PDA

Zobacz pełną wersję : Zgoda współwłaścicieli



Czarna8888
23-01-2024, 07:24
Jestem współwłaścicielem działki w części ułamkowej ,posiadam 5/12 ,pozostali dwaj właściciele posiadają 5/12 i 2/12 . Chcą oni rozbudować i nadbudować swój dom na co się nie zgadzam .Z tego co wiem załatwiają już pozwolenia na budowę. Żadnego pisma jeszcze nie otrzymałam .Czy grożą mi jakieś konsekwencje prawne ,finansowe z racji tego ,że nie zgadzam się na taką inwestycję? Na posesji są dwa domy ,ja mieszkam w jednym pozostali współwłaściciele w drugim . W miejscu gdzie chcą dobudować pomieszczenia chciałabym aby w przyszłości gdy zniesiemy współwłasność mieli swój wjazd z drogi publicznej bo póki co posiadamy jeden wspólny wjazd .Jesteśmy niestety skonfliktowani .Proszę o poradę .

dwiecegly
23-01-2024, 11:10
Nic bez twojej zgody nie rozbudują (co wymaga pozwolenia na budowę).

Elfir
23-01-2024, 13:00
dlaczego nie znieśliście współwłasności?

jajmar
23-01-2024, 14:41
dlaczego nie znieśliście współwłasności?

Jakby sobie robili na złość?

Elfir
23-01-2024, 15:19
Chyba, ze tak :D

Czarna8888
23-01-2024, 17:18
Przez kilkanaście lat była zgoda ,rok temu zamieszkała z nami brata kobieta i zaczęło się piekło,wprowadzanie nowych zasad ,straszenie i nękanie .Stąd moja decyzja żeby odciąć się od nich

Czarna8888
23-01-2024, 17:51
Czy sądownie taką zgodę otrzymają pomimo mojego sprzeciwu ?

Elfir
23-01-2024, 20:21
Czy sądownie taką zgodę otrzymają pomimo mojego sprzeciwu ?

Tak, jeśli sąd podzieli ich argumentację. Musieliby wystąpić do sądu by ograniczył twoje prawa własności i wydał decyzję za ciebie.
Poczytaj ks. IV Kodeksu Cywilnego. Ona określa prawa i obowiązki współwłasności. Jak najszybciej złóż wniosek o zniesienie, bo może się okazać, że zmusza cię do partycypowania w kosztach remontu ich domu - w końcu masz w nim udział 5/12. A oni mają udział w twoim domu 7/12.

Kaizen
23-01-2024, 20:56
Czy grożą mi jakieś konsekwencje prawne ,finansowe z racji tego ,że nie zgadzam się na taką inwestycję?

Art. 199. Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.

Skoro pozostali mają większość, to mogą nieźle Ci uprzykrzać życie nie tylko jakbyś coś chciał w zakresie przekraczającym zwykły zarząd (patrz wyżej) ale też w zakresie zwykłego zarządu (patrz niżej).

Art. 201. Do czynności zwykłego zarządu rzeczą wspólną potrzebna jest zgoda większości współwłaścicieli. W braku takiej zgody każdy ze współwłaścicieli może żądać upoważnienia sądowego do dokonania czynności.

Niezgoda rujnuje.