PDA

Zobacz pełną wersję : Kocioł gazowy do otwartej instalacji c.o.



XYK
26-01-2024, 13:02
Stoję przed dylematem zakupu kotła gazowego do 20KW. Dom jednorodzinny , ocieplony, ok. 120m2 . Instalacja c.o. grawitacyjna , otwarta. Piecem gazowym nie będę grzał c.w.u. (tym zajmuje się elektryczny bojler "napędzany" prądem z fotowoltaniki ). Nie wiem w jakim kierunku iść. Czy zamykać instalację ( duże koszty remontów pomieszczeń / "pochowane piony itd" ), czy może kupić kocioł gazowy przystosowany do otwartych instalacji np. ACV HRE eco 18 Solo , może jakiś inny .... . Wymóg - ma spełniać normy pod "czyste powietrze"

Zoltyy
26-01-2024, 14:54
Jak instalacja otwarta to masz pewnie gdzieś pod dachem naczynie wzbiorcze?
Czy nie wystarczy go usunąć i założyć na rury odpowietrzniki w tym miejscu?

Zamykałem system 15 lat temu i tak to się odbyło - bez kucia, tylko przeróbka w kotłowni i dołożenie odpowietrzników.

Nie wiem na jakich temperaturach operujesz po dociepleniu - jeśli w okolicach 65-70 stopni (lub mniej) w najzimniejsze dni, to warto pokusić się o kondensacyjny, z tym że musisz doliczyć wsad kominowy.

marvinetal
26-01-2024, 15:04
Jak instalacja otwarta to masz pewnie gdzieś pod dachem naczynie wzbiorcze?
Czy nie wystarczy go usunąć i założyć na rury odpowietrzniki w tym miejscu?

Zamykałem system 15 lat temu i tak to się odbyło - bez kucia, tylko przeróbka w kotłowni i dołożenie odpowietrzników.

U mnie dokładnie tak samo było. Nie wiem o jakim remoncie pomieszczen tu mowa.

vr5
27-01-2024, 11:39
Stoję przed dylematem zakupu kotła gazowego do 20KW. Dom jednorodzinny , ocieplony, ok. 120m2 . Instalacja c.o. grawitacyjna , otwarta. Piecem gazowym nie będę grzał c.w.u. (tym zajmuje się elektryczny bojler "napędzany" prądem z fotowoltaniki ). Nie wiem w jakim kierunku iść. Czy zamykać instalację ( duże koszty remontów pomieszczeń / "pochowane piony itd" ), czy może kupić kocioł gazowy przystosowany do otwartych instalacji np. ACV HRE eco 18 Solo , może jakiś inny .... . Wymóg - ma spełniać normy pod "czyste powietrze"

Mając PV "na starych zasadach" lepiej przejść na pompę ciepła.
Przy 120 m2 powierzchni grzania domu i ewentualnie wzmocnieniu ocieplenia (są tacy co wyznają .ze "piątka" wystarczy) do 20-25 cm dobrego styropianu koszt PC może zamknąć się w kwocie do 20 000 zł. , nie licząc że 3 razy mniej potrzeba energii elektrycznej do ogrzania wody.

Co więcej - przez kilkanaście lat masz szansę płacić za energię elektryczną tylko opłaty stałe (przy dopasowanej wielkości PV do swoich potrzeb).

Przemyśl, czy nie pójść w tym kierunku.