PDA

Zobacz pełną wersję : Przeniesienie pozwolenia



Tomek_13lv
31-01-2024, 17:26
Dzień dobry,

Czy da się przenieść częściowo pozwolenie na budowę na drugiego współwłaściciela działki ?

Sytuacja dotyczy budowy 2 jednorodzinnych domów w zabudowie bliźniaczej na jednej działce - nie podzielonej (jedna KW dla całej działki).

Aktualnie jestem właścicielem całej działki. Na działce stają 2 domu w SSZ. Chce się zająć tylko wykańczaniem wnętrza swojego domu (tynki, wylewki, elektryka, sanitarne, rekuperacja) -ten drugi sprzedaje rodzinie (udział 1/2 w działce i opis korzystania z nieruchomości) i niech sama rodzinka sobie śmiga w środku. Tylko żeby oni mogli to doprowadzić do pozwolenia na użytkowanie to chyba muszą mieć pozwolenie na budowę które dotyczy ich domu. A na tą chwilę WZ i pozwolenie jest tylko na mnie (budowa dwóch domów jednorodzinnych).
Jak to najszybciej załatwić żeby mogli zacząć pracę we wnętrz?
Dziękuję za Wasze podpowiedzi

Mareks77
31-01-2024, 18:11
Możesz dokonać przeniesienia na budowę notarialnie, czyli z jednego inwestora na dwóch czyli siebie i rodzinę.a następnie dokonać podziału działki.
Zgodnie z prawem w takiej sytuacji nie trzeba zmieniać pozwolenia na budowę i dotychczasowa zgoda cały czas jest ważna.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w wyroku z 28 maja 2015 r. (sygn. II SA/Lu 716/14), stoi na stanowisku, że: „w wyniku podziału nie ma potrzeby zmieniać decyzji o pozwoleniu na budowę.

Można przenieść oficjalnie pozwolenie z jednego inwestora na dwóch i we wniosku jako nowego inwestora wpisać dwóch czyli siebie i rodzinę. Resztę czyli współwłasność działki załatwisz u notariusza,
Potrzebne oświadczenie o posiadanym prawie do nieruchomości czyli działki na cele budowlane.
Obecnie można to załatwić nawet online poprzez portal obywatel gov.
Gdyby rodzina potrzebowała jakiekolwiek zabezpieczenia to umowę spisać notarialnie.

Tomek_13lv
31-01-2024, 18:49
Mareks77 Bardzo dziękuję za mega szybką odpowiedź ;)

Tomek_13lv
31-01-2024, 18:51
Mareks77 Bardzo dziękuję za mega szybką odpowiedź ;)
Ja nie mogę podzielić działki z przyczyn formalno prawnych -tylko sądownie znieść współwłasność po zakończeniu budowy (no chyba że mogę w trakcie budowy ?? Jak sprzedam im SSZ i będziemy współwłaścicielami jednej wspólnej działki z dwoma domami ?)
Ale wracając do tematu bo widzę że mega się na tym znasz , piszesz - „Możesz dokonać przeniesienia na budowę notarialnie, czyli z jednego inwestora na dwóch czyli siebie i rodzinę.a następnie dokonać podziału działki.” Czy mogę przenieść notarialnie to pozwolenie na drugiego właściciela bez konieczności informowania urzędu ? Ja i tak będę podpisywał akt notarialny z przekazaniem tej 1/2 udziału w działce więc mogę przenieść notarialnie prawa z pozwolenia na budowę ?
W sumie to ja mógłbym to dokończyć wszystko w porozumieniu z nimi (oni by płacili za swój dom mojej ekipie a ja bym robił 2 domy) ale nie chce później rękojmi i odpowiedzialności za te wszystkie roboty bo już teraz słyszę że pustaki nie równo stoją a okno to krzywe itd itd .. dlatego chce się jak najszybciej odciąć od ich części

Mareks77
31-01-2024, 19:16
..... Czy mogę przenieść notarialnie to pozwolenie na drugiego właściciela bez konieczności informowania urzędu ?

To nie tak.

Przeniesienie pozwolenia na budowę jakie dokumenty:

oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością,
oświadczenie o przejęciu przed podmiot, na który ma zostać przeniesione prawo, wszelkich warunków zawartych w decyzji,
oświadczenie o wyrażeniu zgody na przeniesienie pozwolenia na budowę (czyli tzw. zgoda inwestora na przeniesienie pozwolenia na budowę),
potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej,
ewentualne pełnomocnictwa i czasem także dziennik budowy

Problemem przeniesienia pozwolenia na budowę może być w tym momencie oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowaniu nieruchomością na cele budowlane czyli działką.
Nie posiada jej rodzina czyli nowy inwestor.

Nadal przeniesienia dokonujesz urzędowo tylko zamiast np. swojej zgody i wspomnianego prawa własności rodziny do działki załączasz akt notarialny.

W ten sposób moim zdaniem wilk jest syty i owca cała bowiem rodzina tak czy inaczej domagała by się jakiegoś załatwienia sprawy własności bo to jednak ich pieniącze. Sam mówisz o notarialnym akcie współwłasności
więc w ten sposób załatwisz całość.

Tomek_13lv
01-02-2024, 20:12
Dziękuję za podpowiedź! Chyba to jedyna opcja czyli przeniesienie notarialne 1/2 działki na drugą rodzinę i next przepisanie urzędowo pozwolenia - mam nadzieję że tak się da zrobić