PDA

Zobacz pełną wersję : Podłączenie grzejników i kotła do bufora



Karlsen
07-01-2024, 09:57
Dzień dobry.

Właśnie został zainstalowany w kotłowni bufor FB1-500 Ferroli z jedną wężownicą. Całość została podłączona, jak na zdjęciu, dodatkowo opisałem kolejne przyłącza. Wszystko zostało podłączone zgodnie z dołączoną instrukcją, jednak w obecnym układzie zaledwie połowa temperatury wody w buforze jest wykorzystywana. Kiedy czujnik bufora (umieszczony w górnej części) pokazuje temp. 60*C, czujnik zaworu na wyjściu na grzejniki pokazuje 40*C przy maksymalnie otwartym zaworze. Czujnik powrotu 38*C (na dole bufora).
Czy wyjście na grzejniki oznaczone w instrukcji jako „H przyłącze ciepłej wody” nie powinno być w najwyższym punkcie bufora, tj. „E”, gdzie zgodnie z instrukcją opisany jest „dopływ ciepłej wody do kotła”? Mam wrażenie, że nie wykorzystuję całego potencjału bufora.
Całość jest zarządzana przez sterownik iTech, mam dostęp do bieżących odczytów wszystkich czujników.
Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
467659

humidorek
07-01-2024, 13:49
Raczej tak. Na grzejniki z najwyższego punktu, a trochę poniżej zasilanie z kotła. Tu masz jakiś dziwny zapis w instrukcji "dopływ ciepłej wody do kotła" - przecież do kotła idzie już powrót, wody zimnej. Dopływ woda ciepłej to jest Z kotła.

Ale Ty i tak musisz podłączyć się do wężownicy, czyli do jej przyłączy, niezależnie, gdzie je umieścił producent.

Chris Zielonka
07-01-2024, 14:35
Do wężownicy podpinamy inne dodatkowe źródło np solary lub odbiór np CWU . Zalezy czy wężownica jest w dole czy w górze bufora. Górna odbiera ciepło dla CWU , dolna dogrzewa bufor solarami lub pompą ciepła. Natomiast bufor ma mieć odebrane ciepło na dom z najwyższego przyłącza -ciepło z kotła ma wleźć trochę poniżej. Powrót z domu jako cieplejszy można dać gdzieś pośrodku bufora a najniżej podłączamy powrót kotła. Mam nadzieję że piszę zrozumiale.

Karlsen
08-01-2024, 15:18
Mam wrażenie, że instrukcja Ferroli po prostu źle została przetłumaczona, a instalatorowi zabrakło doświadczenia.
Do wężownicy (dolnej) mam podłączone dodatkowe źródło ciepła, tu jest wszystko ok.
Czyli najwyższy punkt bufora to zasilanie grzejników.
Dzięki w utwierdzeniu.