PDA

Zobacz pełną wersję : Montaż naproża nad drzwiami w starym budownictwie



NesTix
21-01-2024, 17:48
Witam

Przeszukałem całe forum, jednak nigdzie nie znalazłem odpowiedzi na pytanie dotyczące sensu i potrzeby montażu nadproża, stad pytanie.

Budynek wielorodzinny, stare budownictwo. Czy zasadnym jest montaż nowych nadproży - belek stalowych I NP 180 - w miejscach, w których od początku istnienia budynku znajdują się drzwi wejściowe wewnętrzne? Poniżej link do zdjępoglądowe po demontażu drewnianych futryn.

https://ibb.co/f4mRG02

Będzę bardzo wdzięczny za wszelkie rady i sugestie.

jajmar
21-01-2024, 20:44
Jeżeli to jest budynek wielorodzinny to masz zgodę wspólnoty, na grzebanie przy konstrukcji budynku? Skoro ktoś wymontował tylko drzwi to nadproże powinno przecież być na mijscu.

NesTix
22-01-2024, 07:25
Przy wynajmie mieszkania otrzymałem wykaz prac remontowych do zrobienia, w ramach umowy. I jednym z punktów wykazu jest wykonanie przesklepień nad każdym wejściem wewnątrz mieszkania i dodatkowo nad drzwiami zewnętrznymi. Stąd moje pytanie, odnośnie zasadności takiego działania, skoro budynek istnieje kilkadziesiąt lat, drzwi w tym miejscu istniały od samego początku i nic się z nadprożem nie działo, nie widać żadnych krzywizn czy pęknięć.

jajmar
22-01-2024, 10:17
Przy wynajmie mieszkania otrzymałem wykaz prac remontowych do zrobienia, w ramach umowy. I jednym z punktów wykazu jest wykonanie przesklepień nad każdym wejściem wewnątrz mieszkania i dodatkowo nad drzwiami zewnętrznymi. Stąd moje pytanie, odnośnie zasadności takiego działania, skoro budynek istnieje kilkadziesiąt lat, drzwi w tym miejscu istniały od samego początku i nic się z nadprożem nie działo, nie widać żadnych krzywizn czy pęknięć.

Zamiast pytać na forach zapytaj zlecającego. Może jakieś cel w tym jest.

Mareks77
22-01-2024, 12:40
Przy wynajmie mieszkania otrzymałem wykaz prac remontowych do zrobienia, w ramach umowy. I jednym z punktów wykazu jest wykonanie przesklepień nad każdym wejściem wewnątrz mieszkania i dodatkowo nad drzwiami zewnętrznymi. Stąd moje pytanie, odnośnie zasadności takiego działania, skoro budynek istnieje kilkadziesiąt lat, drzwi w tym miejscu istniały od samego początku i nic się z nadprożem nie działo, nie widać żadnych krzywizn czy pęknięć.

O ile w ogóle to nadproże tam było. Jeśli nie są to ściany nośne konstrukcyjne budynku tylko działówki to ze względu na stałe grube drewniane ościeżnice drzwiowe nadproży może w ogóle tam nie być.
Dla ścian nośnych w starym budownictwie bez rozkuwania dosyć trudno o identyfikację ze względu na zastosowanie np. nadproża Kleina złożone z cegieł tak jak ściany z dodatkowym zbrojeniem w warstwie zaprawy.


Podczas remontu i ewentualnej wymiany na ościeżnice opaskowe takowe elementy jak nadproża w ścianach działowych powinny być już zamontowane.

Należy zapytać zlecającego lub wykonawcy który prawdopodobnie określił zakres prac.