć krótko a produkcja w czerwcu, gdy upałów nie uświadczysz jest większa, niż w lipcu czy sierpniu (właśnie przez upały spada sprawność paneli).

Jak ktoś przez noc nie nagrzeje zasobnika, to ma dużą szansę, że po kilkunastu nocnych godzinach woda się nawet w dużym zasobniku wymiesza przez cyrkulację (albo i bez niej), temperatura wyrówna i będzie za zimna do wykorzystania. A jak w nocy ogrzeje, to i niewiele kWh będzie w stanie po porannym zużyciu wcisnąć do zasobnika.

Tu masz przykład (https://pvmonitor.pl//i_user.php?idinst=12265&od=2023-06-01&do=2023-06-01#/sumapv). Instalacja 8kW - ale w wykres produkcji tylko dla pokazania kiedy instalacja produkuje najwięcej, a jakie mamy zużycie w ciągu dnia. Zużycie w czasie pracy PV mniej więcej takie, jak produikcja z 1kWp - ale to trzeba by idealnie zgrać zużycie z produkcją, żeby to zgrać.

https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=467623

swierol
04-01-2024, 13:03
Poczekaj kilka dni to napiszę Ci jak to wyszło u mnie. Mam instalacje 3,15kwp tyle ze jedno fazową. Nie specjalnie nastawiałem się na autokonsumpcję to dom rekreacyjny jednak użytkowany przez cały rok. Instalacja uruchomiona 30.04. Według falownika wyprodukowała 3693kwp, niemalże idealne południe.

Patatay
04-01-2024, 13:06
Dzięki za odpowiedzi. To teraz pozostanie kwestia zmierzenia ile domek bierze pod obciążeniem różnymi odbiornikami i poszukania ofert PV. I czas decyzji ostatecznej. Jak coś dobiorę to dam znać. Dzięki i do napisania.
zamontuj sobie licznik supla i bedziesz mieć dokładny monitoring co minutę, godzinę, dobę, miesiąc. Zdziwisz sie ale 2kWh rzadko przekraczasz.

Patatay
04-01-2024, 13:14
Przeczytałeś moją odpowiedź od początku? Nie da się nastawić na autokonsumpcję nawet z magazynem. Ile czasu pobierasz te 2kW w środku dnia (gdy zazwyczaj nikogo nie ma w domu)?


czytałem twoje rozmyślania ale wg mnie piszesz zbyt teoretycznie. Kolega chce nastawić się na autokonsumpcję i jest to prawidłowa droga. Czy będzie 30 czy 50% w tych 8 miesiącach to nikt mu nie powie bo nie zna jego zużycia godzinowego. On wcale nie pisze, że chce 100%. autokonsumpcji Ja bazuję na moim przykładzie i widzę, że w tych 8 miesiącach 2kW by starczyły. Reszta jest na sprzedaż.

pandzik
04-01-2024, 13:15
Do tego potem kolejne 10kW, potem ze 2 magazyny i kolejne PV off grid z kolejnym magazynem. A jak braknie miejsca na panele to dokupić od sąsiada kąsek działki.... Wszystko po to , żeby na końcu powiedzieć "mam za darmo"
5-10kw magazyn z chin za 4-7tysi, wiatrowa od blondyna 2kw za 4 tysie i za 20-25 tysiecy masz wszystko... a to i tak taniej niz 3kwp od firmy. Jeśli wiatru i słońca mało to generator na gaz i możesz powiedziec Tauronowi ...pierdolcie sie

Kaizen
04-01-2024, 13:17
czytałem twoje rozmyślania ale wg mnie piszesz zbyt teoretycznie. Kolega chce nastawić się na autokonsumpcję i jest to prawidłowa droga.

Droga do czego? O tym właśnie pisałem. Do odzyskania pieniędzy wpakowanych w PV - nie wiadomo. Wątpię.
Do bezpieczeństwa (żeby mieć prąd) zdecydowanie nie, bo instalacja nie działa, jak w sieci nie ma napięcia albo przekracza normę.

Juan
04-01-2024, 13:26
Przeczytałeś moją odpowiedź od początku? Nie da się nastawić na autokonsumpcję nawet z magazynem. Ile czasu pobierasz te 2kW w środku dnia (gdy zazwyczaj nikogo nie ma w domu)?



I to daje jakieś 200W



Zmywarka zużyje z <1kWh - czyli mniej, niż pół godziny produkcji w szczycie. Klima jak zbija temperaturę, to owszem, weźmie z 1kW. Ale jak już utrzymuje to ze 400W jak ktoś nie zrobił masy niezacienionych przeszkleń (a jak zrobił, to nie zużywa latem 400kWh miesięcznie). I upały mamy dosyć krótko a produkcja w czerwcu, gdy upałów nie uświadczysz jest większa, niż w lipcu czy sierpniu (właśnie przez upały spada sprawność paneli).

Jak ktoś przez noc nie nagrzeje zasobnika, to ma dużą szansę, że po kilkunastu nocnych godzinach woda się nawet w dużym zasobniku wymiesza przez cyrkulację (albo i bez niej), temperatura wyrówna i będzie za zimna do wykorzystania. A jak w nocy ogrzeje, to i niewiele kWh będzie w stanie po porannym zużyciu wcisnąć do zasobnika.

Tu masz przykład (https://pvmonitor.pl//i_user.php?idinst=12265&od=2023-06-01&do=2023-06-01#/sumapv). Instalacja 8kW - ale w wykres produkcji tylko dla pokazania kiedy instalacja produkuje najwięcej, a jakie mamy zużycie w ciągu dnia. Zużycie w czasie pracy PV mniej więcej takie, jak produikcja z 1kWp - ale to trzeba by idealnie zgrać zużycie z produkcją, żeby to zgrać.

https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=467623

No to właśnie z tego wykresu widać, że 8 kWp bez magazynu (rzeczywistego albo witrualnego wg starych zasad), nie ma sensu. 3 kWp między świtem a zmierzchem pokryje te 200 watów stałego zapotrzebowania niemal zawsze (3 kWh dziennie), kilowatogodzinę dla zmywarki i drugą dla pralki (ze szczytowymi poborami po 2 kW), zwykle też, kolejne 2-3 do dogrzania CWU przed powrotem z pracy również. Nawet jak reszta nadprodukcji pójdzie do sieci i będą z tego niewarte uwagi grosze, to po 5-10 darmowych kWh codziennie przez pół roku warto się schylić. Za te 1000-1500 kWh z sieci trzeba zapłacić ze dwa tysiące złotych. Ta mała instalacja zwróci się w kilka lat.

No chyba, że ktoś pójdzie do firmy, co mu "okazyjnie" założy 10-15 kWp, "bo paaanie, musi być dużo, bo jak mniej, to przyjdzie chmurka i pan nie bedziesz miał prądu", za jedyne 40 tysięcy.

Kaizen
04-01-2024, 13:36
Nawet jak reszta nadprodukcji pójdzie do sieci i będą z tego niewarte uwagi grosze, to po 5-10 darmowych kWh codziennie przez pół roku warto się schylić. Za te 1000-1500 kWh z sieci trzeba zapłacić ze dwa tysiące złotych. Ta mała instalacja zwróci się w kilka lat.

Dwa dodatkowe panele to po dofinansowaniu i uldze podatkowej z 500zł... Na pewno nie warto dołożyć?
Mała instalacja jest bardzo droga w przeliczeniu na kWp.

Czy zdąży na siebie zarobić, zanim wejdą taryfy dynamiczne i prąd z dachu sąsiada w szczycie produkcji będzie kosztował kilka groszy (albo i mniej), to jaki sens wydawać pieniądze na panele na swoim dachu?

Dla przypomnienia - taryfy dynamiczne wchodzą do 24 sierpnia 2024 roku.

stos
04-01-2024, 13:40
Dwa dodatkowe panele to po dofinansowaniu i uldze podatkowej z 500zł... Na pewno nie warto dołożyć?
Mała instalacja jest bardzo droga w przeliczeniu na kWp.

Czy zdąży na siebie zarobić, zanim wejdą taryfy dynamiczne i prąd z dachu sąsiada w szczycie produkcji będzie kosztował kilka groszy (albo i mniej), to jaki sens wydawać pieniądze na panele na swoim dachu?
Dzisiaj dwa panele 405W kosztują poniżej 500zł a dokładnie 2 x 249.69 zł i to jest bez dofinansowania i ulgi podatkowej. :)

https://pvhurt.pl/produkt/tongwei-405w-shingled-th405pmb5-60sb-kopia/

Patatay
04-01-2024, 13:42
Droga do czego? O tym właśnie pisałem. Do odzyskania pieniędzy wpakowanych w PV - nie wiadomo. Wątpię.
Do bezpieczeństwa (żeby mieć prąd) zdecydowanie nie, bo instalacja nie działa, jak w sieci nie ma napięcia albo przekracza normę.
Dlatego pisałem, że rozważasz teoretycznie bo wg mnie brak ci wiedzy. A do tego niepotrzebnie zbaczasz z temaru. Bezpieczeństwo, wysokie napięcie...

Kaizen
04-01-2024, 13:48
Dlatego pisałem, że rozważasz teoretycznie bo wg mnie brak ci wiedzy. A do tego niepotrzebnie zbaczasz z temaru. Bezpieczeństwo, wysokie napięcie...

Wiedzy na temat cen skupu i sprzedaży w przyszłości nie ma nikt. Jest tylko ryzyko.

Pieniądze wydane teraz są wydane na 100%. A czy/ile pieniędzy zaoszczędzą w przyszłości to tylko nadzieja. Z dużą jednak dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że cena skupu w szczycie produkcji PV będzie niska (w końcu stąd ten temat). A od tej samej, godzinowej ceny będą uzależnione taryfy dynamiczne. Więc licząc opłacalność dla autokonsumpcji należy porównać z ceną w taryfie dynamicznej. A na takie taryfy trzeba jeszcze kilka miesięcy poczekać i podejmowanie decyzji teraz nie może być racjonalne przez brak danych ale ryzyko, że się inwestycja nie opłaci (zwłaszcza, że nie ma w tej chwili dotacji z Mój prąd) graniczy z pewnością.


To, co jest pewne, co mogą dać to bezpieczeństwo - ale to wymaga inwertera hybrydowego albo off-grida.

Mocarny
04-01-2024, 13:53
Poczekaj kilka dni to napiszę Ci jak to wyszło u mnie. Mam instalacje 3,15kwp tyle ze jedno fazową. Nie specjalnie nastawiałem się na autokonsumpcję to dom rekreacyjny jednak użytkowany przez cały rok. Instalacja uruchomiona 30.04. Według falownika wyprodukowała 3693kwp, niemalże idealne południe.

Chętnie poczekam i zobaczę jak to wychodzi. Takie dane zawsze warto brać pod uwagę.

P.S.
Kaizen akurat Twoje zdanie w ogóle mnie nie interesuje. Na forum jestem od dłuższego czasu i znam Twoją wiedzę itp itd. Więc podziękuję. Bijesz piane i nic nie wnosisz do dyskusji. Swoją odp. sam przeczytaj, bo jest delikatnie mówiąc odklejona od tematu ...

A tak na marginesie jeszcze nic nie zainstalowałem i kupiłem. Ale widzę, że temat warto brać pod uwagę ...

Kaizen
04-01-2024, 14:04
Więc podziękuję. Bijesz piane i nic nie wnosisz do dyskusji.

Bijesz pianę i nic nie wnosisz do dyskusji... Dziękuje się dodając do ignorowanych, a nie zaśmiecając forum.

Juan
04-01-2024, 14:11
Dwa dodatkowe panele to po dofinansowaniu i uldze podatkowej z 500zł... Na pewno nie warto dołożyć?
Mała instalacja jest bardzo droga w przeliczeniu na kWp.

Jeśli te dodatkowe panele nie znajdą odbiorników we własnym domu i wyprodukowany przez nie prąd pójdzie za grosze do sieci, to nie, nie warto. Tym bardziej, jak się okaże, że przez nie wrośnie napięcie i ZE wyłączy Ci falownik, a Twoja wentylacja, pranie, zmywanie i CWU będzie przez to iść na prądzie z sieci.


Czy zdąży na siebie zarobić, zanim wejdą taryfy dynamiczne i prąd z dachu sąsiada w szczycie produkcji będzie kosztował kilka groszy (albo i mniej), to jaki sens wydawać pieniądze na panele na swoim dachu?

Dla przypomnienia - taryfy dynamiczne wchodzą do 24 sierpnia 2024 roku.

Spokojna Twoja rozczochrana. Prąd z dachu sąsiada będzie kosztował grosze, ale za jego dystrybucję (przez 50 metrów od jego domu do słupa i drugie 50 od słupa do Twojego) już sobie odpowiednio policzą. Tym więcej, że przez autokonsumpcję obrót zmaleje, a koszt utrzymania sieci pozostanie bez zmian. Słusznej marży też nie zapomną dołożyć.

Kaizen
04-01-2024, 16:11
Spokojna Twoja rozczochrana. Prąd z dachu sąsiada będzie kosztował grosze, ale za jego dystrybucję (przez 50 metrów od jego domu do słupa i drugie 50 od słupa do Twojego) już sobie odpowiednio policzą. Tym więcej, że przez autokonsumpcję obrót zmaleje, a koszt utrzymania sieci pozostanie bez zmian. Słusznej marży też nie zapomną dołożyć.

Jeżeli tak będzie, to i tak będzie to z 1/3-1/4 obecnej ceny czyli instalacja będzie na siebie zarabiała znacznie dłużej i jej opłacalność będzie jeszcze mniejsza (o ile jest teraz jakakolwiek).

Juan
04-01-2024, 16:13
Jeżeli tak będzie, to i tak będzie to z 1/3-1/4 obecnej ceny czyli instalacja będzie na siebie zarabiała znacznie dłużej i jej opłacalność będzie jeszcze mniejsza (o ile jest teraz jakakolwiek).

No to po co pytasz czy nie warto tych paneli dołożyć więcej?

sito
04-01-2024, 16:57
Kaizen będzie teraz się podpierał różnymi danymi drążąc temat. Mi tez wmawiał w innym temacie ( o ogrzewaniu ) jakie to zyski bytowe ma mój dom podczas naszej nieobecności w domu i wyłączonych praktycznie wszystkich sprzętach. Tutaj kierunek się zmienił i nagle to co jest w domu bierze tyle co nic, nawet jeśli to klima albo bojler :). Kaizen wszystkie swoje teorie ( niektóre słuszne ) podpiera swoim przykładem, swoim życiem i swoim domem. A przecież każdy z nas jest inny , inaczej żyje i ma inny dom.

Mocarny Ja mam bardzo podobne zużycie ( 4600 kWh rocznie ) do Twojego , tyle że ja mam wszystko w domu na prąd. Studnię głębinową, oczyszczalnię, zmiękczacz, bojler 1500W , grzeje klimą, indukcja, plus reszta AGD, dwa TV plus konsola. Nie ma opcji żeby przy takim zużyciu instalacja 3kW się nie opłacała ( pod warunkiem że będzie tania w zakupie ). U mnie pralka chodzi 3-4x w tygodniu, zmywarka dziennie , bojler dziennie pobiera 5kWh , klima nawet jak wg teorii Kaizena zmoduluje w lato do 400W to jednak przez kilka godzin 2kWh wciągnie. A przecież większość tych sprzętów można programować, podłączyć pod jakieś inteligentne gniazdko albo odpalić z pracy przez Wifi podczas produkcji którą widać na ekranie telefonu. Kosiarkę tez mam elektryczną.

U mnie największym złodziejem jest bojler mimo że ma tylko 50L pojemności i oszczędzamy wodę wciąga +/- 1500 kWh rocznie. Mniej wciąga klima do grzania .
Więc po instalacji większego ( 100-120L ) z gniazdka zamierzam tylko uzupełniać przy braku prądu z PV. Kaizen z góry zakłada że w dzień nikogo nie ma w domu nigdy i woda po nocy rano będzie zimna. Nie wiem jak reszta ale ja rano nie mam zwyczaju się kąpać . Więc jak pod wieczór zejdzie mi pół bojlera do kąpieli to woda rano i tak będzie wystarczająca żeby umyć szklanke w zlewie albo zęby przed lustrem. A jak dzień będzie deszczowy to podgrzeje się z sieci. No i trzeba pamiętać o jednym w moim przypadku. W listopadzie, grudniu , styczniu i lutym produkcja jest znikoma, ale jest praktycznie zawsze skonsumowana w całości przez dom. Mam dane od kumpla co ma 3kW i jego produkcja to styczeń 70kWh, luty 115, listopad 80, grudzień 70kWh. A jego PV jest na płaskim dachu... To wszystko wciągnie klima podczas grzania do spółki z bojlerem, oczyszczalnią itp.

Na początku myślałem o PV off grid do samego CWU ale to nie ma sensu, bo jak bojler zagrzeje wodę to reszta energii jest marnowana a sam zestaw też jakiś tani nie jest.

Kaizen
04-01-2024, 18:13
No to po co pytasz czy nie warto tych paneli dołożyć więcej?

Zapytam inaczej. Dlaczego akurat 2kWp czy 3kWp? Jak to zostało wyliczone, że właśnie taka wielkość jest optymalna?


Kaizen będzie teraz się podpierał różnymi danymi drążąc temat. Mi tez wmawiał w innym temacie jakie to zyski bytowe ma mój dom podczas naszej nieobecności w domu i wyłączonych praktycznie wszystkich sprzętach. Tutaj kierunek się zmienił i nagle to co jest w domu bierze tyle co nic, nawet jeśli to klima albo bojler :).

Nie myl zysków bytowych ze zużyciem energii elektrycznej. Owszem, prawie cała energia zużyta w domu jest finalnie zamieniana na cieplną. Ale akurat w przypadku klimy w czasie chłodzenia - na zewnątrz. Natomiast zyski (czy raczej straty postojowe zasobnika) z CWU są z 50W non stop - czy grzałka pracuje, czy nie. Za to większe jak używasz CWU - lejąc wodę zanim zniknie w kanalizacji znaczną część ciepła zostawia w domu. Znowu niezależnie do tego, czy grzałka pracuje, czy nie.


Kaizen wszystkie swoje teorie ( niektóre słuszne ) podpiera swoim przykładem, swoim życiem i swoim domem. A przecież każdy z nas jest inny , inaczej żyje i ma inny dom.

Ale prawa fizyki te same. Klimat podobny. Instalacja do której pvmonitora wrzucałem link produkuje prawie 8kWh/kWp w słoneczny dzień. Jaką moc osiąga o tym świadczy samo kWp. Nie ma bata, żeby dało się w środku dnia utrzymać średnio 2kW mocy. Wspomniana instalacja wyprodukowała w czerwcu 2023 173,75kWh/kWp W sąsiednich miesiącach podobnie.
To może 1kWp wystarczy do autokonsumpcji? Ale przecież drugi jest taki tani. Trzeci też. Czwarty...
Skąd akurat wielkość 2-3kWp? Nie ma sensu budowa instalacji dla autokonsumpcji.

To jest też zasada w firmach produkcyjnych. Niejedna popłynęła na cięciu produkcji nieopłacalnych rzeczy. Ale się okazywało, że to pogorszyło wynik finansowy, bo produkcja tych nieopłacalnych pozornie rzeczy powodowała obniżenie kosztów produkcji innych (opłacalnych) produktów. Dlaczego? Bo montaż kolejnych urządzeń, utrzymanie hal, ochrony itd. przy większej skali był w przeliczeniu na jednostkę produktu tańszy.
A przecież przy PV on-grid, bez magazynu, to chodzi wyłącznie o opłacalność. Może i większa instalacja spowoduje większą sprzedaż po śmiesznej cenie. Ale też zwiększy autokonsumpcję, jakieś złotówki też z tego będą - a instalacja i utrzymanie będą nieznacznie droższe.


Kaizen z góry zakłada że w dzień nikogo nie ma w domu nigdy i woda po nocy rano będzie zimna.

Czy ktoś w ciągu dnia jest w domu, czy nie ma - jest bez znaczenia. Z 6-8 godzin od zakończenia grzania daje się utrzymać rozwarstwienie (jak nie ma znacznego zużycia - umycie rąk nie robi różnicy), jak ktoś nie zepsuł cyrkulacji. Jak z 1/3 czy pół zasobnika zostanie zużyte, to znacznie szybciej spada temperatura w zasobniku. Jeżeli wieczorem zużyjesz wodę (o, tu fakt - zakładam, że ludzie zużywają wodę przed położeniem się do łóżka) to do rana rozwarstwienie ma znikome szanse na utrzymanie. O, rzeczywiście. Zakładam, że rano też każdy zużywa CWU. A bez grzania w nocy rano będzie ledwo ciepła.


Nie wiem jak reszta ale ja rano nie mam zwyczaju się kąpać .

No, jak ktoś w nocy grzecznie śpi ... Rano kału nie wrzuca do muszli... To faktycznie obejdzie się bez mycia rano.

sito
04-01-2024, 18:23
To teraz matematyka

Od 1 stycznia do 22 grudnia nasz domek pochłonął 4508 kWh i kosztowało nas to w taryfie G12W ( Tauron ) i limicie 3000 kWh 4400zł a więc 0,98 za 1 kWh średnio nie patrząc na strefy.... Czyli jakieś 367zł miesięcznie, tragedii nie ma ale jak zaczynałem budowę to liczyłem na mniej :D . Nawet pamiętam wpis Kaizena że pompa nie ma sensu bo wodę podgrzeję za 600zł rocznie, ale jednak czasy się zmieniły i zamiast 600 płacę 1500 za CWU a nie lejemy dziennie dwóch wanien wody.

Uważam że nawet gdyby uratować z tych 4500zł rocznie +/- 1500zł gra jest warta świeczki, tym bardziej że dojdzie mi jeszcze brama, monitoring, pompka do basenu itp . Mieszkamy od lutego i rok 2023 był "rozruchowy" więc obstawiam że w tym roku w lato odwiedzi nas więcej gości , dojdzie basen.... Więc liczę że zużycie może dojść do 5000 kWh.

Instalacja będzie na gruncie mimo że dach mam ideolo na południe. Prócz części "elektrycznej" wykonam ją we własnym zakresie.

sito
04-01-2024, 18:46
Zapytam inaczej. Dlaczego akurat 2kWp czy 3kWp? Jak to zostało wyliczone, że właśnie taka wielkość jest optymalna?



Nie myl zysków bytowych ze zużyciem energii elektrycznej. Owszem, prawie cała energia zużyta w domu jest finalnie zamieniana na cieplną. Ale akurat w przypadku klimy w czasie chłodzenia - na zewnątrz. Natomiast zyski (czy raczej straty postojowe zasobnika) z CWU są z 50W non stop - czy grzałka pracuje, czy nie. Za to większe jak używasz CWU - lejąc wodę zanim zniknie w kanalizacji znaczną część ciepła zostawia w domu. Znowu niezależnie do tego, czy grzałka pracuje, czy nie.



Ale prawa fizyki te same. Klimat podobny. Instalacja do której pvmonitora wrzucałem link produkuje prawie 8kWh/kWp w słoneczny dzień. Jaką moc osiąga o tym świadczy samo kWp. Nie ma bata, żeby dało się w środku dnia utrzymać średnio 2kW mocy. Wspomniana instalacja wyprodukowała w czerwcu 2023 173,75kWh/kWp W sąsiednich miesiącach podobnie.
To może 1kWp wystarczy do autokonsumpcji? Ale przecież drugi jest taki tani. Trzeci też. Czwarty...
Skąd akurat wielkość 2-3kWp? Nie ma sensu budowa instalacji dla autokonsumpcji.

To jest też zasada w firmach produkcyjnych. Niejedna popłynęła na cięciu produkcji nieopłacalnych rzeczy. Ale się okazywało, że to pogorszyło wynik finansowy, bo produkcja tych nieopłacalnych pozornie rzeczy powodowała obniżenie kosztów produkcji innych (opłacalnych) produktów. Dlaczego? Bo montaż kolejnych urządzeń, utrzymanie hal, ochrony itd. przy większej skali był w przeliczeniu na jednostkę produktu tańszy.
A przecież przy PV on-grid, bez magazynu, to chodzi wyłącznie o opłacalność. Może i większa instalacja spowoduje większą sprzedaż po śmiesznej cenie. Ale też zwiększy autokonsumpcję, jakieś złotówki też z tego będą - a instalacja i utrzymanie będą nieznacznie droższe.



Czy ktoś w ciągu dnia jest w domu, czy nie ma - jest bez znaczenia. Z 6-8 godzin od zakończenia grzania daje się utrzymać rozwarstwienie (jak nie ma znacznego zużycia - umycie rąk nie robi różnicy), jak ktoś nie zepsuł cyrkulacji. Jak z 1/3 czy pół zasobnika zostanie zużyte, to znacznie szybciej spada temperatura w zasobniku. Jeżeli wieczorem zużyjesz wodę (o, tu fakt - zakładam, że ludzie zużywają wodę przed położeniem się do łóżka) to do rana rozwarstwienie ma znikome szanse na utrzymanie. O, rzeczywiście. Zakładam, że rano też każdy zużywa CWU. A bez grzania w nocy rano będzie ledwo ciepła.



No, jak ktoś w nocy grzecznie śpi ... Rano kału nie wrzuca do muszli... To faktycznie obejdzie się bez mycia rano.

Cały Kaizen.... Ja wstaję rano o 5 i mam jakieś 15 minut na wyjście z domu . Myję pysk, ręce , zęby i wychodzę do pracy. Jeśli już cos musze zrzucić to robię to w pracy. Rozumiem że twój organizm jest tak genialny i zaprogramowany że potrzeby fizjologiczne masz zawsze o tej samej godzinie i zawsze po nich wskakujesz pod prysznic... :D

Przytoczona instalacja mnie nie interesuje , bo nawet taka mała 3kW będzie w szczycie produkować więcej niż zużywa mój dom... Ile więcej mnie nie obchodzi bo ja chce nagrzać wodę, zasilić oczyszczalnię i podczas pobytu w domu puścić AGD, plus kilka rzeczy które zawsze mam w zasilaniu ( zmiękczacz, falownik do pompy w studni, monitoring, router itp ) . Nie interesuje mnie szczytowa moc instalacji w idealny dla niej dzień . Interesuje mnie jej działanie całoroczne, czyli każda kWh władowana w dom.

Bojler 50L jest akurat dla nas , ale większy będzie inaczej pracował . W takim 120L zamiast 5kWh upcham powiedzmy 9-10kWh, nawet jeśli wieczorem spuszczę z niego 4kWh i straty postojowe przez noc dadzą kolejną 1kWh na minus to mam w nim nadal 4kWh . Zdarza mi się też z racji wykonywanej pracy kąpać na koszt pracodawcy...

Podkreślam, JA NIE OCZEKUJĘ ŻADNEGO PERPETUM MOBILE tylko chce zmniejszyć rachunki lub po dodaniu kilku gratów ich nie zwiększyć drastycznie

Patatay
04-01-2024, 20:52
...
A przecież przy PV on-grid, bez magazynu, to chodzi wyłącznie o opłacalność. Może i większa instalacja spowoduje większą sprzedaż po śmiesznej cenie. Ale też zwiększy autokonsumpcję, jakieś złotówki też z tego będą - a instalacja i utrzymanie będą nieznacznie droższe.

Właśnie, że będzie odwrotnie.

sito
04-01-2024, 21:23
Właśnie, że będzie odwrotnie.

Dokładnie, gdybym zamiast 3kW planował 10kW, to owszem od listopada do lutego zyski byłyby sporo większe i konsumpcja również, ale nie pokryje i tak mojego zapotrzebowania które przecież wysokie nie jest....

Ale w lato by przepadały kosmiczne ilości . Kumpel z 10kW ma w dobre dni 50-70 kWh, przecież to nie ma żadnego sensu dla mojego domu który potrzebuje 13 kWh na dobę. Nawet z magazynem nie ma to sensu bo w nocy mój dom bierze pewnie od 2 do 3 kWh . Ale skoro Kaizen chce wiedzieć to mój dom zjadł w grudniu 370 kWh , jeśli instalacja 10kW w tym okresie wyprodukuje magiczne 110-120 kWh to musiałbym mieć instalację 30kW i spory magazyn :D Ile przepadnie w lato nie chce mi sie liczyć

Kaizen
04-01-2024, 23:21
Od 1 stycznia do 22 grudnia nasz domek pochłonął 4508 kWh i kosztowało nas to w taryfie G12W ( Tauron ) i limicie 3000 kWh 4400zł a więc 0,98 za 1 kWh średnio nie patrząc na strefy....

Spora średnia wyszła zważywszy, że większość po jakieś 0,755/0,288 zł/kWh. Przy 20% drogiej strefy wychodzi za 3000kWh poniżej 1000zł. A za kolejne 1400kWh chyba nie zapłaciłeś 3400zł?

4508kWh kosztowałoby może te 4400 gdyby całość była poza limitem.

Faktur oczywiście nie pokażesz?


Uważam że nawet gdyby uratować z tych 4500zł rocznie +/- 1500zł gra jest warta świeczki

Pomijając nawet powyższe... To jak wejdą taryfy dynamiczne, to da się sporo urwać jednym podpisem. Bez wydawania pieniędzy.

Kaizen
04-01-2024, 23:23
Właśnie, że będzie odwrotnie.

Co odwrotnie? Że niby mniej własnych kWh zużyje gdy będzie mniej godzin w których zużycie będzie większe, niż produkcja?

sito
04-01-2024, 23:47
Spora średnia wyszła zważywszy, że większość po jakieś 0,755/0,288 zł/kWh. Przy 20% drogiej strefy wychodzi za 3000kWh poniżej 1000zł. A za kolejne 1400kWh chyba nie zapłaciłeś 3400zł?

4508kWh kosztowałoby może te 4400 gdyby całość była poza limitem.

Faktur oczywiście nie pokażesz?


E/TM/3396866/23
Faktura rzeczywista
27.12.2023 --- 928,26 zł 17.01.2024 928,26 zł Zapłać
Do zapłaty
E/TM/2950965/23
Faktura rzeczywista
06.11.2023 --- 940,46 zł 22.11.2023 0,00 zł Zapłacono
E/TM/2910669/23
Faktura korygująca
Dot.: E/TM/2367088/23
25.10.2023 (-291,08 ) zł 25.10.2023 0,00 zł Korekta
E/TM/2910668/23
Faktura korygująca
Dot.: E/TM/1873882/23
25.10.2023 (-185,09 ) zł 25.10.2023 0,00 zł Korekta
E/TM/2367088/23
Faktura rzeczywista
30.08.2023 --- 921,65 zł 15.09.2023 0,00 zł Zapłacono
E/TM/1873882/23
Faktura rzeczywista
26.06.2023 --- 736,49 zł 12.07.2023 0,00 zł Zapłacono
E/TM/1317530/23
Faktura rzeczywista
26.04.2023 --- 837,79 zł 12.05.2023 0,00 zł Zapłacono
E/TM/1058731/23
Faktura rzeczywista
27.03.2023 --- 520,20 zł 12.04.2023 0,00 zł Zapłacono




Energia pobrana:
12.2023 --- 2023.10--- 2023.08 --2023.06 ---2023.04--- -2023.02
704 kWh---714 kWh---710 kWh---653 kWh---1103 kWh---624 kWh

Odczyt licznika
Z dnia: 22.12.2023
Taryfa 1: 001983 kWh
Taryfa 2: 002528 kWh

Rupicapra
05-01-2024, 05:39
Ile przepadnie w lato nie chce mi sie liczyć

A myślisz, że grzanie basenu będzie tanie? :stirthepot:

Jeśli ktoś się nie chłodzi latem, to i tak nie będzie mieć wysokiej autokonsumpcji - a zimą każdy tego prądu potrzebuje więcej, czyli 30kW ustawione pionowo w grudniu byłoby jak znalazł IMHO.

sito
05-01-2024, 07:57
A myślisz, że grzanie basenu będzie tanie? :stirthepot:

Wg teorii Kaizena wszystko co pobierzesz z "dachu" i wykorzystasz się nie o opłaca

Opłaca się jedynie płacić rachunki , bo one jako jedyne mają jakąś stopę zwrotu

Dla przypomnienia , post z 2021r :


To po co Ci ta PC do CWU? 100l/dzień to jakieś 600zl zwykłą grzałką.

Czy ktoś z was płaci obecnie za CWU 600zł rocznie grzejąc z COP1 ? Ja mimo że oszczędzamy wodę i zdarza mi się kąpać w pracy zużywam obecnie 1500 kWh na CWU
A Kaizen niezmiennie mimo że energia podrożała bardzo dużo nadal siedzi z kalkulatorem, liczy i wychodzi mu że się nie opłaca

goguś
05-01-2024, 08:35
Nikt nie pyta nowego ziondu o foto ? wszak Budka z KO obiecywał że w ciągu 100 dni przywróci stare zasady rozliczania a Budka jest w ziondzie , ja czekam ale wiem też co z poprzednimi obietnicami :lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::l ol2::lol2::lol2:

Rupicapra
05-01-2024, 10:53
Możemy zrobić jakąś wspólną petycję, w końcu na forum muratora trochę ludzi z PV jest

goguś
05-01-2024, 12:05
Możemy zrobić jakąś wspólną petycję, w końcu na forum muratora trochę ludzi z PV jest

Było już tego sporo i globenergia tez zbierała ale nie zaszkodzi ich naciskać z każdej strony w końcu z jakiegoś powodu oni rządzą więc wymagajmy.

stos
05-01-2024, 12:16
Było już tego sporo i globenergia tez zbierała ale nie zaszkodzi ich naciskać z każdej strony w końcu z jakiegoś powodu oni rządzą więc wymagajmy.
Pewien klasyk powiedział w chwili szczerości.
"Dwa razy obiecać to jak raz dać" :)

Drugi klasyk powiedział:
"Jeśli wydaje ci się że ludzie są głupi, to się mylisz. Oni są głupsi" :)
To tak a propos wyników wyborów.

Kaizen
05-01-2024, 12:56
Odczyt licznika
Z dnia: 22.12.2023
Taryfa 1: 001983 kWh
Taryfa 2: 002528 kWh

W G12W 41,67% czasu w ciągu tygodnia przypada na drogą strefę. Oznacza to, że urządzenia pracujące 24/7 tyle czasu będą pobierały prąd w drogiej strefie.
U Ciebie jest 44%. Trzeba nieźle się starać, żeby tyle zużywać w drogiej strefie. Mi rekordowo (latem) udało się dobić do 37% (raz jak dotąd).
Nie podałeś wszystkich danych z faktur, więc nie mogę ocenić co jeszcze jest przyczyną takiej różnicy.
Ale musi być coś jeszcze. Dla przykładu do kwietnia, jak podajesz, zużyłeś 1727kWh a zapłaciłeś 1357,99zł. Po zeszłorocznych cenach powinieneś za tyle kWh zapłacić 693zł opłat zmiennych.

qwerty1986
05-01-2024, 13:17
Nawet jakbyś sprzedawał po 50 gr. a kupował po 1 zł to lepiej mieć większą PV (bo zawsze masz te 50 gr.).

Kaizen
05-01-2024, 13:20
Czy ktoś z was płaci obecnie za CWU 600zł rocznie grzejąc z COP1 ?

Aktualnie ze wszystkimi opłatami zmiennymi G12 w PGE prąd kosztuje mnie 51gr/kWh brutto w taniej strefie. Wychodzi 1025zł rocznie przy 100l CWU dziennie. Owszem, energia bardzo podrożała (zobaczymy, jak będzie przy taryfie dynamicznej). Niezmiennie nie ma sensu montaż pompy ciepła do CWU.

Mocarny
05-01-2024, 13:37
Aktualnie ze wszystkimi opłatami zmiennymi G12 w PGE prąd kosztuje mnie 51gr/kWh brutto w taniej strefie. Wychodzi 1025zł rocznie przy 100l CWU dziennie. Owszem, energia bardzo podrożała (zobaczymy, jak będzie przy taryfie dynamicznej). Niezmiennie nie ma sensu montaż pompy ciepła do CWU.

Ja ty liczysz zł/kWh?! Jakby każdy miał po tyle prąd to na co komu PV. Licz to co na fakturze do zapłaty przez kWh. Ze starymi umowami to już prawie nie możliwe, a z nową tym bardziej... bo oscyluje w granicy ok. 1 zł/kWh a to i tak tanio policzone. A co do rozliczania godzinowego ... jeżeli myślisz, że na giełdzie cena będzie kosztowała na "minusie" i Tobie też tak policzą to gratuluję. Powiedziałbym że jesteś człowiekiem WIELKIEJ wiary.

goguś
05-01-2024, 15:02
Nawet jakbyś sprzedawał po 50 gr. a kupował po 1 zł to lepiej mieć większą PV (bo zawsze masz te 50 gr.).

Jak by płacili to da się ustawić tak że na swoje by wyszło ale coś mi się widzi że od lipca po kilka groszy nam będą płacić , dołozyło by się paneli tyle aby się spinało ale jak po kilka groszy to nie wiem bimber chyba będę warzył .

sito
05-01-2024, 15:08
Zaraz włączę kompa i odpiszę Kaizenowi , teraz zacznę od tego :


Ja ty liczysz zł/kWh?! Jakby każdy miał po tyle prąd to na co komu PV. Licz to co na fakturze do zapłaty przez kWh. Ze starymi umowami to już prawie nie możliwe, a z nową tym bardziej... bo oscyluje w granicy ok. 1 zł/kWh a to i tak tanio policzone. A co do rozliczania godzinowego ... jeżeli myślisz, że na giełdzie cena będzie kosztowała na "minusie" i Tobie też tak policzą to gratuluję. Powiedziałbym że jesteś człowiekiem WIELKIEJ wiary.

Tak jak piszesz, gdyby energia była po 35gr w nocy i 70gr w dziennej ( bez limitów ) to problem by nie istniał . Cały dom bym zrobił na COP1 ( podłogówka + KOSPEL 4kW) , bojler do CWU + klima ( na okresy przejściowe oraz lato ) i nie myślał o żadnym PV ani pompie. Na szczęście kotła elektrycznego nie kupiłem :D .

swierol
05-01-2024, 16:40
Zaraz włączę kompa i odpiszę Kaizenowi , teraz zacznę od tego :



Tak jak piszesz, gdyby energia była po 35gr w nocy i 70gr w dziennej ( bez limitów ) to problem by nie istniał . Cały dom bym zrobił na COP1 ( podłogówka + KOSPEL 4kW) , bojler do CWU + klima ( na okresy przejściowe oraz lato ) i nie myślał o żadnym PV ani pompie. Na szczęście kotła elektrycznego nie kupiłem :D .

A propos. Jakby ktoś miał małej mocy kocioł elektryczny na zbyciu to proszę o kontakt:)

sito
05-01-2024, 19:40
W G12W 41,67% czasu w ciągu tygodnia przypada na drogą strefę. Oznacza to, że urządzenia pracujące 24/7 tyle czasu będą pobierały prąd w drogiej strefie.
U Ciebie jest 44%. Trzeba nieźle się starać, żeby tyle zużywać w drogiej strefie. Mi rekordowo (latem) udało się dobić do 37% (raz jak dotąd).
Nie podałeś wszystkich danych z faktur, więc nie mogę ocenić co jeszcze jest przyczyną takiej różnicy.
Ale musi być coś jeszcze. Dla przykładu do kwietnia, jak podajesz, zużyłeś 1727kWh a zapłaciłeś 1357,99zł. Po zeszłorocznych cenach powinieneś za tyle kWh zapłacić 693zł opłat zmiennych.

No to lecimy

Licznik zamontowali nam w Sylwestra 31 grudnia 2022r.
Przez cały styczeń dom stał pusty i ogrzewała go w tym czasie do 19`C klima 24h na dobę, ile zużyła nie wiem.
Wprowadziliśmy się 1 lutego i zwiększyłem na klimie temperaturę na 22, prócz tego normalnie "mieszkaliśmy" czyli używaliśmy całego AGD , gotowaliśmy, praliśmy , puszczali zmywarkę, bojler który bierze nam do 5kWh na dobę, TV, oświetlenie , studnia głębinowa z pompą 750W i falownikiem, zmiękczacz.

18 lutego był odczyt ( mamy co 2 miechy ) :

Faktura rzeczywista
27.03.2023 --- 520,20zł 624kWh tania 281kWh , droga 343kWh

18 kwietnia
Faktura rzeczywista
26.04.2023 --- 837,79 zł 1103kWh tania 469 , droga 634

18 czerwca
Faktura rzeczywista
26.06.2023 --- 736,49 zł 653kWh tania 297 , droga 356

18 sierpnia
Faktura rzeczywista
30.08.2023 --- 921,65 zł 710kWh tania 286 , droga 424

W październiku dostaliśmy 2 korekty cenowe za zmianę limitu z 2000 na 3000 kWh

25.10.2023 (-291,08 ) zł
E/TM/2910668/23
Faktura korygująca
Dot.: E/TM/1873882/23
25.10.2023 (-185,09 )

18 październik
Faktura rzeczywista
06.11.2023 --- 940,46 zł 714kWh tania 327 , droga 387

22 grudnia
Faktura rzeczywista
27.12.2023 --- 928,26 zł 704kWh tania 320 , droga 384

Od 1 stycznia do 22 grudnia nasz domek pochłonął 4508 kWh i kosztowało nas to w taryfie G12W ( Tauron ) i limicie 3000 kWh 4400zł a więc 0,98 za 1 kWh średnio nie patrząc na strefy.... Czyli jakieś 367zł miesięcznie. Gdyby doliczyć do stycznia prócz klimy jeszcze bytowy to jakieś kolejne 250kWh by wpadło

Sprzęty które są włączone 24h na dobę to bojler 50L 1500W, oczyszczalnia podobno +/- 60/80W , zmiękczacz , falownik do pompy w studni, pompa 750W załącza sie zawsze podczas każdego poboru wody ( nie mamy baniaka ) , lodówka 200cm z zamrażarką . Reszta AGD jest standardowa, indukcja, piekarnik, zmywarka, czajnik, mikrofala, nie mamy suszarki do ubrań . Reszta to drobnica TV x2 ( bez 4K ) , konsola, laptop, tablet, 3 telefony. Nie mamy sprzętu HiFi , słuchamy na głośniku przenośnym. Oświetlenie zwykłe lampy z żarówkami LED i plafony . W nocy w środku nie świeci się żadne światło na stałe.

Używamy wszystkiego wg potrzeb nie patrząc na strefy. W tygodniu nie gotujemy w taniej strefie bo w tym czasie pracujemy. Całe AGD chodzi praktycznie zawsze w dzień prócz zmywarki bo ona zawsze leci na noc. Moja pani i dzieciak kąpią się zawsze w 1 strefie , ja zazwyczaj w drugiej po 23.

Więc panie Kaizen jaki masz pomysł na życie żeby to zmienić ? Mam gotować, piec , odkurzać , zaparzać kawę , czy nawet kosić trawę zawsze po godzinie 22 ?

Myślę ze mała instalacja wykonana we własnym zakresie na gruncie ma sens. Warunki na działce mam do tego idealne. Mogę wybierać południe, wschód , zachód w dowolnej konfiguracji. Mój dom potrzebuje kilku rzeczy zasilanych przez cały rok a klima którą grzeje od listopada do końca kwietnia większość produkcji pochłonie z tego okresu. Nie będzie tego dużo ale to jest gratis którego mi Tauron nie zabierze, a od kwietnia całe AGD ( zmywara, pralka ) z bojlerem włącznie poleci w ciągu dnia. No i gotować też będzie szło bo na tanie okienko nie mam szans. Jeśli uda mi się od kwietnia do października oblecieć z grubsza CWU to juz będzie super. Swoje przytuli kosiarka 1400W a schodzi mi +/- 3h co 10 dni. Zakładam też , że nie będzie sie to opłacać , wtedy dołożę kilka paneli i poczekam na tani magazyn lub dotacje do niego. Jestem dobrej myśli bo kumpel ma na starych zasadach 10kW i buduje offgrida na kolejne 8kW. A domu nie grzeje tylko prądem... Nie wiem co musiałoby sie stać żeby ceny energii wróciły do poprzednich. Koniec wojny nic nie da. Skoro cały czas wszystko od czasu Covid idzie do góry to nie widzę żadnego argumentu na zmianę. Nawet jak się trochę polepszy to juz stare nie wróci .

sito
05-01-2024, 20:53
Poczekaj kilka dni to napiszę Ci jak to wyszło u mnie. Mam instalacje 3,15kwp tyle ze jedno fazową. Nie specjalnie nastawiałem się na autokonsumpcję to dom rekreacyjny jednak użytkowany przez cały rok. Instalacja uruchomiona 30.04. Według falownika wyprodukowała 3693kwp, niemalże idealne południe.

Myślę że ta opinia może być wiążąca , czekam:)

Kaizen
05-01-2024, 22:52
Ja ty liczysz zł/kWh?! Jakby każdy miał po tyle prąd to na co komu PV. Licz to co na fakturze do zapłaty przez kWh.

Dokładnie to liczę. CWU grzeje wyłącznie w taniej strefie i tyle mnie w styczniu 2024 kosztuje prąd (chociaż faktury oczywiście jeszcze nie dostałem).
Netto prąd 0,2985, dystrybucja 0,0780, stawka jakościowa 0,0314, kogeneracyjna 0,0062, OZE i akcyza zero - razem 0,51 brutto.


Ze starymi umowami to już prawie nie możliwe, a z nową tym bardziej... bo oscyluje w granicy ok. 1 zł/kWh a to i tak tanio policzone. A co do rozliczania godzinowego ... jeżeli myślisz, że na giełdzie cena będzie kosztowała na "minusie" i Tobie też tak policzą to gratuluję. Powiedziałbym że jesteś człowiekiem WIELKIEJ wiary.

Nie wiem, po ile będzie. Wiem, że będzie dużo do zaoszczędzenia bez wydawania pieniędzy na PV.

Kaizen
05-01-2024, 22:55
Faktura rzeczywista
27.03.2023 --- 520,20zł 624kWh tania 281kWh , droga 343kWh
.

Wrzuć zrzut z faktury, a nie się rozpisujesz.
Bo średnia cena 83gr/kWh po cenach z 2022r nijak nie zgadza się z taryfą G12w. Może masz taryfę C?

Puszczanie klimy w drogiej strefie gdy nikogo nie ma w domu to czysta rozrzutność. A bojler w drogiej strefie tym bardziej. Ale kto bogatemu zabroni :P
Tak, jak jesteś tak rozrzutny, to montuj PV. Tyle, ile się tylko zmiesci.

sito
08-01-2024, 18:01
1. Wrzuć zrzut z faktury, a nie się rozpisujesz.
Bo średnia cena 83gr/kWh po cenach z 2022r nijak nie zgadza się z taryfą G12w. Może masz taryfę C?

2. Puszczanie klimy w drogiej strefie gdy nikogo nie ma w domu to czysta rozrzutność. A bojler w drogiej strefie tym bardziej. Ale kto bogatemu zabroni :P
Tak, jak jesteś tak rozrzutny, to montuj PV. Tyle, ile się tylko zmiesci.

1. Mam G12W , nie wiem do czego zmierzasz.... Zerkłem na FB i tam nasz niedawny forumowy Arturo72 wrzucił fakturę , a też jest w Tauronie i mieszka na Śląsku. Za 842 kWh zapłacił 1067,68 co daje jakieś 1,27zł za kWh

2. Klima chodzi cały czas bo mam dom szkieletowy więc o akumulacji nie ma mowy. Zresztą robiłem testy i wajchowanie temperaturą nic nie daje.
Bojler mam 50L więc grzanie go tylko w 2 strefie odpada. Ale przyjmijmy że masz racje odnośnie zużycia w strefach taniej i drogiej. Na CWU idzie mi od 120 do 150 kWh miesięcznie. Nawet gdybym przeniósł wszystkie kWh do taniej taryfy to ile zyskam ? 50zł ?

Martwiłem się tym co przepadnie z PV w lato, ale faktycznie Ci co piszą o jak najwiekszej instalacji mają chyba rację....

"Mrozy w Finlandii wywindowały ceny energii elektrycznej
Apel Fingrid, by pilnować zużycia energii, ma jeszcze jeden wymiar – odbiorcy realnie zaoszczędzą, jeśli wstrzymają się lub ograniczą pobór energii elektrycznej w najbliższy piątek. W szczycie porannym za 1 MWh musieliby zapłacić od 1000 do 1478 euro (za 1 kWh – od 1 do 1,4 euro, czyli ponad 4 zł lub więcej). Wieczorne ceny na rynku energii są jeszcze wyższe, bo między godz. 18 a 19 za 1 MWh będzie trzeba zapłacić 1900 euro (1 kWh – 1,9 euro, ponad 8 zł)."

Kaizen
09-01-2024, 07:58
1. Mam G12W , nie wiem do czego zmierzasz.... Zerkłem na FB i tam nasz niedawny forumowy Arturo72 wrzucił fakturę , a też jest w Tauronie i mieszka na Śląsku. Za 842 kWh zapłacił 1067,68 co daje jakieś 1,27zł za kWh

Zmierzam do tego, że szukasz oszczędności w przyszłości, a coś masz namieszane w przeszłości.
Nie wiem, co wrzucał Arturo - ale jak to faktura od początku roku (czyli całość powinna być po cenach z 2022) to też mu się nie zgadza..


2. Klima chodzi cały czas bo mam dom szkieletowy więc o akumulacji nie ma mowy.

I co to zmienia, jak nikogo nie ma w domu? Tym bardziej nie ma sensu grzać, jak nikogo nie ma w domu, bo jeszcze szybciej od technologii tradycyjnej się nagrzeje.


Zresztą robiłem testy i wajchowanie temperaturą nic nie daje.

Że niby grzanie w drogiej strefie kosztuje tyle samo co w taniej?

Jak grzeję klimą to nigdy nie chodzi w czasie drogiej strefy gdy nikogo nie ma w domu. Za to w tanim okienku grzeje na maksa, ogrzewa do wyższej temperatury ściany (gdy rekuperacja chodzi na minimum, więc i straty na wentylacji minimalne) - a po powrocie komfort zapewnia nie tylko ciepłe powietrze, ale też cieplejsze (w porównaniu z chodzącą 24/7 z temperaturą docelową) ściany.


Bojler mam 50L więc grzanie go tylko w 2 strefie odpada. Ale przyjmijmy że masz racje odnośnie zużycia w strefach taniej i drogiej. Na CWU idzie mi od 120 do 150 kWh miesięcznie. Nawet gdybym przeniósł wszystkie kWh do taniej taryfy to ile zyskam ? 50zł ?

U mnie teraz droga kosztuje 1,12 a tania 0,51 zł/kWh. Więc 150kWh to oszczędność 91,5 zł miesięcznie. Czyli montaż smart gniazdka czy programatora zwraca się już po pół miesiąca. A Ty zastanawiasz się nad montażem fotowoltaiki która będzie się zwracała latami (o ile w ogóle się zwróci).

Mocarny
09-01-2024, 13:37
Odpuście z Kaizenem, bo go nic nie przekona. Jak on ma tańszą drogą energię, niż w normalniej taryfie... i nie dopuszcza myśli, że ktoś może mieć inaczej. Cały czas piszę wrzuć fakturę, a sam nie wrzuci fakturę umowę z kiedy co i jak, bo to wszystko rzutuje na cenę. Rozwala cały wątek nie tylko ten, ale prawie każdy w którym zaczyna pisać swoje mądrości. No ale 23 tys. postów zobowiązuje.
P.S.
Jak się zdecyduję na PV to dam znać co jak z czym.
Jeżeli ktoś ma jakieś dane odnośnie autokonsumpcji w tak małych PV (2-4 kWp) to proszę o wpisanie danych to na pewno coś wniesie do wątku.
Kaizen już znamy Twoje zdanie i nie musisz odpisywać i nabijać licznika.

stos
09-01-2024, 14:29
(...)Jeżeli ktoś ma jakieś dane odnośnie autokonsumpcji w tak małych PV (2-4 kWp) to proszę o wpisanie danych to na pewno coś wniesie do wątku.
Kaizen już znamy Twoje zdanie i nie musisz odpisywać i nabijać licznika.
Moja instalacja nie jest mała ale na jej podstawie mogę Ci zasugerować rozwiązanie które ma szansę zapewnić Ci autonsumpcję bliską 100% dla małej instalacji.
Mała instalacja z falownikiem hybrydowym i magazynem 5-10kWh.
Wielkość magazynu zależy od Twojego zapotrzebowania od zachodu do wschodu Słońca, czyli w czasie gdy PV nie ma szans już produkować.
Jeśli nie chcesz się bawić w zgłaszanie tej instalacji to nie musisz.
Ustawiasz falownik żeby nic do sieci nie wysyłał i wtedy będziesz miał na pewno 100% autokonsumpcji. :)
Bez magazynu, aby mieć wysoką (70-100%) autoconsumpcję instalacja musiała by być mikro (1-2kW).

sito
09-01-2024, 14:48
Moja instalacja nie jest mała ale na jej podstawie mogę Ci zasugerować rozwiązanie które ma szansę zapewnić Ci autonsumpcję bliską 100% dla małej instalacji.
Mała instalacja z falownikiem hybrydowym i magazynem 5-10kWh.
Wielkość magazyny zależy od Twojego zapotrzebowania od zachodu do wschodu Słońca.
Jeśli nie chcesz się bawić w zgłaszanie tej instalacji to nie musisz.
Ustawiasz falownik żeby nic do sieci nie wysyłał i wtedy będziesz miał na pewno 100% autokonsumpcji. :)
Bez magazynu, aby mieć wysoką (70-100%) autoconsumpcję instancja musiała by być mikro (1-2kW).

Ale w nocy jest tanie okienko, które wg. Kaizena zawsze będzie tanie, a nawet jak podrożeje to i tak się nie będzie opłacało :D

Kaizen
09-01-2024, 15:33
sam nie wrzuci fakturę umowę z kiedy co i jak, bo to wszystko rzutuje na cenę.

Jaką fakturę? Stare wrzucałem niejednokrotnie.
Za ten rok bazuję na taryfach zatwierdzonych, dostępnych na stronie URE.

Kaizen
09-01-2024, 15:45
Ale w nocy jest tanie okienko, które wg. Kaizena zawsze będzie tanie, a nawet jak podrożeje to i tak się nie będzie opłacało :D

Nawet jak ZE odkupi produkcję po 25gr, a sprzeda w nocy po 51gr (brutto ze wszystkim) to gdzie tu opłacalność zużywania magazynu, który będzie miał sprawność z 85%? Czyli jak zamiast 5 kWh sprzedanych za 1,25 zł zapakujemy do magazynu i wyciągniemy 4,25kWh za które byśmy zapłacili 2,1675 zł to "oszczędzamy" 0,9175zł. Niech nawet magazyn przeżyje tysiąc takich cykli. To mamy raptem 917,5zł oszczędności. Jak magazyn kosztował mniej, to się opłaci go tak katować (ale trzeba pamiętać, że ceny skupu często były wyższe nawet w szczycie produkcji - więc to liczenie baaardzo na korzyść żyłowania magazynu).

stos
09-01-2024, 16:17
(...)to gdzie tu opłacalność zużywania magazynu, który będzie miał sprawność z 85%?(...)
Ty już lepiej nic na temat magazynu nie pisz bo się tylko kompromitujesz.
Najbardziej popularna cela LFP ma sprawność ponad 96% oraz gwarantowane 6000 cykli.
Pewnie tego nie przeczytasz bo masz mnie w ignorowanych tak jak wszystkich tych którzy tu publicznie pokazali jak ograniczona masz wiedzę i jakie byki tu sadzisz.

Patatay
09-01-2024, 16:38
Nawet jak ZE odkupi produkcję po 25gr,....

zaszalałeś, trzeba była napisać, że za 5gr

sito
09-01-2024, 17:38
Nawet jak ZE odkupi produkcję po 25gr, a sprzeda w nocy po 51gr (brutto ze wszystkim) to gdzie tu opłacalność zużywania magazynu, który będzie miał sprawność z 85%? Czyli jak zamiast 5 kWh sprzedanych za 1,25 zł zapakujemy do magazynu i wyciągniemy 4,25kWh za które byśmy zapłacili 2,1675 zł to "oszczędzamy" 0,9175zł. Niech nawet magazyn przeżyje tysiąc takich cykli. To mamy raptem 917,5zł oszczędności. Jak magazyn kosztował mniej, to się opłaci go tak katować (ale trzeba pamiętać, że ceny skupu często były wyższe nawet w szczycie produkcji - więc to liczenie baaardzo na korzyść żyłowania magazynu).

Po ile zakład odkupi nas nie obchodzi , nie to jest meritum . Stos tylko napisał co należy zrobić ( magazyn ) aby mieć autokonsumpcję na wysokim poziomie. Mój dom w nocy od maja do listopada działa na "standby" więc o te kWh ( nocne ) nie zamierzam ( na razie ) walczyć. Jak skończę grzać to oczywiście sprawdzę ile przez noc bierze mój dom ale bardziej mnie interesuje dzienne zużycie bo jest ono u mnie spore. Biorąc pod uwagę, że grzać muszę jeszcze cały marzec i kwiecień ( dzień i noc ) to jest spora szansa że większość produkcji z małej PV wrzucę w ogrzewanie i CWU w tych miesiącach. Październik też daje spore możliwości grzania w moim przypadku.

Czekam nadal na to co napisze swierol i na to co będzie od lipca 2024r

Kaizen
09-01-2024, 22:12
zaszalałeś, trzeba była napisać, że za 5gr

Wiesz, jak liczony jest RCEm? Tyle samo w sumie wydadzą zakłady energetyczne na tyle samo kWh skupionych od prosumentów niezależnie od tego, czy będzie rozliczanie RCEm czy godzinowe RCE. Owszem, jeden prosument trochę na rozliczaniu godzinowym straci, inny zyska - saldo jednak się nie zmieni (jak nie wiesz dlaczego, to dowiedz się jak jest liczony RCEm).

25gr/kWh średnio to i tak bardzo naginane na korzyść magazynu.

https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=467692

Widzisz, nawet w październiku (gdy do sieci oddaje się już znikome ilości energii nierozliczanej przez bilansowanie godzinowe) cena jest wyższa, niż przyjąłem.


Po ile zakład odkupi nas nie obchodzi , nie to jest meritum . Stos tylko napisał co należy zrobić ( magazyn ) aby mieć autokonsumpcję na wysokim poziomie.

To kup jeden panel i jeden mikrofalownik i bez żadnego magazynu. Najniższy koszt instalacji i 100% autokonsumpcji (prawie) gwarantowane.
To w końcu chodzi o eksperymentalny cel "maksymalizacja autokonsumpcji" czy o oszczędności finansowe?

Patatay
10-01-2024, 06:17
...
Widzisz, nawet w październiku (gdy do sieci oddaje się już znikome ilości energii nierozliczanej przez bilansowanie godzinowe) cena jest wyższa, niż przyjąłem.
...

no bo jest wyzsza a ty dla swojej kalkulacji przyjales bardzo mocno zaniozona

Rupicapra
10-01-2024, 06:27
Najbardziej popularna cela LFP ma sprawność ponad 96% oraz gwarantowane 6000 cykli.


Pytanie ile w tym prawdy... Ja to traktuję bardziej jak aliexpress'owe oferty z latarką 1 000 000 lumenów i baterią 50 000 mAh za niecałe 10$ :yes:

Patatay
10-01-2024, 07:12
Bez sensu z tumi bateriami. Ktos chce mala instalacje aby miec wysoka autokonsumpcje i bedzie mial bo im mniejsza instalacja w stosunku do zapotrzebowania tym autokonsumpcja wyzsza a wy rozpisujecie sie o bateriach na ktorych zaoszczedzi 400zl rocznie. To juz lepiej niech sobie wstawi pare paneli wiecej.
Najwazaniesze pytanie jest czemu jest zainteresowany mala instalacja, chodzi o koszty czy po prostu mysli logicznie?

Ile bedzie kosztowac go instalacja 2-3kW a ile bedzie kosztowac go instalacja 2-3kW z magazynem? Mowie o wszystkich kosztach, kompletna instalacja do uzytku.

sito
10-01-2024, 08:09
Bez sensu z tumi bateriami. Ktos chce mala instalacje aby miec wysoka autokonsumpcje i bedzie mial bo im mniejsza instalacja w stosunku do zapotrzebowania tym autokonsumpcja wyzsza a wy rozpisujecie sie o bateriach na ktorych zaoszczedzi 400zl rocznie. To juz lepiej niech sobie wstawi pare paneli wiecej.
Najwazaniesze pytanie jest czemu jest zainteresowany mala instalacja, chodzi o koszty czy po prostu mysli logicznie?

Ile bedzie kosztowac go instalacja 2-3kW a ile bedzie kosztowac go instalacja 2-3kW z magazynem? Mowie o wszystkich kosztach, kompletna instalacja do uzytku.

Kaizen zadał takie pytanie kilka postów wcześniej.
W sensie dlaczego akurat 3kW a nie 10kW skoro panele są tanie

Nie wiem czy ktoś to liczył w sensie ile większe zyski by byly w okresie małej produkcji kontra różnica w cenie instalacji

Ja osobiście tez jestem anty jeśli chodzi o jakieś wielkie instalacje z dużym magazynem które jeszcze niedawno kosztowały 100k . Zakup nieruchomości uważam za lepszy interes. Nie dość ze przynosi jakieś zyski to za 15 lat będzie więcej warta. Instalacja po 15 latach nie będzie droższa, jedynie na co można liczyć to małe rachunki lub ich brak. Tyle ze my tu piszemy o malutkim PV o wartości poniżej 10k.To dla większości z nas w chwili obecnej 2 lub 3 wypłaty więc nie jest to jakaś wielka inwestycja. A jeśli będą w przyszłości sensowne dopłaty do magazynów, to może sie okazać że energię z sieci będziemy pobierali głównie na cele grzewcze. Nadmiarem energii bym się nie martwił, ją zawsze idzie spożytkować.

Kaizen
10-01-2024, 08:15
no bo jest wyzsza a ty dla swojej kalkulacji przyjales bardzo mocno zaniozona

Tak jak pisałem - daję fory i przyjąłem pesymistycznie niskie ceny skupu. A i tak wyszło, że nie ma sensu przepuszczanie przez magazyn.
Jak chcesz, to sobie przelicz dla wyższych cen skupu. Wyjdzie, że ktoś musiałby Ci magazyn dać za darmo albo i dopłacić, żeby się opłacało go zużywać na przenoszenie prądu z PV na noc.


Pytanie ile w tym prawdy... Ja to traktuję bardziej jak aliexpress'owe oferty z latarką 1 000 000 lumenów i baterią 50 000 mAh za niecałe 10$ :yes:

Cela jak cela. Sprawdźcie sobie sprawność przetwornicy z prądu stałego na 230V. A jak ktoś wybierze AC coupled to jeszcze sprawność przetwarzania ze stałego z PV na zmienny i z powrotem zmiennego na stały do ładowania akumulatorów.
Nikt nie gwarantuje cykli. Wszyscy dają gwarancję na lata. Co gorsza jak policzysz, to nawet ładując i rozładowując 2x dziennie nie zrobisz tyle cykli, co deklaruje (ale nie gwarantuje) producent. Więc czemu gwarancja taka krótka?
Jak ktoś ładuje 40-60% w 22*C to może i te deklarowane cykle wyrobi. Ale jak ładuje do pełna (i co gorsza doładowuje ostatnie procenty regularnie) to zużywa akumulator znacznie, znacznie szybciej. Nie bez kozery co lepszy firmware telefonu ma opcję ochrony baterii ograniczający ładowanie do 85% (w autach elektrycznych też się zdarza). Które falowniki czy same magazyny to potrafią?
https://batteryuniversity.com/article/bu-808-how-to-prolong-lithium-based-batteries
https://pushevs.com/2018/04/27/battery-charging-full-versus-partial/

k_pec
10-01-2024, 08:46
Pytanie ile w tym prawdy... Ja to traktuję bardziej jak aliexpress'owe oferty z latarką 1 000 000 lumenów i baterią 50 000 mAh za niecałe 10$ :yes:
Tak miewają, choć rzeczywista chwilowa efektywność zależy od kilku czynników, w tym prądu rozładowania czy głębokości rozładowania. Można sobe spokojnie przyjąć pojedyncze procenty.

Ale, sprawność procesu ładowania/rozładowania to nie tylko efektywność samych cel, ale również ładowarki, która też nie ma 100%, a zwykle dziewięćdziesiąt kilka. I tak, jak w przypadku cel, zależy ona chwilowo od parametrów pracy przetwornicy..

I jeszcze jest sprawność samego falownika, która też jest poniżej 100% i też zależy od chwilowych parametrów pracy.

Sumując, w zależności od okoliczności i sprzętu, który się posiada straty w całym procesie ładowania / rozładowania mogą się zawierać od pojedynczych procent do kilkunastu procent. Średnia 10% wydaje się być bezpieczna dla różnych szacunków.



Ile bedzie kosztowac go instalacja 2-3kW a ile bedzie kosztowac go instalacja 2-3kW z magazynem? Mowie o wszystkich kosztach, kompletna instalacja do uzytku.
Moim daniem, to pytanie wtórne - instalacje powinno się stawiać taką, na jaką kogoś stać. W końcu, w obecnych czasach mówienie o amortyzacji takich instalacji podobne jest do rozważań o istnieniu kosmitów - jeśli ktoś ma wolne środki do wydania to może je sobie wydać na instalację PV i mieć z niej korzyści bieżące i zadowolenie.

Poza tym, każda instalacja PV jest indywidualna, bo każdy stawiający taką instalację ma inne uwarunkowania i oczekiwania, więc i tak sam musi to sobie w głowie poukładać, bo tylko on wie o wszystkim, co go otacza..I jak życie pokazuje, właśnie ci, co sobie dogłębnie przemyśliwują co chcą osiągnąć, wychodzą na tym najlepiej. Czyli, nic nie zastąpi własnej, nabytej wiedzy i myślenia.

Przy czym trzeba pamiętać, że instalacja PV to jest integralna część całego systemu działania domu i warto ją rozważać (wielkość, typ, strukturę...) w połączeniu do innych istotnych elementów infrastruktury domu, ozym zresztą było tu już wcześniej w wątku.



.

Patatay
10-01-2024, 09:28
Kaizen zadał takie pytanie kilka postów wcześniej.
.
te pytania sa od pocatku zanim Kaizen wtracil sie do rozmowy

Jak chce 2-3kW to sens tego jest wg mnie duzu tylko pytanie ile ta instalacja bedzie kosztowac (tez o tym wspomnialem w pierwszym moim poscie w tym watku). Jesli np. instalacja 5kW kosztuje 25kzl a instalacja 2,5kW kosztuje polowe tego to ma to sens.
W kazdym watku o PV ktos wpada na genialny pomysl aby ladowac bateria chociaz te sa nieoplacalne a potem zamienia sie koszt baterii na dodatkowe panele i tak z 2-3kW powstaje 10kW. I kazdy watek jest taki sam. A teraz dodatkowo ze panele sa tanie to ladowac na maksa, potem na wiosne problem z wysokim napieciem i narezkanie na infrastrukture.

Patatay
10-01-2024, 09:31
...
Moim daniem, to pytanie wtórne - instalacje powinno się stawiać taką, na jaką kogoś stać. ...
.

gorszej rady jeszcze nie slyszalem

goguś
10-01-2024, 09:32
No niestety panowie ale my zwykli ciułacze powinniśmy być jak najdalej od magazynów en el bo to najnormalniej nigdy się nie zepnie a robimy tylko durni z siebie dając się omamić komuś tam , powiększenie instalacji pv trochę bez sensu ale na pewno większy sens niż magazyn , powiększenie pv nie kosztuje tak dużo i służy kupę lat a kto mi da gwarancję że magazyn wytrzyma 10 lat ? nikt bo to niemożliwe a wiec nieopłacalne,niech sobie jutubery zakładają oni to za pół ceny dostają lub nawet za darmo w ramach promocji i ok ale my nie musimy, dokładajmy pv stracimy trochę kasy ale też rachunki się zmniejszą birzące.

sito
10-01-2024, 10:22
Jak chce 2-3kW to sens tego jest wg mnie duzu tylko pytanie ile ta instalacja bedzie kosztowac (tez o tym wspomnialem w pierwszym moim poscie w tym watku). Jesli np. instalacja 5kW kosztuje 25kzl a instalacja 2,5kW kosztuje polowe tego to ma to sens.


Na początek 10kwp, falownik,. Przy własnym montażu zmieścisz sie w 12-13 tys bez dopłaty.. No chyba ze chcesz kupić firmą 3kwp za 25 tys zł

Jak wykonasz to sam, to po dopłatach może kosztować kilka tysięcy taka 3kW. swierol dał 12k przed dopłatami i montowała mu firma

U mnie dojdzie jakaś konstrukcja bo chce na gruncie , działki nie muszę rozkopywać bo po budowie jest na niej armagedon a będę i tak się delikatnie podnosił

stos
10-01-2024, 10:23
Bez sensu z tumi bateriami. Ktos chce mala instalacje aby miec wysoka autokonsumpcje i bedzie mial bo im mniejsza instalacja w stosunku do zapotrzebowania tym autokonsumpcja wyzsza a wy rozpisujecie sie o bateriach na ktorych zaoszczedzi 400zl rocznie. To juz lepiej niech sobie wstawi pare paneli wiecej.
Najwazaniesze pytanie jest czemu jest zainteresowany mala instalacja, chodzi o koszty czy po prostu mysli logicznie?

Ile bedzie kosztowac go instalacja 2-3kW a ile bedzie kosztowac go instalacja 2-3kW z magazynem? Mowie o wszystkich kosztach, kompletna instalacja do uzytku.
Jak zamówi tą instalację w firmie typu która instalowała koledze @Rupieciara to zapłaci dwa razy drożej niż gdy sam się tym zajmie.
2kWp paneli kosztuje dzisiaj jakieś 1400 zl z dostawą do domu. (405Wp za 250 zł plus dostawa)
Inwerter hybrydowy Deye ok 6200 zł. Są tańsze innych producentów za ok 4000 zł.
Magazyn 10kWh można znaleźć za 10000 zł. (widziałem taki za 8800 zl)
Magazyn 16kWh można mieć za $2800 z dostawą do domu.

To ile chce się wydać zależy co chcemy uzyskać.

stos
10-01-2024, 10:24
Pytanie ile w tym prawdy... Ja to traktuję bardziej jak aliexpress'owe oferty z latarką 1 000 000 lumenów i baterią 50 000 mAh za niecałe 10$ :yes:

Zamówiłeś swoją instalację rozumiem w "renomowanej firmie" i czy masz to za co zapłaciłeś?

Rupicapra
10-01-2024, 10:38
Zamówiłeś swoją instalację rozumiem w "renomowanej firmie" i czy masz to za co zapłaciłeś?

To takie coś jak 'renomowana firma' istnieje?
Możesz o każdej poczytać w sieci albo bluzgi, albo opinie sponsorowane.

Najlepiej zrobić chyba samemu, wtedy wiadomo czyja wina ;)
A za którymś razem się osiągnie jakiś znośny poziom umiejętności, by 4 czy 6 instalacja wyszła nam idealnie :yes:

@Edit
Co do cen - 10kW można kupić za 10 koła u blondyna, panele + falownik.
https://jimmy-sklep.pl/pl/p/Zestaw-fotowoltaika-9%2C6-kWp-Falownik-Deye-SUN-10K-G05-Zabezpieczenia-DC/45

Montaże na dach i klable powiedzmy koło tysiaka nam wyjdzie - na gruncie może ze 2k, jeśli sami kupimy profile i poskręcamy do kupy

stos
10-01-2024, 10:51
To takie coś jak 'renomowana firma' istnieje?
Możesz o każdej poczytać w sieci albo bluzgi, albo opinie sponsorowane.

Najlepiej zrobić chyba samemu, wtedy wiadomo czyja wina ;)
A za którymś razem się osiągnie jakiś znośny poziom umiejętności, by 4 czy 6 instalacja wyszła nam idealnie :yes:

Gdy krytykowałeś nieznanej jakości chińskie produkty założyłem że takich nie tykasz i zamawiasz tylko w firmach "renomowanych" zapewniających jakosć na której Ci zależy i w którą wierzysz. Jeśli Cię źle zrozumiałem to przepraszam.

Ja swoją instalację zamówiłem w firmie na owy czas "renomowanej". Dzisiaj na progu bankructwa.
Po roku wyszły różne "kwiatki" i po sześciu miesiącach "walki" na e-maile zwrócili mi 1/3 ceny instalacji, bo nie chcieli naprawić "baboli" ich instalatora.
Chcąc nie chcąc musiałem to sam naprawić.
Naprawiając to moje 8.8kWp ON-grid powiększyłem je do 9.9 kWp i dodałem 6kWp OFF-grid z magazynem 20kWh.
To wszytko nie było trudne i większość ludzi z podstawową wiedzą techniczną sobie z tym poradzi.

Patatay
10-01-2024, 10:54
Jak zamówi tą instalację w firmie typu która instalowała koledze @Rupieciara to zapłaci dwa razy drożej niż gdy sam się tym zajmie..

To chyba oczywiste ze rzeba zaplacic za montaz i gwarancje.
Zeby to zrobic trzeba miec pojecie, nie byle jakie ale znac sie na przepisach i roznych rozwiazaniach. Wiem w PL kazdy potrafi wszysko, kazdy jest elektrykiem i rzeczoznawca. Sposoby mocowania w zaleznosci od strefy, moment dokrecenia srub, odleglosci od urzadzen, instalacji, pomiary, itp.. Kazdy ma to w d... bo Jozek podpisze za 300zl a potem placz ze pozar albo panele mu odfrunely. Nie twierdze, ze to jest jakas tam zaawansowana wiedza ale nie kazdy ma na to czas, urzadzenia itp. Poza tym na dachu samemu robic to duze rysyko ale kto zabroni, najwyzej bedzie polamany i pojdzie na L4.

Rupicapra
10-01-2024, 11:04
Gdy krytykowałeś nieznanej jakości chińskie produkty założyłem że takich nie tykasz i zamawiasz tylko w firmach "renomowanych" zapewniających jakosć na której Ci zależy i w którą wierzysz. Jeśli Cię źle zrozumiałem to przepraszam..

Zamawiam, nawet sporo gratów z PRC, mając na względzie, że jakość może być zupełnie losowa ;)
Ale np. lampy kupione w Chinach są identycznej jakości co u nas, a często tańsze i dostępne w ciągu dwóch tygodni.

A co do 'renomy' to raczej nie uznaję jej istnienia - czasami fajnie jest mieć brandowany sprzęt - przykładowo sieć w całym domu postawiłem na Ubiquiti, ale czasami zupełnie nie warto, jak choćby zajebiści drogie narzędzia ogrodnicze Gardeny, które po roku się rozlatują...



To wszytko nie było trudne i większość ludzi z podstawową wiedzą techniczną sobie z tym poradzi.

Otóż to - a instalacja na mikroinwerterze jest idiotoodporna, bo tylko wpinamy kabel do gniazdka schuko i gotowe.

stos
10-01-2024, 11:04
Co do cen - 10kW można kupić za 10 koła u blondyna, panele + falownik.
https://jimmy-sklep.pl/pl/p/Zestaw-fotowoltaika-9%2C6-kWp-Falownik-Deye-SUN-10K-G05-Zabezpieczenia-DC/45

Montaże na dach i klable powiedzmy koło tysiaka nam wyjdzie - na gruncie może ze 2k, jeśli sami kupimy profile i poskręcamy do kupy

Sugeruję skompletować ten system z inwerterem hybrydowym Deye.

https://allegro.pl/oferta/inwerter-hybrydowy-on-off-grid-deye-10kw-20kw-3faz-14392730724

10kWp w panelach 405Wp (24 szt.) kosztuje ok 6000 zł

stos
10-01-2024, 11:11
Otóż to - a instalacja na mikroinwerterze jest idiotoodporna, bo tylko wpinamy kabel do gniazdka schuko i gotowe.

Na dachu instalacji na mikroinwerterach czy z opymalizatorami bym nie instalował. Chyba że wierzysz w ich niezawodność bo ktoś Ci daje na nie 20 lat gwarancji. :)
Firma która mi instalowała PV, a będąca dzisiaj na progu bankructwa, od momentu problemów z moją instalacją, przeszli na systemy z mikroinwerterami.
Właśnie ta decyzja doprowadziła do tego że teraz bankrutują.
Ludzie nie mogą się doprosić naprawy ich systemów bo MI wysiadają a firmie się nie opłaca zdejmować instalacji z dachu żeby się dostać do zdechłego MI.

sito
10-01-2024, 11:18
To chyba oczywiste ze rzeba zaplacic za montaz i gwarancje.
Zeby to zrobic trzeba miec pojecie, nie byle jakie ale znac sie na przepisach i roznych rozwiazaniach. Wiem w PL kazdy potrafi wszysko, kazdy jest elektrykiem i rzeczoznawca. Sposoby mocowania w zaleznosci od strefy, moment dokrecenia srub, odleglosci od urzadzen, instalacji, pomiary, itp.. Kazdy ma to w d... bo Jozek podpisze za 300zl a potem placz ze pozar albo panele mu odfrunely. Nie twierdze, ze to jest jakas tam zaawansowana wiedza ale nie kazdy ma na to czas, urzadzenia itp. Poza tym na dachu samemu robic to duze rysyko ale kto zabroni, najwyzej bedzie polamany i pojdzie na L4.

Każdy to musi przekalkulować . Jeden spadnie z dachu parterowego domu, inny z piętrowego. Jeden ma dach płaski, inny skośny, a ostatni zrobi na gruncie i z niczego nie spadnie. Każdy przypadek jest inny

Kumpel poskładał sam wszystkie klocki a elektrykiem nie jest . Postawił konstrukcję na gruncie, zamontował panele, wykopał rów w ziemi na kabel, zrobił przewierty do domu, kabel zakopał, poprzeciągał sam. Na koniec zaprosił elektryka który wszystko pospinał i wziął za to 3 lata temu 700zł . Gdyby to wszystko od A do Z robiła firma to przy jego instalacji byłby jakieś 10k w plecy.

P.S. Ja po swoim dachu też bym nie skakał mimo że to parterówka. Dach mam dość stromy, dom na gwarancji i do tego szkieletowy.

Za zrobienie w moim domu "kotłowni" a właściwie pomieszczenia gospodarczego firma chciała 8k ( robota + materiał ). Kupiłem rury, wszelkiej maści złączki, filtry, zawory, redukcje, wężyki i zgrzewarkę . Wszystko wyszło mnie 2k a nie jestem hydraulikiem. Pomagał mi kumpel . Robiliśmy to 2 dni, firma by to robiła 1 dzień a być może kilka godzin. Kumpel za pomoc dostał 500 i zgrzewarkę.

Rupicapra
10-01-2024, 11:20
Na dachu instalacji na mikroinwerterach czy z opymalizatorami bym nie instalował. Chyba że wierzysz w ich niezawodność bo ktoś Ci daje na nie 20 lat gwarancji. :)

Jak padnie, to padnie, ale kupiłem hoymilesy po 4 MPPT - więc mam łatwy dostęp do mikrofalowników, i też nie umieszczam ich pod panelami, a pod pokryciem blachowym - przedłużacze MC4 tak czy inaczej trzeba kupić.

*To zadaszenie nad balkonem, więc mam łatwy dostęp z prowadzeniem wszystkiego ;)

qwerty1986
10-01-2024, 11:35
Coś o magazynach:
https://www.youtube.com/watch?v=vKT6X42GN2c

Patatay
10-01-2024, 11:41
Każdy to musi przekalkulować . ...

Czesciowo sie zgadzam ale tam gdzie w gre wchodzi bezpieczenstwo to niestety ale mam inne zdanie. Mozesz sobie kafelki polozyc w kotlowni, rury z woda, zaden problem ale w przypadku PV chodzi o ryzyko pozarowe, porazenia pradem czy tez jak spadnie to komus na leb to ryzyko niebezpieczenstwo nieumyslnego spowodowania wypadku.

sito
10-01-2024, 11:51
Czesciowo sie zgadzam ale tam gdzie w gre wchodzi bezpieczenstwo to niestety ale mam inne zdanie. Mozesz sobie kafelki polozyc w kotlowni, rury z woda, zaden problem ale w przypadku PV chodzi o ryzyko pozarowe, porazenia pradem czy tez jak spadnie to komus na leb to ryzyko niebezpieczenstwo nieumyslnego spowodowania wypadku.

Dlatego ja robię na gruncie a połączenia elektryczne zrobi uprawniony elektryk. Nie będę przecież od niego wymagał żeby montował rusztowanie na gruncie , kopał i zakopywał rów czy robił przewierty. Działka 822m czyli mała ale kilka metrów kwadratowych się znajdzie na PV, odległość od domu 10m. Dodam tylko że nawet gdybym to zlecił firmie to i tak nie dałbym paneli na dach. Tu wygrywa bezwzględnie bezpieczeństwo ( pożarowe ) ale znam takich co zrobili na gruncie z innego powodu, nie chcieli sobie dziurawić i szpecić dachu.

Mocarny
10-01-2024, 12:14
Ehh... i całe pytanie o kant. Zapytałem się o zasadność tak małej instalacji i możliwą autokonsumpcję. Chciałem się zorientować co i jak nim powyceniam itp. Liczyłem na odpowiedzi ludzi, którzy mają takie instalacje ewentualne odczucia nic poza tym! A tu gównoburza na 5 stron z której nic nie wynika. Nie chcę magazynu co pisałem już w pierwszym poście, nie interesują mnie wyceny PV na gruncie dachu, czy w kosmosie! Jak i montaż samemu mam głęboko. A z wyliczeniami i opłacalnością sam sobie poradzę ... jeszcze umiem dodawać i odejmować - nie musicie się martwić o moje finanse. Więc ten cały wątek to już jeden wielki syf - zresztą jak to forum w 90%.

Więc jeżeli znajdzie się jakaś osoba z małą instalacją (2-4kWp) i jest w stanie się podzielić autokonsumcją w okresie wiosna, lato, jesień to bardzo proszę. Z resztą poradzę sobie sam mam rozum...

stos
10-01-2024, 12:30
Ehh... i całe pytanie o kant. Zapytałem się o zasadność tak małej instalacji i możliwą autokonsumpcję. Chciałem się zorientować co i jak nim powyceniam itp. Liczyłem na odpowiedzi ludzi, którzy mają takie instalacje ewentualne odczucia nic poza tym! A tu gównoburza na 5 stron z której nic nie wynika. Nie chcę magazynu co pisałem już w pierwszym poście, nie interesują mnie wyceny PV na gruncie dachu, czy w kosmosie! Jak i montaż samemu mam głęboko. A z wyliczeniami i opłacalnością sam sobie poradzę ... jeszcze umiem dodawać i odejmować - nie musicie się martwić o moje finanse. Więc ten cały wątek to już jeden wielki syf - zresztą jak to forum w 90%.

Więc jeżeli znajdzie się jakaś osoba z małą instalacją (2-4kWp) i jest w stanie się podzielić autokonsumcją w okresie wiosna, lato, jesień to bardzo proszę. Z resztą poradzę sobie sam mam rozum...

:) :)
Chłopie, gdybyś potrafił liczyć to byś tu tego pytania tu nie zadawał.
Liczenie jest proste.
Wykres produkcji PV w zależności od jej mocy jest znany.
Zarejestruj sobie swoje dzienne zużycie w dzień i nałóż na wykres instalacji PV i wszystko będziesz wiedział.
Żadne doświadczenia innych nic nie dadzą bo każdy przypadek jest inny.
Niezależnie jakiej wielkości jest instalacja, bez magazynu autokonsumpcja jest mizerna, chyba że zainstalujesz jeden może dwa panele 300Wp z mikroinwerterem.
Może tak powinieneś zrobić. Zainstalować jeden panel 400Wp z mikroinwerterem, włącz to do gniazdka w domu i obserwuj. Jak będzie mało to dodawaj po jednym i obserwuj.

Masz pretensje do ludzi tu piszących że piszą nie na temat.
A gdzie Ty byłeś żeby tą dyskusję poprowadzić?
Wysiliłeś się na 8 wpisów ze 103 w tym temacie.

sito
10-01-2024, 12:30
Ehh... i całe pytanie o kant. Zapytałem się o zasadność tak małej instalacji i możliwą autokonsumpcję. Chciałem się zorientować co i jak nim powyceniam itp. Liczyłem na odpowiedzi ludzi, którzy mają takie instalacje ewentualne odczucia nic poza tym! A tu gównoburza na 5 stron z której nic nie wynika. Nie chcę magazynu co pisałem już w pierwszym poście, nie interesują mnie wyceny PV na gruncie dachu, czy w kosmosie! Jak i montaż samemu mam głęboko. A z wyliczeniami i opłacalnością sam sobie poradzę ... jeszcze umiem dodawać i odejmować - nie musicie się martwić o moje finanse. Więc ten cały wątek to już jeden wielki syf - zresztą jak to forum w 90%.

Więc jeżeli znajdzie się jakaś osoba z małą instalacją (2-4kWp) i jest w stanie się podzielić autokonsumcją w okresie wiosna, lato, jesień to bardzo proszę. Z resztą poradzę sobie sam mam rozum...

No przecież czekamy wszyscy


Poczekaj kilka dni to napiszę Ci jak to wyszło u mnie. Mam instalacje 3,15kwp tyle ze jedno fazową. Nie specjalnie nastawiałem się na autokonsumpcję to dom rekreacyjny jednak użytkowany przez cały rok. Instalacja uruchomiona 30.04. Według falownika wyprodukowała 3693kwp, niemalże idealne południe.

Patatay
10-01-2024, 13:35
Ehh... Więc ten cały wątek to już jeden wielki syf - zresztą jak to forum w 90%.
..

Idealnie wpasowales sie w to forum swoim ostatnim wpisem.
Powodzenia.

sito
10-01-2024, 16:36
Niezależnie jakiej wielkości jest instalacja, bez magazynu autokonsumpcja jest mizerna, chyba że zainstalujesz jeden może dwa panele 300Wp z mikroinwerterem.
Może tak powinieneś zrobić. Zainstalować jeden panel 400Wp z mikroinwerterem, włącz to do gniazdka w domu i obserwuj. Jak będzie mało to dodawaj po jednym i obserwuj.

Kurde teraz to mi wbiłeś klina :D

Opiszesz w skrócie jak to działa ?

stos
10-01-2024, 17:11
Kurde teraz to mi wbiłeś klina :D

Opiszesz w skrócie jak to działa ?
Są mikroinwertery przeznaczone do jednego panela. Są też takie do których można podłączyć nawet 4 panele bo mają 4 wejścia DC.
Na wyjściu mają 230V AC i można je podłączyć bezpośrednio do wewnętrznego obwodu w domu. Są oczywiście jedno-fazowe.
Takie rozwiązanie ma sens jeśli masz bezpośredni dostęp do każdego MI i nie trzeba zdejmować połowy instalacji PV na dachu aby się dostać do jednego panela (gdzieś w środku połaci) aby uszkodzony MI wymienić.
Takie rozwiązanie jest kłopotliwe jeśli w przyszłości chciałbyś dołożyć magazyn, bo tylko magazyn typu "powerwall" z własnym inwerterem mógłby pracować w takim układzie.
W układzie stringowym instalujesz hybrydę i masz prosty sposób dołożenia magazynu w przyszłości. Taki magazyn możesz nawet zbudować samodzielnie z pojedynczych cell i BMS-a. (rozwiązanie najtańsze)

sito
10-01-2024, 19:29
Są mikroinwertery przeznaczone do jednego panela. Są też takie do których można podłączyć nawet 4 panele bo mają 4 wejścia DC.
Na wyjściu mają 230V AC i można je podłączyć bezpośrednio do wewnętrznego obwodu w domu. Są oczywiście jedno-fazowe.
Takie rozwiązanie ma sens jeśli masz bezpośredni dostęp do każdego MI i nie trzeba zdejmować połowy instalacji PV na dachu aby się dostać do jednego panela (gdzieś w środku połaci) aby uszkodzony MI wymienić.
Takie rozwiązanie jest kłopotliwe jeśli w przyszłości chciałbyś dołożyć magazyn, bo tylko magazyn typu "powerwall" z własnym inwerterem mógłby pracować w takim układzie.
W układzie stringowym instalujesz hybrydę i masz prosty sposób dołożenia magazynu w przyszłości. Taki magazyn możesz nawet zbudować samodzielnie z pojedynczych cell i BMS-a. (rozwiązanie najtańsze)

Czytam teraz o tym i wychodzi na to że bez informowania ZE można pchać w dom-mieszkanie ( PV balkonowe ) 800W , ktoś to potwierdzi ?
Wpinam do gniazdka i na tym koniec ? A jak zapodam momentami więcej niż 800W ? :D

Teoretycznie można by dać 2 panele ( 2x400W ) na południowy wschód i 2x400W na południowy zachód. Patrząc na ceny ekonomicznego uzasadnienia to nie ma podobnie jak PV 3kW do autokonsumpcji :D

stos
10-01-2024, 19:56
Czytam teraz o tym i wychodzi na to że bez informowania ZE można pchać w dom-mieszkanie ( PV balkonowe ) 800W , ktoś to potwierdzi ?
Wpinam do gniazdka i na tym koniec ? A jak zapodam momentami więcej niż 800W ? :D

Teoretycznie można by dać 2 panele ( 2x400W ) na południowy wschód i 2x400W na południowy zachód. Patrząc na ceny ekonomicznego uzasadnienia to nie ma podobnie jak PV 3kW do autokonsumpcji :D

Ja będziesz wpychał do sieci nadmiar wyprodukowanej energii to, jeśli nie masz licznika dwukierunkowego, ta energia może zostać zaliczona jako pobrana.
Chyba tego nie chcesz.

sito
10-01-2024, 20:21
Ja będziesz wpychał do sieci nadmiar wyprodukowanej energii to, jeśli nie masz licznika dwukierunkowego, ta energia może zostać zaliczona jako pobrana.
Chyba tego nie chcesz.

Wiadomo

Ale znalazłem też zestaw który ma to :

Inteligentne gniazdko Smart Plug jest kompatybilne z mikroinwerterem i łączy się z nim za pośrednictwem domowej sieci WI-FI. Gniazdko umieszcza się w typowym gniazdku domowej instalacji elektrycznej, a następnie do niego podłącza się urządzenia pobierające energię elektryczną z sieci np. lodówkę. Gniazdko Smart Plug mierzy aktualny pobór energii elektrycznej przez podłączone do niego urządzenie i informuje mikroinwerter o wielkości mocy elektrycznej, jaką można podać na sieć, że do sieci domowej nie zostanie dostarczona większa ilość energii niż aktualnie konsumowana, więc mamy pewność, że nie będziemy oddawać niezużytej energii do sieci zewnętrznej. W zestawie znajdują się 2 sztuki gniazdek Smart Plug.

stos
10-01-2024, 21:07
Wiadomo

Ale znalazłem też zestaw który ma to :

Inteligentne gniazdko Smart Plug jest kompatybilne z mikroinwerterem i łączy się z nim za pośrednictwem domowej sieci WI-FI. Gniazdko umieszcza się w typowym gniazdku domowej instalacji elektrycznej, a następnie do niego podłącza się urządzenia pobierające energię elektryczną z sieci np. lodówkę. Gniazdko Smart Plug mierzy aktualny pobór energii elektrycznej przez podłączone do niego urządzenie i informuje mikroinwerter o wielkości mocy elektrycznej, jaką można podać na sieć, że do sieci domowej nie zostanie dostarczona większa ilość energii niż aktualnie konsumowana, więc mamy pewność, że nie będziemy oddawać niezużytej energii do sieci zewnętrznej. W zestawie znajdują się 2 sztuki gniazdek Smart Plug.

Niestety taki system słabo działa w czasie rzeczywistym.
Nie da się szybko regulować mocy wytwarzanej przez mikroinwertery tak aby nic nie wyszło do sieci.
Widzę to w swojej instalacji.
Gdy ustawię "zero feed" na inwerterze, widzę fluktuacje mocy na złączu i energia jest wysyłana do sieci gdy następują gwałtowne zmiany (spadki) poboru odbiorników domowych.

sito
14-01-2024, 16:18
1. Zmierzam do tego, że szukasz oszczędności w przyszłości, a coś masz namieszane w przeszłości.
Nie wiem, co wrzucał Arturo - ale jak to faktura od początku roku (czyli całość powinna być po cenach z 2022) to też mu się nie zgadza..

2. U mnie teraz droga kosztuje 1,12 a tania 0,51 zł/kWh. Więc 150kWh to oszczędność 91,5 zł miesięcznie. Czyli montaż smart gniazdka czy programatora zwraca się już po pół miesiąca. A Ty zastanawiasz się nad montażem fotowoltaiki która będzie się zwracała latami (o ile w ogóle się zwróci).

1. Wczoraj byli u nas sąsiedzi i faktycznie mówili że Tauron nas jakoś dziwnie kroi...

2. Zaczyna mi coś po lekku świtać w moim łbie, faktycznie mamy nawet względem sąsiadów za duże zużycie w droższej taryfie. Oni mają 2x taki dom jak my, pompę ciepła, jedno dziecko więcej i mają 33% w drogiej i 67% w taniej

Kaizen , przejdźmy do tego tematu, nie będziemy tu spamić

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?370090-Ogrzewanie-szkieletowego-Kamilka-parterowego-86m/page17

swierol
18-01-2024, 22:10
Panowie dostałem rachunek z PGE po pierwszym pełnym 6 miesięcznym (01.07-31.12) okresie rozliczeniowym. Chyba jestem zadowolony ale….
Teraz kilka danych z Fv
Ilość energii: 552kwh
Wartość bieżącej Fv 568,63 brutto
minus
Nadpłata/ wpłata dodatkowa 128,85
Wartość energii wprowadzonej 281,07
równa się
Kwota do zapłaty 158,71 brutto
Ilość energii wprowadzonej od 01.07.2023 1280kwh - to może akurat jest najmniej istotne
Wiec generalnie sama kwota do zapłaty jest bardzo ok ale kto mi powie co to jest ta Nadpłata/wpłata dodatkowa? Nie mogę sobie przypomnieć żebym coś nadpłacił, Tak się zastanawiam czy to czasami nie jest wartość autokonsumpcji? Bo ilość kWh wprowadzonych do sieci od początku roku podanych na Fv sporo się mija z tym co odczytałem z falownika ( różnica prawie 1000kwh). Mam rozumieć za autokonsupcja nie jest wliczana do energii wprowadzonej bo przecież jej nie wprowadzam.

qwerty1986
19-01-2024, 10:58
ehh. Ciężko wpisać zwrot 125 zł PGE w google? Nawet kilka pozycji wyżej/niżej masz: https://forum.muratordom.pl/showthread.php?384916-Mi%C5%82e-zaskoczenie-125-z%C5%82-nadp%C5%82aty
W jaki sposób się tutaj zarejestrowałeś, skoro z takimi prostymi rzeczami masz problem?

swierol
19-01-2024, 13:30
ehh. Ciężko wpisać zwrot 125 zł PGE w google? Nawet kilka pozycji wyżej/niżej masz: https://forum.muratordom.pl/showthread.php?384916-Mi%C5%82e-zaskoczenie-125-z%C5%82-nadp%C5%82aty
W jaki sposób się tutaj zarejestrowałeś, skoro z takimi prostymi rzeczami masz problem?

Oooo widzę, nawiedził Nas guru omnibus. Zapytałem przy okazji ponieważ jeśli nie przeczytałeś wyżej to Ci podpowiem, ze napisałem Sito ze jak dostanę Fv to napisze.

qwerty1986
22-01-2024, 07:38
Wiec generalnie sama kwota do zapłaty jest bardzo ok ale kto mi powie co to jest ta Nadpłata/wpłata dodatkowa? Nie mogę sobie przypomnieć żebym coś nadpłacił, Tak się zastanawiam czy to czasami nie jest wartość autokonsumpcji?
Pytasz się, co to ta nadpłata...

Chris Zielonka
22-01-2024, 08:22
Ta nadpłada to zwrot różnicy cen pradu po powiększeniu o 1000 limitu mrożenia - za 1000 kwh pobrano najpierw wyższe stawki więc aby to wyzerować wpłacono na konto kwotę różnicy.

sito
25-01-2024, 22:21
U mnie teraz droga kosztuje 1,12 a tania 0,51 zł/kWh. Więc 150kWh to oszczędność 91,5 zł miesięcznie. Czyli montaż smart gniazdka czy programatora zwraca się już po pół miesiąca. A Ty zastanawiasz się nad montażem fotowoltaiki która będzie się zwracała latami (o ile w ogóle się zwróci).

Dzisiaj przyszło SMART Gniazdko . Trochę mi zeszło z opanowaniem go . Jutro wpinam do bojlera

Jak się nie sprawdzi to "wisisz" mi 6 dyszek :p

Kaizen
25-01-2024, 23:45
Jak się nie sprawdzi to "wisisz" mi 6 dyszek :p

17 dni temu napisałem to, co zacytowałeś. US $4.97 kosztuje gniazdko z 10-day delivery. Jak do tego miałeś problem z ustawieniem harmonogramu w Smart Life to widzę szanse na "się nie sprawdzi".

sito
25-01-2024, 23:55
17 dni temu napisałem to, co zacytowałeś. US $4.97 kosztuje gniazdko z 10-day delivery. Jak do tego miałeś problem z ustawieniem harmonogramu w Smart Life to widzę szanse na "się nie sprawdzi".

2 sztuki za 46zł obie lecą do mnie . Kupiłem też jedno ( hama ) w sklepie u nas żeby mieć porównanie , docelowo każde znajdzie zastosowanie.
Aplikacja w tej hama jest taka sobie... Być może przez jej "spolszczenie" . Dam radę :p

Rupicapra
26-01-2024, 05:08
Z chinoli to ja jadę na gniazdkach i kamerkach tp-linka. Gdybym wybierał ponownie zdecydowałbym się na coś brandowanego - są problemy zarówno z zapisem na kartach pamięci jak i wpychają na każdą usługę abonament/subskrypcję, ktróej mi się nie uśmiecha wykupować.

Kaizen
26-01-2024, 11:25
Z chinoli to ja jadę na gniazdkach i kamerkach tp-linka. Gdybym wybierał ponownie zdecydowałbym się na coś brandowanego - są problemy zarówno z zapisem na kartach pamięci jak i wpychają na każdą usługę abonament/subskrypcję, ktróej mi się nie uśmiecha wykupować.

Gniazdka Ci zapisują na kartach pamięci i płacisz jakiś abonament?
Mi nie. I to ani na tych, z fabrycznym softem, ani na ESPEasy, ani na Tasmocie.

Rupicapra
26-01-2024, 12:25
Alerty płatne, jeśli chciałbym dostać zdjęcie, a nie tylko informacje o wykrytym ruchu - płatne, więc dla podglądu muszę odpalić swoje konto i mieć widok live. Zapis na karcie microSD? Zapomnij, ani SanDisk, ani Sony ani Kingston nie są wykrywane, niezależnie w jakim systemie plików je sformatuję...

Kaizen
26-01-2024, 12:30
Alerty płatne, jeśli chciałbym dostać zdjęcie, a nie tylko informacje o wykrytym ruchu - płatne, więc dla podglądu muszę odpalić swoje konto i mieć widok live. Zapis na karcie microSD? Zapomnij, ani SanDisk, ani Sony ani Kingston nie są wykrywane, niezależnie w jakim systemie plików je sformatuję...

Zdjęcia smart gniazdkiem jeszcze nie robiłem :)
Slotu na kartę też nie znalazłem.
Kamerki to mi zapisują na NVR. Jaki sens ma zapychanie łącza i wrzucanie do chmury takich rzeczy? Chcesz, żeby ktoś obcy je oglądał? Nie mam problemu z kartami w kamerkach, które je obsługują (a wkładam, bo u mnie te kamerki, które mają ten slot wczytują otwarty soft z karty).

sito
27-01-2024, 15:42
Jak do tego miałeś problem z ustawieniem harmonogramu w Smart Life to widzę szanse na "się nie sprawdzi".

Wiem że jestem na bakier z nowinkami , ale bez przesady :D
Dzisiaj poczekam do północy i obadam czy kolejny dzień gniazdko traktuje jako "ciągłość" . Jeśli tak, to czeka mnie ( chyba ) ustawienie 3 programów :

1. piątek 22.00 ON, poniedziałek 6.00 OFF

2. 13.00 ON, 15.00 OFF ( poniedziałek, wtorek, środa, czwartek , piątek )

3. 22.00 ON , 6.00 OFF ( poniedziałek, wtorek, środa, czwartek )

Kaizen
27-01-2024, 15:51
Dzisiaj poczekam do północy i obadam czy kolejny dzień gniazdko traktuje jako "ciągłość" . Jeśli tak, to czeka mnie ( chyba ) ustawienie 3 programów :


Tu nie programujesz przedziałów, tylko ma wykonać działanie gdy warunek zostanie spełniony.


1. piątek 22.00 ON, poniedziałek 6.00 OFF

To są osobne warunki. Gdy przyjdzie piątek 22:00 to włączy.
Jak przyjdzie poniedziałek 6:00 to wyłączy.

Jak ręcznie (albo z innego harmonogramu) wyłączysz w sobotę o 11:00 - to sam się nie włączy, aż jakiś warunek z harmonogramu nie wyda takiego polecenia.

sito
27-01-2024, 18:36
To są osobne warunki. Gdy przyjdzie piątek 22:00 to włączy.
Jak przyjdzie poniedziałek 6:00 to wyłączy.

Plus minus kumam :D

Do każdego "cyklu" muszę napisać 2 linijki , włącz i wyłącz osobno

No i cykle nie powinny się na siebie "nakładać"

Bogdan61
25-02-2024, 15:36
Obecnie jest okazja na takie eksperymenty bo panele już po 290 zł można kupić 400 watowe , ja już mam 21 szt i myślę dokupić dalej bo taniej już chyba nie będzie ,dokupię jeszcze falownik hybrydowy jakis tani w razie W aby mieć zawsze prąd bo czasy idą niepewne.

Czy możesz podać link gdzie kupię panele w tej cenie ?
Dziękuję

goguś
25-02-2024, 18:50
Czy możesz podać link gdzie kupię panele w tej cenie ?
Dziękuję

Tu masz jeszcze taniej
https://allegro.pl/oferta/longi-405wp-lr5-54hih-405m-czarna-rama-15197620829
https://allegro.pl/oferta/panel-canadian-400w-hiku6-cs6r-400-full-black-14243737920

Ty mnie sprawdzasz czy co ?? przecież to na allegro jest a na hurtowniach jeszcze taniej

Bogdan61
26-02-2024, 10:05
Ty mnie sprawdzasz czy co ?? przecież to na allegro jest a na hurtowniach jeszcze taniej

Źle mnie zrozumiałeś - daleki jestem od takich gierek.
Jestem totalnym laikiem, a muszę coś pomyśleć o zasileniu dwóch pomp basenowych i basenowej pompy ciepła.
Jak już policzę ile potrzebuję Wat to zgłoszę się na forum o pomoc - może jakoś obronię nadchodzący sezon basenowy

goguś
26-02-2024, 13:51
Źle mnie zrozumiałeś - daleki jestem od takich gierek.
Jestem totalnym laikiem, a muszę coś pomyśleć o zasileniu dwóch pomp basenowych i basenowej pompy ciepła.
Jak już policzę ile potrzebuję Wat to zgłoszę się na forum o pomoc - może jakoś obronię nadchodzący sezon basenowy

No to teraz jest idealna okazja do tego bo tanie niebywale ,sam mam już 8,4 kwp a zastanawiam się czy nie dokupić jeszcze z 5kw paneli bo taniej nie będzie ani prąd ani panele, ja sam składałem .