PDA

Zobacz pełną wersję : Opłata adiacencka działka budowlana



Tomek_13lv
16-01-2024, 22:08
Dzień dobry,

Czy ktoś z Was przerabiał opłatę adiacencką ? Buduje bliźniaka i będzie dzielił działkę na dwie równe aby każdy dom miał swoją KW. Czy lepiej podzielić działkę przed budową czy po zakończeniu budowy aby nie płacić tej daniny adiacenckiej?
Dodam że tu nie ma żadnego połączenie i nie będzie mediów z miasta. Mam swoją studnie i szambo i na razie po podziale działki nic się nie zmieni.., kiedy miasto tak w ogóle nalicza ten podatek od wzrostu nieruchomości ??
Boję się że jak wybuduje dom i wszystko podłączę i wtedy podzielę działkę to jest wartość wzrośnie dwukrotnie - czy oni mogą mnie wtedy opodatkować to ustawowe 50% od wzrostu wartości ?? Czy też to dotyczy tylko działek rolnych które są dzielone i sprzedawane na budowlane ?
Dzięki za podpowiedź

mmmarcinnn
20-01-2024, 08:45
Art 98a USTAWY z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami wszystko Ci wyjaśni.
Do 30% różnicy wartości

Tomek_13lv
23-01-2024, 17:39
Dzięki za link do ustawy. Czytałem to już kiedyś i niestety nie wiele z tego wynika… no bo widać że gminy i miasta mega nadinterpretują tą daninę - w sumie nie wiem kto decyduje i jak o ile wzrasta wartość działki po podziale w sytuacji jak miasto nie dodało żadnej infrastruktury: drogi, wodociągu, kanalizacji itd więc jak ocenić wzrost wartości działki 2 x 300 m2 vs 600 m2 przed podziałem ? Skoro podział jest w tym samym roku kiedy była kupiona działka.. rozumiem sytuację że jak za 5 lat będzie woda i droga i wtedy bym dzielił to miasto może stwierdzić że ta działka wzrośnie cenowo ale teraz ?
Druga wątpliwość - jak podzielę działkę po zakończonej budowie to powstanie na niej bliźniak gdzie jedna część będzie kosztować 1,5 mln PLN, sprzedam tą część i wtedy gmina liczy zakup działki 800 tys - 1,5 mln PLN i mnie opatruje 700 tys x 30% ?? To byłby składna :)) to skarbówka tak nie łupi ;) może źle to interpretuje .. CZY KTOŚ TO PRZECHODZIŁ ? MA DOŚWIADCZENIE ? Z góry dziękuję

Lew2
28-01-2024, 20:24
Dzień dobry,
Dodam że tu nie ma żadnego połączenie i nie będzie mediów z miasta. Mam swoją studnie i szambo i na razie po podziale działki nic się nie zmieni.., kiedy miasto tak w ogóle nalicza ten podatek od wzrostu nieruchomości ??

Miasto nalicza opłatę adiacencką jeśli wzrost wartości działki nastąpił wskutek ich działań, a nie Twoich. Jeżeli Ty sam podnosisz wartość działki swoimi działaniami typu podział, scalenie czy doprowadzenie mediów to miasto nie żąda opłaty. Z tego co wiem, to jest opłata dopiero przy sprzedaży.