PDA

Zobacz pełną wersję : poddasze - kolejność prac



bartolomeooo
19-01-2024, 16:48
Po długich poszukiwaniach odpowiedzi wiem już (i rozumiem czemu), że na poddaszu użytkowym należy najpierw zrobić cały sufit na gotowo, tzn. stelaż, wełna, ewentualne przewody, folia i karton gips, a potem ścianki... Zanim przejdę do roboty potrzebuję odpowiedzi jeszcze na kilka niewiadomych:

1. Co najpierw - płyty k-g na klej na ścianę kolankową czy płyty na sufit (skos)?

2. Co zrobić w miejscu zaznaczonym na czerwono na zdjęciu - tzn. styk płyty sufitowej i tej na ścianie kolankowej? Tylko połączenie ślizgowe? One mogą po prostu być takie "swobodne" na długości ~10 cm? Łączą się około w połowie wysokości murłaty.

3. Rozstaw profili CD na skosie mam w dwóch miejscach co 53 cm - wystarczy? Nie ugnie się płyta? Wolałbym wzmocnić ten stelaż tylko pytanie jak...

467806

jesma
20-01-2024, 07:38
Jeśli zamierzasz wyposażyć poddasze w jakąś instalację HVAC, nie chcesz izolować podłogi. Chcesz zaizolować sufit https://omegle.onl/ (https://omegle.onl/) vshare (https://vshare.onl/).

Mareks77
20-01-2024, 09:24
Płyty KG ścianki kolankowej na klej czy ruszt ?

bartolomeooo
20-01-2024, 09:57
Na klej... raczej będzie i taniej i szybciej. Natomiast jeśli ma to jakieś szczególne uzasadnienie to mogę zrobić ruszt.

Mareks77
20-01-2024, 10:56
W tym miejscu połączenie stałe KG dachu ze ścianą, Najlepiej zwykła siatka zatopiona w gipsie. Flizelina lub papier zatapiany w gipsie raczej nie do tego.
Dlatego o ile nie ubędzie Ci zbyt wiele miejsca na poddaszu to robił bym ruszt.
Wtedy możesz puścić dwa stykające się ze sobą poziome profile CD 60 jeden tak jak masz już wieszaki koło murłaty po skosie a drugi na ściance poziomo
Po położeniu profili wyjdzie linia styku i jak dasz KG to wychodzi idealna linia odcięcia.

bartolomeooo
20-01-2024, 11:37
Ok. Ten sposób pozwoliłby uniknąć pęknięć i zrobienie połączenia ślizgowego tak? Rozumiem, że miałoby to wyglądać jak na zdjęciu niżej...? Tylko jak to zamontować teraz...? :D Bo wychodzi na to że mogę zastosować tylko profil o szer 3 cm żeby wyszła ta linia...

467811

Mareks77
20-01-2024, 13:12
Możesz połączyć poziomy profil UD 30 z tymi pionowymi CD60.
Wtedy dwa profile utworzą idealną linię. Tam bez połączenia ślizgowego. Dajesz dwie płyty KG i wtapiasz siatkę.
Jak jest miejsce to pomiędzy murłatą a płytami KG wełna.
Na całość oczywiście folia paroprzepuszczalna..

Równie dobrze mozna tam zrobić dwa profile CD60.
Troch e więcej dłubania ale gdy w miejscu gdzie przychodzi profil pionowy CD60 wytniesz boczny listek w profilu poziomym CD60 to wsadzisz jeden w drugi i skręcisz pchełkami tak jak na załączonej fotce

467812

Mareks77
20-01-2024, 13:21
Jak profile pionowe będą dostatecznie gęsto czyli co 40cm to można to połączenie zrobić w ten sposób i wycinając boczne listki w profilu wygiąć pozostałą część pod kątem profilu w dachu i skręcić obydwa pchełkami.

Tak jak na fotce>
467813

Druga warstwa wełny na tych wieszakach z Twojej fotki jeszcze będzie?
Wełna pomiędzy murłatą a profilami lub płytami KG obowiązkowo bo inaczej tworzy się mostek cieplny i różnica temperatur powoduje zwiększoną pracę płyt KG i pęknięcia.

bartolomeooo
20-01-2024, 18:07
Tak - będzie druga warstwa wełny grubości 15 cm.

Obok murłaty zmieści się spokojnie 5 cm wełny i chętnie ją tam umieszczę.

Natomiast tak - zrobiłem trzy wersje powyższych rad. Tylko jak pisałem - obecnie mi pasuje, żeby profile pionowe mocowane do ściany kolankowej miały szerokość 3 cm - jak na zdjęciach - czyli profile CD bądź UD. Jak je przymocować do ściany kolankowej...?

467814 467815 467816

Mareks77
21-01-2024, 14:29
Mocowanie zwykłym kołkiem na przelot do ściany bez żadnych uchwytów. Moim zdaniem ten sposób z drugiej fotki z profilem UD30 będzie najlepszy. Ten ostatni zepsułeś bo poziomy profil nie był potrzebny tylko mocowanie pionowych do skośnego..

Profile zawsze mają 3 cm grubości dlatego nie wiem o co chodzi.

bartolomeooo
21-01-2024, 15:22
Myślałem, że musi być jakiś ścienny profil. Jeśli może być ten sufitowy CD to super. Rozumiem więc, że mocowanie do ściany jak w tych moich próbnych wersjach tylko oczywiście prawidłowymi kołkami. Na dole na stropie nie musi być jakiegoś dodatkowego poziomego profilu, np. UD. Rozstaw tych profili co 60 cm.

W tych miejscach gdzie będzie ściana działowa to zostawiam miejsce, żeby do ściany kolankowej przymocować profil CW. Również tam gdzie ma być stelaż WC zostawiam pustą przestrzeń.

Czy wobec tego to samo zrobić na ścianach szczytowych....? Czy tam K-G na klej?

I jeśli mogę prosić o opinię - rozstaw profili CD na skosie, na suficie w dwóch miejscach mam co 57cm i 55cm. Wypadałoby pomiędzy te dodać jeszcze po jednym na całej długości dachu, zgadza się? A może wystarczy...?

Mareks77
21-01-2024, 21:19
Na dole przy stropie dajesz profil UD30 przy ścianie a następnie co 40cm pionowe profile CD60 które kończysz profilem UD30 stykającym się przy profilu na skosie..
Ściany szczytowe dawaj już na klej.
Przy profilach stracisz na wymiarach pomieszczeń a po drugie to potem drzwi z ościeżnice o większych wymiarach są droższe.
Odnośnie rozstawu profili to nie ma tu obowiązku trzymania się wymiarów chociaż okolice 60cm to trochę sporo. Najważniejsze aby wymiary były krotnością wymiarów płyt KG gdyż docinanie ich do wymiarów stelarza będzie kłopotliwe i pracochłonne.
Jeśli są to tylko dwa miejsca to można je pominąć. Ważne jeszcze gdzie te miejsac z małą gęstością profili są. Jeśli jest to jakieś newralgiczne miejsce koło okna dachowego to naprawdę lepiej je dołożyć.

Nie wiem ale tworzenie ścian działowych gdy sufit jest już gotowy jest chyba złą kolejnością.

bartolomeooo
21-01-2024, 22:10
Dziękuję za wyjaśnienie. To jeśli daję wełnę jeszcze przed murłatą to na końcu folię paroizolacyjną mam połączyć z folią (papą), która jest pod murłatą, można tak...?

Stelaż na skosie zacząłem robić na próbę, żeby zobaczyć jak to idzie, tylko że w końcu tak poszło, że zapomniałem o wymiarach... więc będę miał trochę cięcia tych płyt KG.

Temat ścianek działowych... ja zrozumiałem tak, że jeśli chce się uniknąć pęknięć (albo raczej ograniczyć ich ilość do minimum) to należy zrobić najpierw sufit, na gotowo z opłytowaniem i dopiero ścianki działowe - tylko wtedy jest możliwe uzyskanie połączenia ślizgowego, no bo inaczej pracuje dach (sufit) a inaczej strop (ściany). To zdanie to podsumowanie miesięcznego zbierania informacji :lol2: a pewnie i tak nie zgadza się ze stanem faktycznym...

Tak czy siak... niby jeszcze mógłbym to zmienić, ale wolałbym przejść od zastanawiania się do roboty bo błędów nie uniknę a potem to i tak człowiek w sumie nie zwraca uwagi na jakieś niedoskonałości.... :yes:

Tylko mam jeszcze problem z jedną rzeczą... jak już jest gotowy opłytowany sufit (skos i pod jętkami - tu stelaż krzyżowy pięknie zrobiony dzięki twojej pomocy Mareks77) i potem robię ściankę działową to montaż profilu UW do sufitu prostopadle do profili CD sobie wyobrażam - wkręt połączy się z profilem CD, natomiast montując ten profil UW do sufitu gdzie profile stelaża są do niego równolegle już nie bardzo... opcje są dwie: 1. albo muszę wcześniej dokładnie przewidzieć gdzie będzie ściana i w tym miejscu ustawić profile CD na stelażu sufitu, albo 2. profil UW trzyma się tylko płyty GK na suficie - to na chłopski rozum raczej nie wytrzyma... nie wiem czy zrozumiale zadałem pytanie :confused:

Mareks77
22-01-2024, 06:42
Folia na ściance kolankowej przyklejona do profili będzie ciągłością dla folii paroizolacyjnej na skosach. Innej folii tam nie ma.

Właśnie dlatego najpierw wykonuje się ścianki działowe ponad wysokością sufitu mocując je do wszystkich elementów więźby a następnie podwieszony stelaż sufitu kręci także do ścianek działowych umieszczając na nich profil UD30.
Pisząc zadawałeś pytanie o sufit więc myślałem że ścianki działowe już są np. murowane :)

Jeżeli ściana idzie prostopadle do dolnych profili stelaża krzyżowego to zawsze co wymiar 0,4m lub inny przyjęty trafiamy na profil, natomiast jeżeli ściana jest równoległa to po przykręceniu wstępnym profilu do płyty nad płytą sufitu proponuję umieścić kawałki płyt osb a następnie ostatecznie przykręcić profile UW do nich przez płyty KG na suficie.
Jeżeli na suficie nie ma jeszcze płyt to dokładamy profil CD60 idący równolegle do ścianki.

bartolomeooo
22-01-2024, 18:09
Dobra, to już prawie wszystko wiem jak zrobić....

Próbowałem wykonać ten stelaż na kolankowej no i słabo to wychodzi, jednak jest większa przerwa między profilami UD i CD.
467822 467823 467824

Zresztą, czy zrobienie tego coś daje skoro profile ścienne i sufitowe nie są ze sobą połączone więc i tak inaczej będą te płaszczyzny pracować....? To poniższe zdjęcie bardziej do mnie przemawia (chociaż no ja się nie znam i oczywiście słucham porad), jest proste do wykonania, tylko że wtedy nie będzie profilu UD.
467826
Ewentualnie o tynkach jeszcze myślałem (ściana kolankowa, szczytowa, mam jeszcze klatkę schodową do zatynkowania) ale to raczej tylko utrudnia zrobienie dobrze połączenia styku z sufitem...

Apropo sufitu... pewnie wytrzyma, ale wolę wzmocnić i mieć spokój, bo przejechałem się już na kilku rzeczach na których najpierw "oszczędziłem". Na poniższym zdjęciu jest typowe pomieszczenie. Po lewej sufit będzie "trzymany" przez ściankę, po prawo KG będzie przykręcony do profilu UD przy ścianie, szare to istniejące profile CD. No i pytanie czy jak dodam tylko takie kawałki profilów CD pomiędzy te ze zbyt dużą odległością (na czerwono) to czy to coś da...? Trochę przekombinowane chyba...
467827

Mareks77
22-01-2024, 20:32
467832

O tym pisałem chyba 3 wpisy wcześniej.

Odnośnie pozostałej części to na suficie podwieszanym miał być ruszt krzyżowy a tu widzę jakąś hauturę.

467833

Zrób lepiej pierw te ścianki. Puść profil ścianki pionowo w dół zamocowany do podłogi i do płatwii.
Jeśli naprawdę nie masz tam zaczepienia do wzmocnienia ścianki to puść profil pomiędzy płatwiami w miejscu ścianki i mocuj pionowe profile do niego.

bartolomeooo
22-01-2024, 21:17
Haha :lol2: Sufit podwieszany będzie. Elementy zakupione są, to ułożenie tych profili co 40 cm i przykręcenie łączników to będzie moment. Wpierw dam jeszcze jedną warstwę wełny między płotwy, potem drugi rząd profili i ostatnią warstwę pod płatew.




467832

O tym pisałem chyba 3 wpisy wcześniej..

To nie zrozumiałem. Super, to kamień z serca, szybko się to machnie. :D
Dodatkowo wysokość od stropu do profilu CD to 130 cm, więc wyjdzie mi akurat jedna płyta KG i jeszcze 5cm styro na stropie pod nią...



Puść profil ścianki pionowo w dół zamocowany do podłogi i do płatwii

To chyba do podłogi i jętek, a pod skosami krokwi...?


puść profil pomiędzy płatwiami w miejscu ścianki i mocuj pionowe profile do niego

Prawie wszystkie ścianki <prostopadle do ściany kolankowej> i tak będę musiał montować do takiego profilu. Dosłownie tylko jedna ścianka idzie pod krokwią/jętką. To w zasadzie jaka różnica...? Oczywiście, że wolę zostać przy opcji najpierw sufit, potem ścianki no bo już się trochę zrobiło. I teraz ogarniać pierwszą warstwę stelaża pod jętkami to tylko dodatkowa robota i znowu mnóstwo niewiadomych. Jakbym był bardziej świadomy jak duża jest różnica i jakie ewentualne skutki tych obu wersji (czyli 1. najpierw ścianki potem sufit, 2. odwrotnie) to bym się pewnie nie zastanawiał. A tak to jak się czyta fora to jedni mają tak już 10 lat "I JEST DOBRZE" :lol2: inni mają inaczej 10 lat "I JEST DOBRZE".... i bądź człowieku mądry. Wiadomo, najlepiej wziąć ekipę, usiąść i patrzeć...

bartolomeooo
27-01-2024, 21:43
Jeśli można sprawdzić czy stelaż okna jest zrobiony w miarę dobrze.

467903 467904 467905

Na pewno pomyliłem się w jednym miejscu... płyta KG nie będzie pionowo chyba, że można ją zamontować w następujący sposób, czyli z fazowaniem końca:
467906 467907

Jeszcze takie pytanie - jest sens kupować mate z aerożelu za ~300 zł, żeby ocieplić ten jeden centymetr między krokwią a płytą KG...?

Mareks77
28-01-2024, 08:25
467912

Trochę nie rozumiem w jaki sposób obłozysz to płytami. Na dole jest uskok więc płyta na skosie nie zejdzie się z tą pod oknem a jeśli ją obetniesz po skosie to samo ich łączenie będzie bez szpachlu.
To samo pod oknem jest załamanie. Po co to wszystko tak komplikujesz.
Z boku okna na jego ramie są rowki. To w nie zawsze wkładałem płytę i stelarz dopasowywałem pod takie jej ułożenie.
Pod oknem albo zrób skos prostopadle do okna bo w ten obecny sposób zmniejszasz grubość ocieplenia i w wyniku tego pod samym oknem nie ma go wogóle tylko istnieje deska.
Dlatego potem ten pasek będzie przemarzać i pękać.
Jeśli wysokość okna na to pozwala i sięgniesz ręką to możesz zrobić mały parapet półkę obłożoną drewnem .
Przy krokwiach z boku jeśli już mata jest droga to możesz dać styropian 1cm lub matę termoizolacyjną np. Bimat z portalu All..ro albo przykręcić do nich bez żadnego stelarza i płyt KG płyty styroduru 2cm które wykończysz klejem z siatką a następnie zaszpachlujesz razem z pozostałymi płytami KG.
Tak wogóle to jnajlepiej na te krokwie sprawdzają się maty izolacyjne samo przylepne.....jakiekolwiek nawet są obłożone aluminium a z drugiej strony klejące na znanym portalu.

Ścianki kolankowej masz 5 warstw bloczków a więc 1mb. Dlatego element prostopadły do okna zrób albo całość zabudowy albo na grubość krokwii tak by w tym miejscu umieścić całą warstwę wełny. Folia paroizolacyjna powinna być klejona do folii okna a jeśli jej nie ma to dochodzić do samej ramy tak by wiatr tam nie chulał.
Mnie się wydaje że ścianka kolankowa 1mb i okno na wysokości 1,3 - 1,4m to spokojnie można wymyślić tam ładny parapet a zabudowa pod małym kątem ani prostopadle do okna ani pionowo.

bartolomeooo
28-01-2024, 21:35
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź!
Tam gdzie jest uskok to rzeczywiście błąd przy pracy... ale jeśli przesuną tą pionową konstrukcję do przodu, żeby zniwelować tenże uskok to pod oknem w najmniejszym punkcie czyli przy samej ramie miałbym prawie 10 cm wełny. Trochę rzeczywiście przekombinowane :D Oczywiście wiem o tych rowkach w ramie, przymierzałem trochę kawałek płyty KG. To jak mniemam, przyszła folia paroizolacyjna ma wejść właśnie w te rowki.
Maty bimat kupowałem i mam resztki w garażu to idealnie.
A o parapecie przy oknie dachowym to nawet nie wiedziałem że tak się da :D Rozumiem, że wtedy zabudowa powinna iść pod oknem około 45 stopni tak? Czyli prawie poziomo, tak żeby ewentualnie na tym parapecie można było coś postawić. Czy wobec tego nie zmniejszam znacząco zakresu wpadającego światła..?
Pomyślę o tym parapecie, na tygodniu jeszcze popracuję nad stelażem okna.

Wracając do tematu ścianek (bo nie mogę przez to spać :lol2: ) - jak bardzo źle będzie, albo co się może stać, na co ma wpływ, jeśli najpierw zrobię sufit podwieszany na gotowo z płytami a dopiero potem do niego zamontuje ściankę działową?
Jestem na etapie gdzie mogę to jeszcze zmienić. Rozumiem, że musiałbym w miejscu ścianek wyciąć profile sufitu, przy dachu w miejscu gdzie idą ścianki, pomiędzy krokwiami lub jętkami zamontować profil (czy deskę...?) i do niego ściankę działową, tak?

Mareks77
29-01-2024, 10:42
Zabudowę pod oknem możesz puścić tak jak na normalnym skosie czyli nic nie zmieniać i wtedy parapet masz wielkości lub głębokości skosu.
Pod samym oknem pod klamką aby tam mieć więcej miejsca to zawsze możesz dać kawałek deski w kolorze parapetu drewnianego ale prostopadle do okna a dopiero potem parapet idący poziomo.
Deska o której mówię będzie przykręcona do tego profilu lub zamiast niego który umieściłeś pod oknem i klamką..... i dopiero od tej puść parapet poziomo.
Zamontuj ścianki działowe do sufitu. Jeśli profil ścianki przy suficie nie trafia w profile na suficie to na płycie KG sufitu połóż kawałek płyty OSB i przykręć profil do niej .
Tak jak to dorysowałem na czarno w fotce:
467934467934

bartolomeooo
29-01-2024, 23:18
Ok, dzięki wielkie Mareks za pomoc! Profil ścianki będzie trafiał w profile sufitu bo ten jeszcze nie jest skończony więc w tych miejscach mogę nawet dać po 2 profile CD obok siebie. Z tymi ściankami zacząłem się zastanawiać przez miejsca w stelażu sufitu przy kominach. Obie ścianki łazienki (które będą obciążone płytkami) są przy kominach. A jeśli dobrze zrozumiałem jak zrobić stelaż krzyżowy sufitu przy kominach to w tych miejscach jest on dość osłabiony. Jeszcze mam opcję wymurowania z pustaków 12 cm, zwłaszcza, że jak już wiem gdzie dokładnie będą szły ścianki, wtedy ewentualne połączenie ściany z KG i ściany z BK z przyklejoną płytą KG będzie proste.
Tak czy siak, raz jeszcze dziękuję za rady i zabieram się za "przyjemną" robotę - z wełną...

bartolomeooo
05-02-2024, 21:18
Postawiłem pierwszą warstwę pustaków 12 cm z BK w dwóch ścianach łazienki prostopadle do kolankowej nad ścianami nośnymi... dopiero potem jeszcze zajrzałem w stare zdjęcia i okazuje się, że trzecia ścianka będzie szła po środku pustaka teriva na stropie (zdjęcie poniżej). Ściana ma długość dokładnie 300 cm, w tym będą też drzwi po środku (88 cm) więc raczej nie ma obaw o zbyt duże obciążenie stropu, zgadza się? Mogę też tę wykonać z pustaków o gr. 8 cm, ale czy taka cienka ściana nie będzie zbyt słaba?
468043

Myślałem też, że dopiero kiedyś będę się zastanawiał nad połączeniem jej ze ścianą z KG, ale mniej więcej już muszę sobie to zaplanować (kwestia wyłazu strychowego, itp.). Biorąc pod uwagę wcześniejsze komentarze wymyśliłem sobie to tak: na tą murowaną ścianę łazienki przykręcę profile CD, potem do nich płytę KG. Z boku murowanej ściany przykręcę do niej i jednocześnie do profilu CD profil ścianki UW. Można tak zrobić? Będzie to poprawnie?
468044 468045

Mareks77
06-02-2024, 08:21
Postawiłem pierwszą warstwę pustaków 12 cm z BK w dwóch ścianach łazienki prostopadle do kolankowej nad ścianami nośnymi... dopiero potem jeszcze zajrzałem w stare zdjęcia i okazuje się, że trzecia ścianka będzie szła po środku pustaka teriva na stropie (zdjęcie poniżej). Ściana ma długość dokładnie 300 cm, w tym będą też drzwi po środku (88 cm) więc raczej nie ma obaw o zbyt duże obciążenie stropu, zgadza się?
468043



Zależy jaki gruby nad pustakami masz nadbeton, oraz czy w ogóle jest tam ( przewidziane było dodatkowe ) zbrojenie z siatki właśnie ze względu na ścianki.
Masz na stropie jakieś belki rozdzielcze?
Ścianki były uwzględnione w projekcie i strop projektowany pod nie.
Ilu kanałowe są pustaki?
W tym wypadku jedna ścianka może stać ze względu na to że koło komina masz wylany i zazbrojoną betonową wstawkę więc wchodzisz ze ścianką tylko na kilka pustaków z przerwą na drzwi.
Bloczki będziesz stawiał i poziomował na grubszą na zaprawę więc możesz dać ją szerszą od ściany tak aby rozłożyć ciężar na większą powierzchnię. Ta nadlewka z zaprawy później zostanie przykryta przez styropian i wylewkę podłogową czyli jastrych.

bartolomeooo
06-02-2024, 15:12
Pustaki 2-kanałowe chyba, grubość nadbetonu ciężko określić, miało być 5 cm chyba (raczej wyszło więcej). W tym miejscu nie ma belki rozdzielczej bo teriva ma właśnie 300 cm długości. Najchętniej bym tę ściankę zrobił z pustaków 8 cm, tylko no czy nie będzie za słaba...? Mogę ją dozbroić ładnie bo zostało mi ponad 100 szt resztek o dł 14 cm z prętów do sufitu podwieszanego :D
Połączenie ze ścianą z KG będzie dobre tak jak wyżej opisałem...?

Mareks77
06-02-2024, 20:16
Rób jak uważasz. 8 cm może być Ok tym bardziej jeśli okleisz ją płytami KG to razem z klejem wyjdzie 11 lub więcej i od tego wymiaru najczęściej są ościeżnice regulowane.
2 kanały oznacza że na środku jest ścianka przegrody pustaka a grubość większa anizeli 5 cm będzie tu OK.
Jeżeli ścianka idzie prostopadle do ściany kolankowej to zakotw ją w niej za pomocą 2 prętów na różnych wysokościach. Przewiązanie ścianki z więźbą dachową czyli krokwiami jętkami, płatwiami będzie dobrym rozwiązaniem tym bardziej że do niej będą później kotwione stelaże ścianek działowych z płyt KG

bartolomeooo
06-02-2024, 23:07
Grubość 8 cm mi całkiem pasuje. Plus 3 cm profil CD i GK to wychodzi trochę ponad 12 cm... tylko trudno uwierzyć, że taka cienka ścianka, obciążona płytkami, z drzwiami którymi się czasem trzaśnie, się nie zawali... :lol2:



Przewiązanie ścianki z więźbą dachową czyli krokwiami jętkami, płatwiami będzie dobrym rozwiązaniem

To znaczy połączenie ją z dachem na stałe...? Czy to będzie dobre skoro inaczej pracuje dach a inaczej ściana...? Jak to zrobić? Myślałem, że wystarczy tylko dojechać taką ścianą trochę ponad stelaż sufitu, żeby przymocować do niej profil UD, zachować ciągłość paroizolacji...

Mareks77
07-02-2024, 07:17
Fakt że inaczej pracuje nie oznacza że masz je łączyć, sklejać. Do pracy wystarczy stalowa taśma lub pręt z 10 cm przerwą który jest jednym końcem przytwierdzony do więźby a drugim zatopiony w cienkiej spoinie pomiędzy warstwami.
Ściankę kolankową masz wysokości ok 1m więc aby pozostałe 2m zamocowane dopiero do podwieszanego sufitu nie było wahliwe należało by je gdzieś zamocować.
Jeśli profil UD i stelaż ma być mocowany do tej ściany na suficie i skosie to OK ale dodatkowa taśma nawet z wieszaka ES zamocowanego do krokwii nie zaszkodzi.

bartolomeooo
07-02-2024, 13:08
Ok, czyli jeśli dobrze rozumiem ostatnią warstwę pustaków mam połączyć drutem (fi6 / fi8) z więźbą, to znaczy zatopić w spoinie lub w pustaku i u góry przymocować do jętek/krokwi, jak na tym "pięknym" rysunku, zgadza się?
468063

bartolomeooo
05-03-2024, 15:38
Troszkę się zeszło kurcze z kilkoma pustaczkami... Jestem już prawie przy suficie i mam kilka opcji:
1. Domurować pustaków tak żeby wystawały kilka centymetrów nad profile z sufitu podwieszanego, potem do pustaków profil UD i do niego te z sufitu podwieszanego.

2. Domurować pustaków pod same jętki (zostawić 1 cm luzu). Tutaj ewentualnie można przykręcić i do pustaka i do jętki wieszak ES? (ten z dziurkami)

3. Wymurować pustaki POD stelaż sufitu, czyli profile sufitowe widoczne na zdjęciu poniżej nie byłyby rozcinane.

https://i.ibb.co/6y7XH6g/1709651370162.jpg

Mareks77
05-03-2024, 16:34
Opcja 1

bartolomeooo
28-03-2024, 00:04
Drugą warstwę wełny "nabijam" na grzybki... 15 cm, jakaś taka dobra wełna, twarda, gruba, ciężka - trochę się ostatecznie opiera na profilach CD. No i nie wiem, czy jest ktoś w stanie udzielić odpowiedzi czy te profile trochę się pod delikatnym ciężarem tej wełny nie ugną? :D

468585 468584 468586

bartolomeooo
28-03-2024, 00:08
Mareks77, na podstawie dawnych pytań rozumiem, że dobrze by było połączyć stelaż płaszczyzny skosu i poziomej pod jętkami. Fizycznie mam taką możliwość - czyli połączyć wkrętem ostatni profil na skosie z pierwszym profilem (tym niższym na stelażu krzyżowym), jak na załączonych obrazkach.... czy to ma sens?

468587 468588 468589

Dodatkowo pytanie o drugie zdjęcie gdzie widać okno. Stelaż idzie pod kątem chyba tam 45 st od okna. Na dole okna nie mogło tak iść bo za mało ocieplenia. A nad oknem może...? Czy również trzeba zrobić tak, żeby było więcej wełny...?

Mareks77
28-03-2024, 06:43
Połącz te dwa profile.
Do skosów pod różnym kątem jest specjalny profil typu V przykręcany do płyty gk sufitu.
Jeden z jego listków brzegowych jest dłuższy i może być wyginany pod różnym katem tak aby przytwierdzać do niego płytę skosu.

https://www.castorama.pl/profil-v-2-6-mb/5907738949210_CAPL.prd

Jednakże ze względu na jego trudną dostępność lepiej skręcić ze sobą oba profile a na połączenie wtopić siatkę..
Linię skosu i sufitu dodatkowo wzmocnisz nalepiając na oba profile taśmę dwustronnie klejącą a następnie przyklejając na to pas folii paroszczelnej.

Jeśli z jakiś względów na połaczeniu skosów z sufitem nie masz profili to najlepiej zrobić połączenie ślizgowe naklejając taśmę, szpachlując a następnie ślizg zabezpieczając akrylem.
To jest najlepsze wyjście.


Dla okna dachowego i jego górnej części w zależności od upodobań można zrobić to równolegle z sufitem lub prostopadle do okna. To zależy jak nisko jest położone okno i czy klamka jest na górze czy na dole.
Jeśli klamka jest na dole to zdemontuj to i puść od okna profil poprostu prostopadle do skosu i okna.
To prostrze rozwiązanie jest cieplejsze i na załamaniach pozwala na wtopienie perforowanych narożników alu.

bartolomeooo
31-03-2024, 21:16
Co do okna u jego górnej części.... fajnie by było zostawić jak jest (pomijając kupe roboty z poprawieniem tego), światła dużo więcej wpada (chociaż okno i tak od strony północnej).
Wydaje mi się, że przy ramie okna, za membraną jest ocieplenie ale nie jestem pewien - po dotyku mam wrażenie, że jest tam twardy styropian. Mogę to sprawdzić, ale jeśli to ocieplenie tam jest, to czy nadal bardzo konieczne jest zmiana tego stelaża żeby przy ramie było więcej wełny...?


Montuję obecnie wyłaz strychowy i korzystając, że chyba jest uszkodzony, zapytam czy taki sposób montażu będzie dobry czy mój chłopski rozum coś przeoczył. Wyłaz wydaje mi się, że jest uszkodzony, bo cokolwiek nie zrobię z nim to ten zatrzask (rygle?) są obok ościeżnicy, nie wchodzą w nią, żeby "zamknąć"/ zablokować klapę... czyli czy otwieram klapę prętem czy zamykam to i tak się otworzy. Nie wiem, czy widać to na zdjęciach. We wtorek zadzwonię do producenta.

Pomysł na montaż mam taki: jest stelaż krzyżowy pod sufit podwieszany. W miejscu gdzie ma być wyłaz dodaję trzeci rząd profili do tego stelaża i na nich kładę wyłaz - dzięki temu będzie zlicowany z płaszczyzną profili (odpada mi problem poziomowania). Montuję wyłaz na stałe. Przy wykończeniu dochodzą płyty GK do stelaża i wtedy również na wkręty do klapy wyłazu. Wykończę sobie narożnikami i gipsem (bez listew maskujących). Planowany efekt jest żeby to wyglądało trochę jak drzwi ukryte (delikatna szpara pomiędzy wyłazem a resztą sufitu) no i dodatkowo będzie jednolita struktura sufitu - płyty GK. Jeszcze jak będę miał za dużo pieniędzy to pomiędzy klapę a płytę GK włożę matę z aerożelu :D To wydaje się zbyt proste, żeby było dobre... czy może być?

468602 468603

Mareks77
01-04-2024, 09:23
Jeśli okna dachowe faktycznie posiadają pakiet izolacyjny czyli opaskę ze styroduru i wypuszczony płaszcz zmembrany lub folii to OK.
Pozostaw tak jak jest i upchaj tam jak najwięcej wełny tak aby doszła we wszystkie zakamarki.
Następnie połącz płaszcz folii okiennej z folią paroszczelną na stelarzu tak aby nie chulał tam wiatr :yes:

Odnośnie włazu prawdopodobnie ze schodami to z zamieszczonych fotek nic nie wynika,, nie wiem o jakie rygle chodzi.
Zawszę kasetę montowałem po prostu do jętek lub kleszczy, sam właz licując z podwieszanym sufitem ...... najlepiej podaj typ lub link do instrukcji.

bartolomeooo
18-04-2024, 00:18
Wyłaz chyba niedopracowany w 100%, z allegro, ale po delikatnych przeróbkach jest raczej super zamontowany no i pracuje tak jak powinien.
468732 468733

Robiłem tak jak Mareks77 podpowiadałeś - czyli wieszaki do stelaża co 60 cm, teraz całą rolkę wełny tnę na pół, dopiero rozkładam i układanie tej wełny jest tak proste i szybkie że aż przyjemne, wręcz nie do wiary jak to łatwo idzie. Dziękuję!!! :D
468734

Mam teraz jeszcze 2 pytanie:

1. Rozumiem, że wszelkie połączenia na stelażu, łączniki, wieszaki do krzyżowego skręcam "pchełkami", natomiast tam gdzie profile CD wchodzą w profil UD to tych dwóch nie skręcam tak? Generalnie nigdy nie skręcam żadnego profilu UD z CD tak?
468735 468736

2. Łazienka na poddaszu, brak okna dachowego. Jest komin i przewidziana wentylacja grawitacyjna. Obawiam się jednak, że to zbyt słaba wentylacja łazienki (widząc jak jest w dolnej łazience używanej dopiero przez praktycznie 2 osoby tylko).
Chciałem w tej łazience na poddaszu zrobić dodatkowy kanał w suficie z podłączonym wentylatorem, który działałby tylko przy zapalonym świetle, a reszta zostanie kanałowi grawitacyjnemu w kominie. Wentylator miał dmuchać przez sufit na strych. Jednak ten strych też ocieplę i położę folię, więc nie mogę tak zrobić bo zamknę na nim wilgoć z łazienki. Czy mogę to jakoś inaczej rozwiązać? Darować sobie całkowicie? A może zamontować dodatkowy kominek na dachu?

Mareks77
18-04-2024, 06:45
Co do pytania 1 to nie skręcaj. Odnośnie pytania 2 to najlepszy będzie wentylator ale z zaworem zwrotnym lub zastosuj razem z nim sam zawór który kupisz.
Kominka nie zalecam bo w razie cofki w łazience potem wieje i jest chłodno.
Taki sam zawór od razu radzę przewidzieć na okapie w kuchni.
Jeśli łazienka jest dość duża z oknami dachowymi to wentylator lub kominek jest zbędny.
U siebie właśnie zlikwidowałem wentylator a do otworu w suficie zamontowałem anemostat do ogrzewania DGP z kominka.

Ewentualny kanał grawitacyjny w kominie jeśli jest przewidziany do łazienki zastosuj kratkę z żaluzją którą będziesz regulował przewiew.

bartolomeooo
18-04-2024, 17:12
Ok. Czyli kanał w kominie grawitacyjny i tak zrobię, żaluzję z regulacją to dobry pomysł (w dolnej łazience mi wieje, ale to chyba problem też z kratką w kominie nad dachem która jest od strony nawietrznej). Oraz dodatkowo zamontować jakiś wentylator z klapą zwrotną tak?

Taki znalazłem na szybko:
https://allegro.pl/oferta/wentylator-lazienkowy-eberg-axi-100-ht-timer-higrostat-11561474121

Chociaż pewnie wszystko jedno...

Natomiast właśnie chodzi o to, że gdyby miało tą wilgoć wywiewać na strych (ocieplony i przykryty folią) to chyba dobre nie jest...? Co się stanie z tą wilgocią na strychu...? Czy po prostu nie kłaść tam folii paroizolacyjnej? Może pytanie głupie (bo ja się nie znam) no ale jak dzień w dzień będzie wilgoć z łazienki przez ten wentylator szła na w miarę szczelny strych no to prędzej czy później zacznie się tam robić mokro....

Mareks77
18-04-2024, 20:53
Wentylator spowoduje że wilgoć chwilowa która będzie np. po kąpieli lub prysznicu będzie wywiewana. Chujnik wilgotności to dobra rzecz bo sam się włączy wtedy kiedy wilgotność wzrośnie i nie trzeba będzie go samemu załączać albo uzależniać od światła w łazience czyli wtedy kiedy tam będziemy,
Podstawową rzeczą jest natomiast klapa zwrotna bo nie będzie nawiewało chłodnego powietrza z zewnątrz ( z kominka ponad dachem itp. ) a klapa otworzy się sama wtedy kiedy załączy się wentylator..

Folia ma być wszędzie tam gdzie jest ocieplenie z wełny, czyli na całym poddaszu oraz sufitach podwieszanych itp.
Dlatego wentylacja i wymiana powietrza jest potrzebna ale czasem jest ona kłopotliwa bo nawiewa zimne powietrze z zewnątrz przez okap nad kuchnią a wychodzi ono na poddaszu w łazience lub gdzxieś indziej .
Taka wymiana wychładza dom więc za ogrzewanie płacimy krocie.
Nawet jeśli zamontujesz klapę zwrotną to wentylacja będzie zachodziła bo istnieją wywietrzniki w oknach dachowych a normalne okna nie są szczelne w 100%, czasem się je rozszczelnia specjalnie a regulacja zima lato także powoduje mniejsze lub lepsze przyleganie okiennicy do uszczelek.

Dlatego zastosowanie wentylatora z czujnikiem higro spowoduje że wilgoć z łazienki będzie wychodziła na zewnątrz wtedy kiedy naprawdę będzie a gdy jej tam nie ma to klapa uchroni Cię przed nawiewaniem zimnego powietrza z zewnątrz. Poza łazienkami kratka wentylacyjna jest potrzebna tylko w kuchni gdyż tam codziennie gotując produkujemy wiloć a nie zawsze włączamy wyciąg,
Kratka regulowana z żaluzją spowoduje że sami wyregulujemy tą wymianę powietrza,

bartolomeooo
21-04-2024, 22:04
Dziękuję za obszerną odpowiedź. Natomiast albo ja czegoś nie rozumiem, albo źle zadaje pytanie... a pojawiły się nowe okoliczności więc może raz jeszcze zacznę uzupełniając temat :D

No to tak - na poddaszu mam do dyspozycji 4 kanały wentylacyjne (na czerwono zaznaczone kanały na grafice poniżej). Do łazienki planowałem użyć tego zaznaczonego w kółku. Grawitacyjnie rzecz jasna...
Chciałbym mimo to dodać wentylator łazienkowy na wszelki wypadek bo w łazience nie ma okna, widzę ile wilgoci jest w dolnej łazience, zresztą jestem na etapie ocieplenia poddasza, więc teraz to jeszcze łatwo zrobić.
Początkowo chciałem zrobić po prostu dziurę w suficie, żeby wentylator wyciągał wilgoć na strych - czyli wystawić tę rurę kilka centymetrów ponad podłogę OSB strychu. Jednak, jeśli strych ocieplę i położę folię paroszczelną to zamknę na nim tę wilgoć z łazienki. To jest pierwszy problem... (przynajmniej na chłopski rozum).

Dzisiaj uświadomiłem sobie, że mam jeszcze komin z drugiej strony łazienki. Jeden kanał byłby dla pralni (w niej zamierzam umieścić osuszacz powietrza + właśnie ten kanał wentylacyjny w kominie). Natomiast drugi kanał od strony łazienki raczej jest wolny (bo jak mniemam w pokojach na górze nie ma potrzeby robić tej wentylacji). Kanał ten byłby akurat w miejscu prysznica, więc chyba super, załatwiłby sprawę, natomiast komin jest betonowy, tzn. z pustaków betonowych (keramzytowy?), więc pchanie wilgoci w ten komin to chyba też słaby pomysł, zwłaszcza, że kanał sięga w dół do stropu....

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem byłoby chyba jednak żeby od wentylatora szła szczelna rura ponad dach (mam do dyspozycji jeden kominek na dachu wolny - miał być do wentylacji pokoju właśnie, tyle, że jest oddalony od łazienki o jakieś 4-5m, ale to raczej nie problem).

Inna rzecz jak czytałem, że taki wentylator łazienkowy może się trochę kłócić z wentylacją grawitacyjną, no ale to trudno... :D

To jeszcze raz proszę o pomoc w tym temacie.

468768

Mareks77
22-04-2024, 07:01
Jeśli zamontujesz wentylator w suficie to raczej konieczna jest także rura która podłaczona do wentylatora odprowadzi tą wilgoć na zewnątrz. Jeśli strych byłby nieużytkowy to owszem bo posiada on wywietrzniki więc obieg powietrza usuwał by także i tą wilgoć.
Jeżeli natomiast koło łazienki masz kanał wentylacyjny to jest on tam po to aby zapewniać wentylację czyli usuwać także chwilowy nadmiar wilgoci.
Jego budowa i skład ( betonowy czy keramzytobetonowy ) w tym przypadku nie ma żadnego znaczenia i nie jest konieczne umieszczanie w nim dodatkowej rury.

Wilgoć łazienkowa nie należy mylić z wodą i podlewaniem storczyka.
Keramzyt jest na nią odporny i pełni tylko rolę magazynu z którego po podlaniu kwiatka wydziela się ona w postaci pary wodnej a więc w osłonce mamy powietrze ze zwiększoną wilgotnością namiastkę lasów tropikalnych i sprzyjające warunki do uprawy tych roślin.
Komin i kanał wentylacyjny to inna sprawa bo w nim istnieje ciąg powietrza. Ciepłe powietrze z pomieszczenia jest lżejsze od tego zimnego ( na tej zasadzie w powietrzu utrzymują się balony ) a więc ciepłe powietrze idzie do góry a jego zwiększona ilość powoduje wzrost ciśnienia. Jeżeli więc istnieje dla niego droga ujścia przez kanał wentylacyjny nawet z zaworem zwrotnym to ono ujdzie.
To samo dotyczy ciepłego powietrza po kąpieli zawierającego dodatkowo zwiększoną ilość wilgoci.
Wentylator lub kratka wentylacyjna umożliwi wyjście a kanał poprowadzi je na zewnątrz.
Wilgoć jeżeli nawet jej część osiądzie na zimnych ściankach kanału komina to poprzez ciągły przepływ powietrza zostanie wydalona na zewnątrz nie powodując żadnych szkodliwych skutków.

Wentylator nie kłóci się z wentylacją grawitacyjną jeśli po pierwsze jest on zamontowany na wejściu do tej wentylacji a po drugie jeśli ten kanał nie jest wykorzystywany także przez inne pomieszczenia.
Poza tym wentylator nie będzie działał cały czas powodując podciśnienie w domu gdzie inne kanały wentylacyjne zamiast usuwać powietrze będą miały cofkę a więc będą zaopatrywać dom w powietrze które usunie wentylator.
On będzie działał tylko w chwili zwiększonej wilgoci a po jej usunięciu wyłączy się.

bartolomeooo
22-04-2024, 20:57
Ok, wszystko rozumiem! Dziękuję za to całościowe wytłumaczenie tematu! W jednym kominie zostawię dla łazienki jeden kanał wentylacyjny a w drugim kominie do kanału wentylacyjnego podłączę wentylator.

bartolomeooo
22-04-2024, 21:07
Już powoli kończą się moje wątpliwości i pewnie oczywiste pytania :D natomiast zaraz będę robił ostatnią najtrudniejszą rzecz na budowie czyli ścianki z GK.
Na razie kończę ocieplenie sufitu, za chwilę cały stelaż i ocieplenie będą gotowe. Dopiero będę robił większość ścianek działowych. No i pytanie o kolejność. W mojej sytuacji mam dwie opcje do wyboru: zrobić płytowanie GK całego sufitu poddasza i dopiero ścianki czyli profil UW przykręcam do GK, a druga to zrobić najpierw wszystkie stelaże, czyli profile UW ścianek przykręcę do stelaża sufitu, a dopiero na końcu płytowanie...? To drugie rozwiązanie wydaje się być prostsze chociażby ze względu na elektrykę, która będzie robiona po ściankach...

A tak tylko z czystej ciekawości - skoro te łączenia płaszczyzn (np. sufitu ze ścianką) są takie kłopotliwe i najczęściej pękają to czemu nie można ich połączyć kotwą chemiczną...? :D

bartolomeooo
01-05-2024, 20:59
Nadszedł dzień kiedy trzeba zacząć robić ścianki. Także najpierw zrobię stelaże ścianek działowych, płytowanie na samym końcu (i ścian i sufitu). Mam nadzieję, że to jest w miarę dobre/poprawne... W takim razie pod jętkami, gdzie mam stelaż sufitu krzyżowy, to profil ścianki UW przykręcam tylko do pierwszej warstwy. Dopiero od niego odliczam kilka centymetrów i daję krzyżowo profile CD co 40 cm tak? Pytanie w jakiej odległości ten pierwszy profil CD od profila UW ścianki zakładając, że będzie podwójne płytowanie? Proszę o pomoc. Mam wolny tydzień, muszę te ścianki machnąć.
468826

bartolomeooo
08-05-2024, 21:28
Może się uda coś doradzić.

W skrócie: teraz robię stelaż, potem folia, pierwsza warstwa płyt, ścianki GK i potem druga warstwa płyt już do ścianek. (Robię podwójne płytowanie KG na suficie - nie wiem czy trzeba czy nie, co to daje, ale ktoś doradził więc trzeba robić). Wyszło mi więc strasznie dużo tych profili na stelażu krzyżowym, zapewne jest coś nie tak. Na czerwono są zaznaczone miejsca w których będą ścianki, więc na chłopki rozum po bokach musiałem dodać profile, żeby płyta KG (ta druga) była do czegoś przymocowana a nie tylko do pierwszej płyty GK, więc wychodzą 4 profile CD obok siebie :D

Proszę o radę czy wszystko jest dobrze....

Jeszcze mam pytanie: czy na pewno każdy łącznik krzyżowy trzeba skręcać? Na każdy po 4 wkręty...? Straszelnie tego dużo..... (a teraz nie tak łatwo bo wełna już jest)...

A czy potem jak przykręcam górny profil UW ścianki do sufitu to czy w tym miejscu też przyklejać na niego taśme piankową uszczelniającą?
468889

Mareks77
09-05-2024, 09:09
Nie wiem o....... coś namieszałeś albo doradzał Tobie jeszcze ktoś inny.
Dwie płyty mają sens ale tylko na ściankach aby nie była taka wiotka .
Łączników krzyżowych jeśli chodzi o te:
https://allegro.pl/oferta/budmat-lacznik-krzyzowy-do-profili-cd-60-100-szt-12798522618?offerId=12798522618&inventoryUnitId=yMilg9q0xxBBysFR3ehrOQ&adGroupId=N2RkNmFkZDQtNDU4Mi00YTg5LTk3MDMtYWU2ZWIy Y2I1MTE0AA&campaignId=MGY3MTUyOTItZDI2Yi00MjQ2LWE5ZjUtNTI2NDl iOWI4YmEzAA&sig=ae935585ff41ffca0ecbc17a160a807d&utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_term=branding&utm_source=google&utm_medium=ads&gad_source=1&gclid=EAIaIQobChMIwp_w7IuAhgMVghCiAx069QWnEAQYBCAB EgKpKPD_BwE
nie skręcaj......to niepotrzebna praca.
Na suficie dwie płyty są zbędne no chyba że w kilku miejscach profile od ścianek są przykręcone tylko do tych płyt i tak sobie planowałeś wzmocnić.
Do tego lepsze są kawałki płyty osb.
Jedna osoba u góry przytrzymuje osb a druga od dołu kręci do niej poprzez płytę KG profil UW od ścianek
Obie płyty przykręcasz na ściance do tych samych profili pionowych których jeszcze tu nie widzę. Na suficie nie trzeba dokładać nic dodatkowego.

bartolomeooo
09-05-2024, 22:43
Ok, bardzo dziękuję za rady bo już dzisiaj bym skręcał wszystkie te łączniki krzyżowe po 4 wkręty tak jak było. Poprawiłem...
468900

Mareks77
10-05-2024, 06:07
Jeśli umieścisz wszystkie stelaże ścianek to płyty na ścianki a następnie taśma ślizgowa na płyty i płytowanie sufitu.
Potem po szpachlowaniu na łączenia sufitu i ścian akryl

bartolomeooo
10-05-2024, 10:49
Już nastawiłem się, że najpierw płyty GK po całości sufitu. Chociaż opcja, żeby najpierw stelaż ścianek zrobić jest znacznie lepsza dla mnie, chociażby ze względu na elektrykę, hmm...

bartolomeooo
10-05-2024, 22:26
No dobrze... w takim razie mam dwie opcje:

1. Płytowanie po całości sufitu i dopiero profile ścianek UW do sufitu, czyli do karton gipsu. Wtedy stelaż krzyżowy robię sobie po prostu co 40 cm (plus wzmocnienia nad ściankę - nad profil UW).

2. Najpierw robię stelaż krzyżowy sufitu i od razu do niego profile UW ścianek (wtedy to zdjęcie które wstawiłem na początku poprawnie pokazuje rozkład profili - wstawiam je niżej raz jeszcze). No bo jeśli nad przyszłym profilem UW ścianki daję wzmocnienia - zaznaczone na czerwono ścianki 10 cm). No to po obu stronach ścianki muszę dać profile CD, żeby ten karton gips na suficie (przy ścianie) był do czegoś przykręcony zgadza się? Wobec tego wychodzi mi 4 profile CD obok siebie - pierwszy na koniec płyty gk w jednym pomieszczeniu, drugi i trzeci - wzmocnienie nad profilem UW, czwarty jako początek płyty gk w następnym pomieszczeniu.

Rozumiem, że te dwie opcje opisuję dobrze. Według twojej Mareks77 rady powinienem w mojej sytuacji wybrać opcję 2. Ja chcę ją wybrać tylko w takim razie nie rozumiem gdzie jest błąd w rozkładzie profili.

Jeśli jeszcze mogę o radę czy dobrze na zdjęciu poniżej mam rozkład profili UW na stropie - nie wiem czy ma znaczenie że przez całą długość domu idzie jeden profil UW a prostopadłe ściany 'dochodzą' do tej czy np. odwrotnie - te prostopadłe powinny być dłuższe a te na długość domu dochodzić do nich. Mało to zrozumiale zapisałem. Chodzi mi o miejsca w żółtych kołach.

W takim razie - jeśli teraz profil UW ścianki skręcam "pchełką" z profilami CD na suficie to czy dawać na niego piankę akustyczną?

468910 468911

EDIT. Stelaż skończony... myślę, że jest dobrze.

468925 468926

bartolomeooo
13-05-2024, 21:50
Dobrze to się robi...? :D
czy profile pionowe skręcać z czymś teraz czy tylko z płytą KG potem?

468934 468935 468936

Mareks77
14-05-2024, 06:34
Zrób płytowanie całego sufitu a dopiero potem stawiaj ścianki czyli profil UW dajesz poziomo na suficie i na podłodze a profile CW dajesz do niego pionowo.
W ten sposób nie potrzebujesz żadnych dodatkowych profili tylko kawałki płyt osb w miejscach gdzie profil UW trzymał by się tylko samej płyty bez stelaża.
Po tym zrobisz sobie instalacje i opłytujesz ściany.

Jeśli sufitu nie jest dużo to dobrym rozwiązaniem jest pierw płytowanie osb a następnie dopiero płyta KG.
Wtedy ścianka idzie gdzie chcesz.

Skręcaj CW z UW co drugi profil na długiej ścianie lub tylko początki i końce na krótkiej np. w otworach drzwiowych.

Opcja 1 była dobra ale robiąc stelaż sufitu po prostu nie przewidziałeś a mi wypadło z głowy gdzie będą szły ścianki aby to w tym miejscu wypadł następny profil.
Wtedy profil UW sufitowy by szedł dokładnie przykręcony do profili CD a ten idący w poprzek prostopadle od dochodzących ścianek byłby kręcony co 40 cm co jest wystarczające.

Jak masz na środku ten swój korytarz z drzwiami do każdego pokoju to zrób go najpierw.. Potem do tego stelaża przykręcisz ścianki. W miejscu styku przyszłych bocznych ścianek na korytarzu musisz dać profil.
Tak a propos to tam na podłodze nie ma jeszcze wylewek?

bartolomeooo
14-05-2024, 21:56
Dziękuję za odpowiedź!!


W ten sposób nie potrzebujesz żadnych dodatkowych profili tylko kawałki płyt osb w miejscach gdzie profil UW trzymał by się tylko samej płyty bez stelaża.

Znaczy tak: dokładnie przewidziałem gdzie będzie szła ścianka i w tych miejscach, czyli nad przyszłym profilem UW (10 cm) dałem dwa profile CD obok siebie. Zanim tu zapytałem czy trzeba je skręcać łącznikiem krzyżowym to wszystkie te dodatkowe profile CD nad profil UW już skręciłem (po 4 wkręty na 1 łącznik) :D więc ja już tego nie chcę demontować. Generalnie stelaż sufitu jest raczej naprawdę zrobiony bardzo dobrze i nie będzie takiej sytuacji żeby profil UW trzymał się samej płyty GK.
Sufitu jest dużo, powierzchnia łącznie do płytowania to około 120m2. Jeśli nie muszę to wolałbym już się nie zabierać za wzmacnianie z płyt OSB. Nie wiem jak to robić i tego nie widzę....


Wtedy profil UW sufitowy by szedł dokładnie przykręcony do profili CD a ten idący w poprzek prostopadle od dochodzących ścianek byłby kręcony co 40 cm co jest wystarczające.
U mnie dokładnie tak jest. Czyli w miarę dobrze...?

I nadal nie jestem pewny czy w obecnej sytuacji najpierw stelaż ścianek czy najpierw płytowanie sufitu i dopiero stelaż ścianek.... Na jednym z poniższych zdjęć jest przykręcony profil UW ścianki do dwóch profili CD bezpośrednio nad nim, które one są skręcone wieszakiem krzyżowym do pierwszego rzędu profili głównych (po 4 wkręty w każdym miejscu). Mimo to, kiedy dzisiaj (co prawda na siłę) ruszałem włożony tam pionowy profil CW to ten górny UW miał odchylenia o jakiś centymetr - chodził razem z tymi profilami CD, pomimo tak wydawałoby się dobrego skręcenia, itd. Ten fakt przekonuje mnie, że najpierw powinny być płyty GK, one usztywnią profile CD i dopiero profil UW... nie będzie miał prawa się ruszać.



Tak a propos to tam na podłodze nie ma jeszcze wylewek?

Nie ma jeszcze... najpierw ściany zrobię, potem elektryka (w tym w podłodze pewnie), reszta płytowania, styropian na podłogę, rurki ogrzewania i dopiero wylewki.

468949468950468951468952468953

Mareks77
14-05-2024, 22:05
Najpierw płytowanie sufitu a następnie stelarz ścianek.

Po pierwsze to robiąc odwrotnie płyty na suficie musisz docinać do wymiarów pomieszczenia czyli raczej będzie to więcej roboty niż przy docinaniu ich na całe podsdasze.
Po drugie to jeśli najpierw zrobisz stelarz ścianek to płytując sufit zasłonisz część profilu UW który będzie na suficie. więc kręcenie ścianek będzxie utrudnione,

bartolomeooo
24-06-2024, 22:56
Mareks77 - podpowiedziałeś, żeby na ścianach kolankowych zrobić płyty GK na profilach CD.
Mam pytanie - idealnie mi wychodzi jedna płyta poziomo, pod nią do stropu zostaje jakieś 5-8 cm (akurat styropian i wylewka). Pytanie czy te profile CD mogę zamontować takimi kołkami jak na zdjęciu do ściany, czy to wystarczy i czy ten profil ma być TYLKO do ściany zamocowany (będzie kilka cm luzu nad stropem) czy trzeba go "postawić" na stropie?
Profile rozumiem że co 50 cm wystarczy i planuję na takie 3 wkręty jak na zdjęciu.

PS. (robota idzie jak krew z nosa, a co kolejna to jeszcze gorsza od poprzedniej) :D

469237 469238 469239

Mareks77
25-06-2024, 06:45
Może być tylko do ściany i nie dotykać lub mocować ich do podłogi stropu.

Jeśli przychodzi tam jeszcze styropian i wylewka to wokół ścian konieczna jest taśma dylatacyjna tak aby posadzka z wylewki nie dotykała płyt ani profili.
Wkręty te na fotce to zwykłe kołki szybkiego montażu.
Jeśli wkręt posiada gwint zdolny do wkręcania to ok ale jeśli tylko zęby bez skoku lub jeszcze zaokrąglone aby ich nie wkręcać tylko wbijać to raczej złe rozwiązanie.
Montaż polega na ich wbijaniu spowoduje że albo nie dobijesz ich dokładnie lub aż za bardzo przez co spłaszczysz trochę profil.

Najlepiej aby wkręty miały gwint lub używaj normalnych kołków.

Odnośnie montażu stelaża to zarówno góra na ściance kolankowej oraz dół na skosie najlepiej zrobić tak aby kończyły się poziomymi profilami CD 60 i te profile stykając się narożnikami tworzyły prostą linię wyznaczającą potem idealnie te odcięcie pomiędzy ścianą a skosem.
Obecnie łącząc profile skosu i ściany kolankowej moze być trudno to wykonać lub musisz to robić bardzo dokładnie aby linia na płytach KG była idealnie prosta.

Na łączeniu ściany i skosu najlepiej dokładnie w gips wtop siatkę. Ta flizelinowa raczej tam się nie nadaje.

Nie wiem o jakiej jednej płycie poziomo piszesz bo jeśli standardowa ma 120 cm to 3 wkręty to za mało. Jeśli płyta mała ma 90 to także mało. Profile co 40 - 45 cm
Na fotce widzę że ścianka kolankowa ma prawie 5 bloczków po 20cm więc to prawie 1m a więc minimum 4 wkręty.

bartolomeooo
26-06-2024, 00:12
Odnośnie montażu stelaża to zarówno góra na ściance kolankowej oraz dół na skosie najlepiej zrobić tak aby kończyły się poziomymi profilami CD 60 i te profile stykając się narożnikami tworzyły prostą linię wyznaczającą potem idealnie te odcięcie pomiędzy ścianą a skosem.
Obecnie łącząc profile skosu i ściany kolankowej moze być trudno to wykonać lub musisz to robić bardzo dokładnie aby linia na płytach KG była idealnie prosta

No z tym będzie problem pewnie ale trudno... jeśli profile CD na skosie zamontowałem RÓWNO to i ta linia powinna wyjść równo. Może ewentualnie jakieś małe nierówności uda się potem przy szpachlowaniu poprawić.


Nie wiem o jakiej jednej płycie poziomo piszesz bo jeśli standardowa ma 120 cm to 3 wkręty to za mało. Jeśli płyta mała ma 90 to także mało. Profile co 40 - 45 cm
Na fotce widzę że ścianka kolankowa ma prawie 5 bloczków po 20cm więc to prawie 1m a więc minimum 4 wkręty.

Tak, płyta będzie szła cała poziomo (120 cm). Pytałem o liczbę tych kołków szybkiego montażu na jeden profil.

Zrobiłem tak jak na zdjęciu. Ja wywiercam dziurę w profilu wiertarką i wkładam po prostu kołek szybkiego montażu. Ogólnie mnie nie przekonuje ten sposób montażu profili do ściany, ale no chyba jest dobrze zrobione.

469245 469246

Mareks77
26-06-2024, 06:15
No z tym będzie problem pewnie ale trudno... jeśli profile CD na skosie zamontowałem RÓWNO to i ta linia powinna wyjść równo. Może ewentualnie jakieś małe nierówności uda się potem przy szpachlowaniu poprawić.



Przy szpachlowaniu już nic nie poprawisz więc staraj się o idealne położenie stelaży i płyt.

Sposób nie przekonuje bo niekiedy profil jak widzisz wygina się do wewnątrz, kwestia nierównej siły uderzenia młotkiem przy tego typu kołkach.
Ważne aby się trzymało.