PDA

Zobacz pełną wersję : fundamenty to rzecz święta



krzychust
27-06-2005, 22:32
Witam!
Wyczekuje usilnie na pozwolenie (myśle że jeszcze tydzień)
Ostatnio na działce robiłem próbny wykop.
Ziemia bardzo zwarta, na 1,2m woda-niestety :( i ił
Postanowiłem podnieść teren a ławy lać na obecnej głębokości 0,8m. Chyba jestem zdecydowany na lanie ław do poziomu gruntu a potem bloczek.
Po wykopaniu chce wyłożyć folią i zalać. Moje pytanie:
Fundament muszę ocieplić styropianem, więc to oznacza ponowne opkopanie fundamentów, a przy tym mogę uszkodzić folię, czy to ma sens?
Czy lepiej szalunki i ściany fundamentowe wylać węższe nić ława i wtedy będzie miejsce na styropian. Jeszcze muszę dodać że beż względnie muszę robić drenaż, więc tak i tak będę opkopywał fundament. Czy może jak będe miał koparkę na działce to wykopać 2m szerokości. Zaszalować od samego dołu, po odszalowaniu zrobić drenaż, zasypać i spokój. Czy to jest technicznie wykonalne??

Geno
28-06-2005, 05:56
Lepiej zrobić to za jednym razem - przynajmniej kiparka będzie w większym stopniu wykorzystana , ściany fundamentowe równe i czyste - łatwiej będzie położyć później styropian...chyba,że lubisz "wykopki" to wtedy wariant wielokrotnej ,praktycznie tej samej pracy....

krzychust
28-06-2005, 07:36
A może dać sobie spokój ze styropianem?

28-06-2005, 07:42
wystarczy ze ocieplisz nad ziemia
(pod posadzke dasz styropian ?
jastrych zdylatujesz od scian styropianem tez ?)
pzdr

Szczecin HENRYK
28-06-2005, 07:44
Proponuję, aby zrobić szerszy wykop, zalać jedynie ławy fundamentowe (30 - 40 cm) a ściany wymurować w całości z bloczków. Pozwoli Ci to spokojnie je zaizolować i ocieplić styropianem (ściany wylewane w gruncie będą bardzo nierówne). Po ręcznym wybraniu ziemi z poziomu ław fundamentowych da się spokojnie ułożyć drenaż opaskowy. I dopiero po zakońcdzeniu tych wszystkich prac można spokojnie zasypać wykop.

pasco
28-06-2005, 08:01
Osobiście jestem przeciwnikiem maksymalnego uszczelniania wszystkiego co pod ziemią. Pomyśl: jeżeli wykop wyłożysz folią i w to wlejesz beton, to dopóki fundament będzie trochę odkryty wszystko będzie wysychało. Ale niech się tylko mała dziurka zrobi w folii, na przykład gdzieś od spodu ławy - ława zacznie podciągać wodę, która nijak nie będzie się mogła wydostać z powrotem do ziemi, bo folia nie pozwoli. Co prawda woda betonowi szkodzić nie powinna, ale tylko do czasu aż nie przemarznie. Ja bym proponował wodoszczelny beton - rozwiązanie droższe, ale zdrowsze.

71kkk
10-07-2005, 13:38
stary, lepiej nie baw sie i po prostu wylej plyte fundamentowa na gruncie - poczytaj, popytaj a i tak wyjdzie najlepiej, chyba ze nie masz kaski na tyle betonu - ale moim zdaniem to najlepsze rozwiazanie, lejesz beton , dajesz zbrojenie i oczywiscie hydroizolacje- napierw na chy=udziaka pod pyte, potem plyta wg projektu konstrukcyjnego a potem znowu hydroizolacja. oczywsicie wtedy tez lepiej wylac zelbetowe sciany dundamnetowe, które tez obsmarowujesz hydoiozlacja - np. superfelzem, pozdro kkk71

invx
11-07-2005, 08:00
jezeli bedziesz wylewal lawy od razu w wykop, to fila ktora bedzie wylozony wykop, bedzie pelnic role chwilowej izolacji, aby mleczko cementowe nie bylo odciagane z betonu, oraz aby beton nie zostal zanieczyszczony. Folia to nie bedzie pelnoc zadnej izolacji przeciwwilgociowej, juz na etapie lania, zostanie najprawdopodobniej podziurawiona. Jezeli bys chcial ocieplac styropianem, to nie lanie bzposrednio do wykopu nie jest najlepszym rozwiazaniem. Sciany wyjda krzywe, zurzyjesz mnostwo kleju, moze byc tez problem z przeciwwilgociowym zaizolowaniem ich. Ja jestem przeciwnikiem lania w grunt. :wink: Lepiej zrob szerszy wykop, zalej lawy, wykonaj szalunki, i masz wszytsko rowniotkie, bez problemu mozesz to zaizolowac :)